Polska. Sandomierz - miasto legend

120 zabytków będących świadectwem tysiącletniej historii miasta, malownicze położenie na nadwiślańskiej skarpie, wreszcie wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków  - warto wybrać się do Sandomierza.
Sandomierz, Polska. Sandomierz położony malowniczo na siedmiu wzgórzach nad Wisłą porównywany jest czasem do Rzymu. To jedno z najstarszych polskich miast. Można tu podziwiać ponad sto zabytków, będących świadectwem tysiącletniej historii miasta, a także chłonąć wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków Sandomierza. Sandomierz, Polska. Sandomierz położony malowniczo na siedmiu wzgórzach nad Wisłą porównywany jest czasem do Rzymu. To jedno z najstarszych polskich miast. Można tu podziwiać ponad sto zabytków, będących świadectwem tysiącletniej historii miasta, a także chłonąć wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków Sandomierza. Sandomierz, Polska/Fot. Shutterstock

Sandomierz

Położony na siedmiu wzgórzach Sandomierz porównywany jest do wiecznego miasta - Rzymu. To jedno z najstarszych polskich miast. Latem może tu być nieco gwarno, ale na pewno nie aż tak jak w bardzo popularnym, a podobnym w klimacie Kazimierzu.

 

Plebiscyt Polska na wakacje. Wybieramy najładniejsze stare miasto - część I

Hotele w Polsce

Sandomierz, Polska Sandomierz, Polska Shutterstock

Sandomierz. O bohaterskiej Halinie

Zwiedzanie proponuję zacząć nieco nietypowo - bo od wizyty pod ziemią. Podziemna trasa turystyczna to część kilkupoziomowych komór i chodników znajdujących się pod rynkiem. Jej długość to prawie pół kilometra, a najgłębiej położona komora sięga 12 metrów. To właśnie tu widać najlepiej ślady dawnej świetności miasta i jego średniowieczne korzenie. Piwnice i korytarze należały kiedyś do bogatych kupców, którzy przechowywali tu swoje wiktuały. Miały też znaczenie obronne i militarne.

 

I właśnie z nimi związana jest chyba najbardziej znana sandomierska legenda - o bohaterskiej Halinie Krępiance. Wpadła ona na pomysł przechytrzenia Tatarów, gdy ci oblegali miasto. Udała się do wrogiego obozu i zaproponowała pomoc w zdobyciu grodu, twierdząc, że będzie to forma zemsty na mieszkańcach, od których doznała kiedyś wielkiej krzywdy. Gwarantowała doprowadzenie wojowników tunelami pod sam rynek. Po uwiarygodnieniu słów Haliny Tatarzy wyruszyli, by zdobyć wreszcie miasto. Kiedy wszyscy znaleźli się w korytarzach, wtajemniczeni w podstęp mieszkańcy Sandomierza zasypali wejście do podziemi. Tatarzy zostali skazani na pewną śmierć. Tym samym jednak podstęp się wydał, co bohaterska Halina przypłaciła życiem.

 

Polska. Sudety - Pogórze Kaczawskie. Spacer wśród wulkanów

Hotele w Polsce

W sercu Sandomierza

Podziemna trasa kończy się pod ratuszem. To najbardziej charakterystyczna budowla Sandomierza. Wybudowany w XIV wieku, pierwotnie w kształcie wieży, został rozbudowany, a następnie zwieńczony attyką. Na początku XVII wieku przybudowano od zachodu wieżę. Obecnie na parterze budynku mieści się Dział Historyczny Muzeum Okręgowego.

 

Ratusz zajmuje centralne miejsce sandomierskiego rynku. Rynku niezwykłego, bo pochyłego (taką atrakcją może pochwalić się tylko kilka miast w Polsce). Różnica poziomu wynosi ponad dziesięć metrów. Można też zaryzykować stwierdzenie, że w ostatnim czasie to najbardziej popularny rynek w naszym kraju. A to za sprawą serialu "Ojciec Mateusz", w którym zarówno rynek, jak i inne charakterystyczne miejsca Sadomierza grają niebagatelną rolę.

 

Jedna z ulic odchodzących od rynku doprowadzi nas do Bramy Opatowskiej. To jedyna zachowana spośród czterech niegdyś istniejących bram miasta będących elementem murów obronnych. Dziś mieści się na niej taras widokowy. Dzięki niemu z wysokości 30 metrów możemy podziwiać panoramę miasta i okolicy.

 

Wycieczka po Polsce. Szwajcaria Kaszubska

Hotele w Polsce

Sandomierz. Warto polecić, bo jest malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie i oferuje wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków. Świadectwem tysiącletniej historii miasta, jest 120 znajdujących się tu zabytków. W Sandomierzu jest co zwiedzać i jest też gdzie spacerować.  Sandomierz. Warto polecić, bo jest malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie i oferuje wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków. Świadectwem tysiącletniej historii miasta, jest 120 znajdujących się tu zabytków. W Sandomierzu jest co zwiedzać i jest też gdzie spacerować. Sandomierz/Fot. Shutterstock

Sandomierz. O św. Jacku, co sadził lipy

W mieście o tak bogatej historii nie brakuje również zabytków sakralnych, spośród których dwa zasługują na szczególną uwagę. Przede wszystkim warto udać się do bazyliki katedralnej. Jest to gotycka budowla wzniesiona w 1360 roku. Wewnątrz wzrok przyciągają ołtarze: główny wykonany z czarnego marmuru i ozdobiony marmurem różowym oraz boczne - w stylu rokokowym. W prezbiterium znajdują się polichromie w stylu bizantyjsko-ruskim, a na ścianach naw zespół obrazów, przedstawiających między innymi sceny z historii Sandomierza. Wstrząsające wrażenie robią obrazy rzezi sandomierzan przez Tatarów będące kolejnym już świadectwem najazdów tatarskich na miasto.

 

I o ile katedra wyróżnia się bogactwem i majestatem, o tyle kolejny obiekt na pierwszy rzut oka prezentuje się nieco skromniej. Pierwsze wrażenie jest jednak mylące, bowiem kościół św. Jakuba, o którym mowa, jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Sandomierza. To jeden z pierwszych w Polsce kościołów z cegły. Zachwyca bogata ornamentyka, zwłaszcza północnej elewacji kościoła, na której znajduje się także dwudzielny portal ceramiczny zaliczany do najpiękniejszych w kraju.

 

Z kościołem związana jest kolejna sandomierska legenda - o św. Jacku, który miał wybudować kościół i klasztor. Najlepsze miejsce pod budowę należało do Konrada - sknery i niedowiarka. Założył się on z Jackiem, że jeśli ten dokona cudu, dostanie plac za darmo. Cudem miało być zasadzenie na placu lip do góry korzeniami - tak aby się przyjęły i wydały owoce. Jakież musiało być zdziwienie Konrada, gdy po roku od zasadzenia drzew ujrzał on pszczoły zbierające nektar z kwitnących lip. Nie miał innego wyjścia - musiał oddać Jackowi plac. Wkrótce wyrósł na nim kościół, który dziś jest chlubą sandomierzan.

 

Polska. Najbardziej tajemnicze miejsca

Hotele w Polsce

zamek w sandomierzu, sandomierz, zamek, polska zamek w sandomierzu, sandomierz, zamek, polska Fot. Shutterstock

Sandomierz. O rękawiczkach

To oczywiście nie wszystkie miejsca, które warto odwiedzić w Sandomierzu. Nie można zapomnieć o wzniesionym na wzgórzu zamku - dawnej siedzibie książąt, o Collegium Gostomianum - jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce czy Domu Długosza - gotyckim domu mieszkalnym, w którym dziś znajdują się zbiory Muzeum Diecezjalnego (można tu obejrzeć między innymi rękawiczki królowej Jadwigi).

 

Z tymi rękawiczkami wiąże się kolejna legenda. Ale nie, nie będę jej w tym miejscu przytaczał. Najlepiej wybierzcie się do Sandomierza i poproście o to przewodnika. Z pewnością chętnie się nią podzieli. A przy okazji opowie inne ciekawe historie. Wszak Sandomierz jest do tego stworzony...

 

INFO

 

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK, Rynek 12, tel. 15 832 23 05, www.pttk-sandomierz.pl

Podziemna Trasa Turystyczna - otwarta jest codziennie w godz. 10-18 (poza sezonem do 17).

Muzeum Diecezjalne, ul. Długosza 9, tel. 15 833 26 70, www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Okręgowe, ul. Zamkowa 12 (zamek), Rynek 1 (ratusz), tel. 15 644 57 57, www.zamek-sandomierz.pl

Więcej o: