Francja. Wodny Paryż - najsłynniejsze mosty, kanały i fontanny

W Paryżu pływać można nie tylko po Sekwanie, ale i po kanałach, natykając się na kolejne słynne mosty, które na stałe wpisały się w krajobraz pięknej stolicy Francji. Będąc na lądzie natomiast, odkryć fontanny, które pojawiły się w Paryżu już w średniowieczu. Przedstawiamy Wam Wodny Paryż!
Paryż, Pont Neuf Paryż, Pont Neuf Paryż, Pont Neuf/Fot. Shutterstock

Wodny Paryż. Mosty. Pont Neuf

Mosty na stałe wpisały się w krajobraz Paryża. Spośród ponad 30 najsławniejsze są Pont Neuf i Pont Alexandre III.

 

Pont Neuf to najstarszy i najbardziej znany most Paryża. Łączy wyspę Cité z obydwoma brzegami Sekwany, a powstał, aby ułatwić komunikację pomiędzy Luwrem a opactwem St-Germain-des-Pres. Kamień węgielny pod jego budowę położył w 1578 r. król Francji Henryk III (w Polsce znany raczej jako Henryk Walezy), budowę zakończył Henryk IV w roku 1604 (lub w 1607, zależnie od źródeł). Pont Neuf był w XVII w. bardzo nowatorski, bo jako pierwszy nie został, zgodnie z dotychczasową średniowieczną modą, zabudowany dwoma ciągami domów. W 1985 r. amerykański artysta Christo pokrył kamienny most olbrzymimi płachtami materiału w kolorze złota, wykonując jedno ze swoich słynnych opakowań (emballage).

 

Zobacz także:

Francja - top 25 miejsc

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Paryż, Pont Alexandre III Paryż, Pont Alexandre III Paryż, Pont Alexandre III/Fot. Shutterstock

Wodny Paryż. Mosty. Pont Alexandre III i inne

Pont Alexandre III. Jest to najelegantszy most Paryża. Został otwarty w 1900 r. podczas Wystawy Światowej. Jego zdobienia nawiązują do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 r.: na moście zobaczymy herby Francji i carskiej Rosji oraz personifikacje Sekwany i Newy. Pont ­Alexandre III, obok powstałej nieco wcześniej wieży Eiffla, jest najlepszym w Paryżu przykładem konstrukcji metalowej.

 

Pozostałe mosty godne uwagi to:

 

Pont Charles-de-Gaulle. Most powstały w latach 90. XX stulecia, łączy bulwary Rapée i Austerlitz.

 

Pont de la Concorde. Znajdujący się w pobliżu place de la Concorde most zbudowano z kamieni pochodzących ze zburzonej Bastylii i oddano do użytku w końcu XVIII w. Roztacza się z niego wspaniały widok na ów plac oraz na pałac Burbonów.

 

Pont des Arts. Metalowy most znajdujący się blisko Luwru zbudowano w 1804 r., a przebudowan` w 1985 r. Dziś spotkać tu można artystów i malarzy.

 

Pont Royal. Zbudowany z końcu XVII w. jest jednym z najstarszych mostów Paryża.

 

Zobacz także:

Francja - top 25 miejsc

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Paryż, Kanał St. Martin Paryż, Kanał St. Martin Paryż, Kanał St. Martin/Fpt. Shutterstock

Wodny Paryż. Kanały - Canal St-Denis i Canal St-Martin

W Paryżu pływać można nie tylko po Sekwanie, ale i po kanałach. Do najbardziej popularnych należą: St-Denis, St?Martin i Ourcq.

 

Canal St-Denis. Kanał St-Denis ma długość 6,6 km i łączy canal de l?Ourcq z bassin de la Villette. Prace nad jego budową rozpoczęły się w 1805 r. na polecenie samego Napoleona Bonaparte. Do użytku publicznego kanał St-Denis został oddany w maju 1821 r., a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 6 mln franków. Obecnie brzegi kanału to idealne miejsce do spacerów i jazdy na rowerze, a na jego wodach nie brak amatorów żeglugi turystycznej i rekreacji.

 

Canal Saint-Martin. Kanał St-Martin to szlak wodny o długości 4,5 km, przebiegający przez 10. i 11. dzielnicę Paryża. Kanał łączy bassin de la Villette - poprzez kanał Ourcq - z bassin de l'Arsenal i ostatecznie z Sekwaną. Otwarty w 1825 r. stanowi obecnie część szlaku żeglugi śródlądowej: zobaczymy na nim dziewięć śluz (niwelujących 25-metrową różnicę poziomów wody) i dwa mosty. Jego pierwszy odcinek, wzdłuż nabrzeży de Valmy i de Jemappes, jest odkryty; dalej wody kanału przepływają m.in pod boulevard Jules Ferry (od 1907 r.) i pod place de la Bastille (od 1862 r.). Brzegi kanału są popularne wśród spacerowiczów i rowerzystów.

 

Zobacz także:

Francja - top 25 miejsc

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Paryż, Canal de l'Ourcq Paryż, Canal de l'Ourcq Paryż, Canal de l'Ourcq/Fot. Shutterstock

Wodny Paryż. Kanały - Canal de l'Ourcq i Canal de la Villette

Canal de l'Ourcq. Kanał Ourcq został wybudowany w 1808 r. Miał zaopatrywać Paryż w wodę pitną i umożliwić żeglugę. W latach 80. XX w. został poszerzony, a jego nadbrzeża ponownie wybrukowane. Zburzono też zniszczone stare budynki, które zasłaniały widok na wodę. Pozostawiono tylko dwa magazyny, w których obecnie mają siedziby kluby sportowe: wioślarski i kajakarski. Wzdłuż kanału aż do miejscowości Meaux (na północ od Paryża) ciągnie się malownicza trasa rowerowa.

 

Canal de la Villette. Ma 700 m długości i 70 m szerokości. Nad jego brzegami chętnie przesiadują babcie z wnukami i wędkarze. Kanał, niegdyś droga, którą przewożono do Paryża po uboju tysiące zwierząt, dzisiaj jest jednym z przyjemniejszych miejsc na spędzenie wolnego popołudnia. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Przy kanale jest plaża, na której można posiedzieć na leżaku. W upalne dni cień i napoje gwarantują liczne restauracje i kawiarnie po obu stronach kanału.

 

Zobacz także:

Francja - top 25 miejsc

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Paryż, Fontanna Niewiniątek Paryż, Fontanna Niewiniątek Paryż, Fontanna Niewiniątek/Fot. Shutterstock

Wodny Paryż. Fontanny - Fontanna Niewiniątek

Pierwsze fontanny pojawiły się w Paryżu w średniowieczu. W 1825 r. miasto było ozdobione już 27 publicznymi fontannami, zaś w czasach II Cesarstwa było ich kilka tysięcy. Większość fontann funkcjonuje od godz. 10.00 do północy. Jedną z najsłynniejszych jest fontaine des Innocents (fontanna Niewiniątek). Ta jedyna zachowana renesansowa fontanna Paryża powstała w 1549 r. Zdobią ją m.in. postacie nimf. Niegdyś sąsiadowała z Cmentarzem Niewiniątek, a w 1788 r. po likwidacji cmentarza, także fontanna została przeniesiona na nowe miejsce (place Jean du Bellay, nieopodal Forum des Halles).

 

Zobacz także:

Francja - top 25 miejsc

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Paryż, fontaine des Mers Paryż, fontaine des Mers Paryż, fontaine des Mers/Fot. Shutterstock

Wodny Paryż. Fontanny

Inne fontanny, które warto zobaczyć: fontaine du Châtelet (place du Châtelet), fontaine Moli?re (na rogu ulic Moliera i kardynała Richelieu), fontaine Saint-Michel (place Saint-Michel), fontaine Saint-Sulpice (place Saint-Sulpice), fontaine des Mers (place de la Concorde) oraz nowoczesną fontannę Strawińskiego koło Centrum Pompidou.

 

Ciekawostką są też tzw. fontanny Wallece'a: w 1872 r. angielski filantrop Richard Wallace ofiarował miastu ok. 100 fontann. Były one przeważnie bogato zdobione, a dzięki kubeczkom na łańcuchach można było wygodnie pić z nich wodę. Do dziś można je zobaczyć m.in. na place Saint-Germain-des-Prés, place Saint- Sulpice, avenue des Champs-Élysées czy place des Invalides.

 

Zobacz także:

Francja - top 25 miejsc

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Przewodnik Bezdroża - Paryż

Przewodnik możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Więcej o: