Polska. Trójmiasto

Trójmiasto tworzą trzy zrośnięte ze sobą miasta, jednak każde z nich ma swój odrębny, niepowtarzalny charakter: dostojny, hanzeatycki Gdańsk, młoda, dynamicznie rozwijająca się Gdynia oraz najmniejszy z całej trójki Sopot - kurort i ekskluzywne morskie kąpielisko. Przedstawiamy kolejną propozycję wycieczki z naszego cyklu wycieczek po najładniejszych i najciekawszych polskich miejscach. Partnerem cyklu jest wydawnictwo Carta Blanca.
Gdańsk. Gdańsk to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Jest skupiskiem zabytków architektonicznych. W Gdańsku znajduje się m.in. największa średniowieczna świątynia z cegły w Europie - Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP. Gdańsk. Gdańsk to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Jest skupiskiem zabytków architektonicznych. W Gdańsku znajduje się m.in. największa średniowieczna świątynia z cegły w Europie - Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP. Gdańsk/Fot. Shutterstock

Polska. Trójmiasto

 

Trójmiasto tworzą trzy zrośnięte ze sobą miasta, jednak każde z nich ma swój odrębny, niepowtarzalny charakter: dostojny, hanzeatycki Gdańsk, młoda, dynamicznie rozwijająca się Gdynia oraz najmniejszy z całej trójki Sopot - kurort i ekskluzywne morskie kąpielisko. Nawet ich położenie wydaje się nieprzypadkowe - Sopot oddziela zabytkowy Gdańsk od nowoczesnej Gdyni. Jednak Trójmiasto to jednocześnie część większej grupy miast, swoistego "Siedmiogrodu", czyli połączonych ze sobą wielorakimi więzami Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumi, Redy, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego.

 

Gdańsk jest jednym z najcenniejszych miejskich zespołów zabytkowych w Polsce, więc turystów przyciągają tu przede wszystkim pamiątki kultury i sztuki oraz tysiącletnia historia. Gdynia to nowoczesne, portowe miasto, w którym warto odwiedzić chociażby Akwarium Gdyńskie, zaś Sopot to najmodniejsze obok Międzyzdrojów kąpielisko na polskim Wybrzeżu.

 

Baza turystyczna Trójmiasta jest różnorodna i dobrze rozwinięta, nie powinno być więc większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego noclegu. Pewne kłopoty mogą się pojawić jedynie w szczycie sezonu letniego. Należy się liczyć z tym, że w Sopocie oraz w pobliżu gdańskiego Głównego Miasta koszt noclegu będzie wyższy niż w miejscach oddalonych od największych atrakcji. Samochód warto pozostawić na parkingu i korzystać z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, a szczególnie z Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).

Pobieżne chociażby obejrzenie hanzeatyckiego Gdańska wymaga poświęcenia jednego dnia. Oprócz zwiedzenia Starego i Głównego Miasta warto również wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym przez gdański port na Westerplatte. Drugi dzień można poświęcić na wysłuchanie koncertu w oliwskiej katedrze, spacer sopockim Monciakiem oraz odwiedzenie Gdyni i zobaczenie jej portu z Kamiennej Góry.

***

Zobacz koniecznie:

1. ulicę Długą i Długi Targ w Gdańsku

2. bazylikę Wniebowzięcia NMP w Gdańsku

3. gdańskiego Żurawia

4. organy katedry w Oliwie

5. molo w Sopocie

6. Molo Południowe w Gdyni

 

Wycieczka 5.: Gdańsk > Sopot > Gdynia

 

Zobacz także:

10 miast w Europie idealnych dla rodzin z dziećmi

Gdańsk Gdańsk Gdańsk/Fot. Shutterstock

Polska. Gdańsk

Leżący przy ujściu Wisły do Bałtyku Gdańsk jest największym miastem północnej Polski, mającym 450 tys. mieszkańców. Jego historia liczy sobie ponad tysiąc lat, gdyż to stąd wyruszył w 997 r. do pogańskich Prusów św. Wojciech. Miasto zagarnięte w 1308 r. przez Krzyżaków pozostało przez półtora wieku pod ich władzą. W XVI w. Gdańsk stał się głównym portem handlowym Rzeczypospolitej, rosnąc w siłę i bogactwo. W latach potopu szwedzkiego był jednym z nielicznych miast, których Szwedzi nie zdobyli. Po I wojnie światowej otrzymał status Wolnego Miasta. W gdańskim porcie na półwyspie Westerplatte stacjonowała w tym czasie polska załoga wojskowa. Niemiecki atak na Westerplatte 1 września 1939 r. rozpoczął II wojnę światową. W powojennej historii Polski Gdańsk zapisał się jako miejsce strajków stoczniowców w grudniu 1970 r. i sierpniu 1980 r. oraz narodzin "Solidarności".

 

Odrestaurowana niedawno Wielka Zbrojownia, wzniesiona na początku XVII w. według projektu holenderskiego architekta Antoniego van Obberghena, stanowi wspaniały przykład manieryzmu niderlandzkiego. W dekoracji fasady od strony Targu Węglowego i ulicy Piwnej dominują, zgodnie z przeznaczeniem budynku, motywy militarne - granaty, posągi żołnierzy i rzeźby. Pośród nich wyróżnia się posąg Minerwy. Przed Zbrojownią można też zobaczyć moździerze. Na parterze budynku znajduje się obecnie pasaż handlowy.

 

Brama Wyżynna, zbudowana w końcu XVI w., zaprojektowana została przez Willema van den Blocke. Jej rzeźbiarską dekorację wykonano w stylu manierystycznym. Strona zewnętrzna budowli jest ozdobiona herbami Polski, Prus Królewskich i Gdańska. Widoczne na fasadzie daty to rok budowy bramy i lata jej restauracji. Poniżej herbów umieszczono łacińskie sentencje. Przed bramą odbywały się wielokrotnie ceremonie powitalne władców Polski, Brama Wyżynna jest bowiem początkiem Drogi Królewskiej - tradycyjnej trasy przejazdu polskich monarchów, wiodącej poprzez Bramę Złotą, ulicę Długą i Długi Targ do Bramy Zielonej.

 

Złota Brama, zbudowana ćwierć wieku po Bramie Wyżynnej, powstała według projektu Abrahama van den Blocke w stylu późnego renesansu. W przeciwieństwie do Wyżynnej nie pełniła funkcji obronnej, lecz jako dzieło sztuki miała być świadectwem potęgi i bogactwa miasta. Zdobią ją rzeźby będące alegoriami pokoju, wolności, bogactwa, sprawiedliwości, zgody, sławy i roztropności. Oryginały figur wieńczących Złotą Bramę zaginęły, zostały jednak odtworzone na podstawie XIX‑wiecznych sztychów i modeli.

 

Ulica Długa charakteryzuje się ogromnym bogactwem stylów architektonicznych - poczynając od renesansu, poprzez manieryzm i barok, a na klasycyzmie kończąc. Pod numerem 12, po prawej stronie, znajduje się Dom Uphagena - pierwotnie gotycka kamienica, przebudowana w stylu późnego baroku dla pochodzącego z Flandrii patrycjuszowskiego rodu Uphagenów. W marcu 1945 r. kamienica została spalona. Po odbudowie do jej wnętrz wróciło rokokowe wyposażenie, wcześniej zdemontowane. Dziś w Domu Uphagena mieści się oddział Muzeum Historycznego Gdańska - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

 

Warto przyjrzeć się fasadom dwóch manierystycznych kamienic Ferberów i Frederów, stojących za budynkiem Poczty Głównej. Ci drudzy fasadę swego domu ozdobili medalionami cesarzy rzymskich i dewizą Pro invidia (Ku zazdrości). Nieco dalej, w zaprojektowanej przez Hansa Kramera z Drezna kamienicy zwanej Lwim Zamkiem, ma siedzibę Rosyjski Ośrodek Kultury i Nauki. Ostatnia po prawej stronie kamienica to renesansowy Dom Schumannów - obecnie siedziba Oddziału PTTK.

 

Zobacz także:

Polska. Cieplice. Polskie uzdrowiska

Gdańsk - fontanna Neptuna Gdańsk - fontanna Neptuna Gdańsk - fontanna Neptuna, Neptune Fountain/Fot. Shutterstock

Polska. Gdańsk

Bazylika Wniebowzięcia NMP przez wiele lat była największą świątynią Polski (ostatnio wyprzedziła ją bazylika w Licheniu). Uważana jest równocześnie za największy ceglany kościół świata. Mierzy 105 m długości i 66 m szerokości w transepcie, wysokość naw sięga 30 m, a wieża ma 77 m wysokości. W tej monumentalnej świątyni, do której wiedzie siedem bram, może się zmieścić 25 tys. wiernych. Kościół wznoszono od połowy XIV do początku XVI stulecia. W 70 lat po ukończeniu budowy świątynią zawładnęli ewangelicy, stan ten trwał aż do końca II wojny światowej. Poważnie uszkodzony kościół został ponownie konsekrowany 10 lat po zakończeniu wojny, a odbudowa trwa właściwie po dziś dzień. Ołtarz główny został wykonany w początkach XVI w. przez mistrza Michaela z Augsburga. Na lewo od wejścia znajduje się kopia "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga (oryginał przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku). W nawach znajduje się szereg nagrobków, m.in. rodziny Bahrów oraz XV-wiecznych burmistrzów Gdańska - Letzkaua i Hechta. W nawie poprzecznej wzrok przykuwa XV-wieczny zegar astronomiczny - dzieło pochodzącego z Torunia Hansa Düringera. Naprzeciw niego znajduje się kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej z tablicami poświęconymi kresowym formacjom wojskowym oraz Armii Krajowej. W północnej części transeptu umieszczono też późnogotyckie ołtarze - św. Doroty z alabastrową częścią pośrodku oraz wykonany w Antwerpii ołtarz św. Adriana. W nawie głównej stoi bogato zdobiona, manierystyczna ambona z serią obrazów Izaaka van den Blocke. Podobnie jak ambona również organy pochodzą ze zniszczonego kościoła św. Jana. Warto wejść po ponad 400 stopniach na wieżę bazyliki. Panorama roztaczająca się stąd należy do najpiękniejszych na Wybrzeżu - można podziwiać prawie cały Gdańsk, Zatoki Pucką i Gdańską od Helu aż po Mierzeję Wiślaną oraz duże fragmenty Żuław Wiślanych i Kaszub.

 

Długi Targ to reprezentacyjny plac Gdańska, który w odróżnieniu od innych średniowiecznych miast Polski nie posiada rynku. Wzdłuż Długiego Targu stoją gmachy najważniejszych instytucji publicznych (Zielona Brama, Dwór Artusa i ratusz), jak też najbardziej reprezentacyjne kamienice mieszczańskie.

 

Ratusz Głównego Miasta wznoszony był w wiekach od XIV do XVI. W jego portalu znajduje się herb miasta, przedstawiający dwa lwy podtrzymujące tarczę herbową i patrzące w stronę Złotej Bramy. Dziś w ratuszu siedzibę ma Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Najciekawszymi jego pomieszczeniami są: sień z kręconymi, bogato rzeźbionymi schodami, Wielka Sala Ławy, Wielka Sala Rady (Letnia Sala Rady, zwana też Salą Czerwoną), Zimowa Sala Rady, Kamlaria (kasa miejska) i skarbiec Rady Miejskiej. Z galeryjki poniżej zegara wieżowego roztacza się widok na dachy Głównego Miasta. Szczyt hełmu wieży zdobi pozłacana figura Zygmunta Augusta.

 

Fontannę Neptuna postawiono w 1. połowie XVII stulecia po lewej stronie wejścia na Długi Targ. Zaprojektował ją Abraham van den Blocke. Władca mórz to chyba najpopularniejszy symbol Gdańska i jeden z najstarszych pomników o świeckim charakterze na obecnym terytorium Polski.

 

Dwór Artusa wzniesiony przez gdańskie Bractwo św. Jerzego jest związany ze średniowieczną legendą o królu Arturze (Artusie) i Rycerzach Okrągłego Stołu. Manierystyczna fasada od strony Długiego Targu zaprojektowana została w początkach XVII w. przez Abrahama van den Blocke. We wnętrzu tego reprezentacyjnego gmachu uwagę zwracają olbrzymia sala o wymiarach 25 na 18 m, mająca ponad 12 m wysokości, zwieńczona sklepieniem wspartym na smukłych kolumnach, a także renesansowy piec kaflowy, posągi, obrazy w lunetach ze scenami mitologicznymi i fryz przedstawiający wjazd do Gdańska Kazimierza Jagiellończyka. Dziś Dwór Artusa jest siedzibą oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Zobacz także:

Polska. Polskie odpowiedniki światowych atrakcji

Gdańsk - Zielona Brama Gdańsk - Zielona Brama The Green Gate, Gdańsk - Zielona Brama /Fot. Shutterstock

Polska. Gdańsk

Największą z bram miejskich jest Zielona Brama, wzniesiona w 2. połowie XVI w. na miejscu poprzedniej, gotyckiej Bramy Kogi, zapewne według projektu saskiego architekta Hansa Kramera i pod kierownictwem mistrza Regniera z Amsterdamu. Brama ta zamyka Długi Targ, a jej nazwa pochodzi od zielonego koloru polichromii. Inna wersja wskazuje na zieleń wodorostów porastających pobliski Zielony Most. Obecnie w budynku znajduje się sala wystawowa Muzeum Narodowego.

 

Brama Chlebnicka wznoszona w XIV i XV w. zamyka ulicę o tej samej nazwie. Od strony Motławy można zobaczyć na niej stary herb Gdańska, pochodzący z czasów panowania krzyżackiego - dwa krzyże, jeszcze bez korony nadanej miastu po włączeniu do Polski przez Kazimierza Jagiellończyka.

 

Ulica Mariacka wyróżnia się na tle pozostałych traktów gdańskiego Głównego Miasta. Na żadnej innej nie zachowało się tyle charakterystycznych niegdyś dla gdańskich ulic przedproży. Ponieważ pochodzą one z obszaru całego miasta, można tu przyjrzeć się reprezentantom kilku stylów architektonicznych - od gotyku przez renesans po barok i rokoko. Odbudowana ze zniszczeń wojennych uliczka przypomina atmosferę starego, hanzeatyckiego Gdańska. By ją jednak poczuć, najlepiej się tu wybrać, gdy nie ma jeszcze (albo już) licznych kramów z bursztynowymi pamiątkami. Ulicę Mariacką zamyka gotycka Brama Mariacka, na której zachowały się po dziś dzień herby - od strony Motławy Gdańska, Prus Królewskich i Polski, zaś od strony miejskiej dzierżony przez dwa lwy herb Gdańska z koroną królewską.

 

Żuraw - symbol Gdańska, gotycka brama z połowy XV stulecia składająca się z dwóch baszt i wykonanej z drewna konstrukcji dźwigowej. Mechanizm, napędzany dwiema parami kół deptakowych, w których chodzili robotnicy najemni, służył do przeładunku towarów i do stawiania masztów na statkach. Konstrukcja była wykorzystywana jeszcze w okresie międzywojennym.

Centralne Muzeum Morskie położone jest po obu stronach Motławy. Poza Żurawiem i kolekcją łodzi w sąsiednim budynku muzeum zarządza także wystawami dotyczącymi gdańskiego portu, handlu wiślanego i morskiej historii Polski, umiejscowionymi w odbudowanych spichrzach na prawym brzegu Motławy. Warto obejrzeć działa okrętowe wydobyte z ?Solena? ? szwedzkiego okrętu zatopionego w bitwie pod Oliwą, znaleziska z XV-wiecznego miedziowca, który zatonął w Zatoce Gdańskiej, oraz obrazy o tematyce marynistycznej i gdańskiej. Do CMM należy statek-muzeum s.s. "Sołdek" - rudowęglowiec, pierwsza po wojnie jednostka zwodowana w Stoczni Gdańskiej. Oba brzegi Motławy łączy prom CMM odpływający spod Żurawia.

 

Na Westerplatte najlepiej wybrać się statkiem białej floty zacumowanym w pobliżu Żurawia na Długim Pobrzeżu. Po drodze można zobaczyć port gdański. Statki odpływają co godzinę, a rejs połączony ze zwiedzaniem zajmuje około 2 godz.

W czasie rejsu po prawej stronie można dostrzec Twierdzę Wisłoujście - jedyną w Polsce warownię wodną, wzniesioną w XVII w. Jej zadaniem była obrona ujścia Martwej Wisły i dostępu do gdańskiego portu. Na półwyspie Westerplatte w obrębie portu gdańskiego funkcjonowała od 1924 r. Wojskowa Składnica Tranzytowa. Niemiecki atak na placówkę nastąpił 1 września 1939 r. o 4.45. Centralnym punktem zachowanych zabudowań są ruiny koszar, przetrwała także wartownia nr 1 (wewnątrz wystawa poświęcona obronie placówki). W miejscu zniszczonej wartowni nr 5 znajduje się mogiła obrońców. Na wysokim kopcu nieopodal stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, postawiony tu w 1966 r. Spod pomnika roztacza się piękny widok na brzeg morski, Nowy Port oraz Główne Miasto.

 

Zobacz także:

Polska. Biebrzański Park Narodowy. Pieszo i w kajaku

Gdańsk Gdańsk Gdańsk/Fot. Shutterstock

Polska. Gdańsk

"Budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku znajdował się na ówczesnym placu Heweliusza. Pocztowcy zaatakowani rankiem 1 września 1939 r. bronili się 12 godz., kapitulując po podpaleniu budynku przez Niemców. Wzięci do niewoli jeńcy zostali rozstrzelani na Zaspie w październiku 1939 r. Przed gmachem poczty znajduje się ekspresjonistyczny pomnik, upamiętniający walkę pocztowców. Wewnątrz można zwiedzić Muzeum Poczty Polskiej z wystawą poświęconą dziejom poczty w Gdańsku oraz jej obronie w 1939 r., a także urząd pocztowy z zachowanym historycznym numerem.

 

Podominikański kościół św. Mikołaja jest jedną z najstarszych gdańskich świątyń. W przeciwieństwie do innych kościołów niemal nie ucierpiał podczas zdobywania miasta przez Armię Czerwoną. Część wyposażenia wnętrza (brązowy świecznik, barokowa ambona, barokowe i rokokowe stalle) pochodzi z okresu późniejszego niż budowa kościoła. W prezbiterium uwagę zwraca późnogotycka polichromia. Ołtarz główny to dzieło XVII-wieczne, umieszczono w nim obraz "Koronacja św. Mikołaja" prawdopodobnie pędzla Hermana Hana. Warto przyjrzeć się ołtarzom bocznym Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Chrzciciela. W lewym ołtarzu znajduje się ikona Matki Boskiej Zwycięskiej sprowadzona, jak głosi legenda, ze Lwowa.

 

Zbudowany jeszcze przez Krzyżaków Wielki Młyn jest największym średniowiecznym zakładem przemysłowym na ziemiach polskich. We wnętrzu mieścił się sześciopiętrowy spichlerz zbożowy, od frontu zbudowano piec chlebowy, a napęd urządzeniom młyńskim zapewniały wody Kanału Raduni. Swą funkcję młynarską Wielki Młyn pełnił aż do ostatniej wojny. Odbudowany ze zniszczeń wojennych jest dziś siedzibą centrum handlowego. W sąsiedztwie Wielkiego znajduje się Mały Młyn.

 

Ratusz Starego Miasta wzniesiono w XVI stuleciu w stylu renesansu niderlandzkiego według projektu holenderskiego architekta Antoniego van Obberghena. Warte uwagi są barokowe, kręcone schody wiodące do Wielkiej Sali oraz zdobiące ściany kafle, malowane kobaltem na błękitno, importowane z holenderskiego Delft. W Wielkiej Sali i w bocznej klatce schodowej zachowały się autentyczne stropy renesansowe. Obecnie w budynku, który nie ucierpiał w czasie wojny, mieści się Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

Manierystyczny dom opatów pelplińskich należał do cystersów z Pelplina. Budowlę zakupili, przeznaczając ją na rezydencję przełożonych pelplińskiego klasztoru. Gotycki kościół św. Elżbiety był początkowo kaplicą przyszpitalną pod tym samym wezwaniem. Uległ znacznym zniszczeniom w trakcie działań wojennych, a odbudowany został w mniej ozdobnej formie. Warto zwrócić uwagę m.in. na metalowe ołtarze oraz na brązowe drzwi kruchty ze scenami przedstawiającymi św. Wojciecha, bł. Wincentego Palottiego i papieża Jana Pawła II.

 

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny to neorenesansowa budowla wzniesiona pod koniec XIX w. Uwagę zwraca blisko 50-metrowa wieża zwieńczona hełmem, wzorowana na wieży ratusza gdańskiego Głównego Miasta. Wnętrze dworca jest nowoczesne, gdyż przebudowano je przy okazji odnawiania całego budynku.

 

Pomnik Poległych Stoczniowców na placu Solidarności stoi przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. 16 grudnia 1970 r. w tym miejscu poległo trzech stoczniowców. Pomnik w kształcie trzech krzyży o wysokości 42 m z rozpiętymi na nich kotwicami odsłonięto w 10. rocznicę grudniowej masakry. W latach 80. plac był miejscem demonstracji, rozpraszanych bezwzględnie przez milicję i ZOMO. Brama nr 2 prowadzi na teren stoczni, gdzie w historycznej sali BHP obejrzeć można wystawę "Drogi do Wolności".

 

Katedra oliwska, czyli bazylika archikatedralna Św. Trójcy i św. Bernarda, to jedna z najstarszych świątyń Pomorza Gdańskiego. Budowana była przez sprowadzonych z Kołbacza cystersów pomiędzy XIII a XVI w. Fasadę zachodnią flankują dwie wąskie, ośmioboczne wieże. Katedra mająca 107 m długości jest trójnawową bazyliką z transeptem i ambitem. W nawie głównej i w prezbiterium zobaczyć można wspaniałe sklepienie gwiaździste. W prezbiterium znajduje się malowidło ścienne przedstawiające fundatorów i dobroczyńców oliwskiego klasztoru - wśród nich książąt gdańskich, królów polskich oraz wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Najcenniejszym jednak zabytkiem katedry są organy wykonane przez Jana Wulfa z Ornety. Mają 110 głosów i 7876 piszczałek. Oprawę prospektu organowego stanowią figury 25 aniołów. Powszechnie uznaje się oliwskie organy za jedne z najwspanialszych w Polsce. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów kościół odrestaurowano głównie w stylu manierystycznym i barokowym. Do świątyni przylegają klasztorne krużganki.

 

Ogród zoologiczny położony jest w Dolinie Leśnego Młynu, wśród morenowych wzgórz i naturalnego lasu. Żyją w nim przedstawiciele ponad 200 gatunków zwierząt. Jest to największe pod względem powierzchni zoo w Polsce.

 

ZŁOTY WIEK GDAŃSKA

W XVI w. Gdańsk był najludniejszym miastem Rzeczypospolitej - liczył około 70 tys. mieszkańców, a więc dwukrotnie więcej niż stołeczny Kraków. Portowe miasto prowadziło tak niezależną politykę, że mogło sobie pozwolić na nieuznanie elekcji Stefana Batorego.

"SĄD OSTATECZNY"

Dzieło Hansa Memlinga trafiło do Gdańska jako łup kaperski kapitana Paula Benecke, zdobyty w 1473 r. Wotum to przekazano do kościoła NMP. Po wojnie tryptyk dopiero w 1956 r. powrócił do Gdańska, choć już nie do bazyliki Mariackiej, lecz do Muzeum Narodowego. Odnaleziono go w petersburskim Ermitażu.

Brama wzniesiona z balastu

Zieloną Bramę w Gdańsku zbudowano z małych niderlandzkich cegieł. Zostały one sprowadzone do Gdańska przypadkiem, gdyż przypłynęły jako okrętowy balast.

Główny Urząd nr 50

Główny Urząd Pocztowy w Gdańsku nosi nr 50, nie zaś, jak w innych miastach, nr 1. Ten nietypowy numer wziął się stąd, że do dziś jedynką oznaczany jest urząd pocztowy mieszczący się w dawnym, historycznym budynku Poczty Polskiej.

 

Zobacz także:

10 miast w Europie idealnych dla rodzin z dziećmi

Sopot - Krzywy Domek Sopot - Krzywy Domek Sopot - Krzywy Domek/Fot. Shutterstock

Polska. Sopot

Rozwój Sopotu jako kąpieliska związany jest z byłym lekarzem armii napoleońskiej Jeanem Georgiem Haffnerem, który w latach 20. XIX w. założył tu zakład kąpielowy. W okresie międzywojennym należący do Wolnego Miasta Gdańska kurort cieszył się sławą uznanego miejsca wypoczynku. Od 10 lat ma status uzdrowiska.

 

Opera Leśna w Górnym Sopocie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta. Powstała w 1909 r. Znakomitą akustykę amfiteatr zawdzięcza otaczającym go morenowym wzgórzom. Sławę zyskał w okresie międzywojennym głównie dzięki przedstawieniom oper Richarda Wagnera. Po wojnie operę wyposażono w dach. Dziś znana jest głównie z imprezy Sopot Festival.

 

Przy ulicy Kościuszki 10 znajduje się dom rodzinny Klausa Kinskiego. Aktor, urodzony w 1926 r., znany był głównie z ról w filmach Wernera Herzoga. Na ścianie budynku widnieje pamiątkowa tablica, a wewnątrz mieści się niewielka kawiarnia, ozdobiona fotografiami aktora.

 

Neogotycki kościół garnizonowy św. Jerzego wzniesiony został na przełomie XIX i XX stulecia jako świątynia protestancka. We wnętrzu uwagę zwracają oryginalne witraże, a w prawym bocznym ołtarzu figurka Matki Boskiej Częstochowskiej pochodząca ze statku pasażerskiego "Batory".

 

Monciak, czyli oficjalnie ulica Bohaterów Monte Cassino, jest ponad 600‑metrową aleją spacerową łączącą Górny Sopot z nadmorską plażą. W sezonie zatłoczony jest spacerowiczami, którzy za swój obowiązek uważają przechadzkę tą ulicą. Podczas spaceru warto przyjrzeć się neogotyckim i eklektycznym elewacjom kamieniczek. Pod numerem 53 przykuwa uwagę wzniesiony w 2003 r. Krzywy Domek, jednym przywodzący na myśl niektóre dzieła Antonio Gaudiego, innym - budynki Hundertwassera bądź Tańczący Dom w Pradze.

 

Fontannę Jasia Rybaka, niezwiązaną tematycznie z Sopotem, zaprojektowano jako nowy symbol miasta i przeciwwagę dla gdańskiego Neptuna. Oryginał rzeźby, znacznie mniejszy, znajduje się obecnie w sopockim ratuszu.

 

Molo sopockie jest najdłuższym drewnianym pomostem nad Bałtykiem. Ma 511,5 m długości. Od mola odchodzi w kierunku wschodnim 132-metrowa odnoga, równoległa do brzegu. Stojąc na molo, podziwiać można panoramę Wybrzeża od Kępy Redłowskiej w Gdyni po Jelitkowo, Brzeźno i Port Północny w Gdańsku. Z mola widoczny jest też słynny Grand Hotel, wzniesiony w latach 20. XX w. jako Hotel Casino.

 

Z okolicy mola odpływają statki spacerowe białej floty na Hel.

 

Zobacz także:

Bułgaria. Sofia. Paryż Wschodu

Gdynia Gdynia Gdynia/Fot. Stanislaw Tokarski Shutterstock

Polska. Gdynia

To najmłodsze miasto w triadzie znad Zatoki Gdańskiej. Oszałamiająca kariera niewielkiej, rybackiej wioski zaczęła się w 1923 r., gdy Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni (port gdański znajdował się poza granicami Polski). W tym samym roku do prowizorycznego pomostu przybił francuski parowiec "Kentucky". Port budowany według projektu inż. Tadeusza Wendy rozwijał się dynamicznie, podobnie jak i miasto. W czasie okupacji Gdynia nazwana Gotenhafen stała się potężną bazą marynarki wojennej. W okresie powojennym miały tu miejsce tragiczne wydarzenia Grudnia 1970 r. oraz strajki w sierpniu 1980 r.

 

Kępa Redłowska wznosi się na wysokość ponad 80 m n.p.m. Jej urwisty, kilkudziesięciometrowy brzeg oblewają wody Zatoki Puckiej. W 1938 r. na jej obszarze utworzono pierwszy na Pomorzu Gdańskim rezerwat przyrody. Ochronie podlega zarówno roślinność, w tym jarząb szwedzki - relikt polodowcowy, jak i krajobraz. Miłośnikom militariów można polecić kilka stanowisk artylerii nadbrzeżnej.

 

Co prawda Kamienna Góra osiąga wysokość niewiele ponad 50 m n.p.m., jednak z umieszczonej na szczycie platformy roztacza się znakomity widok na miasto i port. Obok platformy znajduje się pomnik Obrońców Wybrzeża oraz 25-metrowy krzyż. Na stokach Kamiennej Góry przeważa zabudowa willowa z okresu międzywojennego, a dzielnica od początku swego powstania uważana jest za elitarną.

 

Ulica Świętojańska jest dwukilometrowej długości aleją, stanowiącą handlowe i usługowe centrum miasta. Tu można znaleźć najbardziej eleganckie gdyńskie sklepy. Przy skrzyżowaniu z ulicą 10 Lutego warto zwrócić uwagę na narożny dom z drewnianym wykuszem i wieżyczką, zbudowany przez pierwszego wójta Gdyni - Jana Radtkego według modnych na początku ubiegłego stulecia wzorców "kurortowych". Skręcając w prawo w tym miejscu, łatwo dotrzeć na Skwer Kościuszki i Molo Południowe.

 

Zobacz także:

Polska. Cieplice. Polskie uzdrowiska

Gdynia Gdynia Gdynia/Fot. Shutterstock

Polska. Gdynia

Molo Południowe - zbudowana w połowie lat 30. najbardziej reprezentacyjna część portu gdyńskiego. Efektowna fontanna stoi w miejscu ówczesnej linii brzegowej. Po lewej stronie dominuje bryła zbudowanego w latach 70. XX w. Dworca Żeglugi Pasażerskiej. Na końcu Mola Południowego znajdują się pomnik Josepha Conrada oraz kompozycja plastyczna zatytułowana "Maszty".

 

Spod Dworca Żeglugi Pasażerskiej odpływają statki wycieczkowe.

 

Przy Nabrzeżu Pomorskim przycumowane są dwa pływające muzea - niszczyciel ORP "Błyskawica" oraz legendarny żaglowiec szkolny "Dar Pomorza". "Błyskawica", zwodowana krótko przed II wojną światową w brytyjskiej stoczni, ma za sobą długi szlak bojowy, w tym walkę w norweskich fiordach, w osłonie atlantyckich konwojów i w inwazji w Normandii.

 

Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego mieści się w budynku wzniesionym w latach 30. We wnętrzu znajdują się zbiory związane z badaniami morza, pośród których najciekawsza jest z pewnością kolekcja żywych okazów fauny i flory morskiej, w tym również z mórz tropikalnych.

 

Amerykańskie tempo

W 1926 r., w chwili otrzymania praw miejskich, Gdynia liczyła 5 tys. mieszkańców. 13 lat później liczba mieszkańców wzrosła do 127 tys. Port gdyński stał się w tym czasie największym pod względem przeładunków portem nad Bałtykiem.

 

Biała Fregata

Żaglowiec zbudowany w hamburskiej stoczni Blohm und Voss w 1909 r. został przekazany w ramach reparacji wojennych Francji. Do Polski trafił w 1929 r. - zakupiono go ze składek mieszkańców Pomorza (stąd nazwa "Dar Pomorza"). Stał się statkiem szkolnym Szkoły Morskiej w Gdyni. Uczestniczył wielokrotnie w różnych regatach, w tym w Operacji Żagiel, ma na swym koncie również podróż dookoła świata. Po zwodowaniu w 1982 r. fregaty "Dar Młodzieży", która zastąpiła go jako żaglowiec szkolny ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, "Dar Pomorza" stał się statkiem muzealnym, na którym eksponowane są zbiory związane z jego historią i dziejami polskiego szkolnictwa morskiego.

 

Zobacz także:

Jeśli nie Bałtyk, to co? Aquapark!

Molo w Sopocie Molo w Sopocie Molo w Sopocie/Fot. Shutterstock

Trójmiasto - informacje praktyczne

GDAŃSK

Informacja turystyczna, ul. Heweliusza 13/17, tel. 58 526 88 00,

ul. Długa 45, tel. 58 301 13 43,

ul. Słowackiego 200 (Lotnisko im. Lecha Wałęsy), tel. 58 348 13 68

Dom Uphagena, ul. Długa 12, tel. 58 301 23 71, bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, we wt. wstęp wolny

Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, tel. 58 767 91 00, bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, we wt. wstęp wolny

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, tel. 58 767 91 00, bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, we wt. wstęp wolny

Żuraw portowy nad Motławą, ul. Szeroka 67/68, tel. 58 301 69 38,

bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Centralne Muzeum Morskie, ul. Ołowianka 9?13, tel. 58 301 86 11, 320 33 58, bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1, tel. 58 343 14 05, nieczynna do odwołania

Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. Sucharskiego, tel. 58 343 69 72

Muzeum Poczty Polskiej, ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2, tel. 58 301 76 11, 10.00-15.00 (wt.), 10.00-16.00 (śr.-pt.), bilet normalny 5 zł, ulgowy 4 zł

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża, ul. Karwieńska 3, tel. 58 552 00 42, bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł

 

SOPOT

Informacja turystyczna, ul. Dworcowa 4, 58 550 37 83, al. Niepodległości 771, tel. 58 551 06 18, al. Niepodległości 931 (it dla zmotoryzowanych), tel. 58 555 29 99

Molo, ul. Bohaterów Monte Cassino, tel. 58 551 00 02, V-IX, bilet normalny 3,2 zł, ulgowy 1,5 zł (pn.-pt.), bilet normalny 4,1 zł, ulgowy 2,1 zł (sb., nd.), X-IV wstęp wolny

 

GDYNIA

Informacja turystyczna, ul. 3 Maja 27, tel. 58 621 77 51, pl. Konstytucji 1 (hol Dworca Głównego PKP), tel. 58 721 24 66, al. Jana Pawła II (V-IX), tel. 58 620 77 11

Akwarium Gdyńskie, al. Jana Pawła II 1, tel. 58 732 66 01, IV-V, IX 9.00?19.00, VI-VIII 9.00-20.00, X-III 10.00-17.00, bilet normalny 16 zł, ulgowy 12 zł

Statek-muzeum ORP "Błyskawica", Nabrzeże Pomorskie w basenie nr 1 portu, tel. 58 626 36 58, V- 5 XI 10.00?12.30, 14.00-17.00 (wt.-nd.), bilet normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, we wt. wstęp wolny

Statek-muzeum "Dar Pomorza", Nabrzeże Prezydenta, tel. 697 607 166, 15 I-VI i IX-XI 10.00-16.00 (wt.?nd.), VII-VIII 09.00-18.00 (pn.-nd.), bilet normalny 8 zł,ulgowy 4 zł

Carta Blanca

Opis wycieczki pochodzi z książki "Polska. 101 wycieczek", wydawnictwo Carta Blanca.Książka do kupienia w księgarni Carta Blanca >>

Więcej o: