Hity Maroka

Zapraszamy Was do Maroka - dowiecie się, co zalicza się do dziedzictwa UNESCO, zobaczycie ciekawe zabytki i cuda natury, poznacie najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz nietypowe miejsca w Królestwie Marokańskim.
Maroko, Essaouira Maroko, Essaouira Maroko, Essaouira/Fot. Shutterstock

Zaproszenie do Maroka

Maroko, zwane "bramą Afryki", to doskonałe miejsce dla poszukiwaczy przygód i egzotyki. Panująca tu od wieków kultura islamu wprowadza w świat orientalnych barw i zapachów, przepięknie zdobionych meczetów, tajemniczych medyn i gwarnych suków. Urokliwe muzułmańskie miasta otacza bujna, niezwykle różnorodna przyroda. Wyniosłe grzbiety Atlasu wzbudzają szacunek najbardziej doświadczonych piechurów, na wybrzeżu zielenią się gaje daktylowe, a gdy przekroczymy masyw górski w stronę południową, natrafimy na złowrogą, dziką pustynię.

 

Uroków i atmosfery tego niezwykłego kraju najpełniej zakosztujemy w dwóch metropoliach, Fezie i Marrakeszu. Na północy kraju z pewnością nie rozczarują fale Atlantyku, o których marzy każdy amator surfingu, a także pełne uroku portugalskie miejscowości Asilah i Essaouira oraz Chefchouène - położone na zboczach Rifu bajkowe miasteczko, w którym nawet chodniki mają kolor błękitny. Szukającym przygód warto polecić przede wszystkim południe kraju, gdzie na śmiałków czeka m.in. najwyższy szczyt Afryki Północnej oraz prawdziwa pustynia.

 

Maroko, choć kulturowo tak odmienne od Europy, jest krajem stosunkowo bezpiecznym i otwartym na turystów. Nie będziemy tu mieli problemu z zarezerwowaniem wygodnego noclegu, zamówieniem smacznego posiłku czy znalezieniem odpowiedniego środka lokomocji. Krewcy potomkowie Berberów przy bliższym poznaniu okazują się życzliwi i rozmowni, więc jeśli tylko zachowamy stosowny respekt wobec odmiennej kultury oraz trudnej do okiełznania przyrody, czekają nas fascynujące i piękne wakacje.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Maroko, Feza Maroko, Feza Maroko, Feza /Fot. Shutterstock

Maroko. Atrakcje na liście UNESCO, część 1/2

Ksar Âït Benhaddou - Zabudowana glinianymi kasbami warowna wioska, uważana za najpiękniejszą w Maroku, przypomina baśniową osadę tajemniczej cywilizacji.

 

Medyna w Essaouirze - W tym XVIII-wiecznym mieście, wzniesionym przez francuskiego architekta, białe ściany domów kontrastują z szarością potężnych fortyfikacji.

 

Medyna w Fezie - Niemal niezmieniona od setek lat medyna wciąż żyje własnym rytmem wyznaczanym przez wołanie muezina wzywającego na modlitwę.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Marrakesz, Jamaa al-Fna Marrakesz, Jamaa al-Fna Marrakesz, Jamaa al-Fna /Fot.Shutterstock

Maroko. Atrakcje na liście UNESCO, część 2/2

Medyna w Marrakeszu

Pełna tajemniczych zaułków i wąskich uliczek niezwykle malownicza medyna jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Maroku i najlepszym obok Fezu miejscem na zakup tradycyjnego rękodzieła. Centrum medyny stanowi Jemaa el-Fna, olbrzymi plac, uosobienie egzotyki i tradycji.

 

Medyna w Tetuanie

Nieco andaluzyjska w charakterze medyna, pozostałość po pierwszych mieszkańcach, muzułmańskich uciekinierach z hiszpańskiej Andaluzji.

 

Stanowisko archeologiczne Volubilis

Ruiny miasta to jedno z nielicznych zachowanych świadectw kolonizacji Maroka przez Imperium Romanum. Pośród pozostałości starożytnego kompleksu wrażenie robią świetnie zachowane mozaiki zdobiące niegdyś wille tutejszych zamożnych mieszkańców.

 

Stara portugalska część El-Jadidy

Warowne miasteczko otoczone ogromnymi bastionami, z tajemniczą gotycką cysterną na wodę. Ogromne pomieszczenie, którego kamienna posadzka znajduje się poniżej poziomu gruntu, a sklepienie krzyżowo-żebrowe jest wsparte na kilku rzędach kolumn i na masywnych filarach, docenił sławny reżyser Orson Welles, który w 1949 r. nakręcił tu część scen Otella.

 

Zabytkowe miasto Meknes

Mauzoleum Mulay'a Ismaila, jednego z najpotężniejszych władców Maroka, znajduje się w sercu wzniesionej przez niego stolicy, nazywanej marokańskim Wersalem.

 

Do dziedzictwa niematerialnego UNESCO zaliczono też przestrzeń kulturową Jamaa el-Fna w Marrakeszu i doroczny moussem odbywający się w okolicach miasta Tan-Tan w południowo-wschodnim Maroku, czyli zgromadzenie plemion z regionu przysaharyjskiego.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Kasba Taourirt w Ouarzazate Kasba Taourirt w Ouarzazate Kasba Taourirt w Ouarzazate /Fot.Shutterstock

Maroko. Inne ciekawe zabytki, część 1/2

Kasba Taourirt w Ouarzazate - Częściowo zrujnowane, monumentalne zamczysko ma teoretycznie ponad sto lat. W praktyce budulec kasby, pisé, ulega zniszczeniu po kilkudziesięciu latach, więc obecne mury stanowią efekt wielokrotnych renowacji. Część kasby wciąż jest zamieszkała, druga połowa to labirynt pustych pomieszczeń, udostępniony zwiedzającym.

 

Kutubijja - Znajdujący się w Marrakeszu słynny XII-wieczny meczet z minaretem stał się pierwowzorem dla wielu innych wież.

 

Meczet Hasana II w Casablance - Największy meczet Afryki Północnej, górujący nad kosmopolityczną,  nowoczesną metropolią.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Wieża Hasana w Rabacie, Maroko, Wieża Hasana w Rabacie, Maroko, Wieża Hasana w Rabacie /Fot.Shutterstock

Maroko. Inne ciekawe zabytki, część 2/2

Meczet Hasana w Rabacie - Zachowane fragmenty największej inwestycji budowlanej potężnego sułtana almohadzkiego Jakuba el Mansura, czyli olbrzymi, niedokończony meczet z imponującą wieżą.

 

Twierdza Szalla na obrzeżach Rabatu - Porośnięte egzotyczną roślinnością i zamieszkałe przez setki bocianów oraz czapli ruiny warownej nekropolii Merynidów założonej na pozostałościach rzymskiego miasta Sala Colonia.

 

Medresa Ben Youssef w Marrakeszu - Największa średniowieczna szkoła koraniczna w Maroku.

 

Pałac El-Bahia w Marrakeszu - Luksusowa rezydencja wezyra Bou Ahmeda z 1890 r. Jeden z niewielu marokańskich pałaców udostępnionych zwiedzającym.

 

Moulay Idriss - Najważniejsze i najświętsze miejsce pielgrzymek marokańskich muzułmanów. Miasto aż do początku XX w. było zamknięte dla niewiernych. Trzykrotna pielgrzymka do Moulay Idriss podczas moussem zastępuje obowiązkową dla wyznawców Allaha pielgrzymkę do Mekki.

 

Pałac Batha w Fezie - Najpiękniejsza rezydencja duchowej stolicy Maroka. W eleganckich wnętrzach zorganizowano muzeum, w którym zgromadzono bogatą kolekcję wyrobów rzemiosła artystycznego z dawnych wieków.

 

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko


Maroko Maroko Fot. Shutterstock

Maroko. Wydarzenia kulturalne

Boulevard des Jeunes Musiciens

Popularna cykliczna impreza, odbywająca się w czerwcu w Casablance (http://www.boulevard.ma), nastawiona jest na zespoły grające hip hop, metal, rock i fusion.

 

Festival de Casablanca - Casa Music

Podczas odbywającej się w lipcu najbardziej znanej marokańskiej cyklicznej imprezy (http://www.festivaldecasablanca.ma) występują światowe gwiazdy muzyki rozrywkowej różnych gatunków.

 

Festival de Rabat

Impreza odbywająca się na przełomie czerwca i lipca obejmuje cały szereg wydarzeń: koncerty, wystawy fotograficzne, przestawienia teatralne i projekcje filmów.

 

Festival des Andalousies Atlantiques

Wrześniowy festiwal sztuki, tańca oraz tradycyjnej i elektronicznej muzyki arabsko-andaluzyjskiej, odbywający się w Essaouirze.

 

Festival des Musiques Sacrées du Monde

Każdego czerwca w Fezie na place Baghdadi i na placu między Bab Sagma a Bab Dkaken, po północnej stronie Fes el-Jdid, odbywają się koncerty. Podczas imprezy organizowane są również ciekawe projekcje filmowe oraz konferencje naukowe poświęcone dialogowi kultur i religii (http://www.fesfestival.com).

 

Festival Gnaoua

Impreza odbywa się w Essaouirze rokrocznie od 1998 r. Podczas festiwalu (zawsze w trzecim tygodniu czerwca) przez cztery dni na wolnym powietrzu (głównie na av. Oqba ibn Nafiaa) trwają bezpłatne koncerty muzyki gnaua (http://www.festival-gnaoua.net).

 

Festival International du Film de Marrakech

Odbywający się w grudniu w Marrakeszu festiwal to wydarzenie o randze światowej (w 2006 r. jury przewodniczył Roman Polański). Filmy można oglądać m.in. na wielkich ekranach w pałacu El-Badi, a nawet na placu Jamaa el-Fna (http://www.festival-marrakech.com).

 

Festival National des Arts Populaires

W lipcu, w Marrakeszu, w różnych punktach miasta odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki, pokazy tańców, występy sztukmistrzów i akrobatów oraz imprezy folklorystyczne.

 

Maraton w Marrakeszu

Coroczny styczniowy bieg ze startem i metą na Jamaa el-Fna.

 

Mawazine

To festiwal muzyczny w Rabacie. W połowie maja scena na terenie twierdzy Szalla ożywia się, rozbrzmiewając dźwiękami różnorodnych koncertów.

 

Moussem i targ małżeński w Imilchilu

Wrześniowe święto religijne i targ, na którym spotykają się mieszkańcy odległych górskich wiosek, co stanowi okazję do kojarzenia par małżeńskich.

 

Moussem w Moulay Idriss

To najważniejsze święto religijne w kraju, upamiętniające syna założyciela Fezu, Idrisa II. Trudno jednak uczestniczyć w tym wydarzeniu, nie będąc wyznawcą islamu.

 

Printemps Musical des alizés

Odbywający się w maju w Essaouirze cykl koncertów muzyki klasycznej i operowej (http://www.alizesfestival.com).

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Erg Chebbi, Maroko
Erg Chebbi, Maroko Erg Chebbi /Fot. Shutterstock

Maroko. Cuda natury

Erg Chebbi - Najłatwiej dostępny skrawek pustyni piaszczystej w Maroku. Ogromne wydmy mają tu nawet 150 m wysokości. Można się na nie wdrapać pieszo, "dopłynąć"na grzbiecie wielbłądów, zwanych okrętami pustyni, czy też pokonać je samochodami terenowymi lub quadami.

 

Jebel Toubkal (4167 m n.p.m.) - Najwyższy szczyt Maroka, Atlasu i całej Afryki Północnej. Mimo budzącej respekt wysokości jest łatwo dostępny nawet bez sprzętu wspinaczkowego. Aby stanąć na szczycie, wystarczą dobra kondycja i chęci.

 

Wąwozy Dadès i Todra - Dwie piękne doliny górskie w Atlasie Wysokim, tworzące oryginalne skaliste kaniony i wąwozy. Prócz prawdziwych cudów natury w oszałamiająco jaskrawych odcieniach czerwieni równie ciekawe są wytwory ludzkich rąk - berberskie gliniane wioski z kasbami pięknie wpisują się w krajobraz zielonych poletek i plantacji palm daktylowych.

 

Wodospady w okolicy Imouzzer des Ida Outanane - Na północ od Agadiru, w rejonie, gdzie najdalej na zachód wysunięte szczyty Atlasu Wysokiego schodzą łagodnie w stronę oceanu, można oglądać jedne z najpiękniejszych w Maroku wodospadów. Pamiętajmy jednak, że późnym latem lub jesienią zastaniemy tu tylko charakterystyczne zagłębienia w skałach...

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Asilah, Maroko
Asilah, Maroko Maroko, Asilah /Fot. Shutterstock

Maroko. Niezapomniane przeżycia, część 1/3

Popołudnie w Asilah - To najbardziej urocze miejsce na marokańskiej części wybrzeża Atlantyku. Oślepiająco białe ściany kamieniczek z niebieskimi i żółtymi detalami oraz kamienne mury obronne dają nam odrobinę Portugalii w Afryce.

 

Nocleg na pustyni - Na południu Maroka, w okolicach Merzougi, turyści mają niepowtarzalną okazję przeżycia nocy na prawdziwej pustyni, w jednym z obozowisk założonych na ergu Chebbi specjalnie dla nich.

 

Spacer po medynie Fezu - W labiryncie uliczek medyny najstarszego muzułmańskiego miasta Maroka życie toczy się w rytmie ustalonym przed wiekami. Turystów oczarowują gwarne bazary, tradycyjne warsztaty rzemieślnicze oraz budowle pamiętające dawne epoki. Zachwyt budzą zwłaszcza piękne stare medresy, czyli szkoły koraniczne.

 

Zwiedzanie garbarni Chouwara w Fezie - Wizyta w najsławniejszych marokańskch warsztatach tradycyjnego preparowania skóry to przeżycie, które zapamiętamy na długo - i to nie tylko ze względu na przyprawiający o mdłości zapach tych miejsc.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Maroko Maroko Maroko, sklep z przyprawami/Fot. Shutterstock

Maroko. Niezapomniane przeżycia, część 2/3

Targowanie się z marokańskim sprzedawcą - To obowiązek kupującego, a rezygnacja z targowania się uważana jest niemal za obrazę. Marokańczyk rozpocznie negocjacje od razu po tym, jak klient zapyta o cenę. Przy droższych lub większych zakupach nabywca zapraszany jest do stolika i częstowany herbatką miętową.

 

Wieczór na placu Jamaa el-Fna - Magiczna atmosfera ego miejsca - wieczorami tętniącego życiem, z dziesiątkami restauracji na wolnym powietrzu i występami muzyków, sztukmistrzów oraz zaklinaczy węży - jest tak niepowtarzalna, że znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Maroko, Chefchaouene Maroko, Chefchaouene Maroko, Chefchaouene/Fot. Shutterstock

Maroko. Niezapomniane przeżycia, część 3/3

Wizyta w Chefchaouène - Fantastycznie położone w górach Rif niebieskie miasto uchodzi za najbardziej malownicze w Maroku. Mimo tłumów turystów zachowało tradycyjny charakter, czego dowodzi wszechobecny błękit. Charakterystyczną niebieską barwę mają tu nie tylko domy, ale też chodniki i podwórza.

 

Chwila słonecznego relaksu - Czymże byłby urlop w Maroku bez chociaż kilku godzin spędzonych na plaży... Najpiękniejsze fragmenty wybrzeża czekają na turystów oczywiście nad oceanem: w Agadirze, El-Jadidzie czy Essaouirze. Szczególnie w okolicach tej ostatniej morskie bałwany zapraszają nie tylko do kąpieli, ale przede wszystkim do surfowania.

 

Zobacz także:

Maroko. Szafranowe złoto

Mini w meczecie, czyli jak zachować się w krajach arabskich

Hotele w Maroko

Przewodnik Bezdroża

Więcej informacji na temat Maroka znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Maroko. Szlakiem medyn, skarbów wybrzeża i pustyni. Wydanie I

Więcej o: