Wielka Brytania. Londyn - najciekawsze miejsca

Londyn stanowi jedną z największych aglomeracji miejskich świata. Zapraszamy Was do krótkiej podróży po najciekawszych zabytkach, muzeach, dzielnicach oraz do najsłynniejszego domu towarowego na świecie.
wielka brytania, londyn, big ben wielka brytania, londyn, big ben 123rf

Big Ben

Sylwetka wieży zegarowej na północnym krańcu Houses of Parliament jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków na świecie. Neogotycka wieża o wysokości niemal 100 m została oddana do użytku w 1859 r. Wskazówki zegara mają odpowiednio 270 i 430 cm, a jego tarcza liczy ponad 5 m średnicy. Nazwa Big Ben pochodzi prawdopodobnie od imienia nadzorującego budowę wieży Benjamina Halla i początkowo nie odnosiła się do samego zegara, ale do dzwonu, który razem z czterema mniejszymi dzwonami pomocniczymi wybija godziny. Ich dźwięki od 1924 r. wykorzystuje w swoim programie BBC.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Londyn, Wielka Brytania, British Library Londyn, Wielka Brytania, British Library Shutterstock

British Library

Ta największa pod względem ilości zbiorów biblioteka na świecie mieści 150 mln zarejestrowanych przedmiotów! Są wśród nich nie tylko książki we wszystkich znanych językach, ale także periodyki, mikrofilmy, manuskrypty, mapy, nagrania, pieczęcie, patenty i wiele innych. Więcej książek posiada jedynie amerykańska Biblioteka Kongresu. British Library formalnie powstała dopiero w 1973 r. i większość jej kolekcji pochodzi z nieistniejącej już biblioteki   Muzeum Brytyjskiego. Ogromne zbiory rozprzestrzenione były po całym Londynie i aby zgromadzić je pod wspólnym dachem, pod koniec lat 90. wzniesiono ogromny budynek przy dworcu King's Cross.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Londyn, Wielka Brytania, Muzeum Brytyjskie Londyn, Wielka Brytania, Muzeum Brytyjskie 123rf

The British Museum (Muzeum Brytyjskie)

To jedno z największych muzeów historii i kultury na świecie przyciąga rocznie ponad 5 mln odwiedzających. W słynnej okrągłej czytelni (budynek na wewnętrznym dziedzińcu) pracowali Mahatma Gandhi, Oscar Wilde, Bram Stoker, Karol Marks, Virginia Woolf i wiele innych wybitnych osobistości.

 

Muzeum zawdzięcza swe powstanie kolekcji sir Hansa Sloane'a, który, obawiając się o losy eksponatów, ofiarował je królowi Jerzemu II. Następnie na mocy ustawy parlamentu zostały one udostępnione zwiedzającym. Obecny budynek muzeum został otwarty 100 lat później, w połowie XIX w., i był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnie prace remontowe przeprowadzono już w nowym tysiącleciu. Dzięki wykonanemu w 2000 r. szklanemu dachowi Wielki Dziedziniec stał się największym zadaszonym placem Europy. W 2003 r. w najstarszej części budynku, zwanej Biblioteką Królewską, otwarto stałą wystawę dotyczącą odkryć Oświecenia.

Zbiory muzeum powiększyły się znacznie w epoce kolonialnej. Po zajęciu Egiptu przez Anglików weszło ono w posiadanie swojego najsłynniejszego bodaj obiektu - kamienia z Rosetty, który pozwolił naukowcom na odczytanie hieroglifów. Egipcjanie uważają, że został on wywieziony z Kairu nielegalnie i domagają się jego zwrotu. Podobnie wygląda sprawa marmurów partenońskich, o których oddanie zabiega Grecja. Także Nigeria i wiele innych dawnych brytyjskich kolonii wystosowały do British Museum żądania zwrotu wywiezionych obiektów, ale władze placówki im odmawiają.

 

W drugiej połowie XIX w. eksponaty dotyczące historii naturalnej umieszczono w nowym, poświęconym tylko temu tematowi    muzeum w South Kensington. Książki i manuskrypty przeniesiono w 1997 r. do budynku British Library przy dworcu St Pancras. Okrągły Reading Room stał się miejscem organizowania wystaw specjalnych.

Na stronie internetowej British Museum zostały zamieszczone listy najważniejszych obiektów, które można zobaczyć podczas jedno- lub trzygodzinnej wizyty. Aby jednak spokojnie przejść wszystkie galerie, należy poświęcić na zwiedzanie cały dzień. Jedną z darmowych atrakcji są sesje, podczas których można wziąć do ręki wybrane obiekty. Odbywają się one codziennie w godzinach 11.00-16.00.

Dla zwiedzających z dziećmi przygotowano specjalne trasy, których pokonanie zabiera mniej niż godzinę. Więcej informacji zasięgnąć można w bibliotece im. Hamlyna (Paul Hamlyn Library) na terenie muzeum oraz na stronie internetowej. W księgarni i sklepie na Wielkim Dziedzińcu można nabyć wyjątkowo ciekawe pamiątki.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Pałac Buckingham, Londyn, Wielka Brytania Pałac Buckingham, Londyn, Wielka Brytania 123rf

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham to oficjalna siedziba monarchii brytyjskiej i rezydencja władcy, a dla większości Brytyjczyków - najważniejszy symbol narodowy. Przed pałacem rozciągają się tereny zielone, a bezpośrednio naprzeciw głównej bramy stoi pomnik Queen Victoria Memorial. The Mall, paradna aleja, oddzielająca park św. Jakuba od Green Park, prowadzi stąd prosto aż do Admiralty Arch i dalej na Trafalgar Square.

Wybudowana na pocz. XVIII w. rezydencja służyła pierwotnie jako siedziba książąt Buckingham, ale w 1762 r. zakupił ją jako prezent dla swojej małżonki król Jerzy III. Na polecenie kolejnego monarchy rezydencję przekształcił w pałac John Nash. Według projektu słynnego architekta wzniesiono także    Marble Arch, który początkowo miał być główną bramą wjazdową do pałacu, ale później przeniesiono go na północno-wschodni róg Hyde Parku. Pierwszym monarchą, który zamieszkał w pałacu Buckingham, była królowa Wiktoria.

W obrębie pałacu znajduje się otwarta dla publiczności Queen's Gallery, gdzie można podziwiać królewską kolekcję sztuki. Każdego roku organizuje się około trzech wystaw, niektóre z nich całkowicie poświęcone są twórczości jednego artysty - Michała Anioła, Van Dycka czy Canaletto - co daje pojęcie o wielkości zbiorów. Częścią kolekcji jest też zbiór około czterystu słynnych jaj Faberge.

W sierpniu i wrześniu, kiedy monarchini wyjeżdża na wakacje, królewskie apartamenty są udostępniane zwiedzającym. Obecność królowej w pałacu oznajmia pojawienie się na maszcie czerwono-żółto-niebieskiej flagi monarszej. Od czasu tragicznej śmierci księżnej Diany wprowadzono też nowy zwyczaj wywieszania brytyjskiej flagi Union Jack w połowie wysokości masztu na czas żałoby.

Zgodnie z oficjalną publikacją książkową o pałacu (1999), znajduje się w nim 19 salonów, 52 sypialnie, 98 biur, 78 łazienek i aż 188 pokoi sypialnych dla służby. Gmach przetrwał bez uszczerbku I wojnę światową, podczas drugiej zaś został siedmiokrotnie zbombardowany. Oglądając zniszczenia królowa Elżbieta I miała wypowiedzieć słynne słowa: "Cieszę się, że nas zbombardowali. Teraz mogę spojrzeć prosto w twarz East Endu".

Na tyłach pałacu znajdują się przebudowane przez Nasha ogrody, gdzie organizowane są doroczne przyjęcia. Do rezydencji przylegają także dostępne dla zwiedzających stajnie (Royal Mews), gdzie mieszczą się boksy ok. 30 koni oraz pomieszczenia, w których trzymane są powozy i karoce. Przy stajniach powstały również garaże dla królewskich samochodów.

Przed południem na dziedzińcu pałacu można podziwiać uroczystą  zmianę królewskiej warty, która odbywa się przed Pałacem Buckingham od kwietnia do lipca codziennie o 11.30, a w innych miesiącach roku co drugi dzień o tej samej porze. Przy ulicy Whitehall znajduje się budynek Horse Guards, gdzie zmianę warty oglądać można o 11.00 w tygodniu i o 10.00 w niedziele. Za budynkiem na placu Horse Guards Parade odbywa się co roku w drugą sobotę czerwca uroczystość barw królewskich (Trooping the Colours).

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Londyn, Wielka Brytania, Camten Town Londyn, Wielka Brytania, Camten Town 123rf

Camden Town

Ta postindustrialna dzielnica stała się rozrywkowym centrum Londynu. Nie tylko liczne targi, ale także tutejsza niezależna scena muzyczna, przez wielu uważana za najciekawszą w mieście, ściąga do Camden rzesze młodych londyńczyków i turystów.

Jednym z bardzo ciekawych rockowych pubów w Camden jest Hobgoblin przy Kentish Town Road, niegdyś znany jako The Dev. Odnajdą się w nim wszyscy związani z subkulturą punkową - kolorowy tłum przed pubem widoczny jest z dużej odległości. Dla amatorów tańca odpowiedni będzie Koko (niedaleko stacji metra Mornington Crescent), przed stu laty teatr, dziś klub grający dużo rocka, ale przyciągający też takie sławy jak Madonna czy Prince. Nie tylko na koncercie, ale i podczas wieczornego spaceru w Camden można spotkać celebrytów  - Kate Moss czy Pete Doherty często bawią się w okolicy.

Niewielu turystów ani nawet właścicieli kolorowych straganów wie, że pod Camden biegnie labirynt wiktoriańskich tuneli, nazywany Camden Catacombs. Powstał on jako stajnia dla koni i kucyków pracujących na kolei. Niestety, z uwagi na groźbę zalania - pod ziemią znajduje się basen łączący "katakumby" z londyńskimi kanałami - wejście jest zabronione.

 

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Londyn, Wielka Brytania, Chinatown Londyn, Wielka Brytania, Chinatown 123rf

Chinatown

Dziesiątki chińskich restauracji i sklepów, fryzjerzy, salony masażu, bary i stragany skupione wokół Gerrard Street tuż przy Soho - to londyńskie Chinatown, które ma moc przenoszenia odwiedzających na Daleki Wschód. Zapach przypraw używanych w chińskiej kuchni niesie się po okolicy, przyciągając tłumy turystów z całego świata oraz londyńczyków - także tych, którzy sami siebie nazywają BBC (British born Chinese).

Pierwszy chiński ośrodek w Londynie powstał w okolicy Limehouse, gdzie osiedlali się marynarze pracujący dla Kompanii Wschodnio­indyjskiej. W latach 40. XIX w. Brytania zajęła Hong Kong i coraz więcej chińskich imigrantów zaczęło osiedlać się w angielskiej stolicy. Gdyby nie bombardowania podczas II wojny światowej, Chinatown prawdopodobnie dalej rozwijałoby się w Limehouse, ale zniszczenia były tak poważne, że postanowiono przenieść je w okolice Soho. Od lat 70. w dzielnicy powstawały szkoły uczące chińskie dzieci ich ojczystego języka. Okoliczne kluby i kina są wynajmowane na potrzeby chińskiej klienteli.

Chinatown nie tylko gości mieszkających w Londynie Chińczyków, ale jest też jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. 78 restauracji serwuje dania kuchni azjatyckiej - głównie chińskiej, ale także japońskiej czy koreańskiej (godne polecenia są restauracje Baozi Inn, Bar Shu, Crispy Duck, Yen Café). W jednym z 58 sklepów można zaopatrzyć się w herbaty czy przyprawy. Odważni mogą skorzystać z dobrodziejstw refleksologii w licznych salonach masażu. Bardzo hucznie obchodzi się tu Chiński Nowy Rok, przypadający najczęściej na luty - warto poświęcić wieczór na udział w zabawie.

Turystyka jest obecnie dla pracujących w Chinatown głównym źródłem dochodów, większość z nich mówi więc po angielsku. Niestety, wielu imigrantów zatrudnionych w dzielnicy wciąż zarabia poniżej ustawowego minimum, a prawa pracownika nie są respektowane. Dzielnica nie jest już dziś jednak znana - jak niegdyś - z palarni opium i slumsów, ale z doskonałej kuchni i wspaniałej atmosfery.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Londyn, Wielka Brytania, The London Eye Londyn, Wielka Brytania, The London Eye 123rf

The London Eye

Gigantyczna karuzela obserwacyjna jest jednym z trzech obiektów (obok Millenium Bridge i Millenium Dome) wybudowanych w Londynie w 1999 r. z okazji początku nowego tysiąclecia. Do diabelskiego młyna ustawiają się długie kolejki, w których trzeba niekiedy czekać nawet po kilka godzin, dlatego warto zarezerwować bilety przez internet. Pełen obrót koła trwa około 40 min, pasażerowie wsiadają i wysiadają bez zatrzymywania karuzeli. Można wynająć prywatną kapsułę, jednak jest to stosunkowo kosztowne.

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Londyn, Wielka Brytania Londyn, Wielka Brytania Londyn, National Gallery/ Fot. 123rf

National Gallery (Galeria Narodowa)

Galeria od 1838 r. mieści się w budynku na Trafalgar Square. Gmach był stopniowo rozbudowywany - najnowszą część stanowi Sainsbury Wing, które powstało w 1991 r. i jest jednym z piękniejszych przykładów architektury postmodernistycznej w Londynie.

National Gallery mieści relatywnie niewielkie zbiory ok. 2300 obrazów, ale kolekcja jest uznawana za najbardziej reprezentatywną dla malarstwa europejskiego na świecie. Ekspozycja uporządkowana jest chronologicznie, więc zwiedzający mogą porównywać pochodzące z różnych krajów prace z tego samego okresu.

Galeria szczyci się największą poza Włochami kolekcją włoskiego malarstwa renesansowego, zawierającą m.in. dzieła Leonarda da Vinci i Rafaela Santi. Na uwagę zasługuje też niewielki zbiór francuskiego malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego.

National Gallery jest drugim po British Museum najchętniej odwiedzanym muzeum w Wielkiej Brytanii - w 2009 r. dzieła sztuki podziwiało tu ponad 4,5 mln zwiedzających.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

NHM, Londyn, Wielka Brytania NHM, Londyn, Wielka Brytania 123rf

Natural History Museum (NHM, Muzeum Historii Naturalnej)

Stanowiąca niegdyś część Muzeum Brytyjskiego kolekcja NHM została ulokowana w nowym wiktoriańskim budynku neoromańskim w 1881 r., ale dopiero w 1963 r. zyskała formalnie status niezależnej jednostki. W latach 80. XX w. częścią NHM stało się także Muzeum Geologiczne.

Ważną część kolekcji stanowią eksponaty pochodzące z wypraw kapitana Jamesa Cooka, a także Karola Darwina. W hallu głównym muzeum znajduje się ogromna replika szkieletu diplodoka. Zbiory NHM uporządkowane są w kategorie: botanika, entomologia (nauka o owadach), mineralogia, paleontologia i zoologia. Część galerii pozostała celowo niezmodernizowana, ale większość muzeum jest nowoczesna i wykorzystuje interaktywne multimedia do zainteresowania zwiedzających. Wiele wystaw przygotowano specjalnie z myślą o najmłodszych, jak na przykład Butterfly Explorers. Po wejściu do niej przez wielki globus młody odkrywca otrzyma specjalny paszport, w którym będzie zbierał pieczątki. W internecie dostępny jest przewodnik rodzica.

Wśród wielu atrakcji muzeum jest 4-metrowy model tyranozaura, który wyczuwa ruch i rzuca przerażające spojrzenia na zwiedzających. Mimo licznych ciekawostek muzeum zachowuje edukacyjny charakter i prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność naukową.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Westminster Palace, Londyn, Wielka Brytania Westminster Palace, Londyn, Wielka Brytania 123rf

Palace of Westminster / Houses of Parliament

Parlament Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obraduje we wspaniałym budynku na lewym brzegu Tamizy. Neogotycką budowlę nazywa się Pałacem Westminsterskim. Została ukończona w 1860 r. po 23 latach prac. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych części Palace of Westminster jest wieża zegarowa ze słynnym dzwonem
Big Ben. W 1987 r. Houses of Parliament zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na miejscu dzisiejszego pałacu już od czasów średniowiecznego króla Kanuta istniała rezydencja królewska. Wspaniała budowla została tu wzniesiona przez Edwarda Wyznawcę w XI w., ale strawiona w 1512 r. przez ogromny pożar, przestała być używana jako siedziba władcy. Parlament zbierał się w prywatnych komnatach królewskich od średniowiecza, kiedy nie było jeszcze przeznaczonych specjalnie dla niego pomieszczeń. Dopiero gdy król wyprowadził się do pobliskiego Palace of Whitehall (z którego do dziś ostała się jedynie część ? Banqueting House) zadecydowano, że Westminster będzie stałą siedzibą Izby Gmin i Izby Lordów.

Swoją wspaniałą architekturę pałac zawdzięcza sir Charlesowi Barry'emu. Kiedy w 1834 r. kolejny ogromny pożar zniszczył gmach, konieczna była gruntowna odbudowa. Barry wybrał styl neogotycki, bardzo lubiany w wiktoriańskim Londynie. Budynek jest niezwykle charakterystyczny dla tego okresu. Houses of Parliament nie są jednak w całości dziełem Barry'ego, a mozaiką stylów ewoluujących przez setki lat. Najstarszą częścią budowli jest Westminster Hall, który wzniesiono w 1097 r., jako największą zadaszoną przestrzeń w Europie i niewątpliwie jedno z najdonioślejszych osiągnięć średniowiecznego budownictwa. Niegdyś był on dostępny dla wszystkich obywateli - tu wygłaszano mowy polityczne, odbywały się procesy sądowe, a nawet kwitł handel. Charles Dickens spacerował po wielkiej hali, ciesząc się z opublikowania pierwszego opowiadania. Dziś Westminster Hall nadal jest używany przy okazji wielu ceremonii - tu wystawia się trumny wybitnych zmarłych po ich śmierci, jak miało to miejsce w przypadku Winstona Churchilla w 1965 r. oraz Królowej Matki w 2002 r.

Lordowie obradują dziś w bogato zdobionej komnacie nazywanej Chamber of The House of Lords. Znajduje się ona w północnej części pałacu i ma powierzchnię ponad 330 m2. Izba Gmin zajmuje komnatę położoną w południowym skrzydle. Jest ona podobnej wielkości, ale charakteryzuje ją dużo skromniejszy wystrój.

Rezydenci Wielkiej Brytanii mogą zwiedzać Houses of Parliament przez cały rok, a turyści zagraniczni tylko latem. Ze specjalnych galerii można obserwować posiedzenia obu Izb.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Słynny londyński dom handlowy Harrods Słynny londyński dom handlowy Harrods 123rf

Harrods - najsłynniejszy na świecie dom towarowy

Najsłynniejszy na świecie dom towarowy ma swój początek w niewielkim warzywniaku, założonym przez Charlesa Harroda w latach 20. XVIII w. Pod koniec stulecia ekskluzywny już dom towarowy mógł poszczycić się pierwszymi w Anglii schodami ruchomymi, a jego klientami byli Wilde, Freud czy Milne. Od lat 80. do 2010 r. sklep należał do braci Fayed (Dodi Al-Fayed, egipski kochanek Lady Diany, który zginął wraz z nią w wypadku samochodowym, był synem jednego z nich). Dziś sprzedający najbardziej luksusowe marki na świecie sklep jest własnością inwestorów katarskich. Wśród towarów oferowanych przez Harrodsa była kryształowa wanna za pół miliona funtów czy sandały za 60 tys., których strzegła prawdziwa kobra egipska.

 

Zobacz też:

Londyn. Zakupy w rytmie reggae

Spacery po Londynie. Mayfair - dyskretny urok arystokracji

Trendy w wyszukiwarkach lotów według Skyscanner

Hotele w Londynie

Wydawnictwo Bezdroża

Więcej informacji na temat Londynu znajdziesz w przewodniku wydawnictwa Bezdroża pt:

Londyn. Przewodnik - Celownik. Wydanie 1

Więcej o: