Włochy. Najpiękniejsze plaże we Włoszech

Włochy obfitują w piękne, piaszczyste plaże. Znaleźć je można zarówno na kontynencie, jak i na włoskich wyspach. Oto 10 najpiękniejszych plaż we Włoszech zdaniem czytelników TripAdvisor - największego serwisu podróżniczego na świecie.

sycylia, plaża, san vito, włochy sycylia, plaża, san vito, włochy Fot. Shutterstock

San Vito lo Capo, Sycylia

San Vito lo Capo leży w północno-zachodniej części wybrzeża Sycylii, w prowincji Trapani. Rozciąga się w dolinie między pięknym parkiem krajobrazowym Zingaro, a górskim rezerwatem Monte Cofano. W tym spokojnym, sycylijskim miasteczku znajduje się najpiękniejsza plaża we Włoszech - San Vito Beach. Plaża wyróżnia się krystalicznie czystą wodą. Kilka metrów od niej ciągnie się promenada z licznym hotelami i restauracjami. Większa część plaży jest darmowa i ogólnodostępna. Są jednak hotele, które mają wyłączność na użytkowanie jej części. Plaża łagodnie schodzi do wody.

plaża, sardynia, villasimus plaża, sardynia, villasimus Fot. Shutterstock

Villasimius, Sardynia

Miasto Villasimius na Sardynii słynie przede wszystkim z wyjątkowo pięknych plaż. Do najbardziej popularnych plaż należą: Porto Giunco (na zdjęciu), Porto Sa Ruxi, Simius Beach, Notteri Beach. Villasimius to miejsce atrakcyjne szczególnie dla wielbicieli przyrody. Od kilkunastu lat miasto leży w chronionym obszarze morskim. Villasimius to miejsce idealne do wypoczynku i relaksu.

lampedusa, włochy lampedusa, włochy Fot. Shutterstock

Lampedusa

Lampedusa to włoska wyspa położona zaledwie 150 km od wybrzeży Afryki. To najbardziej wysunięty na południe punkt Europy. Lampedusa jest rajską wyspą i celem pożądanym przez turystów ze względu na białe plaże, przypominające wybrzeże afrykańskie. Najpopularniejsze i najpiękniejsze są plaże: Rabbit Beach i Cala Greca.

vieste, włochy, plaża vieste, włochy, plaża Fot. Shutterstock

Vieste

Vieste to typowo turystyczna miejscowość położona w południowej części Włoch, na półwyspie Gargano, nad samym Morzem Adriatyckim. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Vieste było jedną z wielu wiosek rybackich. Dziś, dzięki niesamowitym plażom, Vieste oblegane jest przez turystów. Spiaggia di Castello i Spiaggia di Pizzomunno to łagodnie schodzące do morza piaszczyste wybrzeże urozmaicone białymi, wapiennymi skałami. Można się schować w jednej z zatoczek lub udać na plażę Spiagge di Vieste. Po plażowaniu, warto zwiedzić Stare Miasto, zamek i katedrę w Vieste.

Alghero, włochy, plaża Alghero, włochy, plaża Fot. Shutterstock

Alghero

Alghero to atrakcyjny, całoroczny kurort na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Miasto oferuje niesamowitą mieszankę historii, architektury, kultury, wybornej kuchni i wina. Wciąga panująca tu atmosfera - brukowane uliczki Alghero, stare mury, piękne kościoły, port z kołyszącymi się jachtami. Miasto uznawane jest za najbardziej Włoski z wakacyjnych kurortów Sardynii. Zachwycają także plaże Alghero. Na terenie kilku z nich znajdują się malownicze groty: Grotta di Nettuno, Grotta Verde i Grotta dei Ricami. Najpiękniejsze plaże to Alghero Cala Luna, La Pelosa Beach, Poetto.

Positano

Positano to wysokiej klasy kurort nad Morzem Tyrreńskim, jeden z najbardziej ekskluzywnych we Włoszech. Miasto wznosi się na stromych zboczach. Widoki skalistych klifów i piękna architektura to główne jego atrakcje. Zaliczyć do nich należy także plażę Spaggia Grande, która może nie należy do złotych i rozległych, ale wkomponowana jest za to w przepiękny krajobraz.

Monterosso al Mare, włochy Monterosso al Mare, włochy Fot. Shutterstock

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem turystycznym na wspaniałym wybrzeżu Cinque Terre. Krystalicznie czysta woda, wiele restauracji i małe hotele oraz wyłącznie piaszczyste plaże sprawiają, że to idealne miejsce na leniwe wakacje. Plaża Monterosso al Mare Beach to główna atrakcja miasteczka.

porto badisco, włochy, ortario porto badisco, włochy, ortario Marzoide88/CC/Wikimedia

Otranto

Otranto, zwane także "Bramą Orientu" leży nad morską cieśniną Canale d'Otranto, na południu Adriatyku, w najbardziej na wysuniętym na wschód punkcie Włoch. O czasach najazdów tureckich przypominają dwie średniowieczne wieże warowne. Stare miasto pozostało w stanie nienaruszonym. Uroczą starówkę oplatają brukowane kamienną kostką uliczki. Otranto to także wydmy, rozpadliny, groty i zatoki, jeziora Lagi Alimini, a także piękne plaże. Najpiękniejsze to Otranto Beach, Porto Badisco i La Baia dei Turchi.

Santa Teresa di Gallura, włochy Santa Teresa di Gallura, włochy Fot. Shutterstock

Santa Teresa di Gallura, Sardynia

Choć włoskie rodziny od lat wypoczywają na pięknej plaży Rena Bianca w okolicy miejscowości Santa Teresa di Gallura, turyści spoza Włoch odkryli ten raj dopiero niedawno. W miasteczku panuje typowy włoski klimat, a wzdłuż morza leżą jedne z najpiękniejszych plaż na Sardynii i w ogóle we Włoszech. Zaliczają się do nich wspomniana wcześniej Rena Bianca i Valle della Luna Beach. Oprócz głównych plaż, istnieje tu również nieskończenie wiele pięknych zatoczek. Santa Teresa Gallura to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Zobacz także:

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

Najczystsze plaże Europy [RANKING 2012]

Plaże nudystów. TOP 10 najpiękniejszych plaż nudystów na świecie

Sardynia, Włochy. Sardynia nazywana jest wyspą skarbów - są tu nie tylko malownicze krajobrazy, ale także fantastyczna flora i fauna: pachnące kwiaty, podwodne rafy koralowe, gaje korkowe. W niewielkich lagunach podglądać można flamingi, kormorany. Sardynia to idealne miejsce na aktywne wakacje. Sardynia, Włochy. Sardynia nazywana jest wyspą skarbów - są tu nie tylko malownicze krajobrazy, ale także fantastyczna flora i fauna: pachnące kwiaty, podwodne rafy koralowe, gaje korkowe. W niewielkich lagunach podglądać można flamingi, kormorany. Sardynia to idealne miejsce na aktywne wakacje. Sardynia/Fot. Shutterstock

San Teodoro, Sardynia

San Teodoro to kolejne miasteczko z pięknymi plażami na Sardynii - Cala d'Ambra, Isuledda, Segafusti. Piasek jest niemal biały, a morze w San Teodoro ma intensywny turkusowy kolor. Będąc tu, warto odwiedzić lagunę w San Teodoro, gdzie można zobaczyć stada różowych flamingów.

Zobacz także:

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

Najczystsze plaże Europy [RANKING 2012]

Plaże nudystów. TOP 10 najpiękniejszych plaż nudystów na świecie

Więcej o: