Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj

Na wakacje 'do wód'? Kąpieliska termalne i mineralne sprawią, że będziesz dosłownie tryskać zdrowiem i dobrym humorem. Nie trzeba ich daleko szukać - u naszych południowych sąsiadów jest wiele naprawdę atrakcyjnych i nowoczesnych kąpielisk. Wybraliśmy 10 termalnych hitów Słowacji.
tatralandia, słowacja tatralandia, słowacja Aquapark Tatralandia, Słowacja / www.tatralandia.sk

Słowacja - Aquapark Tatralandia

Największe kąpielisko termalne na Słowacji to słynny aquapark Tatralandia, położony niedaleko Liptovskiego Mikuláša, we wsi Liptovsky Trnovec. Wody w Tatralandii są wyjątkowe, gdyż pochodzą z  morza, które istniało na terenie Kotliny Liptovskiej przed około 40 milionami lat. Kąpiele w basenach Tatralandii wpływają korzystnie na układ oddechowy i ruchowy.

Atrakcji w aquaparku jest tyle, że nie nudząc się można spędzić w nim tydzień. Samych basenów jest 11, z czego 8 dostępnych przez cały rok. A w basenach: wodne prądy, kąpiele perełkowe, aquarebik, zjeżdżalnie, zamek dla dzieci, wodne huśtawki, sztuczny deszcz. Do tego dochodzi bogaty kompleks saun. Dla dzieci przygotowano Summer City - nadmuchiwaną dżunglę oraz labirynty, trampoliny, boiska, ściankę wspinaczkową. W pobliżu kąpieliska jest linowy tor przeszkód oraz miasteczko westernowe. Jeśli to możliwe, lepiej unikać wizyty w Tatralandii w weekendy. Nie dość, ze jest wtedy więcej ludzi, to jeszcze wstęp jest droższy. W pobliżu aquaparku znajdziemy dużo ofert noclegowych o różnym standardzie.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

beszeniowa, słowacja beszeniowa, słowacja Adsek/CC/Wikimedia

Słowacja - Beszeniowa

Beszeniowa to popularne kąpielisko w Liptowie nad Wagiem, ok. 60 km od przejścia granicznego w Chyżnem. Tutejszy park termalny ściąga miłośników gorących kąpieli spoza granic Słowacji. Najczęściej słyszy się język polski. W kompleksie w Beszeniowej jest 8 basenów otwartych z leczniczą wodą termalną o temperaturze od 26 do 39C oraz cztery baseny kryte z czystą, ale nie leczniczą wodą podgrzewaną. Aż 7 basenów z wodą termalną jest czynnych przez cały rok. Woda w basenach termalnych ma właściwości lecznicze, a podobno też odchudza. Natomiast na pewno przynosi odprężenie po męczących górskich wycieczkach po malowniczych pobliskich Górach Choczańskich. Przy kąpielisku działa też centrum wellness, a dla dzieci są place zabaw. W Beszeniowej i okolicznych wsiach jest sporo miejsc noclegowych.

Woda w Beszeniowej ma rdzawobrunatny kolor, który zawdzięcza minerałom oraz związkom chemicznym o właściwościach leczniczych. Lepiej nie zakładać tam jasnego kostiumu - woda zmieni mu kolor i ciężko będzie go doprać.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

meander park, słowacja meander park, słowacja www.meanderpark.com

Słowacja - Meander Park Orawice

Położone w cieniu Tatr Zachodnich, u podnóża Osobitej stosunkowo niedaleko od Zakopanego, nieduże całoroczne kąpielisko Meander Park Orawice przyciąga wielu gości, zwłaszcza z Polski. Kompleks jest nowoczesny, w Meander Parku znajdują się 4 baseny zewnętrzne (w tym 2 relaksacyjne z wodą o temperaturze 35-37° C) oraz basen kryty. Baseny wewnętrzne i zewnętrzne połączone są przepływem. Jest też jacuzzi, bicze wodne, grzyb wodny i natryski do masażu.  Woda wypływająca z 161 metrów jest głęboko zmineralizowana, sodowo-wapienno-magnezowo-siarkowa z dużą zawartością żelaza. Na terenie kąpieliska jest kilka punktów gastronomicznych. W Orawicach jest też drugie kąpielisko termalne, gdzie znajdują się 2 baseny na świeżym  powietrzu. Same Orawice to nieduża wieś, w której nie ma żadnych zabytków. Nocować można w kwaterach prywatnych albo na kempingu. Wizytę w Meander Parku można połączyć z wycieczką w słowackie Tatry Zachodnie, relaks w basenie jest świetną propozycją na zakończenie wycieczki. Można tu też się wybrać na jednodniowy wypad z Zakopanego.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

poprad, słowacja poprad, słowacja www.aquacityresort.com

Słowacja - AquaCity Poprad

AquaCity Poprad, zdecydowanie jeden z najnowocześniejszych wypoczynkowych kompleksów wodnych w Europie, czynny jest przez cały rok. Na świeżym powietrzu jest tu basen pływacki oraz basen relaksacyjny z perełkami, dyszami do masażu, grzybkiem wodnym oraz bujającym dzwonem (w basenie nie pływa się, lecz siedzi). Piramida Majów to park z licznymi atrakcjami: ślizgawkami, zjeżdżalniami (najdłuższa zjeżdżalnia ma 70 metrów), rwącą rzeką, wodotryskami - dzieci będą zachwycone. Atrakcją są baseny Blue Sapphire z kolorowymi światłami do chromoterapii, generatorem fal i hydromasażami. Luksusowe są baseny Blue Diamond, zbudowane na wzór rzymskich łaźni, jest tu nawet bar, w którym krzesła znajdują się... w basenie. W kompleksie AquaCity Poprad jest też centrum odnowy biologicznej z bogatą ofertą. Oprócz sauny fińskiej, jaskini lodowej, tapidarium i kaldarium znajduje się tu pokój relaksacyjny z fenomenalnym widokiem na Tatry. Cena wstępu do AquaCity Poprad zależy od liczby atrakcji, na które się zdecydujemy, do tego wyższe ceny są w weekendy i święta. Nocować można w jednym z dwóch hoteli zlokalizowanych prze kompleksie. Oszczędni natomiast znajdą niedrogie noclegi w kwaterach prywatnych we wsiach w pobliżu Popradu.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, teplice słowacja, teplice www.turcianske.sk

Słowacja - Turczańskie Cieplice i Rajeckie Cieplice

Położone u stóp Wielkiej Fatry Turczańskie Cieplice stanowią jedno z najstarszych słowackich uzdrowisk - o tutejszych źródłach wspominają już dokumenty z XIII w. Kompleks SPA&Aquapark z wodą termalną otwarty jest przez cały rok. W części SPA są 2 baseny termalne z jacuzzi i kaskadami oraz centrum odnowy biologicznej, w aquaparku natomiast 3 baseny otwarte: pływacki z gejzerem wodnym, basen z atrakcjami takimi jak wiry wodne, kaskady, wodne zjeżdżalnie oraz basen przeznaczony dla dzieci i 2 baseny kryte, z siedzeniami przy brzegach i strumieniami masującymi.

Kompleks jest nowoczesny, ale mimo położenia w pobliżu gór, nie można liczyć tu na spektakularne widoki. Turczańskie Cieplice to natomiast dobra baza wypadowa na górskie wycieczki, a ciepłe kąpiele mogą stanowić przyjemne ukoronowanie wycieczek. W miejscowości znajdziemy noclegi o różnym standardzie i w różnych cenach: dostępne są zarówno hotele czy prywatne kwatery, jak i kemping.

Rajeckie Cieplice to nieduże uzdrowisko z wielką zaletą - inaczej niż w przypadku Turczańskich Cieplic położenie jest tu wręcz bajeczne - u stóp zielonych Gór Strażowskich, niedaleko Żyliny, 65 km od przejścia granicznego w Zwardoniu. W przedwojennym, letnim kąpielisku Laura mamy do dyspozycji tylko 2 baseny. Ciekawszy, ale też i droższy, jest nowoczesny, choć o nieco kiczowatym wystroju, kompleks termalny Afrodyta. Znajdują się tu 2 baseny termalne: leczniczy  i pływacki oraz różnego rodzaju wanny do kąpieli termalnych, perełkowych, galwanicznych i węglanowych, a także różnego rodzaju sauny.

Wody w Rajeckich Cieplicach mają szereg właściwości zdrowotnych: pomagają w chorobach układu ruchowego, a także  w schorzeniach neurologicznych czy chorobach dróg oddechowych. Z tego względu zlokalizowano tu sanatoria. Nocować można w sanatoriach i domach wypoczynkowych, a także w kwaterach prywatnych bądź na kempingu.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

kamarno, słowacja kamarno, słowacja Marek.Kvackaj/CC/Wikimedia

Słowacja - Komarno

Z Komarna jest blisko na Węgry, ale daleko do granicy polskiej, więc nie jest to najlepsze miejsce na krótkie wypady, za to wizyta tutaj może być świetnym uzupełnieniem pobytu w Bratysławie. Kąpielisko termalne w Komarnie, zasilane wodą z dwóch ciepłych źródeł, czynne jest przez cały rok, ale większość basenów dostępna jest tylko latem. Do dyspozycji jest basen pływacki, rekreacyjny, 3 baseny siedzące i basen dla dzieci. Dla najmłodszych jest też plac zabaw. Woda w basenach termalnych ma mocny zapach oraz rdzawą barwę, którą zawdzięcza minerałom, trzeba więc liczyć się z tym, że kostium po kąpieli nieco zmieni kolor.

Kompleks pamięta czasy socjalizmu, ale jest zadbany. Wadą natomiast są tłumy w sezonie letnim. W przeciwieństwie do innych słowackich kąpielisk termalnych, czynnych do późnego wieczoru, kompleks w Komarnie otwarty jest tylko do godz. 19. Samo Komarno jest ciekawym miastem, ze starą twierdzą i kilkoma świątyniami różnych wyznań oraz przyjemną starówką.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, drużbaki wyżne słowacja, drużbaki wyżne Jerzy Opioła/CC/Wikimedia

Słowacja - Wyżnie Drużbaki

Uzdrowisko w Wyżnich Drużbakach (słowackie: Vyšné Ružbachy) ma już 500 lat. Jest stąd blisko do polskiej granicy: do Łysej Polany 55 km, a do Piwnicznej 35 km. Kąpielisko termalne Izabela, leżące u stóp Magury Spiskiej, parę lat temu zostało odnowione. Jest tu całoroczny basen kryty i kilka czynnych tylko latem basenów pod gołym niebem. Atrakcjami kąpieliska są: wyspa w basenie rekreacyjnym z drzewami iglastymi, wieża do skoków w basenie pływackim i rozsuwana kopuła na termalnym basenie krytym.

Miejscowe wody magnezowo-wapniowe leczą choroby dróg oddechowych, układu krążenia i narządów ruchu, wykorzystuje się je także przy leczeniu chorób psychicznych. Przy okazji pobytu w kąpielisku w Wyżnich Drużbakach koniecznie trzeba zobaczyć tutejszą osobliwość przyrodniczą, czyli trawertynowe jeziorko Krater, podobne do małego krateru wulkanicznego.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, thermalpark słowacja, thermalpark www.thermalpark.sk

Słowacja - Dunajska Streda

W miejscowości Dunajska Streda położonej 40 km od Bratysławy znajduje się duży park termalny (Thermalpark), zajmujący powierzchnię 26 hektarów. Kompleks pamięta czasy głębokiego socjalizmu, ale kilka lat temu przeszedł gruntowny remont i obecnie prezentuje się nowocześnie. Jest tu 9 basenów, w tym jeden dla dzieci, a wszystkie otoczone zielenią. Woda pomaga w chorobach narządów ruchu. Baseny kryte czynne są przez cały rok, baseny pod gołym niebem - od maja do września. W kompleksie jest wszystko, co jest niezbędne do tego, by spędzić tu cały dzień: restauracja, szereg punktów gastronomicznych, sklepy spożywcze, boiska, korty tenisowe i plac zabaw dla dzieci, a także punkt medyczny. Przy kąpielisku jest hotel, pensjonat oraz kemping. Do tego w mieście znajdziemy sporo kwater prywatnych. Mieszkańcy południowych rejonów Polski mogą tu przyjechać na jeden dzień, najszybsza droga prowadzi przez Trenczyn, Trnavę i Galantę. Sama Dunajska Streda jest ładnym i wartym zobaczenia miastem, z ciekawie zaprojektowanym centrum z parterowymi pawilonami zbudowanymi na podobieństwo kamieniczek.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

słowacja, bardejovskie słowacja, bardejovskie www.bardejovske.sk

Słowacja - Bardejovske Kupele

Tu "do wód" przyjeżdżali członkowie rodziny cesarskiej z Austrii. W Bardejovskich Kupelach bywała słynąca z urody i niezależności Sissi, żona cesarza Franciszka Józefa. Bardejovske Kupele leżą w słowackiej części Beskidu Niskiego, tuż obok Bardiowa, zaledwie 30 km od przejścia granicznego z Polską. Jest tu zarówno uzdrowisko z dużym kompleksem sanatoryjnym i bogatą ofertą leczenia wodą, jak i kąpielisko publiczne z cyrkulującą ogrzewaną wodą. To ostatnie jest nieduże i czynne tylko latem, ale jego zaletą jest położenie - na leśnej polanie. Miejsce to można polecić osobom poszukującym ciszy i spokoju oraz kontaktu z naturą. W Bardejovskich Kupelach spodoba się także miłośnikom historii, których zainteresuje stary kurort oraz ciekawy skansen, a także pobliski Bardiów ze starówką znajdującą się na liście UNESCO.

Zobacz też:

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Hotele na Słowacji

Więcej o:
Komentarze (10)
Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj
Zaloguj się
 • Gość: baran1949

  Oceniono 13 razy 9

  Ale mi reklama, a może by tak zrobić akcję i nakłonić inwestorów do tworzenia kąpielisk w Polsce? Czesi, Słowacy, Węgrzy doskonale zarabiają, Uniejów staje się popularny w Europie, a w Lądku, gdzie są najlepsze wody termalne w Europie się nie da? Przecież te wody są w swoim składzie zbliżone do Morza Martwego i nie można znaleźć kogoś kto zbuduje termy? Zarobiłby Lądek, region, Polska i nic?

 • Gość: saweq

  Oceniono 4 razy 4

  a gdzie Vrbov?

 • puchowy

  0

  Brak mi Vrbov oraz Sturovo (Vadas - pole namiotowe wraz z kompleksem (8) basenowym)

 • Gość: Besenova

  0

  W <a href="http://besenovaweb.pl/" target="_blank" rel="nofollow">BESENOVA</a> już otwarty nowy kompleks basenów, nowe zjeżdżalnie około kilometra. Ładne widoki, dużo basenów, nie ma takich tłumów jak w Tatralandii. Zdecydowanie Besenowa: http://besenovaweb.pl

 • www.kajaki-grabia.blogspot.com

  Oceniono 2 razy 0

  Na termy do Uniejowa (łódzkie) bliżej kajaki-grabia.blogspot.com/2013/01/wzmacniam-odpornosc-organizmu-termy.html

 • Gość: panpodroznik

  Oceniono 4 razy -2

  Nie ma to jak naturalne wody i plaże. Polecam południowe wybrzeże Anglii
  Zapraszam na fotorelacje z podróży na moim fotoblogu. Wszelkie opinie i komentarze mile widziane. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie które mogą podnieść wartość relacji dla czytelnika:
  http://podroz-travel-trip.blogspot.com/2013/05/zachod-sonca-nad-zatoka-w-poole-sunset.html

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 2 razy -2

  UNIEJÓW,TYLKO UNIEJÓW KOŁO TURKU

 • Gość: Robi

  Oceniono 7 razy -3

  Nie polecam, a wręcz odmawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Byłem tam z rodziną 2 lata temu. Niemal wszystko co przeczytacie na stronie internetowej Tatralandii nie pokrywa się z prawdą.
  Fakt 1. Według regulaminu dzieci chyba do 4 lub 5 roku życia wchodzą za darmo. Rzeczywistość: tak, tylko tyle, że przed wejściem jest kreska na bramce i te dzieci których wysokość ciała ją przewyższa muszą płacić. Nasz syn miał wówczas 2 lata, ale przewyższał kreskę, więc musieliśmy wnieść opłatę!!!
  Fakt 2. Pomocna obsługa. Rzeczywistość: Nie liczcie na pomoc obsługi. Musicie sami sobie radzić. Zatrudniają studentów, którzy mają kompletnie w d......e odwiedzających kąpielisko ludzi. Moja żona w dużym namiocie przez kilkanaście minut szukała szafki na rzeczy bo dziewczynie która siedziała tam w obsłudze nie chciało się wyjść i chociaż wskazać jej przybliżoną lokalizację.
  Fakt 3. Wszystko lub prawie wszystko za darmo. Rzeczywistość: Poza basenami większość rzeczy jest płatna. Możecie np. wejść do miasteczka na Dzikim Zachodzie, ale już za spektakl trzeba zapłacić. Takiej informacji nie było na stronie internetowej. Nie wiem czy jest teraz. Musicie sami sprawdzić.
  Fakt 4. Można płacić tzw. "zegarkiem", który otrzymujecie przed wejściem na baseny. Rzeczywistość: pod żadnym pozorem nie kupujcie nic na ten przedmiot. My kupiliśmy 2 lody. Kiedy wychodząc z basenów płaciliśmy za dodatkowe usługi okazało się, że musimy zapłacić za 3 lody. Niby nie wiele bo tylko 1,5 euro - ale tu chodzi o zasady!!! Kiedy zwróciliśmy uwagę obsłudze, że kupiliśmy tylko 2 lody, ta IDIOTKA kazała nam się wrócić (była już 20.00) i szukać lodziarza, który dawno poszedł już do domu!!!
  Fakt 5. Zjeżdżalnie. Ok, są fajne, ale do większości jest taka kolejka, że trzeba czekać co najmniej 0,5 godziny. Na baseny wpuszczają nieograniczoną liczbę ludzi, skutkiem tego jest wszędzie potworny tłok i ścisk. Owszem, możecie ominąć kolejkę i dostać swój ponton ale za to trzeba dodatkowo zapłacić!!!
  Fakt 6. Uważna obsługa i względy bezpieczeństwa. Pilnujcie się na każdym kroku!!! Jakakolwiek kontuzja może zakończyć się dla was nieprzyjemnie. NIE LICZCIE NA POMOC PUNKTU MEDYCZNEGO!!! Ja wywróciłem się w basenie na przeciwko punktu medycznego. Fakt był to basen dla dzieci, w którym kąpał się mój syn. Widzieli całe zdarzenie, a nikt nawet nie podszedł by zapytać czy nic mi się nie stało!!!! Po dwóch tygodniach miałem okropne problemy z kręgosłupem!!!!
  KONKLUZJA: NIE POLECAM TATRALANDII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A JUŻ NA PEWNO NIE W SEZONIE I Z MAŁYMI DZIEĆMI!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX