Francja. Paryż - słynny Moulin Rouge i inne atrakcje Montmartre

Zobacz, co kryje dawna siedziba francuskiej bohemy artystycznej - dzielnica Montmartre - w której znajduje się między innymi słynny kabaret Moulin Rouge, Muzeum Erotyczne, Muzeum Romantyzmu i inne atrakcje...
Paryż. Widok na Bazylikę Sacré-Cour na Montmartre Paryż. Widok na Bazylikę Sacré-Cour na Montmartre Fot. Shutterstock

Paryż. Montmartre

Ten naturalnie oddzielony obszar (wzgórze) od dawna odznaczał się od innych dzielnic nie tylko geograficznie, ale też kulturowo. To swoista wioska w mieście, której uliczki, domy, zabytki i ludzie tworzą niepowtarzalną odrębną całość, choć obecnie w pełni identyfikowaną z Paryżem. Wzgórze o wysokości 130 m otrzymało swoją nazwę poprzez zestawienie dwóch słów: mont ("góra") i martre ("męczennik"). Nazwa upamiętnia męczeńską śmierć świętego Dionizego (Saint Denis), któremu ścięto tu głowę około 250 r. Był on pierwszym biskupem Paryża, jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli, których Kościół uznał za najskuteczniejszych w kwestii wstawiennictwa. Obecnie jest patronem Francji. Św. Dionizy zginął w czasie prześladowania Chrześcijan przez Rzymian, gdy u władzy był cesarz Walerian. Montmartre stawał się areną wielu innych wydarzeń. Obserwował rozbudowę Paryża, aż ostatecznie sam stał się jego częścią. Podczas wielkiej przebudowy Paryża, mającej uczynić z niego najpiękniejsze miasto w Europie, osiedlali się tu ludzie zmuszeni do przeprowadzki. Artyści, świadomi doskonałej lokalizacji tego miejsca, przybyli w XIX w. W latach 1904-09 zubożali twórcy tacy jak Pablo Picasso i Amedeo Modigliani, wspólnie zamieszkiwali przy adresie 13 rue Ravigan, w domu nazwanym Le Bateau-Lavoir. Mieli tam swoje warsztaty; to właśnie w tym miejscu Pablo Picasso namalował słynne dzieło Les Demoiselles d?Avignon (Panny z Awinionu). Artystyczną przeszłość Montmartre daje się odczuć obecnie. Place du Tertre jest najlepszym miejscem do namacalnego poczucia tej atmosfery. Współcześni twórcy wystawiają tam swoje prace i malują portrety przechodniów, a turyści przyglądają się im zatrzymując się na chwilę, lub siedząc w kawiarenkach otaczających plac. Liczne zabytki, na czele z liczącym ponad 800 lat kościołem Saint-
-Pierre-de-Montmartre i nowszą, aczkolwiek zdumiewająco piękną bazyliką Sacré-Cœur sprawiają, że kto nie był na Montmartre, nie może powiedzieć, że był w Paryżu. To jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć i poświęcić mu dłuższą chwilę. Jeśli nie ma czasu na Montmartre, lepiej w ogóle do Paryża nie przyjeżdżać...

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Paryż wycieczki, Bazylika Sacré-Coeur, kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu odwiedza rocznie 10,500,000. Paryż wycieczki, Bazylika Sacré-Coeur, kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu odwiedza rocznie 10,500,000. Fot. Shutterstock

Paryż. Montmartre. Bazylika Sacré-Cour

Bazylika Sacré-Cœur stoi na najwyższym wzgórzu dzielnicy Montmartre (130 m n.p.m.), na północ od centrum Paryża. Jej białe kopuły, nawiązujące układem do weneckiej bazyliki św. Marka widać niemal z całego miasta.

 

Świątynia powstała jako symbol powrotu Francji do dawnej świetności po klęsce w wojnie z Prusami (1870-71). Kościół w stylu neoromańsko-bizantyńskim wzniesiono w 1914 r., po ponad 40 latach budowy, a konsekrowano go dopiero po I wojnie światowej - w 1919 r. Wymiary świątyni są imponujące: ok. 100 m długości i 50 m szerokości. Jej kopuły sięgają 79 m, a wieża północna ma 83 m wysokości. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (ok. 19 ton), "Savoyarde" (Sabaudczyk); samo jego serce waży 850 kg. Ze szczytu kopuły (wejście schodami po lewej stronie nawy) można podziwiać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone nawet o 30 km. Elewacje kościoła wyłożono trawertynem, zwanym też białym granitem - stąd potoczna nazwa budowli: "biała bazylika". Fasadę zdobi figura Chrystusa oraz konne posągi chyba najbardziej lubianych przez Francuzów postaci: Joanny d'Arc oraz króla Ludwika IX Świętego.

 

Wnętrze bazyliki jest dość bogato zdobione, a dekoracje utrzymano w stylu neobizantyńskim. To właśnie w prezbiterium Sacré-Cœur znajduje się jedna z największych mozaik na świecie - w jej centrum zobaczymy Chrystusa z rozpostartymi rękoma. W neoromańskiej krypcie pod świątynią wyświetlane są filmy o historii kościoła; znajduje się tam również urna z sercem inicjatora budowy bazyliki - przemysłowca Alexandre'a Legentila.

 

Na wzgórze można wejść pieszo po ogromnych schodach, otoczonych fontannami o ogrodami, albo wjechać naziemną kolejką linową (funiculaire), kursującą obok pieszej trasy - do przejazdu upoważniają bilety na metro.

Obecnie bazylika Sacré-Cœur jest jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych zabytków Paryża.

 

Basilique du Sacré-Cœur (bazylika Najświętszego Serca Jezusowego), 35 rue du Chevalier de la Barre; dojazd: metro - linia 2, stacja Anvers; linia 12, stacja Abbesses, autobus - 30, 31, 54, 80, 85, Montmartrobus; tel.: +33 (0)1 53418900; http://www.sacre-coeur-montmarte.com; otwarte: bazylika - codz. 6.45-22.30; kopuła i krypta - 10.00-17.45; wstęp: kopuła i krypta 5 EUR; obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Paryż. Montmartre.

Église Saint-Pierre de Montmartre

Wznoszący się w pobliżu "białej bazyliki" kościół powstał w XII w., prawdopodobnie na miejscu świątyni z czasów Karolingów. Podczas rewolucji francuskiej mianowano go Świątynią Rozumu, a wkrótce potem umieszczono tu stację telegrafu. Obecnie, w kilkukrotnie przebudowywanym kościele, można dostrzec elementy m.in. romańskie (w prezbiterium) i gotyckie (w nawie). Warto zwrócić uwagę na piękne, pokryte płaskorzeźbami drzwi świątyni. Równie niezwykła brama prowadzi na nastrojowy cmentarz za kościołem, na którym odkryto resztki grobów z czasów Merowingów. Jest on otwarty tylko raz w roku, w dniu Wszystkich Świętych.

 

Église Saint-Pierre de Montmartre (kościół św. Piotra na Montmartrze), 2 rue du Mont-Cenis; dojazd: metro - linia 2, stacja Anvers; linia 12, stacja Abbesses, autobus - 30, 31, 54, 80, 85, Montmartrobus; tel.: +33 (0)1 46065763; otwarte: 8.45?19.00.

 

Place du Tertre

Położony jedynie 100 m na zachód od bazyliki plac ten znany jest przede wszystkim z ulicznych artystów oraz ogromnej liczby kawiarenek, z których można podziwiać wielobarwne życie tego uroczego miejsca w samym centrum Montmartre. Najstarsza z restauracji - La Mère Catherine powstała w 1793 r. Tertre znaczy dosłownie "kurhan, pagórek". Jest to najwyżej położone miejsce w Paryżu (około 130 m). Oczywiście nie licząc dachów budynków. Tradycja wystawiania swoich prac na place du Tertre jest praktykowana przez artystów od XIX w. Wszyscy chętnie namalują od ręki także osobiste portrety lub karykatury. Wystarczy usiąść wygodnie i nie dać się onieśmielić tłumom przechodzących turystów, którzy chętnie przystają i przyglądają się wszystkim chętnym do pozowania. Czasem warto dać się namówić, gdyż otrzymuje się oryginalną i zabawną pamiątkę z Paryża. Odwiedziny na place du Tertre to obowiązkowy punkt każdej wyprawy na Montmartre.

 

Place du Tertre; dojazd: metro - linia 12, stacja Abbesses lub linia 2, stacja Anvers.

 

Clos Montmartre

Ktoby się spodziewał, że w takim mieście jak Paryż znajdzie się miejsce dla winnicy? A jednak. Na wzgórzu, z tyłu bazyliki Świętego Serca, rosną krzewy wina. XII-wieczne benedyktyńskie opactwo posiadało tu swoje budynki i winnicę. Opactwo zostało zniszczone podczas rewolucji francuskiej, natomiast wino, a jakże - ocalało. Dzisiejszą winnicę na Montmartre utworzono w 1933 r. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej ziemia leżała tu odłogiem i zarastała chwastami, więc pojawiły się plany odsprzedania jej pod zabudowę mieszkalną. Sprzeciwili się temu artyści i związek Le Vieux Montmartre (Stary Montmartre), domagając się przywrócenia dawnej winnicy, co też uczyniono. Co roku w październiku odbywa się tu wielkie święto wina, celebrowane paradą i festiwalem.

Clos Montmartre, 9 bis rue Norvins; dojazd: metro - linia 2, stacja Anvers, autobus ? 30, 31, 80, 85 (dojeżdżają do podnóża Montmartre); tel.: +33 (0)1 44923534; http://www.commanderie-montmartre.com.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Słynne schody w Montmatre Słynne schody w Montmatre Słynne schody w Montmatre/Fot. Shutterstock

Paryż. Montmartre.

Musée de Montmartre

Tu jest wszędzie blisko, a do kolejnych miejsc docieramy, idąc ślicznymi uliczkami, przywodzącymi na myśl wiejską atmosferę. Właścicielem budynku, w którym mieści się muzeum poświęcone malowniczej dzielnicy Montmartre, był w XVII w. Roze de Rosimond, aktor, członek trupy Moliera, stąd też często budynek ten jest nazywany domem Rosimonda. Później mieszkali m.in. Renoir, van Gogh, Satie. W muzeum można obejrzeć unikatową kolekcję dokumentów, zdjęć, plakatów, rysunków, mebli itp. przedmiotów związanych ze słynną dzielnicą bohemy. Jest tu także makieta pokazująca, jak wyglądał Montmartre w czasach, gdy rodziła się jego legenda. Wystawy czasowe w Musée de Montmartre są poświęcane artystom mieszkającym w tej części miasta. W tym samym budynku znajduje się także siedziba lokalnego centrum kultury.

 

Musée de Montmartre, 12 rue Cortot; dojazd: metro - linia 12, stacje Abbesses lub Lamarck - Caulaincourt, autobus - 80, Montmartrobus; tel.: +33 (0)1 49258937; http://www.museedemontmartre.fr; otwarte: VII-VIII wt.-czw. 11.00-18.00, pt.-nd. 11.00-19.00; IX-VI wt.-nd. 11.00-18.00; bilety: normalne 8 EUR, ulgowe 6 EUR.

 

Au Lapin Agile Cabaret

Wracając z Muzeum Montmartre, przekraczamy rue Saint Vincent, skąd już bliziutko do kolejnego interesującego miejsca. Au Lapin Agile Cabaret (Kabaret u Zwinnego Królika) początkowo znany był jako Cabaret des Assassins (Kabaret Zabójców). W 1875 r. André Gill, malarz-karykaturzysta, namalował szyld przedstawiający królika wyskakującego z rondla (le Lapin à Gill), który niebawem "wskoczył" do nazwy kabaretu. W pierwszych latach XX w. Au Lapin Agile stał się miejscem szczególnie popularnym wśród tak znanych artystów jak Picasso, Apollinaire czy Modigliani. Picasso zresztą nie tylko bywał w tym kabarecie, ale i uwiecznił go na jednym ze swoich obrazów.

 

Au Lapin Agile Cabaret, 22 rue des Saules; dojazd: metro - linia 12, stacja Lamarck - Caulaincourt, autobus - 80, 95; tel.: +33 (0)1 46068587; http://www.au-lapin-agile.com; otwarte: wt.-nd. 21.00-2.00; wstęp na spektakl: bilety normalne 24 EUR, ulgowe 17 EUR.

 

Place Marcel-Aymé

Plac ten jest bardzo mało znany, a kryje w sobie ciekawą historię. Le Passe-muraille (Przechodzimur) to powieść napisaną przez Marcela Aymé. Opublikowano ją w 1943 r. Dzieło opowiada historię człowieka o nazwisku Dutilleul, który posiadał niepowtarzalny dar swobodnego przechodzenia przez mury. Nosił okulary, małą brodę i pracował na niskim szczeblu w urzędzie rejestracyjnym. Bohatera książki spotykają zdumiewające przygody, miłość, aż w końcu utrata swego daru i stanie się więźniem muru. Akcja dzieje się na Montmartre, przy rue Norvins, gdzie zamieszkiwał autor. Plac jest położony na końcu tej ulicy, a jego ciekawostką jest statuetka człowieka uwięzionego w murze, wykonana przez Jean'a Marais.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Moulin Rouge Moulin Rouge Moulin Rouge/Fot. Shutterstock

Paryż. Montmartre. Moulin Rouge i inne atrakcje

Moulin Rouge

Słynny kabaret Moulin Rouge (Czerwony Młyn) znajduje się w rozrywkowej części Montmartru, nieco na zachód od placu Pigalle. Kabaret powstał w końcu XIX w. i wkrótce zasłynął jako miejsce, gdzie można zobaczyć tancerki wykonujące - wówczas bardzo nieprzyzwoitego - kankana. Bywało tu wielu przedstawicieli artystyczno-dekadenckiej braci, m.in. malarz i grafik Toulouse-Lautrec, który uwiecznił tutejsze zabawy na swoich obrazach. Dziś Moulin Rouge wciąż jest jednym z najsłynniejszych kabaretów świata, a barwne, pełne przepychu rewie nadal wzbudzają podziw. Mieści się tu także ekskluzywna restauracja.

 

Moulin Rouge, 82 boulevard de Clichy; dojazd: metro - linia 2, stacja Blanche, autobus - 30, 54, 67, 68, Montmartrobus; tel.: +33 (0)1 53098282; wstęp około 150 EUR za przedstawienie; http://www.moulinrouge.fr.

 

Moulin de la Galette

Po zejściu ze wzgórza warto wybrać drogę przez place du Tertre, by zobaczyć stojący nieco dalej (u zbiegu ulic Girardon i Lepic) Moulin de la Galette, który jest jednym z ostatnich zachowanych wiatraków Montmartre'u. Niegdyś działała w nim oberża, w której serwowano podpłomyki (fr. galette), pieczone ze zmielonej tu mąki. Wiatrak zbudowany w 1604 r., w XIX w. stał się popularnym miejscem zabaw, głównie dla gminu, w których chętnie uczestniczyli szukający wrażeń artyści. Podczas jednej z nich Renoir zaczął tworzyć szkice do swojego słynnego obrazu Le Moulin de la Galette (1876). Innym wydarzeniem, które przeszło do historii młyna, było przyjęcie urządzone tu przez Zolę po sukcesie jego powieści W matni (L'Assommoir, 1877). Dziś w Moulin de la Galette mieści się restauracja.

 

Moulin de la Galette, 83 rue Lepic; dojazd: metro - linia 12, stacja Abbesses lub Lamarck - Caulaincourt, autobus - 30, 54, 80, Montmartrobus; tel.: +33 (0)1 46068477; http://www.lemoulindelagalette.eu.

 

Cimetière de Montmartre

Położony na północ od stacji metra Blanche, przecinany przez rue Caulaincourt, cmentarz Montmartre jest jedną z najstarszych i największych nekropolii Paryża. Cmentarz powstał w 1795 r. w miejscu dawnych kamieniołomów, początkowo jako miejsce pochówku ofiar zamieszek. Oficjalnie otwarto go w 1825 r. Kilkukrotnie powiększany, obecnie obejmuje ok. 11 ha, a zabytkowe nagrobki ocienia ok. 750 drzew (klony, kasztany, lipy i cedry). Spoczywają tu tak słynne postacie jak: pisarze Dumas, Stendhal i Zola, malarze Degas i Fragonard, kompozytorzy Berlioz i Offenbach czy tancerz Niżyński. Na cmentarzu Montmartre pochowano też wielu Polaków m.in. weteranów walk o niepodległość. Jedna z alej nosi nawet nazwę avenue des Polonais (aleja Polaków). W latach 1849-1927 r. spoczywały tu prochy Juliusza Słowackiego (obecnie złożone na Wawelu).

 

Cimetière de Montmartre (cmentarz Montmartre), 20 avenue Rachel; dojazd: metro - linia 2, stacja Blanche; linie 2, 13, stacja Place de Clichy; linia 13, stacja La Fourche, autobus - 30, 54, 74, 80, 95; tel.: +33 (0)1 40717523; otwarte: 16 III-5 XI pn.-pt. 8.00-18.00, sb. 8.30-18.00, nd. 9.00-18.00; 6 XI-15 III pn.-pt. 8.00-17.30, sb. 8.30-17.30, nd. 9.00-17.30.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Plac Pigelle, francja, paryż Plac Pigelle, francja, paryż Plac Pigelle/Fot. Shutterstock

Paryż. Montmartre. Plac Pigalle i Place des Abbesses

Pigalle

Plac Pigalle jest miejscem publicznym położonym pomiędzy boulevard de Clichy a boulevard de Rochechouart, w pobliżu bazyliki Sacré-Cœur. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska rzeźbiarza - Jean'a Baptiste'a Pigalle, który był jednym z najpopularniejszych twórców swoich czasów (żył w latach 1714-85). Dziś plac jest epicentrum sex-shopów, klubów striptease i innych tego typu atrakcji. Po zmroku czerwone światła i uśmiechające się panie w skąpych strojach oznajmiają, że oto znaleźliśmy się w miejscu gdzie małe dzieci raczej nie znajdą dla siebie rozrywki. Tutaj usytuowany jest słynny kabaret pod czerwonym młynem (Moulin Rouge) czy muzeum erotyki. Ale plac Pigalle to nie tylko miejsce rozrywki od lat 18. Wielu zasłużonych dla sztuki niegdyś tu mieszkało, jak np. Toulouse Lautrec, Maurice Neumont czy Pablo Picasso, co nadaje temu miejscu artystyczny charakter. W Espace Dalí Montmartre można podziwiać dzieła słynnego twórcy.

 

Pigalle; dojazd: metro - linie 2, 12, stacja Pigalle.

 

Place des Abbesses

Dotrzemy tu, kierując się z placu Pigalle na północ, podążając np. rue Antoine. Perełką placu jest bez wątpienia stacja metra zaprojektowana przez architekta Hectora Guimard z początku XX w. Jest to jedna z nielicznych stacji w stylu Art Nouveau, które zachowały się w Paryżu. Sam plac idealnie wpasowuje się w niepowtarzalną atmosferę Montmartre. Fontanna, platany, wspomniana już stacja metra... Zaraz obok możemy podziwiać kościół Saint Jean de Montmartre, zbudowany w latach 1894?1904 w stylu secesjonistycznym.

 

Place des Abbesses; dojazd: metro - linia 12, stacja Abbesses.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Espace Montmartre Salvador Dali Espace Montmartre Salvador Dali Espace Montmartre Salvador Dali/Fot. Shutterstock

Paryż. Montmartre. Muzem Erotyczne oraz Espace Montmartre Salvador Dalí

Musée de l'érotisme

To miejsce dla spragnionych historycznej i praktycznej wiedzy z dziedziny rozwoju i funkcjonowania erotyki. Poznajemy tu historię tejże sfery za pomocą obrazów, rzeźb i gadżetów pochodzących z różnych stron świata. Sztuka erotyczna przedstawiona w muzeum nie poddaje się stereotypom i nie zna co to tabu. Ten rodzaj sztuki nieposkromionej wydał wiele dzieł, które często w humorystyczny sposób pokazują to, co dla wielu jest przyczyną zmieszania. Jest tylko jedno miejsce w Paryżu, gdzie takie muzeum może być położone. Jest to oczywiście w pobliżu placu Pigalle.

 

Musée de l'érotisme (Muzeum Erotyzmu), 72 boulevard de Clichy; dojazd: metro - linia 2, stacja Blanche; tel.: +33 (0)1 42582873; http://www.musee-erotisme.com; otwarte: codz. 10.00-2.00; bilety: normalne 7 EUR, ulgowe 5 EUR.

 

Espace Montmartre Salvador Dalí

Niepowtarzalną możliwość obcowania ze sztuką katalońskiego surrealisty zapewnia Espace Montmartre Salvador Dalí. Można tutaj zobaczyć ok. 330 rzeźb i rysunków, wystawianych w stosownie ciekawej oprawie. Wśród zebranych prac Dalego są słynne zegary, symbolizujące płynność czasu.

 

Espace Montmartre Salvador Dalí, 11 rue Poulbot; dojazd: metro - linia 12, stacja Abbesses, autobus - 64, 80; tel.: +33 (0)1 42644010; http://www.daliparis.com; otwarte: codz. 10.00-18.00; bilety: normalne 7 EUR, ulgowe 6 EUR; obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Muzeum Romantyzmu, paryż, francja Muzeum Romantyzmu, paryż, francja Muzeum Romantyzmu/Fot. Myrabella/CC/Wikimedia

Paryż. Montmartre. Muzeum Romatyzmu i inne muzea

Musée d'Art Naïf - Max Fourny


Muzeum, usytuowane u podnóża wzgórza Montmartre, mieści się w Halle Saint-Pierre, XIX-wiecznym krytym targowisku, które w końcu XX w. przemieniło się w centrum kulturalne. Samo muzeum zostało otwarte w 1986 r. Prezentowana jest w nim kolekcja prac artystów prymitywistów z prawie 30 krajów świata. Liczy ona ok. 630 dzieł, z czego zdecydowaną większość stanowią obrazy, choć są tu również np. rzeźby i rysunki.

 

W Halle Saint-Pierre organizowane są również warsztaty dla dzieci, działa kawiarnia, biblioteka, galeria. Miłośnicy sztuki naiwnej powinni tu zaglądać ze względu na ciekawe wystawy czasowe.

 

Musée d'Art Naïf - Max Fourny (Muzeum Sztuki Naiwnej), 2 rue Ronsard; dojazd: metro - linia 2, stacja Anvers; linia 12, stacja Abbesses, autobus - 30, 54, 67, 68; tel.: +33 (0)1 42587289; http://www.hallesaintpierre.org; otwarte: IX?VII codz. 10.00-18.00; VIII pn.-pt. 12.00-18.00; bilety: normalne 7,50 EUR, ulgowe 6 EUR.

 

Musée-Placard d'Erik Satie

Jest to najmniejsze muzeum na świecie, o czym mówi już jego nazwa (placard to po francusku "szafa"). Znajduje się na Montmartrze, w pokoiku mającym powierzchnię zaledwie 3 m². W miniaturowym pomieszczeniu mieszkał w latach 1890-98 Eric Satie - francuski kompozytor, prekursor impresjonistów i neoklasyków. Dziś w muzeum można oglądać pamiątki związane ze sławnym lokatorem, m.in. dokumenty, listy, obrazy i przedmioty codziennego użytku. Pokoik-szafę urządzono na podstawie rysunków kompozytora.

 

Musée-Placard d'Erik Satie, 6 rue Cortot; dojazd: metro - linia 12, stacje Abbesses lub Lamarck - Caulaincourt, autobus - 80, Montmartrobus; tel.: +33 (0)1 42781518; otwarte: zwiedzanie po uzgodnieniu; wstęp wolny.

 

Musée de la Vie Romantique

Budynek muzeum był niegdyś domem i warsztatem malarza Ary Scheffer, żyjącego w latach 1795-1858. Scheffer i jego córka przez wiele lat organizowali tu wieczory piątkowe, na które przychodzili George Sand, Fryderyk Szopen, Eugène Delacroix, czy później Charles Dickens. Dzisiaj muzeum ma w swoich zbiorach pamiątki po George Sand, tj. portrety, biżuteria, przedmioty domowe oraz 170 dokumentów dotyczących życia francuskiej pisarki.

Musée de la Vie Romantique, Hotel Scheffer-Renan, 16 rue Chaptal; dojazd: metro - linie 2, 12, stacja Pigalle lub linia 12, stacja Saint Georges; tel.: +33 (0)1 55319567; http://www.vie-romantique.paris.fr; otwarte: wt-nd. 10.00-18.00; wstęp wolny, z wyjątkiem ekspozycji specjalnych.

 

Zobacz także:

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

Hotele w Paryżu

Tanie loty do Paryża

Przewodnik Bezdroża. Paryż

Więcej informacji na temat Paryża znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Paryż. Stolica sztuki, kuchni i mody. Wydanie I

Więcej o: