Włochy. Półwysep Sorrento: Amalfi i Positano - wakacyjne gwiazdy włoskiego wybrzeża

Kampania to rozległa kraina w południowych Włoszech oraz wymarzony urlopowy kierunek dla tych, którzy chcą mieć wakacje doskonałe: cudną pogodę, piękne zabytki, rozrywki i włoską kuchnię w najlepszym wydaniu. Jednym z najpopularniejszych turystycznie rejonów Kampanii jest Półwysep Sorrento, słynący ze wspaniałych kurortów, najpiękniejszych widoków we Włoszech i miejsc, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Amalfi, Włochy Amalfi, Włochy Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy. Wybrzeże Amalfi

Włochy. Wybrzeże Amalfi

Fragment Półwyspu Sorrento o nazwie Amafi uważany jest za jedno z najpiękniejszych widokowo miejsc Europy, a trasa prowadząca przez całą długość wybrzeża Amalfi za najbardziej malowniczą we Włoszech. Każdy, kto postanowi spędzić tu urlop, z pewnością potwierdzi obie opinie. Amalfi upodobali sobie zwłaszcza nowożeńcy, wybierający Amalfi na cel podróży poślubnych.

Czystą przyjemnością jest już sama jazda tutejszą drogą widokową. Nawet jeśli nie zamierzamy spędzać czasu na wybrzeżu Amalfi, warto przejechać tę trasę, aby doświadczyć cudownych widoków i zatrzymać się choć na chwilę w najważniejszych punktach. Jeśli jednak mamy ochotę na rajski urlop, warto skorzystać z oferty jednego z licznych hoteli na wybrzeżu. Nie brakuje tu obiektów bardzo luksusowych, ale uparci na pewno znajdą coś na trochę skromniejszą kieszeń. Z radością przybywają do Amalfi także miłośnicy wakacji pod namiotem - znajdziemy tu kilka pól biwakowych, a najpiękniejszą z tras regularnie jeździ autobus zatrzymujący się w pobliżu popularnych miejscowości. Ponadto ten fragment półwyspu Sorrento jest doskonałą bazą wypadową do kilka wspaniałych miejsc. Jednak najpierw warto poznać najbliższe okolice, bo odznaczają się one ogromnym urokiem - poczynając od samego miasteczka Amalfi, a na Positano skończywszy.

Amalfi/Fot. Shutterstock Amalfi/Fot. Shutterstock Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy. Amalfi - malowniczy raj nad brzegiem morza

Włochy. Amalfi

Miasteczko Amalfi to urocze centrum całego wybrzeża, cudowne widoki sprawiają, że nie chce się stąd odjeżdżać. Na stromej skale wyrastają tu małe białe domki skupione wokół głównego placu miasta. Całe miasteczko Amalfi składa się właściwie z maleńkich uliczek i niezliczonej ilości schodów. Do słynnej katedry pod wezwaniem świętego Andrzeja prowadzi tych schodów aż pięćdziesiąt siedem. Katedra jest dumą miasteczka, a jej chłodne mury przyjemnie zwiedza się w upalne popołudnie. Z Atrium roztacza się śliczny widok na miasteczko.

Po wyjściu z katedry czas udać się na spacer. Uliczki Amalfi spotykają się na małych placykach, na których znajdziemy małe stragany i kafejki. Ciekawym rejonem jest fragment miasta zwany Vagliendola, to chyba najbardziej strome miejsce w Amalfi, a domy wyglądają tu jak poustawiane jedne na drugich. Warto zajrzeć też do Hotelu Cappuccini, założonego w trzynastowiecznym budynku, który niegdyś był klasztorem.

Region wokół Amalfi słynął niegdyś z młynów, w których mielono pulpę na papier. Do dziś niektóre z nich można obejrzeć w okolicach miasteczka, a w nim samym znajdziemy także muzeum obrazujące dawne techniki wytwarzania papieru. Przy muzeum znajduje się też ostatni młyn, w którym nadal wyrabia się papier w sposób tradycyjny.

Jeśli chcemy zobaczyć więcej słynnych budowli (niestety pozstających w ruinie), można wybrać się na długi spacer doliną Ferriere - to mały rezerwat przyrody, gdzie wśród rzadkich okazów roślinnych znajdziemy wiele śladów po dawnych młynach.

Spędzenie wieczoru w Amalfi to znakomity pomysł, pamiętajmy jednak, że warto dość elegancko się ubrać - niektóre restauracje, mimo turystycznego charakteru miasteczka, dość krzywo patrzą na gości w szortach i sandałach - jesteśmy w końcu w kraju, który słynie z mody i elegancji, a Amalfi i niedalekie Positano wieczorem zmianiają się w towarzyskie salony. A tutejsze restauracje na pewno warto odwiedzić, gdyż miejscowa kuchnia słynie z niesamowitych przysmaków. W lecie w Amalfi organizowane są także potańcówki nad morzem, a także rozliczne imprezy w małych klubach. Nie warto w Amalfi chodzić wcześnie spać.

almafi, włochy almafi, włochy Fot. Shutterstick

Włochy. Szmaragdowa Grota

Włochy. Szmaragdowa Grota

Przebywając w Amalfi warto skorzystać z możliwości wypadu łodzią do Szmaragdowej Groty. Ta naturalna formacja jest dostępna w trakcie rejsu wynajętą łodzią z przewodnikiem lub taksówką wodną. Pływa ich tam codziennie bez liku, a koszt takiej wyprawy wynosi około 10 euro. Wrażenia - bezcenne. Do Szmaragdowej Groty można się dostać także od strony lądu, trzeba jedynie podjechać samochodem lub busikiem do punktu widokowego, z którego do groty zjeżdża winda.

Szmaragdowa Grota to niezbyt wielka formacja skalna, w której woda osiąga głebokość ponad dwudziestu pięciu metrów. Jej nazwa pochodzi od niewiarygodnego koloru wody. Tę charakterystyczną barwę tworzy światło, które dostaje się do komory groty poprzez otwór znajdujący się pod powierzchnią wody. Do stałych numerów pokazu należy "rozsypywanie brylantów" - przewodnik gasi światło i uderza wiosłem po szmaragdowej, błyszczącej tafli wody.

Oglądać tu można także niewiarygodne formy stalaktytów i stalagmitów oraz wspaniałe skalne kurtyny - wnętrze groty przypomina nieco antyczną świątynię. Na dnie znajdziemy też niesamowitą formację z majoliki, która narasta tu dzięki włoskim nurkom, którzy w każde święta Bożego Narodzenia nurkują w Szmaragdowej Grocie pozostawiając świąteczną ofiarę zamieszkującym ją bóstwom.

Włochy. Positano

Włochy. Positano

Positano to prześliczna perełka wybrzeża Amalfi, zwana często jednym z najromantyczniejszych punktów na mapie świata. Nowożeńcy przybywają tu chętnie, bo Positano zachwyca swoim urokiem i malowniczymi widokami. Positano słynie także z romantycznych kawiarenek i restauracji z doskonałą kuchnią i ofertą przednich win.

Zobaczyć można tu kilka urokliwych zabytków - jednym z nich jest kościół Santa Maria Assunta wybudowany w trzynastym wieku, z imponującą i przepiękna kopułą z ceramicznych płytek. Na ołtarzu króluje bizantyjski portret Madonny z Dzieciątkiem, którego legenda głosi, iż został wyrzucony na tutejszy brzeg w czasie sztormu.

Podczas spaceru brzegiem morza można obserwować starodawne wieże, używane niegdyś w celach obronnych, chroniące miasto przed atakami piratów.

W czasie wolnym docenić należy piękno plaż Positano, choć może być to trudne, gdyż w sezonie bywają one niemiłosiernie zatłoczone. Lepiej plażować w innych miejscach, gdyż zarówno koszty wypożyczenia tu leżaka, jak i ceny w okolicznych barach są zdecydowanie wygórowane. Jeśli marzymy o romantycznym drinku nad brzegiem morza, zostawmy sobie tę przyjemność na romantyczny wieczór.

Positano to kurort bardzo luksusowy, o ile nie mamy bardzo grubego portfela, wybierzmy raczej hotel w innej lokalizacji, chyba że przybywamy tu poza sezonem. Ślady wielkiego życia znajdziemy tu wszędzie -  butiki z ekskluzywna odzieżą, zaciszne marmurowe wille, luksusowe samochody pod hotelami. Tutejsze imprezy i dansingi w hotelach są sławne z przepychu strojów przybywających gości.

Włochy. Najpiękniejsze plaże we Włoszech

amalfi, plaża, positano, włochy amalfi, plaża, positano, włochy Positano/Fot. Shutterstock

Włochy. Gdzie się opalać na wybrzeżu Amalfi?

Włochy. Gdzie się opalać na wybrzeżu Amalfi?

Spędzając urlop na Wybrzeżu Amalfi nie sposób nie wykorzystać choćby kilku dni na nieskrępowane leniuchowanie. Piękne plaże Amalfi zachęcają do wypoczynku, a także oferują liczne rozrywki.

Plaża Marina Grande zlokalizowana jest w pobliżu miasteczka Amalfi, a jej usytuowanie sprawia, że w wakacyjnych miesiącach oblegana jest przez turystów. Nic w tym jednak dziwnego - jest to salonik, w którym bywać wypada. Plaża opanowana jest przez pobliskie hotele, jednak nawet nie będąc ich gościem można tu wynająć leżaki i parasole. Można też spędzić tu czas w jednej z plażowych restauracji i kawiarni, które stoliki wystawiają bezpośrednio na złocisty piasek. Czasem można spotkać tu przybywające do Amalfi sławy z całej Europy.

Marina di Praia to naturalny fiord pomiędzy miejscowościami Praiano i Conca dei Marini. Słynie wśród turystów z powodu niezwykłych kolorów, jakimi mieni się tutaj morska woda. Jest to także plaża dla aktywnych. Można skorzystać tu z usług centrum nurkowego, poczynając od samego wypożyczenia sprzętu, a kończąc na kursach nurkowania. Z plaży odpływają także jachty wycieczkowe, w tym łodzie ze szklanym dnem, pozwalające obserwować morskie życie. Na plażę można przybyć z własnym sprzętem, ale można także wypożyczyć tu leżaki i parasole przeciwsłoneczne. Przy samej plaży znajdują się bary i restauracje.

Około kilometra od miasteczka Amalfi znajduje się plaża Duoglio, jedna z najbardziej nasłonecznionych na całym wybrzeżu. Plaża jest doskonale przygotowana na przybycie turystów, w jej centralnej części znajdują się gotowe do wypożyczenia parasole i leżaki, a skrajne części zapraszają leniuchów z własnym sprzętem. Warto przemyśleć noszenie ze sobą ekwipunku, gdyż aby się tu dostać trzeba pokonać dość długie, wykute w skale schody. O ile zejście nie jest specjalnie trudne, to wejście tu pod koniec dnia bywa dość męczące, zwłaszcza z obciążeniem. Trud powrotnej wspinaczki wynagradza jednak widok na dole oraz przepiękne kolory, jakie prezentuje morze w promieniach popołudniowego słońca.

Ciekawą i lubianą plażą jest także Santa Croce, sławna z malowniczej groty i ruin kaplicy Świętego Krzyża (stąd też nazwa plaży). Santa Croce składa się z dwóch części, rozdzielonych wystającą skałą, w której wykuto mały tunel. Większa część pozostawia do dyspozycji gości sprzęty plażowe, znajduje się tam także restauracja z bardzo dobrymi daniami z owoców morza.

Takie są Włochy!

sorrento, włochy sorrento, włochy Sorrento/Fot. Shutterstock

Włochy. Dla relaksu: Sorrento i Salerno

Włochy. Sorrento

Sorrento nazywane jest czasem pogardliwie przesłodzonym torcikiem, ale mówią tak ci, którzy rozgoryczeni są tym, że urokliwe miasteczko stało się popularnym turystycznym kurortem.

W Sorrento znajdziemy masę luksusowych butików, sklepików z lokalnymi wyrobami, galerii, straganów oraz moc barów i restauracji. Miasteczko wydaje się być stworzone do rozrywki i o każdej porze znajdziemy tu tłumy tubylców i turystów wysiadujących na krzesełkach restauracji, wystawionych na ciepłe, włoskie słońce.

Jednak mimo tłoku nie będziemy nim zmęczeni. Spacer po Sorrento to wielka przyjemność, a do jednego ze sklepików wstąpić należy, choćby w celu kupienia sławnego limoncello - przedniego trunku wyrabianego z soczystych cytryn, z których słynie ten region Włoch.

Zabytków nie ma tu zbyt wiele, ale na pewno warto zajrzeć do kościoła San Francesco i położonego nieopodal trzynastowiecznego klasztoru. Choć to jedyne zabytki w okolicy, stosunkowo niewielu tu turystów, a w gorące południe można zażyć tu miłego chłodu.

Spacer z dala od centrum Sorrento pozwoli podziwiać śliczne widoki na morze, a także urocze wille, które wyrastają na przedmieściach. W okolicy miasteczka znajdziemy kilkanaście farm,  gdzie kupić można lokalne cytryny, limoncello, a także pyszne pomarańcze.

amalfi, włochy, Salerno amalfi, włochy, Salerno Fot. Shutterstock

Włochy. Dla relaksu: Sorrento i Salerno

Włochy. Salerno

Do Salerno warto pojechać z kolei głównie dla przepięknego zamku Arechi, wznoszącego się na szczycie góry, niepodzielnie panującego nad miastem. Najstarsze części zamku pochodzą z szóstego wieku, na północ od jego bryły znajdziemy także wybudowaną nieco później wieżę strażniczą.

W samym zamku działa obecnie restauracja, a także niewielkie muzeum, jednak nie warto płacić za wstęp, gdyż muzeum zawiera jedynie niewielki zbiór monet i ceramiki. Warto raczej przejść się po obronnych murach udostępnionych do bezpłatnego zwiedzania i cieszyć się widokiem na morze.

Włochy. Sycylia - wakacje na wyspie

włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje Fot. 123rf

Włochy. Wezuwiusz

Włochy. Wezuwiusz

Przebywając w okolicach Amalfi trzeba wybrać się także na gorącą wyprawę wulkaniczną. Do Wezuwiusza stąd całkiem niedaleko, a widoki jakie zapewni nam wjazd na wulkan naprawdę warte są grzechu. Księżycowy krajobraz wokół krateru Wezuwiusza robi niesamowite wrażenie na przybywających tu podróżnikach.

Wezuwiusz to jedyny czynny wulkan w kontynentalnej części Europy, a jego stożek wznosi się na ponad tysiąc dwieście metrów nad poziomem morza. Imponujący krater ma dwieście szesnaście metrów głębokości, a jego średnica u podstawy osiąga ponad trzy kilometry. Mimo, że jest to wulkan czynny, na jego zboczach znaleźć możemy ludzkie osady, w tym... dom spokojnej starości. Widok ze szczytu Wezuwiusza zapiera dech w piersiach - przy dobrej pogodzie (a taką zwykle można tu zastać) zobaczymy stąd cały Neapol i wspaniałą Zatokę Neapolitańską. Obecnie Wezuwiusz znajduje się w stanie drzemki, jednak z krateru unoszą się smugi dymu, a na jego zboczach ziemia jest tak gorąca, że położona na niej kartka papieru zapala się.

Z Wezuwiusza warto udać się do legendarnych Pompei, gdzie znajdziemy tyle interesujących obiektów, że zapewnią nam one zajęcie na całe popołudnie. Spacer ulicami odkopywanego spod popiołów miasta robi piorunujące wrażenie. Regularne uliczki, doskonale zachowane budynki mieszkalne i świątynne, wspaniałe kolumny - wszystko to w jednym miejscu, którego nie można pominąć podczas pobytu w tym rejonie. Turystów w Pompejach zawsze jest masa, ale ogrom terenu sprawia, że można w romantycznych zakątkach cieszyć się spokojem i intymnością. Nie sposób słowami opisać wrażeń, z jakimi będziemy stąd wyjeżdżać.

neapol, włochy neapol, włochy Fot. Shutterstock

Włochy. Dwie wyprawy: Neapol i Capri

Włochy. Neapol

Wyprawa do Neapolu to całodzienny wypad, co ciekawsi i spragnieni wrażeń mogą wybrać się tam na dwa dni, aby poznać także nocne uroki miasta. Wielkim pozasezonowym wydarzeniem Neapolu jest dzień, w którym święto obchodzi patron miasta, święty January. W katedrze w Neapolu przechowywana jest fiolka z jego krwią, która w czasie uroczystości zmienia stan skupienia i zaczyna się burzyć. Świadkami cudu są tysiące pielgrzymów przybywających tu nie tylko z Włoch, ale i z całego świata.

Zabytków w Neapolu jest bez liku i aby dokładnie je poznać trzeba mieć naprawdę sporo czasu, jednak w trakcie jednodniowego wypadu na pewno zdążymy odwiedzić dwa najważniejsze: Palazzo Reale (Pałac Królewski) i antyczny andegaweński dwór królewski Castel Nuovo. Warto wjechać także kolejką linową Montesanto, prowadząca do zamku Sant'Elmo i opactwa Certosa di San Martino. Zwiedzanie tych pereł południowej architektury zajmie nam na pewno całe przedpołudnie.

W godzinach popołudniowych warto wybrać się przede wszystkim na sławną pizzę - Neapol jest z niej sławny na cały świat. Po posiłku wypada odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono najcenniejsze znaleziska z Pompejów i Herkulanum, miast zasypanych wulkanicznym popiołem.

Wieczorem w Neapolu jest co robić, ale do dziś zwraca się uwagę turystom na trzymanie się tłocznego centrum miasta i powstrzymanie się od spacerów w dalsze malownicze dzielnice, gdyż bywa w nich dość niebezpiecznie.

Capri, Włochy Capri, Włochy Fot. Shutterstock

Włochy. Dwie wyprawy: Neapol i Capri

Włochy. Capri

Wypad na Capri pozbawiony będzie dreszczyku emocji, za to pełen wrażeń estetycznych. Po dopłynięciu na wyspę zostaniemy powitani wspaniałym zapachem kwiatów, które rosną tu na każdym wolnym metrze. Wieczna wiosna opanowała Capri, a jej malutki i malowniczy port pełen jest sklepików, kafejek i uroczych straganów.

Spacer po Capri wymaga nieco kondycji, gdyż czeka nas wspinaczka malutkimi uliczkami, ale warto po nich pospacerować. W pobliżu portu znajdziemy na nich raczej modne butiki i drogie galerie, ale im dalej, tym przyjemniej. Podziwiać można tu między innymi wspaniałe ogrody Augusta, gdzie wśród niesamowitych roślin prześwituje rewelacyjny widok na zatokę.

Wyspę można objechać taksówką w ramach dłuższego spaceru, ale warto raczej pochodzić po miasteczku, a w ramach podziwiania innych cudów wybrać się do słynnej Lazurowej Groty, w której podobnie jak w opisywanej wcześniej Grocie Szmaragdowej, zobaczymy fascynujący spektakl ze światłem i wodą w rolach głównych. Warto zainwestować w rejs wokół wyspy połączony ze zwiedzaniem groty - to szalenie przyjemny sposób na spędzenie tu popołudnia.

Capri wydaje się być rajską wyspą do spędzenia większej części urlopu, ale przegląd cen tutejszych hoteli odstrasza nawet tych, którzy mają zasobne portfele. Na szczęście dopłyniemy tu łatwo z Neapolu, Amalfi i Positano, a statki odpływają przez cały dzień - można zatem na wyspie i rejsie wokół niej spędzić zadowalającą ilość czasu.

spagetti, włochy, kuchnia, jedzenie spagetti, włochy, kuchnia, jedzenie Fot. Shutterstock

Włochy. Kuchnia włoska

Włochy. Kuchnia włoska

Kuchnia Kampanii oferuje to, co we włoskiej kuchni najbardziej lubiane i popularne. W końcu to właśnie tutaj można zjeść najlepszą pizzę. Neapol to niekwestionowana stolica tutejszej kuchni, a pizza jest naprawdę wspaniała. Wspaniały smak zawdzięcza między innymi cudownym pomidorom, z których słynie Kampania.

Kampania słynie także ze swoich makaronów. Uprawia się tu pszenicę durum semolina, a mąka z niej wytwarzana nie ma sobie równych przy produkcji tych włoskich cudów. Do najbardziej charakterystycznych dań makaronowych należy spaghetti alla putanesca, z sosem pomidorowym aromatyzowanym czarnymi oliwkami i kaparami.

Kolejnym przysmakiem, który warto zabrać ze sobą do domu, jest regionalna mozarella z mleka bawolic. W każdej restauracji znajdziemy zrobione właśnie z tego charakterystycznego sera pyszne przystawki - popularna jest zwłaszcza sałatka caprese, która wykorzystuje to, co najlepsze: hodowane w słońcu pomidory, świeżą bazylię i właśnie niepowtarzalną mozarellę.

Najpopularniejszą i najsmaczniejszą, mimo swojej prostoty, pizzą jest margherita, ale każda inna będzie smakowała wspaniale. To właśnie stąd, wraz z licznymi emigrantami, ta prosta, ale wdzięczna potrawa wyruszyła na podbój świata.

W miejscowościach nadmorskich bardzo popularne są dania z owoców morza i ryb. Rzadsze są dania mięsne, ale bez obaw - miłośnicy konkretnych posiłków znajdą tu wspaniałe dania z każdego rodzaju mięsa, a polecić na pewno warto Bistecca alla Pizzaiola, wołowinę w pomidorach z czosnkiem i oregano.

Okolice Wezuwiusza są gęsto usiane winnicami, które produkują znakomite wina - koniecznie spróbować trzeba bardzo owocowych Lacrima Cristi i Greco di Tufo.

Więcej o: