Nowe cuda z listy UNESCO

UNESCO ogłosiło w połowie czerwca br. 12 nowych miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości. Na liście znajduje się już w sumie 936 miejsc. Oto najnowsze
meroe, sudan, wyspa, unesco meroe, sudan, wyspa, unesco Fot. Shutterstock

Sudańska wyspa Meroe

Sudańska wyspa Meroe znajduje się pomiędzy rzekami Nil i Atbara. Pośród rozległych wydm wybudowano tu wieki temu ponad 200 niewielkich piramid, które tworzą nekropolię królów kuszyckich. Zbudowane są z piaskowca i mają schodkowy kształt. Na ich ścianach widnieją reliefy, w środku zaś doskonale zachowane malowidła przedstawiające życie władców i ich poddanych. Prace archeologiczne odsłoniły tu także pozostałości kilku pałaców królewskich, m.in. wielką świątynię Amona.

 

Polska. Najpiękniejsze miejsca - cuda natury

Ningaloo, austrlia Ningaloo, austrlia Fot. shutterstock

Australijskie wybrzeże Ningaloo

Australijskie Wybrzeże Ningaloo rozciąga się na długości ponad 200 km i obejmuje najdłuższą, położoną w pobliżu brzegu rafę koralową. Znajduje się na zachodzie kraju, około 1200 kilometrów od miasta Perth. Obszar wyróżnia się unikalnym ekosystemem, którego częścią są podziemne jaskinie i źródła. Podczas nurkowania można tu podziwiać żółwie i rekiny wielorybie.

 

Czy to nowe cuda świata?

Dolina Wadi Rum, Jordania. Dolina Wadi Rum w Jordanii to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie i jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Pustynny krajobraz Wadi Rum urozmaicają wspaniałe formacje skalne z granitu lub piaskowca, łuki i wąwozy. Dolina Wadi Rum, Jordania. Dolina Wadi Rum w Jordanii to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie i jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Pustynny krajobraz Wadi Rum urozmaicają wspaniałe formacje skalne z granitu lub piaskowca, łuki i wąwozy. Dolina Wadi Rum, Jordania / Fot. Shutterstock

Dolina Wadi Rum w Jordanii

Dolina Wadi Rum w Jordanii to jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie i jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Pustynny krajobraz Wadi Rum urozmaicają wspaniałe formacje skalne z granitu lub piaskowca, łuki i wąwozy. Dolina była w okresie prehistorycznym zamieszkiwana, na skałach podziwiać można malunki mające ok. 12 tysięcy lat.

 

Cuda świata: Mont Saint Michel - normandzka perełka

Delta rzeki Saloum w Senegalu, senegal, unesco Delta rzeki Saloum w Senegalu, senegal, unesco Fot. Shutterstock

Delta rzeki Saloum w Senegalu

Na liście znalazła się także delta rzeki Saloum w Senegalu wraz z jej 200 wyspami i lasem namorzynowym. Delta zajmuje obszar o powierzchni ponad 5 tys. kilometrów kwadratowych. Na jego terenie mieszka wiele gatunków zwierząt np. hieny cętkowane, buszoboki, guźce. Park jest też jednym z najważniejszych obszarów w Senegalu pod względem różnorodności gatunków ryb.

 

Cuda świata: Wodospady Iguaçu

Japonia. Wyspy Ogasawara zostały niedawno wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalne procesy ewolucyjne tutejszych roślin i zwierząt. Archipelag znajduje się 1000 kilometrów w linii prostej na południe od Tokio. Japonia. Wyspy Ogasawara zostały niedawno wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalne procesy ewolucyjne tutejszych roślin i zwierząt. Archipelag znajduje się 1000 kilometrów w linii prostej na południe od Tokio. Fot. Shutterstock

Japońskie wyspy Ogasawara

Wyspy Ogasawara zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa ze względu na unikalne procesy ewolucyjne tutejszych roślin i zwierząt. Na świecie znane są szerzej pod nazwą Bonin Islands - nazwa pochodzi od słowa mujin, co oznacza bezludny. Archipelag znajduje się 1000 kilometrów w linii prostej na południe od Tokio. Obejmuje ponad 30 wysp pochodzenia wulkanicznego, rozproszonych na obszarze o łącznej powierzchni 73 km kw. Naturalną roślinność wysp tworzą wilgotne, zawsze zielone lasy podzwrotnikowe. Znajduje się tu ok. 500 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zagrożonych wyginięciem ptaków.

 

Morze Martwe - cud natury

Kenia wycieczka, jezioro Nakuru Kenia wycieczka, jezioro Nakuru Fot. Shutterstock

Zespół jezior w rejonie Wielkich Rowów Afrykańskich w Kenii

Zespół jezior w rejonie Wielkich Rowów Afrykańskich w Kenii. Występuje tu największa liczba gatunków ptaków na świecie, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem. W skład zespołu wchodzi siedem jezior bezodpływowych. Najbardziej znane Jezioro Naivasha jest największym słodkowodnym jeziorem w kenijskiej części Wielkiego Rowu i ciągle zmienia swoje rozmiary.

 

Cuda świata. Wielki Mur Chiński

jezioro zachodnie, chiny, unesco jezioro zachodnie, chiny, unesco Fot. Shutterstock

Jezioro Zachodnie koło miasta Hangzhou w Chinach

Jezioro Zachodnie w mieście Hangzhou w Chinach z tamami nazwanymi na cześć poetów Bai Juyi i Su Dongpo to największy miejski akwen wodny na świecie. Dzięki swoim malowniczym mostom i wyspom był tematem wielu wierszy. Tamy dzielą jezioro na 3 części. Wyspy na jeziorze zostały stworzone przez ludzi. Jezioro jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Jeden z widoków Jeziora Zachodniego umieszczony jest na rewersie banknotu o nominale 1 yuana.

 

Cuda świata. Zatoka Ha Long

koldyriery, andy, kolumbia, unesco koldyriery, andy, kolumbia, unesco Fot. Shutterstock

Region Cordillera de los Andes w Ameryce Południowej

Region Cordillera de los Andes w Ameryce Południowej to malowniczo ukształtowany rejon Kolumbijskich And, gdzie od wieków uprawia się kawę.

 

Cuda świata. Jeziora Plitwickie

Kompleks Hirazumi w Japonii, japonia, unesco Kompleks Hirazumi w Japonii, japonia, unesco Tak1701d/CC/Wikimedia

Kompleks Hiraizumi w Japonii

Na kompleks Hiraizumi w Japonii składają się ogrody, świątynie i miejsca odkryć archeologicznych. W XI i XII wieku znajdowały się tu piękne buddyjskie klasztory i  budynki. Choć większość świątyń została zniszczona, te które zostały zasługują na przynależność do listy UNESCO. 

 

Cuda świata. Machu Picchu - zaginione miasto

barbados, architektura kolonialna, unseco barbados, architektura kolonialna, unseco Fot. Shutterstock

Architektura miasta Bridgetown na Barbados

Co ciekawe, na karaibskiej wyspie Barbados UNESCO wyróżniło brytyjską architekturę. Chodzi o Bridgetown, gdzie mieszczą się słynne koszary i gdzie znajdują się perełki budownictwa kolonialnego z XVII, XVIII i XIX wieku.

włochy włochy Enrico Viceconte/CC/Wikimedia

Pozostałości budowli Longobardów z VI-VIII w., we Włoszech

Na listę UNESCO wpisano też pozostałości budowli plemienia Longobardów w Italii, pochodzące z VI-VIII wieku. Chodzi m.in. o kościoły i fortece z wczesnego średniowiecza np. kościół Santa Sofia w prowincji Benevento.

fabryka obuwia fagus, niemcy,unseco fabryka obuwia fagus, niemcy,unseco Traveler100/CC/Wikimedia

Fabryka obuwia Fagus w Niemczech w Dolnej Saksonii

10-piętrowa fabryka obuwia Fagus w Alfeld w Dolnej Saksonii wzniesiona została w latach 1911-1914 według projektu biur architektonicznych Waltera Gropiusa i Edwarda Wernera współpracujących z Adolfem Meyerem. Zbudowany w stylu modernistycznym kompleks miał być symbolem postępu technicznego i nowoczesności. W jego skład wchodzą hale produkcyjne, maszynownie i biurowce. Fabryka wciąż działa!

Więcej o: