Polska. Pojezierze Mrągowskie i okolice Śniardw

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oferuje wiele atrakcji, głównie przyrodniczych - wody Krutyni i Śniardw, Puszcza Piska, hodowle jeleniowatych w Kosewie, koników polskich w Popielnie czy park w Kadzidłowe. Nie brak tu też niezwykłych miejsc stworzonych przez ludzi, takich jak wielokulturowe Wojnowo czy leśniczówka Pranie związana z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim. Przedstawiamy kolejną propozycję wycieczki z naszego cyklu wycieczek po najładniejszych i najciekawszych polskich miejscach. Partnerem cyklu jest wydawnictwo Carta Blanca.
Mazury Mazury Mazury/Fot. Shutterstock

Polska. Pojezierze Mrągowskie i okolice Śniardw

Wycieczkę warto rozłożyć na dwa dni, zwłaszcza jeśli w planach jest kilkugodzinny rejs statkiem. Jeśli kogoś skusi Krutynia - wyprawa rozciągnie się w czasie. Trasa wiedzie przez bardzo popularne i atrakcyjne turystycznie miejscowości. Są one dobrze przygotowane na przyjęcie gości, ale w szczycie sezonu należy się liczyć z problemami z noclegiem. Żywić się można w bardzo różnych miejscach - od smażalni ryb po restauracje w większych miastach. Spora część trasy wiedzie wąskimi, lokalnymi drogami, należy się liczyć z obniżonym komfortem jazdy.

***

Zobacz koniecznie

1. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

2. panoramę Mikołajek od strony Jeziora Mikołajskiego

3. jezioro Śniardwy

4. molennę staroobrzędowców w Wojnowie

5. leśniczówkę Pranie

 

Wycieczka 18. (139 km): Biskupiec > Sorkwity > Mrągowo > Kosewo > Ryn > Mikołajki > jezioro Śniardwy > Kadzidłowo > Krutynia > Wojnowo > Ruciane-Nida > Pranie > Popielno

 

Zobacz także:

Polska. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Spływ Krutynią w Krutyniu Spływ Krutynią w Krutyniu Spływ Krutynią w Krutyniu/Fot. Piotr Tysarczyk/CC/Wikipedia

Polska. Biskupiec, Sorkwity, Mrągowo

BISKUPIEC > 14 km Sorkwity

Do Biskupca turystów najbardziej przyciąga rynnowe jezioro Dadaj, atrakcyjne zwłaszcza dla wędkarzy. Z zabytków najciekawsza jest, dawniej ewangelicka, pseudoromańska świątynia bł. Karoliny Kózkówny. Zbudowano ją z cegły. Nad kościołem góruje dzwonnica z XIX w. Dzisiejsza restauracja Stara Kaflarnia mieści się w budynku kaflarni, założonej w 1865 r. Ocalały tu niektóre elementy pierwotnego wyposażenia budynku, a także napis z nazwą firmy.

 

SORKWITY > 12 km Mrągowo

Sorkwity stanowią ważne miejsce dla miłośników kajakarstwa - to w nich najlepiej zacząć spływ Krutynią. Można tu też zobaczyć ciekawy pałac z połowy XIX w. Zbudowano go na planie litery U w stylu neogotyckim. Ma zróżnicowaną bryłę: narożną wieżę wartowniczą, mniejsze wieżyczki na planie kwadratu i koła, blanki. Dziś w pałacu mieści się hotel i restauracja.

 

MRĄGOWO > 9 km Kosewo

Mrągowo przyciąga przede wszystkim walorami przyrodniczymi (to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych) i znanymi w całym kraju imprezami kulturalnymi, takimi jak Piknik Country czy Festiwal Kultury Kresowej. Zadbano tu też o miłośników sportów zimowych - na Górze Czterech Wiatrów działa wyciąg narciarski. Są również cztery dośnieżane trasy zjazdowe i snowpark. To jedno z niewielu miejsc, gdzie można szaleć na stoku z dala od gór. Nastrój Pikniku Country przez cały rok można poczuć w Western City Mrongoville. Można w nim przenieść się w czasy Dzikiego Zachodu: szukać złota, rzucać lassem lub skorzystać z oferty baru.

 

Informacje praktyczne:

Western City Mrongoville, ul. Młynowa 50 tel. 89 743 33 50

Informacja turystyczna, ul. Warszawska 26, tel. 89 741 80 39

 

Zobacz także:

Polska. Szlak Krutynią

Kosewo Kosewo Kosewo/Fot. Renata i Marek Kosinscy

Polska. Kosewo i Ryn

KOSEWO > 31 km Ryn

Zagubione w mazurskich lasach Kosewo to stacja badawcza PAN, zajmująca się zwierzętami z rodziny jeleniowatych. Można w niej obejrzeć daniele czy muflony, a także zwiedzić muzeum z imponującymi zbiorami poroży.

 

Informacje praktyczne:

Stacja Badawcza Insty­tutu Parazytologii PAN, Kosewo Górne 7, tel. 89 742 43 80, V-VIII 10.00-17.00 (wt.-nd.), bilet normalny indywidualny 15 zł, normalny grupowy 12 zł, ulgowy indywidualny 7 zł, ulgowy grupowy 6 zł

 

RYN > 17 km Mikołajki

Ryn to niewielkie miasteczko wśród jezior. Krzyżacki zamek, według badań archeologicznych, zaczęto budować w XIV w. W zamku, któremu kilka lat temu przywrócono dawny blask, znajdują się teraz elegancki hotel z niezwykłym basenem w piwnicach i restauracja. Po remoncie wyeksponowano oryginalne fragmenty warowni. Część zamku udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem, który oprowadza po dwóch skrzydłach. Duże wrażenie robi zadaszony dziedziniec ze średniowiecznymi eksponatami, ukrytymi w podłodze pod pancernymi szybami.

 

Informacje praktyczne:

Zamek, pl. Wolności 2,tel. 87 429 70 09,bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł

Informacja turystyczna, ul. Sawickiej 1, tel. 87 421 80 61

 

Zobacz także:

Polska. Północna część krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Mikołajki Mikołajki Mikołajki/Fot. Marek i Ewa Wojciechowscy

Polska. Mikołajki

MIKOŁAJKI  13 km Kadzidłowo

Pierwsza wzmianka o Mikołajkach, nazywanych letnią stolicą Polski, pojawiła się w połowie XV w. - wtedy była to wieś, dostarczająca ryb zakonowi krzyżackiemu. Popularność zyskała w latach 20. XX w.

 

Warto zajrzeć do Muzeum Reformacji Polskiej, mieszczącego się przy parafii ewangelicko-augsburskiej. Można w nim zobaczyć tłumaczenia ważnych dla tego wyznania ksiąg, a także zdjęcia dokumentujące historię parafii i Mikołajek. Działa tu Malajkino, założone przez pochodzącego z Mikołajek Wojciecha Malajkata. Kompleks obejmuje kino Wojtek (otwarte latem) oraz hotel i restaurację (funkcjonujące cały rok). Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać znanych aktorów. Należy też pospacerować po miasteczku, docierając do mostu z Królem Sielaw i dalej deptakiem, wzdłuż jeziora. Błękit wody, zieleń roślin i białe domki z czerwonymi dachami tworzą piękny krajobraz.

 

Z Mikołajek warto wyruszyć w rejs po Śniardwach, największym (11 383 ha) polskim jeziorze, zwanym często mazurskim morzem. Warto wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym. Po drodze można zobaczyć śluzę w Guziance Małej. Śniardwy warto zobaczyć, ale by wypłynąć na nie samodzielnie, są potrzebne duże umiejętności żeglarskie - to trudne jezioro, po którym pływanie utrudniają płytko zalegające kamienie.

 

Król Sielaw

Król Sielaw to symbol miasta - według legendy to dawny władca wszystkich ryb z okolicznych jezior, który utrudniał rybakom wypełnianie ich obowiązków. Z tego powodu do dziś tkwi przywiązany do mostu...

***

Informacje praktyczne:

Muzeum Reformacji Polskiej, pl. Kościelny 5, tel. 87 421 68 10, 9.00?17.00 (codz.), za dobrowolną ofiarę.

Informacja turystyczna, pl. Wolności 3, tel. 87 421 68 50

 

Zobacz także:

Polska. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Polska. Kadzidłowo i Wojnowo

KADZIDŁOWO > 9 km Wojnowo

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie znajduje się w Puszczy Piskiej. Niektóre oswojone z ludźmi okazy można karmić i głaskać. Wędrówce po miejscach zamieszkania poszczególnych gatunków zawsze towarzyszy przewodnik, który opowiada o ich zwyczajach. Są tu bizony, wilki, bobry, daniele, jelenie syberyjskie, łosie czy koniki polskie. To lepsza, bo bliższa naturze, forma poznawania rzadkich zwierząt niż zoo.

 

Na Krutyni, mazurskiej rzece o wolnym nurcie, znajduje się jeden z najsłynniejszych w Europie szlaków kajakowych. Liczy 102 km i jest wyjątkowo atrakcyjny. Przyczynia się do tego bogactwo okolicznej przyrody: fantastycznych rzecznych krasnorostów, 200 gatunków ptactwa wodnego, przybrzeżnych rosiczek i krzewów żurawiny błotnej. Spływ Krutynią trudno włączyć do programu weekendowej wycieczki, ale warto o nim pamiętać przy planowaniu dłuższych wakacji na Mazurach.

***

Informacje praktyczne:

Park Dzikich Zwierząt, tel. 87 425 73 65, od 9.00 do zmierzchu

 

WOJNOWO > 8 km Ruciane-Nida

Wojnowo jest miejscem wielokulturowym. Wśród ponad 200 mieszkańców wsi są katolicy, prawosławni, ewangelicy i staroobrzędowcy. Ci ostatni osiedlili się tu w 1831 r., uciekając przed szykanami ze strony modernizującej się Cerkwi prawosławnej. Obecnie świadectwem ich bytności jest zespół klasztorny (klasztor i molenna), który teraz pełni również funkcję gospodarstwa agroturystycznego. Warto też zobaczyć prawosławną cerkiew klasztorną.

 

Zobacz także:

Polska. Trójmiasto

Mazury Mazury Mazury/Fot. Shutterstock

Polska. Ruciane-Nida, Pranie i Popielno

RUCIANE-NIDA > 6 km Pranie

Ruciane-Nida jeszcze pod koniec XIX w. było niewielką osadą. To typowo wakacyjna miejscowość z solidnym zapleczem noclegowym, gastronomicznym i rekreacyjnym. Stanowi dobry punkt wypadowy do wypraw na okoliczne jeziora. Słynna jest tutejsza przystań U Faryja, ważny punkt na żeglarskiej mapie Mazur, nie tylko ze względu na możliwość cumowania i uzupełniania sprzętu, lecz także dzięki tawernie Pod Kotwicą. Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do zabytkowej wyłuszczarni nasion, na terenie której znajdują się ogród dendrologiczny z wiatą edukacyjną oraz Ośrodek Edukacji Leśnej "Wojciechówka".

 

PRANIE > 20 km Popielno

Leśniczówka Pranie sławę zawdzięcza temu, że była ukochanym miejscem pobytu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jego żony, Natalii. Planowali nawet przenieść się do niej na stałe, w czym przeszkodziła śmierć poety. Dziś w tym budynku urządzono poświęcone jego pamięci muzeum, a w wakacje można tu trafić na rozmaite imprezy kulturalne: wieczory poetyckie czy spotkania z ludźmi teatru.

***

Informacje praktyczne:

Muzeum Gałczyńskiego, tel. 87 425 62 48, V?X 9.30?17.00 (wt.-nd.), X-IV 9.30?17.00 (śr.-nd.), bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

 

POPIELNO

Popielno jest stacją badawczą PAN. Znajduje się tu hodowla koników polskich, blisko spokrewnionych z wymarłymi już tarpanami. Ośrodek zajmuje się także bobrami. Konie żyją w stajniach albo w warunkach zbliżonych do naturalnych. Można je obejrzeć z bliska, a w niewielkim muzeum poznać historię tego gatunku i zobaczyć dokumentację innych działań stacji. Nieco inny charakter ma wystawa zabytkowych sań i powozów.

 

Placówka zapewnia także noclegi i wyżywienie, a sama osada jest miejscem atrakcyjnym agroturystycznie.

***

Informacje praktyczne:

Muzeum Przyrodnicze Stacji Badawczej PAN, tel. 87 423 15 19, czynne w sezonie

 

Zobacz także:

Polska. Cieplice. Polskie uzdrowiska

Carta Blanca

Opis wycieczki pochodzi z książki "Polska. 101 wycieczek", wydawnictwo Carta Blanca.


Książka do kupienia w księgarni Carta Blanca >>

Więcej o: