Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj

Na wakacje "do wód"? Kąpieliska termalne i mineralne sprawią, że będziesz dosłownie tryskać zdrowiem i dobrym humorem. Nie trzeba ich daleko szukać - u naszych południowych sąsiadów jest wiele naprawdę atrakcyjnych i nowoczesnych kąpielisk. Wybraliśmy 10 termalnych hitów Słowacji.
tatralandia, słowacja tatralandia, słowacja Aquapark Tatralandia, Słowacja / www.tatralandia.sk

Słowacja - Aquapark Tatralandia

Największe kąpielisko termalne na Słowacji to słynny aquapark Tatralandia, położony niedaleko Liptovskiego Mikuláša, we wsi Liptovsky Trnovec. Wody w Tatralandii są wyjątkowe, gdyż pochodzą z  morza, które istniało na terenie Kotliny Liptovskiej przed około 40 milionami lat. Kąpiele w basenach Tatralandii wpływają korzystnie na układ oddechowy i ruchowy.

Atrakcji w aquaparku jest tyle, że nie nudząc się można spędzić w nim tydzień. Samych basenów jest 11, z czego 8 dostępnych przez cały rok. A w basenach: wodne prądy, kąpiele perełkowe, aquarebik, zjeżdżalnie, zamek dla dzieci, wodne huśtawki, sztuczny deszcz. Do tego dochodzi bogaty kompleks saun. Dla dzieci przygotowano Summer City - nadmuchiwaną dżunglę oraz labirynty, trampoliny, boiska, ściankę wspinaczkową. W pobliżu kąpieliska jest linowy tor przeszkód oraz miasteczko westernowe. Jeśli to możliwe, lepiej unikać wizyty w Tatralandii w weekendy. Nie dość, ze jest wtedy więcej ludzi, to jeszcze wstęp jest droższy. W pobliżu aquaparku znajdziemy dużo ofert noclegowych o różnym standardzie.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

beszeniowa, słowacja beszeniowa, słowacja Adsek/CC/Wikimedia

Słowacja - Beszeniowa

Beszeniowa to popularne kąpielisko w Liptowie nad Wagiem, ok. 60 km od przejścia granicznego w Chyżnem. Tutejszy park termalny ściąga miłośników gorących kąpieli spoza granic Słowacji. Najczęściej słyszy się język polski. W kompleksie w Beszeniowej jest 8 basenów otwartych z leczniczą wodą termalną o temperaturze od 26 do 39C oraz cztery baseny kryte z czystą, ale nie leczniczą wodą podgrzewaną. Aż 7 basenów z wodą termalną jest czynnych przez cały rok. Woda w basenach termalnych ma właściwości lecznicze, a podobno też odchudza. Natomiast na pewno przynosi odprężenie po męczących górskich wycieczkach po malowniczych pobliskich Górach Choczańskich. Przy kąpielisku działa też centrum wellness, a dla dzieci są place zabaw. W Beszeniowej i okolicznych wsiach jest sporo miejsc noclegowych.

Woda w Beszeniowej ma rdzawobrunatny kolor, który zawdzięcza minerałom oraz związkom chemicznym o właściwościach leczniczych. Lepiej nie zakładać tam jasnego kostiumu - woda zmieni mu kolor i ciężko będzie go doprać.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

meander park, słowacja meander park, słowacja www.meanderpark.com

Słowacja - Meander Park Orawice

Położone w cieniu Tatr Zachodnich, u podnóża Osobitej stosunkowo niedaleko od Zakopanego, nieduże całoroczne kąpielisko Meander Park Orawice przyciąga wielu gości, zwłaszcza z Polski. Kompleks jest nowoczesny, w Meander Parku znajdują się 4 baseny zewnętrzne (w tym 2 relaksacyjne z wodą o temperaturze 35-37° C) oraz basen kryty. Baseny wewnętrzne i zewnętrzne połączone są przepływem. Jest też jacuzzi, bicze wodne, grzyb wodny i natryski do masażu.  Woda wypływająca z 161 metrów jest głęboko zmineralizowana, sodowo-wapienno-magnezowo-siarkowa z dużą zawartością żelaza. Na terenie kąpieliska jest kilka punktów gastronomicznych. W Orawicach jest też drugie kąpielisko termalne, gdzie znajdują się 2 baseny na świeżym  powietrzu. Same Orawice to nieduża wieś, w której nie ma żadnych zabytków. Nocować można w kwaterach prywatnych albo na kempingu. Wizytę w Meander Parku można połączyć z wycieczką w słowackie Tatry Zachodnie, relaks w basenie jest świetną propozycją na zakończenie wycieczki. Można tu też się wybrać na jednodniowy wypad z Zakopanego.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

poprad, słowacja poprad, słowacja www.aquacityresort.com

Słowacja - AquaCity Poprad

AquaCity Poprad, zdecydowanie jeden z najnowocześniejszych wypoczynkowych kompleksów wodnych w Europie, czynny jest przez cały rok. Na świeżym powietrzu jest tu basen pływacki oraz basen relaksacyjny z perełkami, dyszami do masażu, grzybkiem wodnym oraz bujającym dzwonem (w basenie nie pływa się, lecz siedzi). Piramida Majów to park z licznymi atrakcjami: ślizgawkami, zjeżdżalniami (najdłuższa zjeżdżalnia ma 70 metrów), rwącą rzeką, wodotryskami - dzieci będą zachwycone. Atrakcją są baseny Blue Sapphire z kolorowymi światłami do chromoterapii, generatorem fal i hydromasażami. Luksusowe są baseny Blue Diamond, zbudowane na wzór rzymskich łaźni, jest tu nawet bar, w którym krzesła znajdują się... w basenie. W kompleksie AquaCity Poprad jest też centrum odnowy biologicznej z bogatą ofertą. Oprócz sauny fińskiej, jaskini lodowej, tapidarium i kaldarium znajduje się tu pokój relaksacyjny z fenomenalnym widokiem na Tatry. Cena wstępu do AquaCity Poprad zależy od liczby atrakcji, na które się zdecydujemy, do tego wyższe ceny są w weekendy i święta. Nocować można w jednym z dwóch hoteli zlokalizowanych prze kompleksie. Oszczędni natomiast znajdą niedrogie noclegi w kwaterach prywatnych we wsiach w pobliżu Popradu.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, teplice słowacja, teplice www.turcianske.sk

Słowacja - Turczańskie Cieplice i Rajeckie Cieplice

Położone u stóp Wielkiej Fatry Turczańskie Cieplice stanowią jedno z najstarszych słowackich uzdrowisk - o tutejszych źródłach wspominają już dokumenty z XIII w. Kompleks SPA&Aquapark z wodą termalną otwarty jest przez cały rok. W części SPA są 2 baseny termalne z jacuzzi i kaskadami oraz centrum odnowy biologicznej, w aquaparku natomiast 3 baseny otwarte: pływacki z gejzerem wodnym, basen z atrakcjami takimi jak wiry wodne, kaskady, wodne zjeżdżalnie oraz basen przeznaczony dla dzieci i 2 baseny kryte, z siedzeniami przy brzegach i strumieniami masującymi.

Kompleks jest nowoczesny, ale mimo położenia w pobliżu gór, nie można liczyć tu na spektakularne widoki. Turczańskie Cieplice to natomiast dobra baza wypadowa na górskie wycieczki, a ciepłe kąpiele mogą stanowić przyjemne ukoronowanie wycieczek. W miejscowości znajdziemy noclegi o różnym standardzie i w różnych cenach: dostępne są zarówno hotele czy prywatne kwatery, jak i kemping.

Rajeckie Cieplice to nieduże uzdrowisko z wielką zaletą - inaczej niż w przypadku Turczańskich Cieplic położenie jest tu wręcz bajeczne - u stóp zielonych Gór Strażowskich, niedaleko Żyliny, 65 km od przejścia granicznego w Zwardoniu. W przedwojennym, letnim kąpielisku Laura mamy do dyspozycji tylko 2 baseny. Ciekawszy, ale też i droższy, jest nowoczesny, choć o nieco kiczowatym wystroju, kompleks termalny Afrodyta. Znajdują się tu 2 baseny termalne: leczniczy  i pływacki oraz różnego rodzaju wanny do kąpieli termalnych, perełkowych, galwanicznych i węglanowych, a także różnego rodzaju sauny.

Wody w Rajeckich Cieplicach mają szereg właściwości zdrowotnych: pomagają w chorobach układu ruchowego, a także  w schorzeniach neurologicznych czy chorobach dróg oddechowych. Z tego względu zlokalizowano tu sanatoria. Nocować można w sanatoriach i domach wypoczynkowych, a także w kwaterach prywatnych bądź na kempingu.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

kamarno, słowacja kamarno, słowacja Marek.Kvackaj/CC/Wikimedia

Słowacja - Komarno

Z Komarna jest blisko na Węgry, ale daleko do granicy polskiej, więc nie jest to najlepsze miejsce na krótkie wypady, za to wizyta tutaj może być świetnym uzupełnieniem pobytu w Bratysławie. Kąpielisko termalne w Komarnie, zasilane wodą z dwóch ciepłych źródeł, czynne jest przez cały rok, ale większość basenów dostępna jest tylko latem. Do dyspozycji jest basen pływacki, rekreacyjny, 3 baseny siedzące i basen dla dzieci. Dla najmłodszych jest też plac zabaw. Woda w basenach termalnych ma mocny zapach oraz rdzawą barwę, którą zawdzięcza minerałom, trzeba więc liczyć się z tym, że kostium po kąpieli nieco zmieni kolor.

Kompleks pamięta czasy socjalizmu, ale jest zadbany. Wadą natomiast są tłumy w sezonie letnim. W przeciwieństwie do innych słowackich kąpielisk termalnych, czynnych do późnego wieczoru, kompleks w Komarnie otwarty jest tylko do godz. 19. Samo Komarno jest ciekawym miastem, ze starą twierdzą i kilkoma świątyniami różnych wyznań oraz przyjemną starówką.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, drużbaki wyżne słowacja, drużbaki wyżne Jerzy Opioła/CC/Wikimedia

Słowacja - Wyżnie Drużbaki

Uzdrowisko w Wyżnich Drużbakach (słowackie: Vyšné Ružbachy) ma już 500 lat. Jest stąd blisko do polskiej granicy: do Łysej Polany 55 km, a do Piwnicznej 35 km. Kąpielisko termalne Izabela, leżące u stóp Magury Spiskiej, parę lat temu zostało odnowione. Jest tu całoroczny basen kryty i kilka czynnych tylko latem basenów pod gołym niebem. Atrakcjami kąpieliska są: wyspa w basenie rekreacyjnym z drzewami iglastymi, wieża do skoków w basenie pływackim i rozsuwana kopuła na termalnym basenie krytym.

Miejscowe wody magnezowo-wapniowe leczą choroby dróg oddechowych, układu krążenia i narządów ruchu, wykorzystuje się je także przy leczeniu chorób psychicznych. Przy okazji pobytu w kąpielisku w Wyżnich Drużbakach koniecznie trzeba zobaczyć tutejszą osobliwość przyrodniczą, czyli trawertynowe jeziorko Krater, podobne do małego krateru wulkanicznego.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, thermalpark słowacja, thermalpark www.thermalpark.sk

Słowacja - Dunajska Streda

W miejscowości Dunajska Streda położonej 40 km od Bratysławy znajduje się duży park termalny (Thermalpark), zajmujący powierzchnię 26 hektarów. Kompleks pamięta czasy głębokiego socjalizmu, ale kilka lat temu przeszedł gruntowny remont i obecnie prezentuje się nowocześnie. Jest tu 9 basenów, w tym jeden dla dzieci, a wszystkie otoczone zielenią. Woda pomaga w chorobach narządów ruchu. Baseny kryte czynne są przez cały rok, baseny pod gołym niebem - od maja do września. W kompleksie jest wszystko, co jest niezbędne do tego, by spędzić tu cały dzień: restauracja, szereg punktów gastronomicznych, sklepy spożywcze, boiska, korty tenisowe i plac zabaw dla dzieci, a także punkt medyczny. Przy kąpielisku jest hotel, pensjonat oraz kemping. Do tego w mieście znajdziemy sporo kwater prywatnych. Mieszkańcy południowych rejonów Polski mogą tu przyjechać na jeden dzień, najszybsza droga prowadzi przez Trenczyn, Trnavę i Galantę. Sama Dunajska Streda jest ładnym i wartym zobaczenia miastem, z ciekawie zaprojektowanym centrum z parterowymi pawilonami zbudowanymi na podobieństwo kamieniczek.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, bardejovskie słowacja, bardejovskie www.bardejovske.sk

Słowacja - Bardejovske Kupele

Tu "do wód" przyjeżdżali członkowie rodziny cesarskiej z Austrii. W Bardejovskich Kupelach bywała słynąca z urody i niezależności Sissi, żona cesarza Franciszka Józefa. Bardejovske Kupele leżą w słowackiej części Beskidu Niskiego, tuż obok Bardiowa, zaledwie 30 km od przejścia granicznego z Polską. Jest tu zarówno uzdrowisko z dużym kompleksem sanatoryjnym i bogatą ofertą leczenia wodą, jak i kąpielisko publiczne z cyrkulującą ogrzewaną wodą. To ostatnie jest nieduże i czynne tylko latem, ale jego zaletą jest położenie - na leśnej polanie. Miejsce to można polecić osobom poszukującym ciszy i spokoju oraz kontaktu z naturą. W Bardejovskich Kupelach spodoba się także miłośnikom historii, których zainteresuje stary kurort oraz ciekawy skansen, a także pobliski Bardiów ze starówką znajdującą się na liście UNESCO.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

Więcej o: