Polska. Mierzeja Helska i Pobrzeże Kaszubskie

Mierzeja Helska to unikatowy w skali kraju obszar, który przyciąga turystów ciepłymi wodami Zatoki Puckiej oraz szerokimi, piaszczystymi plażami, jedynymi na polskim wybrzeżu o południowej ekspozycji. Przedstawiamy kolejną propozycję wycieczki z naszego cyklu wycieczek po najładniejszych i najciekawszych polskich miejscach. Partnerem cyklu jest wydawnictwo Carta Blanca.
Hel Hel Hel /Fot. DerHexer/CC/Wikimedia

Polska. Mierzeja Helska i Pobrzeże Kaszubskie

Znajdują się tu znane już w okresie międzywojennym letniska, a także jedna z prezydenckich rezydencji. Znakomite warunki do uprawiania swego hobby znajdą na Helu windsurferzy. Amatorzy folkloru mogą odwiedzić skansen w Nadolu, miłośnicy historii "z dreszczykiem" chętnie zobaczą miejsce, gdzie miała stanąć pierwsza polska "atomówka", lub zajrzą do podziemnego świata Grot Mechowskich.

 

Korki na jedynej helskiej drodze potrafią wyprowadzić z równowagi niejednego turystę. Na Mierzei Helskiej nie brak miejsc noclegowych ani też lokali gastronomicznych. W czasie upalnego lata trudno jednak o miejsce na plaży. Poza sezonem letnim jest tu na szczęście znacznie spokojniej.

Wycieczkę najlepiej rozłożyć na dwa kolejne dni i połączyć z plażowaniem i morskimi kąpielami zarówno w otwartym morzu, jak i w wodach Zatoki Puckiej. W tym wariancie pierwszy dzień najlepiej przeznaczyć na obejrzenie Nadola, Żarnowca i Krokowej oraz odpoczynek na plaży w Dębkach lub Białogórze, a drugi na zwiedzenie Mierzei Helskiej, Pucka i Grot Mechowskich.

Zobacz koniecznie:

1. plażę w Dębkach bądź Białogórze

2. największą w Polsce Elektrownię Wodną Żarnowiec

3. Jastrzębią Górę z klifowym brzegiem

4. przylądek Rozewie z latarnią morską

5. szerokie, piaszczyste plaże Chałup

6. Jastarnię z jej rybackimi muzeami

7. deptak w Juracie

8. fokarium oraz Muzeum Rybołówstwa na Helu

9. Groty Mechowskie

 

Wycieczka 4. (174 km): Nadole > Dębki > Żarnowiec > Krokowa > Jastrzębia Góra > Przylądek Rozewie > Władysławowo > Jastarnia > Jurata > Hel > Swarzewo > Puck > Rzucewo > Mechowo > Wejherowo

 

Zobacz także:

Polska. Nurkowanie na wrakach. Duchy z głębin Bałtyku

Dębki Dębki Dębki / Fot. Mzopw/CC/Wikimedia

Polska. Nadole, Dębki i Żarnowiec

NADOLE > 19 km Dębki

Żywe tradycje kaszubskie w Nadolu zainspirowały twórców niewielkiego skansenu, w którym obecnie obejrzeć można zespół budynków gospodarczych składający się z chaty, stodoły, obory-wozowni, domu ogrodnika oraz niewielkich zabudowań i obiektów gospodarskich, takich jak studnia, gołębnik, kierat, piwnica i piec chlebowy. Warto też zobaczyć ogrody - warzywny i kwiatowy. Na południowy zachód od Nadola widoczna jest ferma wiatrowa, a na południe od wsi znajduje się największa w Polsce, powstała w 1982 r. Elektrownia Wodna Żarnowiec o mocy 800 MW. Miejsce na jej budowę wybrano ze względu na znaczne deniwelacje - tafla Jeziora Żarnowieckiego leży na 1,4 m n.p.m., dno znajduje się w kryptodepresji (18 m p.p.m.), natomiast strome brzegi wznoszą się do wysokości 95 m n.p.m. W tej okolicy miała też powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa.

 

Informacje praktyczne:

Zagroda Wiejska, Nadole 16, tel. 58 676 76 44, V-VI 9.00?16.00 (pn.-pt.), 9.00-14.00 (sb.-nd.), VII-VIII 9.00-18.00 (pn.-pt.), 9.00-17.00 (sb.-nd.), IX-X 9.00-15.00 (pn.-pt.), 9.00-14.00 (sb.-nd.), XI-IV 9.00-15.00 (wt.-pt.), 10.00-14.00 (sb.-nd.), bilet normalny 5 zł, ulgowy 4 zł

 

Elektrownia Wodna Żarnowiec SA, Czymanowo, tel. 58 676 73 10, zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym, www.ewz.home.pl

 

DĘBKI > 5 km Żarnowiec

Dębki to niewielka wioska leżąca u ujścia Piaśnicy do morza. Jesienne sztormy potrafią przesunąć ujście tej kaszubskiej rzeki o kilkadziesiąt metrów. Przez stulecia wieś była własnością żarnowieckiego klasztoru. W międzywojniu, gdy Piaśnicą biegła granica polsko-niemiecka, stała się letniskiem. Dziś to zatłoczone kąpielisko, przyciągające letników przede wszystkim szerokimi, piaszczystymi plażami, czystą wodą i świetnymi warunkami do uprawiania windsurfingu.

 

Na zachód od ujścia Piaśnicy znajduje się plaża naturystów.

 

ŻARNOWIEC > 5 km Krokowa

Przez ponad 600 lat, od ufundowania około 1215 r. po kasatę w 1834 r., Żarnowiec stanowił centrum posiadłości zakonu cysterek, a następnie benedyktynek, które zasłynęły jako mistrzynie haftu. Przy klasztorze działała nawet szkoła haftu. Do dziś jedna ze szkół kaszubskiego haftu ludowego jest nazywana szkołą żarnowiecką.

 

Gotycki kościół Zwiastowania NMP jest dominującą budowlą Żarnowca. Wsporniki gwiaździstego sklepienia nawy zdobione są maskami oraz popiersiami aniołów i ludzi. Ołtarz główny z obrazem "Zwiastowanie" oraz połączone z nim dwa ołtarze boczne są ozdobione dziełami sztuki snycerskiej. Cenne są rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem na wsporniku w kształcie głowy męskiej oraz św. Katarzyny na położonym naprzeciw wsporniku w formie głowy zakonnicy.

 

Zobacz także:

Polska. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra/Fot. Toudidel/CC/Wikimedia

Polska. Krokowa, Jastrzębia Góra i Przylądek Rozerwie

KROKOWA > 16 km Jastrzębia Góra

Wieś od początku swych dziejów związana była z rodziną von Krockow, w ręku której majątek pozostawał od średniowiecza aż po rok 1945. Najcenniejszą budowlą Krokowej jest zamek familii von Krockow, wzniesiony w formie dworu obronnego, a później przebudowany na barokową rezydencję otoczoną fosą i bogatym starodrzewem. Zamek składa się z trzech skrzydeł ustawionych w podkowę, do której przylega niewielka czworokątna wieżyczka. Z dawnego, oryginalnego wyposażenia zachowały się barokowe schody oraz kominki i drzwi z XIX w. Po renowacji obiektu w sali pełniącej dziś funkcję restauracji odsłonięto malowane stropy z XVI stulecia.

 

Informacje praktyczne:

Zamek, muzeum, ul. Zamkowa 1, tel. 58 774 21 11, V-VI 11.00-17.00 (wt.-nd.), VII-VIII 10.00-18.00 (pn.-nd.), IX 11.00-16.00 (wt.-pt.) 11.00-17.00 (sb., nd.), bilet normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

 

JASTRZĘBIA GÓRA > 2 km przylądek Rozewie

Ta dzielnica Władysławowa cieszy się sławą jednego z najbardziej znanych polskich kąpielisk. Nazwę Jastrzębia Góra osada przyjęła oficjalnie na początku lat 20. XX w. Atrakcją, ale jednocześnie i zagrożeniem dla Jastrzębiej Góry, jest ponad 30-metrowy klif - wysoki, urwisty brzeg podcinany nieustannie przez jesienne i zimowe sztormy cofa się w głąb lądu z szybkością około 1 m na rok. Dwukondygnacyjny kościół św. Ignacego Loyoli przy ulicy Przedwiośnia, mogący pomieścić 2 tys. wiernych, to przykład współczesnego budownictwa z połowy lat 80. Świetna akustyka i doskonałe organy ściągają licznych miłośników muzyki na Letnie Koncerty Organowe.

 

PRZYLĄDEK ROZEWIE > 7 km Władysławowo

Już w najstarszej znanej flamandzkiej locji z połowy XV w. znajduje się opis przylądka Resehoned - dzisiejszego Rozewia (po kaszubsku Blëza). Pierwszym dokumentem wspominającym o latarni morskiej na Rozewiu jest mapa z 1696 r., opracowana przez szwedzkich kartografów. W 1921 r. wybudowano po sąsiedzku latarnię, która funkcjonuje do dziś. Obecna latarnia po rozbudowie w latach 70., spowodowanej zasłanianiem promieni świetlnych przez otaczające buki, ma 32,7 m wysokości. Zasięg jej światła to 26 mil morskich, tj. około 48 km.

 

Gwiazda Północy

Gwiazda Północy to nazwa, zgodnie z pomiarami geodezyjnymi z 2001 r., najbardziej na północ wysuniętego fragmentu Polski. Poprzednio za takie miejsce był uważany przylądek Rozewie, obecnie to plaża w Jastrzębiej Górze.

 

Informacje praktyczne:

Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego, ul. Leona Wzorka 1, tel. 58 674 95 42, bilet normalny 6 zł, ulgowy 3 zł

 

Zobacz także:

Polska. Cieplice. Polskie uzdrowiska

Jastarnia - molo Jastarnia - molo Jastarnia - molo /Fot. Ziaja/CC/Wikimedia

Polska. Władysławowo i Jastarnia

WŁADYSŁAWOWO > 20 km Jastarnia

To miasto i kąpielisko u nasady Półwyspu Helskiego, utworzone z połączenia Wielkiej Wsi, Hallerowa i portu Władysławowo. Nazwa Władysławowo nawiązuje do fortu wojennego króla Władysława IV.

 

Port wybudowano w latach 1936-1939 jako największą w tamtym czasie przystań rybacką na Wybrzeżu. Z zachodniego falochronu roztacza się widok na centralną część miasta.

 

Dom Rybaka - wzniesiony w 1954 r. budynek w stylu socrealizmu, widoczny z daleka nie tylko z powodu swych rozmiarów, lecz przede wszystkim ze względu na wieżę. Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa artysty ludowego Józefa Groli, twórcy rzeźb o tematyce marynistycznej.

 

Wieża widokowa jest doskonałym punktem orientacyjnym podczas zwiedzania Władysławowa.

Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej - Królowej Wychodźstwa Polskiego, będący wspaniałym przykładem architektury modernistycznej, wzniesiony został w latach 60. XX w. Obecne prezbiterium to w rzeczywistości dawna neogotycka kaplica, którą włączono do wznoszonego kościoła. Stojąca obok świątyni dzwonnica, zbudowana w latach 90. XX w., kształtem przypomina latarnię morską.

 

Cetniewo - tu w latach 20. powstało kąpielisko Hallerowo. Dziś Cetniewo znane jest głównie dzięki Ośrodkowi Przygotowań Olimpijskich. Na dawnym deptaku, biegnącym od kościoła w stronę plaży, powstała Aleja Gwiazd Sportu - znalazły się tu płyty chodnikowe z nazwiskami 63 znanych sportowców, którzy trenowali w Cetniewie, m.in.: Ireny Szewińskiej, Roberta Korzeniowskiego i Kazimierza Deyny.

 

Informacje praktyczne:

Dom Rybaka, Muzeum Motyli, ul. Hallera 19,tel. 50 232 90 66, V-VI, IX-X 10.00-18.00, VII-VIII 10.00-20.00, bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, taras widokowy normalny 3,5 zł, ulgowy 2,5 zł, www.muzeummotyli.pl

 

JASTARNIA > 5 km Jurata

Ten popularny kurort, posiadający prawa miejskie już od 1378 r., ze względu na świetne warunki jest znanym ośrodkiem windsurfingowym. W zachodniej części miejscowości stoją cztery nieukończone przed wybuchem II wojny światowej ciężkie polskie schrony bojowe: -Saragossa - (na leśnej wydmie), "Sabała" (na bałtyckiej plaży), "Sokół" (na terenie kempingu Maszoperia), "Sęp" (położony przy linii kolejowej).

 

W neobarokowym kościele Nawiedzenia NMP, zbudowanym w 1931 r., warto zwrócić uwagę na znakomite organy i ambonę w kształcie łodzi na spienionych falach. Wystrój świątyni jest związany z morzem. W pobliżu kościoła znajdują się zaułki ze starymi rybackimi chatami. W jednej z nich, przy ulicy Rynkowej, działa niewielkie muzeum pod patronatem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którym udostępnia się zwiedzającym zrekonstruowane wnętrze chaty rybackiej z przełomu XIX i XX w.

 

Latarnia morska w Jastarni, wybudowana w latach 1938-1939, została wysadzona w powietrze podczas obrony półwyspu w 1939 r. Obecna, wzniesiona na miejscu poprzedniej w 1950 r., ma 13,3 m wysokości, co czyni ja najniższą latarnią na polskim Wybrzeżu. Prywatne Muzeum Pod Strzechą przy ulicy Mickiewicza, którego właścicielem jest szkutnik Juliusz Struck, eksponuje sprzęty rybackie, a także czynny warsztat szkutniczy.

 

Informacje praktyczne:

Chata Rybacka, ul. Rynkowa 10, tel. 58 675 20 97

Muzeum Pod Strzechą, ul. Mickiewicza 115,

tel. 58 675 22 45, w sezonie 10.00-18.00

Informacja turystyczna, ul. ks. Stefańskiego 5, tel. 58 675 23 40

 

Zobacz także:

Polska. Szlak Krutynią

Polska. Jurata

JURATA > 9 km Hel

Ten renomowany kurort powstał w międzywojniu. Do dziś funkcjonują wybudowane w latach 30. pensjonaty "Lido", "Bałtyk", "Marina" i "Mrozik". W latach socjalizmu Juratę upodobali sobie partyjni notable, dla których wzniesiono słynne ośrodki "Neptun" i "Bryza". W pobliżu największego na Kaszubach kompleksu obiektów wczasowych - Wojskowego Zespołu Wypoczynkowego "Mewa", znajduje się willa prezydencka, wyróżniająca się charakterystyczną wieżyczką w formie latarni morskiej. Ulubionym miejscem spacerów jest molo od strony Zatoki Puckiej oraz dobrze utrzymany deptak prowadzący do niego.

 

Zobacz także:

Polska. Biebrzański Park Narodowy. Pieszo i w kajaku

Fokarium w Helu Fokarium w Helu Fokarium w Helu /Fot. Jersz/CC/Wikimedia

Polska. Hel

HEL > 38 km Swarzewo

Do niedawna dostęp do Helu, miasta na krańcu Mierzei Helskiej i dużego garnizonu, był dla turystów znacznie utrudniony. Również dziś niemal na każdym kroku można się tu natknąć na obiekty Marynarki Wojennej. Białe domy rybackie przy ulicy Wiejskiej, niektóre z I połowy XIX w., to zachowana resztka zabudowy tej osady.

 

Muzeum Obrony Wybrzeża - to nowa ekspozycja umiejscowiona w lesie na zachód od miasta, po obu stronach drogi wjazdowej od Juraty, i poświęcona walkom toczonym na Helu w trakcie II wojny światowej.

 

Muzeum Rybołówstwa mieści się w dawnym ewangelickim kościele św. św. Piotra i Pawła. W muzeum można zobaczyć ekspozycje tematyczne prezentujące historię Helu, dzieje i przyrodę Bałtyku oraz malarstwo marynistyczne, a także wystawę o tematyce etnograficznej, ukazującą łodzie i sprzęty używane przez rybaków na południowym Bałtyku, a szczególnie w Zatoce Gdańskiej. Unikatem jest wystawa merków, czyli pływaków ze znakami, którymi rybacy oznaczali swe sieci.

 

Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego to placówka badawczo-hodowlana, której celem jest odtworzenie i ochrona stad fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Jej częścią jest wybudowane pod koniec lat 90. fokarium, gdzie można podziwiać te wspaniałe ssaki w ich naturalnych warunkach. Przy fokarium znajduje się wystawa "Ssaki naszego morza".

 

Do fokarium warto się wybrać w porze karmienia fok, tj. o godz. 11.00 lub 14.00.

Port Marynarki Wojennej jest już udostępniony do zwiedzania. Wybudowany w latach 30. jako drugi polski port wojenny obok gdyńskiego Oksywia stanowił potężny kompleks ? obok basenu portowego powstały schrony i składy minowe oraz torpedowe, a nawet podziemna elektrownia. Na nabrzeżu eksponowany jest okręt Straży Granicznej "Batory", który przełamał niemiecką morską blokadę Helu i w nocy z 1 na 2 października 1939 r. dopłynął do szwedzkiej wyspy Gotlandii. Latarnia helska ma 41,5 m wysokości, a zasięg jej światła wynosi 17 mil morskich, czyli blisko 31,5 km.

 

Informacje praktyczne:

Muzeum Obrony Wybrzeża, ul. Helska 16, tel. 58 675 74 88, bilet normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, www.helmuzeum.pl

Muzeum Rybołówstwa, Bulwar Nadmorski 2, tel. 58 675 05 52,bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, na wieżę 2 zł

Fokarium, ul. Morska 2, tel. 58 675 08 36, bilet wstępu 2 zł, www.fokarium.pl

Informacja turystyczna, ul. Wiejska 78, tel. 58 675 10 10

 

Zobacz także:

10 miast w Europie idealnych dla rodzin z dziećmi

Puck Puck Ślicznie odnowiony Puck

Polska. Swarzewo, Puck, Rzucewo i Mechowo

SWARZEWO > 5 km Puck

Miejscowość nad Zatoką Pucką słynna dzięki cudownej figurce Matki Boskiej Swarzewskiej. Figurka, mająca 66 cm wysokości, wyrzeźbiona została w XV w. Dziś znajduje się w ołtarzu głównym neogotyckiego kościoła Narodzenia NMP. Oprócz figurki uwagę zwracają alabastrowy ołtarz boczny, gotycka pieta i bogato dekorowane sklepienia oraz ściany. Przy drodze nad zatokę znajduje się wybudowana rękami rybaków drewniana kapliczka z cudownym źródełkiem, zwana Studzienką.

 

Warto przybyć tu w okolicach 16 lipca lub 8 września, kiedy odbywają się odpusty. Szczególnie interesujący jest pierwszy z nich, gdyż przybywają na niego Kaszubi z Helskiej Kosy.

 

PUCK >  5 km Rzucewo

Najstarszym zabytkiem Pucka jest gotycki halowy kościół św. św. Piotra i Pawła. Wyposażenie kościoła pochodzi z późniejszych czasów i jest barokowe oraz klasycystyczne. Warto zwrócić uwagę na klasycystyczny ołtarz główny ze współczesnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i figurami czterech ewangelistów oraz patronów świątyni. W kaplicy Wejherów przykuwa wzrok sklepienie gwiaździste, ze wspornikami w kształcie masek, oraz obraz "Ukrzyżowanie" Hermana Hana - na nim malarz uwiecznił fundatorów kaplicy.

 

W szachulcowym domu przy ulicy Wałowej, siedzibie dawnego przytułku, mieści się Muzeum Ziemi Puckiej, przechowujące zbiory etnograficzne dotyczące Kaszub. W porcie rybackim znajduje się odbudowany w latach 80. słup zaślubinowy. Stoi on około pół kilometra na wschód od miejsca, w którym 10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller wjechał konno do morza i rzucił w fale Bałtyku złoty pierścień.

 

Informacje praktyczne:

Muzeum Ziemi Puckiej, pl. Wolności 28, tel. 58 673 22 29, bilet 4 zł, ulgowy 3 zł, www.muzeumpuck.kaszubia.com

Informacja turystyczna, pl. Wolności 2, tel. 58 673 24 03

 

RZUCEWO > 16 km Mechowo

Właścicielami Rzucewa byli Wejherowie, Sobiescy, a nawet Anglik nazwiskiem Gibsone. W 1840 r. wybudowano tu zaprojektowany przez berlińskiego architekta Friedricha Augusta Stülera neogotycki pałac. Dziś w pałacowych murach mieszczą się luksusowy hotel i restauracja. Nad brzegiem Zatoki Puckiej znajduje się park z egzotycznymi drzewami. Z Rzucewa w stronę Osłonina prowadzi zabytkowa, licząca około 300 drzew czterorzędowa aleja lipowa długości 1300 m.

 

MECHOWO > 22 km Wejherowo

Unikatową atrakcją Mechowa jest jaskinia, położona w zboczu doliny rozcinającej wysoczyznę polodowcową, tuż przy wjeździe do wsi. Powstała w żwirach polodowcowych przesyconych węglanem wapnia, wymywanych ze znajdującej się powyżej warstwy gliny zwałowej. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi około 30 m, a wysokość przy wejściu to blisko 1,7 m.

 

Jaskinia jest geologicznym rezerwatem przyrody udostępnionym do zwiedzania.

 

Informacje praktyczne:

Groty Mechowskie, tel. 58 673 90 02, 10.00-18.00 (pn.-sb.), 11.00?18.00 (nd.), bilet wstępu 2 zł, ulgowy 1,5 zł

 

Zobacz także:

Polska. Wejherowo

WEJHEROWO

Nazwa Wejherowo pochodzi od nazwiska założyciela osady, starosty malborskiego Jakuba Wejhera. Współczesne Wejherowo jest w dużej mierze "sypialnią" Gdyni, połączoną z nią linią SKM.

 

W centralnym punkcie rynku znajduje się pomnik założyciela miasta - Jakuba Wejhera. W południowej pierzei stoi ratusz miejski, wzniesiony około 1680 r., w zachodniej natomiast - kościół Św. Trójcy, wybudowany w połowie XVIII stulecia i rozbudowany w okresie międzywojennym. W wyposażeniu zwracają uwagę obraz "Ukrzyżowanie", pochodzący z końca XVII w., ambona oraz żyrandol. Ze względu na znakomitą akustykę wejherowskiej fary organizuje się w niej koncerty organowe. Ryglowy budynek obok to przytułek dla ubogich. W narożniku Starego Rynku znajduje się barokowy kościół franciszkański św. Anny z połowy XVII w., w 1999 r. ustanowiony sanktuarium maryjnym. W wyposażeniu kościoła uwagę należy zwrócić na koronowany przez Jana Pawła II, słynący łaskami obraz Matki Boskiej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele.

 

W parku miejskim położony jest pałac Przebendowskich, w którym odkryto oryginalne malowidła ścienne. Wnętrza pałacu wykorzystywane są przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, które w działach historii, literatury, prasy oraz śpiewu i muzyki na Kaszubach i Pomorzu gromadzi twórczość Kaszubów.

 

Atrakcją miasta jest Kalwaria Wejherowska, założona przed ponad 350 laty przez Jakuba Wejhera jako wypełnienie ślubów, złożonych za uratowanie życia podczas oblężenia ruskiego gródka Biała. Rzeka Biała odgrywa rolę biblijnego Cedronu, a na terenie kalwarii znajduje się 26 kaplic, wzniesionych między połową XVII a połową XIX stulecia (m.in. Kaplica Podjęcia Krzyża i kaplica nad Cedronem). Już poza terenem kalwarii stoi Brama Oliwska..

 

Informacje praktyczne:

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ul. Zamkowa 2a, tel. 58 736 18 21, 672 29 56, IV-X 10.00-17.00 (pn.-nd.), XI-III 9.00-15.00 (pn.-pt.), 10.00-17.00 (sb., nd.), bilet normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł, www.muzeum.wejherowo.

 

Zobacz także:

Wakacje w kratkę: 10 największych szkockich atrakcji

Carta Blanca

Opis wycieczki pochodzi z książki "Polska. 101 wycieczek", wydawnictwo Carta Blanca.Książka do kupienia w księgarni Carta Blanca >>

Więcej o: