Szkocja. Wakacje w kratkę: 10 największych szkockich atrakcji

Soczyście zielone wzgórza, zamglone, skaliste góry, tajemnicze zamki i piękne wyspy. Szkocja zachwyca bogactwem krajobrazów i miejscami przepełnionymi historią. Oto 10 największych szkockich atrakcji.

Szkocja. Dolina Glencoe

Wąsko wciśnięta pomiędzy dzikie góry Dolina Glencoe to szkocka perełka. W jednym miejscu znalazło się tu wszystko, co najpiękniejsze w Szkocji - majestatyczne szczyty, przejrzyste jeziora i połacie wrzosowisk. Dolina położona jest w regionie Highlands, w pobliżu zachodniego wybrzeża. To raj dla alpinistów oraz piechurów. Na terenie około sześciu tysięcy hektarów znajduje się osiem szczytów tzw. Munrosów oraz majestatyczne Trzy Siostry - potężne ostańce górujące nad główną drogą prowadzącą do Fort Wiliam. Od wschodu Glencoe sąsiaduje z malowniczymi i tajemniczymi wrzosowiskami Rannoch Moor. Wejścia do doliny strzeże imponujący szczyt Buachaille Etive Mor, zwany "Wielkim Pasterzem Etive". Na każdym kroku zapierają dech widoki, które zostały wykorzystane m.in. w niektórych scenach filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu". Sama nazwa "Glencoe" to w języku gaelickim "Dolina Łez", co ma związek ze stromymi zboczami tworzącymi ściany doliny, ale też z krwawymi wydarzeniami. Dolina była miejscem tzw. masakry z Glencoe, gdy 13 lutego 1692 r. kilkudziesięciu mieszkańców wioski Glencoe, zostało haniebnie zabitych przez żołnierzy króla angielskiego Wilhelma III. O tragicznej historii przypomina wjeżdżającym do doliny wodospad "Łzy McDonalda", a samo wydarzenie jest też upamiętnione w lokalnym muzeum w Glencoe.

Szkocja. Loch Ness

Loch Ness jest najsłynniejszym jeziorem na świecie, za sprawą potwora, który podobno w nim mieszka, a wielka dolina Great Glen, w której leży jezioro to jeden z najpiękniejszych pod względem przyrodniczym rejonów Szkocji. Są tu pokryte wrzosami wzgórza, gęste lasy, rwące strumienie, a także pełne duchów i tajemniczych historii zamki. Potwora z Loch Ness najlepiej wypatrywać ze wspaniałych ruin położonego na skale zamku Urquhart. Zamek położony nad brzegiem Loch Ness był kiedyś trzecim co do wielkości zamkiem Szkocji. Wielokrotnie zdobywana, oblegana, a nawet wysadzana w powietrze twierdza w końcu popadła w ruinę. Mimo to, nadal przyciąga tłumy, bo większość tych, którzy dowodzą, iż widzieli potwora z Loch Ness, zapewnia, że stało się to właśnie, gdy patrzyli na jezioro, z murów Urquhart. W sezonie turyści mogą go także wypatrywać z łódek i statków.

edynburg, szkocja edynburg, szkocja Fot. Shutterstock

Szkocja. Edynburg: zamek i Stare Miasto

Edynburg nad zatoką Firth of Forth dzieli się wyraźnie na dwie części: Nowe Miasto z czasów oświecenia powstało w stylu greckiego klasycyzmu, Stare Miasto z ciemnego kamienia zachowało średniowieczny charakter. Główny turystyczny szlak Edynburga wyznacza tzw. Królewska Mila, główna ulica średniowiecznego Starego Miasta. Ten prawie półtorakilometrowy trakt łączy dwie bardzo ważne w historii Szkocji budowle - pałac Holyrood i zamek edynburski. Ulica składa się z czterech odcinków różniących się nazwami i atmosferą. Najciekawsze są Castlehill i Lawnmarket. Nieopodal bramy wiodącej do zamku wzniesiono secesyjną Fontannę Czarownic. Stoi ona na miejscu, gdzie przez wieki palono na stosie kobiety oskarżone o uprawianie czarów. Nieco dalej mieści się wyjątkowe muzeum - Scotch Whisky Heritage Centre. To prawdziwa świątynia narodowego trunku Szkotów. W dzisiejszym Edynburgu znajduje się ponad 4,5 tys. zabytkowych obiektów, dlatego też miasto nazywane jest Atenami Północy. Najstarsze budynki pochodzą z lat 1623-1630. Wszystkie one składają się na wyjątkową atmosferę Edynburga. Miasto ma w sobie coś majestatycznego, dostojnego. Jest kwintesencją wszystkiego, co ze Szkocją związane: pięknej wiktoriańskiej zabudowy, górskich krajobrazów, starych pubów serwujących wyśmienite ale. By poznać Edynburg warto przyjechać do miasta na przełomie sierpnia i września kiedy trwa Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. Na festiwal składa się w zasadzie kilka niezależnych imprez, z których najsłynniejszym i największym jest festiwal teatrów ulicznych.

edynburg, zamek, szkocja edynburg, zamek, szkocja Fot. Shutterstock

Szkocja. Edynburg: zamek i Stare Miasto

Zamek w Edynburgu jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Monumentalny, romański zamek powstał 800 lat temu na szczycie wygasłego wulkanu w zachodniej części starego miasta. Przez wieki był siedzibą władców Szkocji i obronną warownią. Najstarsza część zamku, Kaplica św. Małgorzaty pochodzi z XII wieku, natomiast większa część dzisiejszych murów z XVI wieku. Na terenie zamku znajduje się kilka muzeów. W skarbcu zamku zobaczyć można insygnia szkockich królów - korony i miecze oraz dwa największe narodowe skarby: Kamień Przeznaczenia - głaz, przy którym od XII w. byli koronowani, oraz pierścień koronacyjny Roberta I Bruce'a z 1306 r. Na przełomie XVIII i XIX w. zamek był m.in. więzieniem wojskowym. W mrocznych lochach przebywało tu blisko tysiąc przechwyconych na morzu jeńców. Dziś na drewnianych drzwiach cel obok rysunków okrętów można odczytać wydrapane przez nich przesłania. Na ścianach wiszą wciąż hamaki, w których spali więźniowie. Niedostępny, usadowiony w kraterze wygasłego wulkanu zamek zachwyca zimnym pięknem.

skye, wyspa, szkocja skye, wyspa, szkocja Fot. Shutterstock

Szkocja. Wyspa Skye

Należąca do archipelagu Hebrydów Wewnętrznych Wyspa Skye uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Nazwa Skye pochodzi od nordyckiego wyrazu skuy oznaczającego "chmurę". Wyspa zyskała sobie także gaelicki przydomek Eilean a Cheo - Wyspa Mgieł. Pomimo zmiennej i trudnej do przewidzenia pogody wyspa oczarowuje wielu turystów. Można nawet powiedzieć, że właśnie ta zmienność dodaje jej uroku. Skye jest niezwykle górzystą wyspą o klifowych wybrzeżach, pięknych szczególnie na północy. To, co zachwyca na wyspie to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy - skaliste szczyty wtulone w chmury, górskie strumienie i wrzosowiska. Każdy z półwyspów Skye ma swój odmienny charakter. Główne z nich to Trotternish na północy, Waternish, Duirnish, Minginish i Strathaird na zachodzie oraz Sleat na południu. Na północy znajdziemy fantastyczne formacje skalne i klify. Na zachodzie wyspy warte zobaczenia są Koralowe Plaże nad Loch Dunvegan i klify Waterstein Head. Nad brzegiem Loch Dunvegan znajduje się także ciekawy zamek Dunvegan. Południe i centrum wyspy zdominowane jest przez tereny górzyste. To tutaj znajdują się majestatyczne góry Cuillin. Na Skye są dwie większe miejscowości - Broadford i Portree. Stolicą wyspy jest klimatyczne Portree, z charakterystyczną malowniczą przystanią. Skye jest ponadto ważnym ośrodkiem kultury i języka gaelickiego. Około 40 proc. mieszkańców wyspy mówi językiem Gaelic. Na Skye można się dostać promem z lub przejechać mostem.

szkocja, pociąg szkocja, pociąg Fot. Shutterstock

Szkocja. Linia kolejowa West Highland Line - pociąg Harry'ego Pottera

Szkocka linia kolejowa West Highland Line znalazła się na liście najwspanialszych tras podróżniczych na świecie według Lonely Planet. Odcinek z Glasgow do Mallaig liczy 164 mil. Niezwykle malownicza trasa prowadzi przez Loch Long, Loch Lomond i Loch Eli oraz przecina 21 wiaduktów Glenfinnan. Trasa przebiega również u stóp Ben Nevis, największej góry Wielkiej Brytanii, przez Loch Morar - najgłębsze jezioro słodkowodne w Wielkiej Brytanii oraz przez pasmo górskie Rannoch Moor. West Highland Line to atrakcja nie tylko dla miłośników pięknych krajobrazów, ale także dla fanów Harry'ego Pottera. Odcinek łączący Fort William i Mallaig pokazany został w filmie o młodym czarodzieju i w letnich miesiącach działa, jako Hogwarts Express. Na trasie tej niezwykłej podróży znajduje się też najwyżej położna stacja kolejowa w Wielkiej Brytanii Corrour, która pokazana została w niezapomnianej scenie filmu Trainspotting.

Szkocja - czytaj więcej

stirling, szkocja stirling, szkocja Fot. 123rf

Szkocja. Stirling

Stirling to miasto położone pomiędzy Glasgow i Edynburgiem. Dawniej było jedną z najważniejszych twierdz Szkocji. Stare Miasto otaczają najlepiej zachowane mury w kraju, a deptak biegnący równolegle do murów, często opisywany jest jako najwspanialszy deptak miejski w Europie. Warto zobaczyć zamek w Stirling, który był ulubioną rezydencją Stuartów, a w 1543 roku odbyła się w nim koronacja Marii, która później została królową Szkotów. Położony na wysokiej, 80-metrowej skale przypomina nieco zamek w Edynburgu. Największe jednak wrażenie robi wznoszący się na Abbey Craig 70-metrowy monolit Wallace Monument, upamiętniający najwspanialszego bohatera Szkocji, Williama Wallace'a. Wieża otwarta została w 1869 r. Na jej szczyt prowadzi 250 stromych schodków, ale warto je pokonać. Z góry roztacza się przepiękny widok na okolicę.

Szkocja - czytaj więcej

arran, szkocja arran, szkocja Fot. 123rf

Szkocja. Wyspa Arran

Wyspa określana jest mianem Szkocji w miniaturze, bowiem północna jej część jest górzysta, natomiast południe charakteryzuje się łagodniejszym klimatem z pofałdowanymi wzgórzami. Granica pomiędzy szkockim pogórzem (Highland) a nizinami (Lowland) przebiega przez sam środek wyspy. Północna część Arran usiana jest granitowymi szczytami. Na amatorów górskich wycieczek czekają m.in. szlaki prowadzące na Goat Fell (870 m n.p.m.) - najwyższy i zarazem najłatwiej dostępny szczyt na wyspie. W południowej części wyspy dominuje nizinny klimat z pięknymi piaszczystymi plażami. Stolicą Arran i najbardziej ruchliwym miejscem wyspy jest miasteczko Brodick, położone w rozległej piaszczystej zatoce otoczonej granitowymi szczytami. Dla miłośników zabytków atrakcją będzie położony na klifie zamek Brodick Castle. Zabytkowe ruiny wznoszą się też na mokradłach nad zatoką w Lochranza. Warto wspomnieć także o kliku niewielkich browarach produkujących regionalne piwo oraz przepięknych pola golfowych, z których słynie wyspa.

Szkocja - czytaj więcej

destylarnia, beczki, szkocja destylarnia, beczki, szkocja Fot. Shutterstock

Szkocja. Malt Whisky Trail

Niezależnie od tego, czy lubimy whisky, destylarnia to punkt obowiązkowy na liście miejsc do obejrzenia w Szkocji. Tradycje pędzenia tego wysokoprocentowego trunku sięgają XV wieku. To główny produkt eksportowy występujący w ponad 2 tys. odmian. Najwięcej destylarni znaleźć można w rejonie Speyside w północno-wschodniej części Szkocji. Uruchomiono tam nawet specjalny szlak zwany Malt Whisky Trail. Jedną z popularniejszych destylarni tego regionu jest Glenfiddich Distillery. Zwiedzanie trwa godzinę. Rozpoczyna się od obejrzenia filmu o początkach destylarni, a następnie wraz z przewodnikiem przechodzi się przez kolejne pomieszczenia, by obserwować etapy produkcji aż po butelkowanie. Warto też odwiedzić najmniejszą ze szkockich destylarni Edradour Distillery, założoną w 1825  roku. Położona jest w przepięknej, malowniczej okolicy w regionie Highlands, a do tego panuje w niej rodzinna atmosfera. Zwiedzanie szkockich destylarni zawsze połączone jest z degustacją...

Szkocja - czytaj więcej

szkocja, merlose abbey szkocja, merlose abbey Fot. Shutterstock

Szkocja. Melrose Abbey

Melrose Abbey to jedne z najbardziej znanych ruin Szkocji. Ich historia sięga XII wieku. Dawniej mieścił się tu obszerny kompleks zabudowań klasztornych, z których do dzisiaj zachowały się jedynie fundamenty. W XVI wieku klasztor stał się zwykłym kościołem parafialnym i pełnił taką funkcję do roku 1810, kiedy to w Melrose wybudowano nowy kościół.  W 1996 roku podczas wykopalisk na terenie opactwa znaleziono stożkowatą urnę, przy której znajdowała się tabliczka z napisem: "zamkniętą urnę zawierającą serce wykopano pod podłogą Katedry Melrose w marcu 1921 roku". Przypuszcza się, że jest to serce Roberta the Bruce. Pojemnik został ponownie pogrzebany w 1998 roku. Opactwo zbudowano na planie krzyża świętego Jana. Mierzy blisko 80 m długości i 283 m obwodu. Na północnym krańcu opactwa znajduje się Dom Opata, pochodzący z XV lub XVI wieku. Obecnie służy on jako muzeum, w którym prezentowane są różne przedmioty znalezione na terenie Melrose Abbey.

Szkocja - czytaj więcej

Więcej o: