Grecja. Peloponez w pigułce

Peloponez to wciąż jeszcze jeden z najmniej zadeptanych przez turystów regionów Grecji, a jednocześnie region najciekawszy. Kto choć raz wędrował po tutejszych wąwozach i wsiach, wie o czym mowa. Wybór między osobliwościami półwyspu jest trudny. Co zobaczyć w szczególności?
grecja, peloponez, lutraki grecja, peloponez, lutraki Fot. 123rf

Grecja, Peloponez

Przez ostatnie dwa tysiące lat Peloponez przechodził z rąk do rąk. Rządzili tu Rzymianie, kościoły wznosili cesarze bizantyjscy, Wenecjanie budowali zamki, a Turcy forty. Niektóre te budowle pozostały do dnia dzisiejszego, dlatego Peloponez to idealny kierunek dla osób lubiących zwiedzanie. Tutaj znajdziemy najsłynniejsze zabytki archeologiczne Grecji: Olimpię, Mykeny, Epidauros, Korynt czy Mistrę. Żaden inny rejon Grecji nie jest ponadto tak zróżnicowany krajobrazowo. Peloponez to teren porośnięty roślinnością śródziemnomorską, słynący z uprawy oliwek, winorośli i owoców cytrusowych. Są tu przepiękne piaszczyste plaże z krystalicznie czystą wodą, dzikie góry, głębokie wąwozy i malownicze doliny. Aby w pełni poznać Peloponez trzeba poświęcić cały urlop i objechać go wokół. Wybór między osobliwościami półwyspu jest trudny. Co zobaczyć w szczególności?

 

Grecja kontynentalna w pigułce - 10 najlepszych miejsc

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

Grecja kontynentalna atrakcje. Kanał Koryncki. Słynny kanał, który sprawił, że Peloponez znowu, jak przed tysiącami lat, jest właściwie wyspą spiętą z lądem pięcioma mostami, znajduje się 6 km na wschód od Koryntu, przy drodze z Aten. Wąski głęboki przesmyk o pionowych ścianach wycięty w żółtej skale najlepiej widać z mostu ponad boczną drogą na północ od autostrady. Nieopodal mostu jest duży parking (i przystanek autobusów z/do Aten), zajazdy i sklepy z pamiątkami i pocztówkami. Grecja kontynentalna atrakcje. Kanał Koryncki. Słynny kanał, który sprawił, że Peloponez znowu, jak przed tysiącami lat, jest właściwie wyspą spiętą z lądem pięcioma mostami, znajduje się 6 km na wschód od Koryntu, przy drodze z Aten. Wąski głęboki przesmyk o pionowych ścianach wycięty w żółtej skale najlepiej widać z mostu ponad boczną drogą na północ od autostrady. Nieopodal mostu jest duży parking (i przystanek autobusów z/do Aten), zajazdy i sklepy z pamiątkami i pocztówkami. Grecja kontynentalna/Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Kanał Koryncki, Korynt

Największy półwysep Grecji, w kształcie liścia platanu, połączony jest z kontynentem wąskim Przesmykiem Korynckim, który przecina powstały w 1863 roku Kanał Koryncki. Sam Kanał Koryncki jest już swego rodzaju atrakcją. Jego wysokie, pionowe ściany robią ogromne wrażenie, a rejs statkiem turystycznym, który przeciska się między nimi to ciekawe przeżycie. Kanał Koryncki jest bramą do Koryntu, miejscowości, która w starożytności była sławnym i potężnym miastem-państwem, rywalizującym z Atenami.

 

Korynt kilkukrotnie niszczyły trzęsienia ziemi lub wojska najeźdźców. To, co z niego zostało jest ogromnym skarbem Grecji. Starożytny Korynt to absolutny punkt obowiązkowy wizyty na Peloponezie. Znajduje się tam dorycka świątynia Apolla z VI w. p.n.e., której sześć kolumn wciąż jeszcze stoi i stanowi ośrodek starożytnego miasta. Zachowały się też duże fragmenty budowli rzymskich - m.in. fundamenty portyków, bazyliki, łaźni. Nad starożytnymi ruinami wznosi się wzgórze Akrokorynt, na którym stała niegdyś świątynia Afrodyty. Warto się na nie wspiąć, by zobaczyć wspaniałą panoramę Koryntu.

 

Grecja na zdjęciach

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

mani, peloponez, grecja mani, peloponez, grecja Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Mani, Vathii

Najbardziej odludną i najdzikszą prowincją Peloponezu jest Mani - tajemniczy półwysep, który jako jedyny do końca nie poddał się okupantom. Mani to przede wszystkim niezwykłe mieszkalne wieże. Budowały je bogate klany - im wyższa była wieża, tym silniejsza pozycja klanu. Teraz wieże są niezamieszkane, ale w niektórych urządzono hotele. Najwięcej, bo aż 35 jest ich w Vathii, malowniczej miejscowości na wypalonym słońcem wzgórzu. Wieże wznoszone były nawet na wysokość pięciu pięter, co dla budowli greckich jest raczej ewenementem. Vathii jest doskonałym miejscem dla wielbicieli architektury. Przyjemnie spaceruje się po brukowanych uliczkach miasteczka. Z góry roztacza się wspaniały widok na Mani. Warto spędzić kilka dni w regionie Mani, bo to rejon wciąż jeszcze nieujarzmiony przez turystykę, charakteryzujący się dziewiczymi przestrzeniami i niewiarygodnie pociętą linią brzegową.

 

Taka jest Grecja. Wakacje w Grecji bez tajemnic

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

mistra, peloponez, grecja mistra, peloponez, grecja Fot. 123rf

Grecja. Peloponez. Mistria

Kolejnym punktem obowiązkowym podczas wycieczki na Peloponez jest Mistria - ukryte wśród oliwnych gajów niemal kompletne bizantyjskie miasto, które wygląda jakby czas się w nim zatrzymał. Mistrię założyli w XIII w. Frankowie, ale zasłynęła ona jako symbol odrodzenia Bizancjum. Zabytkowy kompleks leżący u podnóża gór Tajget jest naprawdę imponujący. Położone wśród peloponeskich krajobrazów miasto przyciąga czerwonymi dachówkami kościołów i pałaców. Ruiny pozwalają sobie wyobrazić wielkość bizantyjskiej kultury. Koniecznie zobaczyć trzeba Pałac Despotów, XIII-wieczną katedrę i freski z klasztoru Perivleptos. Niezależnie od tego, czy wizyta w Mistrii jest długa, czy krótka, warto się wdrapać na frankijski zamek, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę i całe miasto.

 

Grecja. Kalymnos - na wyspie poławiaczy gąbek

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

olimpia, grecja, peloponez olimpia, grecja, peloponez Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Olimpia

Do Olimpii przyjeżdża się przede wszystkim, by zwiedzić kolebkę igrzysk olimpijskich i wspaniałe Muzeum Archeologiczne. Poza starożytnymi pamiątkami nie ma w Olimpii nic, co mogłoby zatrzymać turystę na dłużej. Współczesna Olimpia to plac z fontanną, kilka ulic, tawern i sklepików z suwenirami. Miejscowość kryje się w porośniętej gajem oliwnym dolinie ograniczonej dwoma niewielkimi rzekami. Z sanktuarium i stadionu, na którym przez tysiąc lat, do 393 r., zmagali się greccy sportowcy, zostało niewiele, początek i koniec bieżni, trochę ruin. Mimo to, z uwagi na sławę tego miejsca, warto tu przyjechać.

 

Grecja. Ateny - wokół Akropolu

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

Peloponez. Epidauros, grecja, teatr Peloponez. Epidauros, grecja, teatr Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Epidauros

Epidauros to dziś teatr. W starożytności było to przede wszystkim słynne uzdrowisko. Chorzy wierzyli, że kapłani w Epidauros leczą, natchnieni bezpośrednio przez boga medycyny Asklepiosa. Do dziś biją tu źródła mineralne, które mają podobno uzdrawiającą moc, a w każdym zakątku miasta można nabyć leczniczą mieszankę suszonych ziół. Jedyną budowlą z dawnej świetności, która przetrwała i przyciąga tłumy turystów, jest teatr z IV w. p.n.e. Starożytny teatr w Epidauros jest ogromny, mieścił 14 tysięcy widzów. W doskonałym stanie jest wciąż cała widownia, a także kolista scena. Teatr słynie z niebywałej akustyki. Rzuconą na scenie monetę słychać podobno w ostatnim rzędzie równie dobrze, jak w pierwszym. Turyści chętnie to testują - recytują wiersze, śpiewają. Miasto organizuje tu każdego lata festiwal, na którym wystawiane są sztuki antycznych twórców i odbywają się liczne koncerty muzyczne.

 

Grecja. Meteory - klasztory zawieszone w powietrzu

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

Grecja kontynentalna atrakcje. Mykeny. Należąca do najbardziej imponujących przykładów budownictwa mykeńskiego Cytadela zajmuje stoki i szczyty wzgórza, z którego widać całą równinę Argolidy. Do bramy dawnego pałacu mykeńskiego wiedzie droga wspinająca się po stromym zboczu. Szczególne wrażenie wywołują potężne cyklopie mury bastionu oraz słynna Lwia Brama. Na uwagę zasługuje także Skarbiec Atreusa. Grecja kontynentalna atrakcje. Mykeny. Należąca do najbardziej imponujących przykładów budownictwa mykeńskiego Cytadela zajmuje stoki i szczyty wzgórza, z którego widać całą równinę Argolidy. Do bramy dawnego pałacu mykeńskiego wiedzie droga wspinająca się po stromym zboczu. Szczególne wrażenie wywołują potężne cyklopie mury bastionu oraz słynna Lwia Brama. Na uwagę zasługuje także Skarbiec Atreusa. Grecja kontynentalna/Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Mykeny

Starożytne Mykeny to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Grecji. Mykeny leżą na wysokim wzniesieniu, z jednej strony przylegającym do zboczy gór, z drugiej otwierającym się na uprawne doliny i łańcuch górski za nimi. Cytadela w Mykenach liczy sobie ponad trzy tysiące lat. Otoczona jest przez cyklopowe mury, wzniesione bez zaprawy murarskiej z głazów tak wielkich, że zdaniem rzymskiego podróżnika Pauzaniasza nawet najmniejszego z nich nie mogła poruszyć para mułów. Prowadzi do niej słynna Lwia Brama, z płaskorzeźbą przedstawiającą dwie lwice. Zaraz za nią archeolodzy natrafili na królewski cmentarz, a wyżej, u szczytu akropolu, na pałac dynastii rządzącej Argolidą. Znalezione tutaj oszałamiająco piękne złote maski i biżuteria wystawione są w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Choć z akropolu mykeńskiego pozostało niewiele, urzeka widok jaki roztacza się z tego miejsca na położone niżej ruiny i otaczające je gaje oliwne.

 

Wyspy greckie. Najpiękniejsze zakątki

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

Peloponez, Nafplion, grecja Peloponez, Nafplion, grecja Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Nafplion

Nafplion był dla Wenecjan greckim Neapolem. Kiedy panowali tu od XIV do XVIII w., miasto nazywało się Napoli di Romania. Dziś to kilkunastotysięczne miasto o zabytkowej zabudowie, pełne placów, starych domostw, restauracji, hoteli i pensjonatów, uchodzi za najbardziej elegancką miejscowość Grecji. Miejscem wartym odwiedzenia zaraz po przyjeździe jest forteca Palamidi jedna z najpotężniejszych twierdz w całej Helladzie. Budowla znajduje się na 230-metrowej skale. Z miasta można tam dojechać drogą lub wspiąć się po 899 stopniach zygzakowatych schodów zbudowanych ok. połowy XIX w. przez więźniów. Turyści, którzy je pokonają zostaną wynagrodzeni zapierającym dech w piersiach widokiem na rozłożone na cyplu miasto i błękitne wody Zatoki Argolidzkiej. U stóp Palamidi ulokowana jest druga cytadela - Akronafplia, a trzecia - Bourtzi, znajduje się na maleńkiej wysepce w zatoce. Na terenie starego miasta jest całe mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia. Na placu Syntagma znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne. W jednym z rogów placu stoi meczet z piękną różową fasadą. Wzdłuż klifów Akronauplii współcześni Grecy zbudowali promenadę Arvanitia, która wiedzie parę metrów ponad morzem na skałach, okala cypel od zachodu i południa i pozwala turystom podziwiać piękne otocznie miasta. Nafplion jest idealną bazą do zwiedzania Peloponezu, blisko stąd do Myken, Tirynsu, Epidauros, Argos, Lerny, Trypolisu i piaszczystych plaż Tolo.

 

Po greckich wyspach na skuterze. Lesbos i Chios

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

grecja, arkadia, wioska grecja, arkadia, wioska Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Arkadyjskie wioski - Dimitsana, Karitena, Stemnitsa, Longadia

Arkadia to najbardziej górzysta prowincja Peloponezu. Turystów przyciągają tu autentyczne wioski, takie jak Dimitsana, Karitena, Stemnitsa, Longadia, które różnią się kompletnie od turystycznych greckich miejscowości. To ziemia najdawniejszych Greków żyjących na Peloponezie. W tych malutkich miasteczkach mieszka najwyżej po kilkaset mieszkańców, są one kwintesencją prawdziwej Grecji. Czas biegnie tu wolniej, turysta traktowany jest jak gość, a nie jak interes. Przy okazji wizyty w Karitenie, warto wybrać się do ukrytej w samym sercu Peloponezu świątyni Bassai. To jedna z najlepiej zachowanych świątyń w Grecji. Dziś okrywa ją widoczny z daleka namiot, który chroni ten skarb przez niszczącymi skutkami pogody. Otoczenie świątyni jest przepiękne - góry, zielona roślinność i niesamowite widoki. Można w tej okolicy spędzić nawet kilka dni.

 

Plaże na wakacje. Najczystsze kąpieliska Europy

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

peloponez, grecja, plaża peloponez, grecja, plaża Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Plaże, kurorty

Peloponez to także idealne miejsce do plażowania i kąpania się w morzu. Klimat wzdłuż wybrzeża jest wybitnie śródziemnomorski, lata są ciepłe i suche. Na półwyspie przeważają plaże piaszczysto-żwirowe, są zwykle wąskie i przeplatają się ze skalistymi brzegami schodzącymi do morza. Wybierając miejsce pobytu warto więc sprawdzić, czy plaża w danym miejscu jest piaszczysta. Słynie z nich zachodnie wybrzeże Peloponezu. Plaże w tej części Grecji należą do najczystszych. Na szczęście nie są aż tak zatłoczone, jak niektóre plaże wysp greckich. Najpiękniejsza plaża Peloponezu to Voidokilia w zatoce o tej samej nazwie. Urocze plaże są w Skoutari i Kotronas. Słynna plaża Karathona znajduje się 4 km od Nafplionu. Typowy wakacyjny kurort z ładnymi plażami to Tolo. Inne znane wypoczynkowe miasteczka to m.in. Kalamata, Methoni, Skafidia, Lakopetra. Magnesem przyciągającym turystów na Peloponez są również źródła wód mineralnych, wokół których powstały liczne uzdrowiska. Najpopularniejsze kurorty uzdrowiskowe to Lontra Kilinia i Lutraki.

 

Najpiękniejsze plaże Europy

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

jedzenie, grecja, kuchnia grecka, mięso, sałatka grecka jedzenie, grecja, kuchnia grecka, mięso, sałatka grecka Fot. Shutterstock

Grecja. Peloponez. Kuchnia

Półwysep Peloponez jest rolniczym spichlerzem Grecji. Morze dostarcza ryb, z gór pochodzi baranina i kozina, z lasów dziczyzna, a z oliwkowych plantacji pyszna oliwa. Specjalnością kuchni peloponeskiej jest pilaw - potrawa z ryżu, drobnego makaronu, pomidorów, papryki i cebuli gotowanych w bulionie i doprawionych aromatycznymi ziołami. Warto spróbować też peloponeskich omletów z dodatkiem fety, oliwek i bazylii oraz słynnego Fakes - soczewicy z czarnymi oliwkami, sokiem cytrynowym, oliwą i świeżymi ziołami. Peloponez słynie także z wina. To starożytne zagłębie winiarstwa. Na północy pije się wino o nazwie Nemea o intensywnie rubinowej barwie, które doskonale pasuje do czerwonych mięs i serów. Likierowe Mavrodaphne jest znakomitym uzupełnieniem deseru. Jednak grecką specjalnością jest retsina - wino o sosnowym aromacie.

 

Kuchnie świata - zasmakuj w podróżach

Tanie hotele w Grecji

Tanie loty do Grecji

Więcej o: