Włochy: Dzika i piękna Kalabria

Kalabria od kilku lat śmiało toruje sobie drogę na szczyt listy najciekawszych regionów Włoch. Smak prawdziwego włoskiego południa - to właśnie tutaj.
kalabria, włochy, scilla kalabria, włochy, scilla Fot. Shutterstock

Dzika i piękna Kalabria

Nadal dzika i zawsze piękna - tak bardzo skrótowo scharakteryzować można Kalabrię. Kalabria, od kilku lat coraz częściej wybierana jako cel wypoczynkowych podróży do Włoch, poza kurortami nad brzegiem morza oferuje wiele miejsc, w których nie ma jeszcze tłumów turystów, wciąż jest za to prawdziwy, południowowłoski klimat. Centrum regionu stanowią majestatyczne góry, z których oglądać można jednocześnie Morze Tyrreńskie i Morze Jońskie. Biura podroży wykorzystują położenie Kalabrii jako jej niezaprzeczalny atut i ściągają turystów na kalabryjskie plaże. Warto jednak sięgnąć poza kanon biur podróży i nie poprzestawać na plażowaniu.

TOP 10. Najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

kalabria, Bova, włochy kalabria, Bova, włochy Fot. 123rf

Kalabria - informacje praktyczne

Do Kalabrii najłatwiej i najszybciej dotrzemy oczywiście samolotem. Nie trzeba jednak od razu kupować wycieczki z biurem - wielu tanich przewoźników oferuje niedrogie bilety lotnicze do Kalabrii, a naprawdę atrakcyjne oferty znaleźć można nawet w najbardziej gorącym sezonie wakacyjnym.

Niestety już samo przemieszczanie się po Kalabrii nie należy do najłatwiejszych. Kalabria dopiero odkrywa się dla masowej turystyki, więc połączenia między miasteczkami nie są raczej szyte dla potrzeb wakacyjnego podróżnika. Kalabria to nadal region bardzo biedny, niedoinwestowany w zakresie infrastruktury i komunikacji. Najlepszym sposobem zobaczenia tego, co Kalabria ma do zaoferowania będzie więc wypożyczenie samochodu lub korzystanie z ofert lokalnych biur podróży.

Takie są Włochy!

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

aspromonte, park narodowy, kalabria, włochy aspromonte, park narodowy, kalabria, włochy Fot. Shutterstock

Kalabria - parki narodowe

W Kalabrii nie znajdziemy być może aż tak imponującej liczby zabytków, jak w pozostałych regionach Włoch, za to cudów natury na pewno tu nie brakuje. W centrum Kalabrii znajdują się aż trzy parki narodowe, do których naprawdę warto zawitać.

Park Narodowy Aspromonte zajmuje najdalej na południe wysunięty skrawek łańcucha Apeninów. To rewelacyjne miejsce na całodzienny wypad, a nawet na dłuższą wycieczkę. Popularny jest także w zimie - znajduje się tu stacja narciarska z wyciągiem krzesełkowym czynnym przez kilka tygodni zimowych i kilka letnich. Latem Gambarie jest bazą wypadową dla wycieczek w góry i miłym schronieniem dla tych, którzy nie mogą znieść nadmorskich upałów. Włosi chętnie przyjeżdżają tu na weekendy, aby nacieszyć się świeżym górskim powietrzem i skorzystać z możliwości pieszych wycieczek. Na najwyższym szczycie Aspromonte, Montalto, stoi posąg Chrystusa wykonany z brązu. Wytrwali mogą podążyć tam specjalnie wytyczonym szlakiem, ale turyści chętniej wybierają podroż samochodem i krótki spacer na szczyt. Wracając warto zobaczyć zamieszkany przez mnichów Santuario della Madonna di Polsi. Przybywając tu we wrześniu można trafić na wielki odpust.


W czasie podróży przez Kalabrię częstym widokiem są bardzo stare gaje oliwkowe oraz malownicze, na wpół opuszczone wioski. Najładniejsza trasa wiedzie z Gállico. Poprowadzi nas ona wśród bujnych winorośli i drzew cytrusowych do Santo Stefano, gdzie urodził się sławny Robin Hood tego regionu - Giuseppe Musolino.

W pobliżu Lamezii Terme, czyli kalabryjskiego trójmiasta, leży chyba najbardziej przyjazny turystom (także niepełnosprawnym) park w Kalabrii. To Park Narodowy Sila. Bywa w nim tłoczno, ale nie wolno się tym zrażać. W parku Sila znajdziemy urocze krajobrazy i mnóstwo interesujących roślin, ciekawe są tutaj szlaki ekologiczne. Do najpopularniejszych należy fantastyczna i wyjątkowo pachnąca ścieżka aromatycznych ziół. Po parku można spacerować, jeździć na rowerze lub konno (konia można wynająć w parku). Jeździ tu także minikolejka.


Szalenie atrakcyjnym miejscem, zwłaszcza dla tych, którzy przepadają za zastrzykiem adrenaliny, będzie Park Narodowy Pollino. Do Pollino zjeżdżają amatorzy raftingu i canyoningu z całej Europy. Fantastyczne wąwozy z wartkimi strumieniami dostarczają dzikiej radości. Można tu także uprawiać kajakarstwo górskie. Dla bardzo odważnych przygotowano możliwość spróbowania swoich sił w paralotniarstwie. Jeśli nie przepadamy za adrenaliną, możemy oglądać cudze zmagania z żywiołem w trakcie spacerów kilkoma ścieżkami dydaktycznymi.

Włochy. Sycylia - wakacje na wyspie

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

Reggio di Calabria, Kalabria, Włochy Reggio di Calabria, Kalabria, Włochy Fot. Shutteratock

Kalabria - Lamezia Terme, Reggio di Calabria

W Kalabrii brak jest wielkich miast, co może tylko zachęcić do przybycia tutaj i cieszenia się nieskrępowaną dzikością tych okolic. Jednak nie można powiedzieć, że nie ma tu nic do oglądania. Urokliwe miasteczka nie kryją wprawdzie ogromnej ilości zabytków, ale z pewnością znajdziemy pośród nich kilka perełek.Lamezia Terme jest jedną z najbardziej znanych miejscowości Kalabrii, a to ze względu na swoje walory wypoczynkowe. Turyści doceniają tutejsze piaszczyste plaże, okoliczną przyrodę i piękne morze. Wart docenienia jest także fakt, iż mimo rosnącej popularności udało się utrzymać tu klimat spokoju. Turystów przyjeżdża tu coraz więcej, a mimo to na plażach można uniknąć tłoku i hałasu. Wybierając wypoczynek w Lamezii Terme nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem noclegu czy dobrego miejsca na posiłek. Jeśli marzymy głównie o odpoczynku, Lamezia Terme jest propozycją co najmniej godną rozważenia.


Z Lamezii blisko już jest do bardzo popularnego kurortu Kalabrii, czyli słynnego Reggio di Calabria. To miasto o wspaniałej i długiej historii, po której nie zostało niestety zbyt wiele śladów. Przez długie wieki Reggio di Calabria było niszczone przez trzęsienia ziemi i tsunami, ostatnie spustoszenia zostały tu dokonane przez naturę w 1908 roku. Miasto odbudowano, ale na krotko - w czasie wojny zostało ono zbombardowane.


W Reggio di Calabria znajdziemy zatem "jedynie" ślady dawnych cywilizacji. Ciekawym obiektem są fragmenty murów greckich i zlokalizowane tuż obok termy rzymskie. Dwie okrągłe wieże z XV wieku to pozostałość po Zamku Aragońskim. Spacerując uroczymi uliczkami Reggio di Calabria natkniemy się także na kilkanaście małych kościołów, ale ścieżka powinna poprowadzić nas dalej, do Muzeum Narodowego, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć dwa bardzo ważne eksponaty, które przywędrowały... z dna morskiego. Chodzi o dwa nadnaturalnej wielkości posągi greckie wykonane z brązu, jak wieść niesie, przez samego Fidiasza. Przypuszcza się, iż pochodzą one ze świątyni w Delfach. Doskonale zachowane, są dumą tutejszego muzeum.

Wiele osób przyjeżdża do Reggio nie z powodu zabytków, ale wspaniałego widoku na "najpiękniejszą wyspę świata", czyli Sycylię. Szczęściarze mogą tu doświadczyć też pewnego niezwykłego zjawiska, wystarczy o poranku wybrać się na znany bulwar nadmorski Lungomare (słynący także ze swej architektury z wyraźnymi wpływami arabskimi): w godzinach porannych przy bezruchu wody i powietrza promienie wschodzącego słońca załamują się w morskich falach w taki sposób, że odbicie Mesyny widać dużo bliżej. To prawdopodobnie jedyna możliwość zobaczenia zjawiska fatamorgany w całej Europie.

Z Reggio di Calabria można, a wręcz należy wybrać się na Sycylię. Promy odpływają stąd co kilkanaście minut, a wyprawa nie jest szczególnie droga. Jeśli mamy mało czasu, można poprzestać na odwiedzeniu Mesyny. Jeśli czasu jest więcej, a my mamy do dyspozycji samochód, warto wybrać się na Sycylię co najmniej na dwa dni.

Włochy. Wenecja - miejsca, które trzeba zobaczyć

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

Wyspy Liparyjskie, włochy, kalabria Wyspy Liparyjskie, włochy, kalabria Fot. Shutterstock

Kalabria - Wyspy Liparyjskie

Wodolotem można stąd także dopłynąć na Wyspy Liparyjskie. Wycieczka jest naprawdę warta zachodu. Wyspy Liparyjskie, nazywane również Eolskimi (od Eola, greckiego boga wiatru), są wyspami wulkanicznymi. Na ich terenie nadal znajdują się trzy czynne wulkany. Całodzienny wypad na wyspy dostarczy nam wielu atrakcji. Statkiem dopłyniemy na Vulcano, gdzie można zażyć siarkowych uzdrawiających kąpieli błotnych. Intrygują tu także plaże z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Na takich przyjemnościach można spędzić nawet cały dzień, ale warto raczej popłynąć dalej, na wyspę Lipari, gdzie poza podziwianiem kilku zabytków można spędzić popołudnie na degustacjach doskonałych win z tutejszych winnic.


Największą atrakcją będzie jednak wypad na Stromboli, aktywną wulkanicznie wyspę, na której odpocząć można na plażach z czarnym piaskiem, obserwując jednocześnie aktywność tutejszego wulkanu. To, co zobaczymy nad powierzchnią morza to tylko ułamek całego wulkanu. Jego podstawa znajduje się na dnie Morza Śródziemnego, na głębokości ponad dwóch kilometrów. Co kilkanaście minut zobaczyć można niewielkie erupcje - wulkan wyrzuca z siebie rozżarzone kawałki lawy.


O ile na większość Wysp Liparyjskich dostać się można z Reggio di Calabria, to na Stromboli najwygodniej jest dopłynąć z miejscowości Tropea. Jeśli dotrzemy tu wieczorem, warto udać się w dwugodzinny rejs na Stromboli, skąd można podziwiać erupcje nocą. Niezapomniane przeżycie i wspaniałe widoki.

Włochy. Perły Toskanii - Piza

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

tropea, kalabria, włochy tropea, kalabria, włochy Fot. Shutterstock

Kalabria - Tropea i Diamante

Tropei nie należy traktować tylko jako bazy wypadowej, lecz zwiedzić ją dokładnie - to chyba najpiękniejsze miasto w całej Kalabrii. Miasto leży na ogromnym klifie, którego wielkość podziwiać można z tutejszej plaży. Tropea sprawia wrażenie przylepionej do monumentalnej skały, a spacer jej uliczkami zapewnia niezapomniane widoki na morze i znajdujący się w centralnym punkcie plaży Kościół na Wyspie (Santa Maria Dell'Isola). W plątaninie uliczek znajdziemy także dwa znakomicie zachowane pałace - jeden pochodzi z XIV wieku, drugi, wybudowany na początku wieku XX, zwraca uwagę prześliczną fasadą z balkonem ozdobionym wspaniałymi rzeźbami. U stóp klifu znajduje się nowa część miasta, usiana licznymi kafejkami, restauracjami i małymi plażami. Stąd najprzyjemniej jest obserwować miasto.

Fenomenalnym pomysłem na spędzenie czasu w Kalabrii jest krótka wyprawa do miasteczka Diamante. Miejscowość ta aż do lat osiemdziesiątych XX wieku nie wyróżniała się niczym szczególnym. W 1981 roku malarz z Mediolanu, Nani Razzetti, postanowił dokonać tu artystycznej rewolucji. Do miasteczka zaprosił ponad osiemdziesięciu malarzy z całego świata, a mieszkańcy miasta oddali w ich ręce ściany swoich domów. W ciągu kilku tygodni w Diamante pojawiła się ogromna ilość wspaniałych i bardzo różnorodnych murali. Znajdziemy tu zarówno polityczne manifesty, scenki z życia południa Włoch, bajkowe krajobrazy, surrealistyczne stworzenia, jak i rysunki wyglądające na malowane dziecięcą ręką. Warto odwiedzić to miejsce jak najszybciej, gdyż ubogi region Kalabria nie może pozwolić sobie na restaurowanie malowideł i część z nich powoli ulega zniszczeniu. Co prawda do Diamante nadal przybywają artyści pragnący pozostawić po sobie ślady, jednak ich aktywność nie wystarcza, aby utrzymać sztukę w dobrym stanie. Próbkę tego, co można podziwiać w Diamante, zobaczycie TUTAJ

Włochy. Florencja - niezbędnik turysty

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

locri, kalabria, włochy locri, kalabria, włochy Fot. Shutterstock

Kalabria - Locri Epizephyrii i Gerace

Ostatnim punktem na mapie podróży przez Kalabrię powinny być dwa nieodległe od siebie miasteczka - Locri Epizephyrii i Gerace.

Locri było niegdyś greckim miastem, ośrodkiem kultu Persefony. Na rozległym i malowniczym terenie do dziś podziwiać można resztki greckich świątyń, atrakcyjny teatr i doskonale zachowane greckie i rzymskie groby. Efekty prac archeologóe można zobaczyć w tutejszym muzeum, znajdziemy w nim kolekcje posążków wotywnych, zachowane fragmenty licznych rzeźb i antyczne monety. Po zwiedzaniu archeologicznych zabytków Locri można odpocząć na tutejszych plażach, nieco kamienistych, ale bardzo przyjemnych i niezatłoczonych. Warto także wybrać się do Gerace - miejscowości zaludnionej niegdyś przez uciekinierów z Locri.


W Gerace znajdziemy resztki średniowiecznych murów obronnych i ruiny imponującego zamku. Całe miasteczko tchnie średniowiecznym duchem, niewielu tu turystów, więc spacer jest prawdziwą przyjemnością. Uliczki z małymi domkami i niewielkimi kafejkami poprowadzą nas do pięknej katedry, podobno największej w całej Kalabrii. Pochodząca z XI wieku budowla zawiera w sobie elementy kolumn i inskrypcje sprowadzone z Locri. W okolicy znajdziemy także surowe gotyckie kościoły, których chłodne mury ukoją zmęczonego podróżnika w gorące popołudnie.

Włochy. Sardynia - wakacje na wyspie

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

kalabria, jedzenie, włochy, szynka kalabria, jedzenie, włochy, szynka Fot. Shutterstock

Kuchnia Kalabrii

Na koniec trzeba wspomnieć co nieco o kalabryjskiej kuchni. W końcu w trakcie urlopu trzeba jeść, a w Kalabrii jedzenie można dodatkowo zaliczyć do ogromnych przyjemności. Na kuchnię Kalabrii ogromny wpływ miała przez wieki nie tylko bliskość mórz, ale także tradycje pasterskie - kalabryjskie jedzenie do dziś jest proste i pożywne. Do tego dorzucić należy wpływy arabskie i greckie. W rezultacie otrzymamy kuchnię pełną korzennych przypraw, ostrą, a zarazem delikatną. Hitem stołów restauracyjnych jest podawany na wiele sposobów miecznik, często otoczony równie popularnymi w regionie bakłażanami.


Popularnym mięsem jest w Kalabrii wieprzowina, podawana na szereg sposobów, w tym także konserwowana solą morską. Danie to, zwane fritolla, dostaniemy w większości restauracji, ale można także wzbogacić swoją podróż o wzięcie udziału w tradycyjnej ceremonii przygotowywania fritolli. W tym celu należy wybrać się w góry, gdzie w wielu wioskach organizowane są pokazowe ceremonie gotowania wieprzowego mięsa w ogromnych kotłach. Nie robi tego byle kto, a sam mistrz ceremonii, która to funkcja w Kalabrii nadal przechodzi z ojca na syna.

Popularnymi daniami kalabryjskiej kuchni są także przyrządzane wszędzie i ze wszystkiego fritatty - smażone omlety z najróżniejszymi dodatkami. Mnóstwo w nich przypraw i warzyw. Znajdziemy także wersje z wędlinami i mięsem. W Kalabrii można skosztować także dość nietypowej zupy cebulowej - tak naprawdę jest ona mocno pomidorowa i przyrządzana ze słodszej, fioletowej odmiany cebuli. W kartach restauracyjnych znajdziemy ją pod nazwą rosso di tropea.


Wszędzie w Kalabrii posmakować możemy także doskonałych lodów, pizzy i makaronów. Te ostatnie robi się tu często ręcznie, a w niektórych kurortach oferuje się turystom kursy robienia makaronów regionalnych - naprawdę warto z nich skorzystać, bo poza samą przyjemnością zyskujemy nową umiejętność.


W Kalabrii znajdziemy też ogromną ilość doskonałych win, z najlepszych słyną okolice Lamezii. Jednak w każdym rejonie znajdziemy większe i mniejsze winnice, oferujące swoje wyroby po atrakcyjnych cenach. W restauracjach warto próbować także win domowych, tańszych niż butelkowane, a naprawdę smacznych i podkreślających smaki tutejszych posiłków.

10 wysp w Europie idealnych na rajskie wakacje

Tanie loty do Kalabrii

Hotele w Kalabrii

Wycieczki do Kalabrii

Więcej o: