Francja - top 25 miejsc

Francja to niezwykle piękny i różnorodny kraj. To mozaika rozmaitych regionów, z których każdy jest wyjątkowy. Wybraliśmy 25 najpiękniejszych miejsc we Francji. Sprawdź, co warto zwiedzić. 
Wieża Eiffla. Wieża Eiffla. Wieża Eiffla, Fot. Shutterstock

Francja - Paryż

Paryż - każdy powinien odwiedzić to miasto. Obejrzeć największe zabytki, powłóczyć się po krętych uliczkach, wjechać na szczyt Wieży Eiffla, zasiąść w kafejce na Montmartre. Jednych miasto oczarowuje, inni twierdzą, że jest przereklamowane. Z pewnością warto jednak tu przyjechać i wyrobić sobie własne zdanie. Nie ma wątpliwości, że to wyjątkowe miasto - stolica Francji, ale w pewnym sensie także stolica świata. W Paryżu spotykają się bowiem turyści ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej. Można tu obejrzeć dzieła artystów różnej narodowości, zjeść dania każdej kuchni i zrobić zakupy w sklepach wszystkich znanych marek.

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

mont saint michel, francja, opactwo mont saint michel, francja, opactwo Fot. Shutterstock

Francja - Mont Saint Michel

Mont Saint Michel to niezwykłe opactwo i miasteczko w Normandii, jedna z największych atrakcji Francji, rocznie odwiedzana przez 3 miliony turystów. Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała znajduje się prawie 2 km od stałego lądu. Przy dużych przypływach występujących 53 razy w roku Mont Saint Michel jest zalewane. Z kontynentalną Francją miasteczko łączy wówczas jedynie wąska grobla długości 1800 metrów. Zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów na szczycie. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości. Spiętrzona zabudowa wzniesienia kontrastuje podczas odpływu z rozległym terenem wokół. Klasztor Saint Michel dominuje nad miasteczkiem leżącym u jego stóp. To przede wszystkim perła średniowiecznej architektury - potężna, monumentalna budowla wykonana z kamienia, która robi wrażenie już z odległości wielu kilometrów. Droga do tego miejsca wiedzie przez całą Francję, ale jak mówią Ci, którzy zobaczyli je na własne oczy, warto ją pokonać, by zobaczyć Mont Saint Michel.

Cuda świata. Francja. Mont Saint Michel - klasztor na wodzie

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

eza, francja eza, francja Fot. Shutterstock

Francja - Eze

Eze, wisząca na nadbrzeżnej skale średniowieczna warowna wioska, nazywana "orlim gniazdem", jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu. Piękne, brukowane ulice, ogrody, z których rozciągają się widoki na zatokę oraz majestatyczne ruiny zamku, sprawiają, że wizyta w Eze jest sporym doznaniem estetycznym. Miejscowością zachwycał się słynny niemiecki filozof Friedrich Nietzsche. Na pamiątkę jego pobytu ścieżkę łączącą Eze-Village z niżej położonym Eze-sur-Mer, którą często chadzał, nazwano Chemin Frédéric Nietzsche. Warto się przejść uliczkami wewnątrz zamkowych murów, a z ich szczytu spojrzeć na w bezkresne morze - przy dobrej pogodzie widać też Saint-Tropez i Korsykę. Całkowicie odrestaurowane Eze utrzymuje się głównie z turystyki oraz ze sprzedaży wyrobów rzemieślniczych.

Francuskie kurorty. Deauville - Trouville

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Annecy, Francja. Annecy to nastrojowe miasto leżące w południowo-wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy. Annecy posiada wiele zabytków. Starą część miasta przecinają liczne kanały i ulice z arkadami. Annecy, Francja. Annecy to nastrojowe miasto leżące w południowo-wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy. Annecy posiada wiele zabytków. Starą część miasta przecinają liczne kanały i ulice z arkadami. Annecy, Francja/Fot. Shutterstock

Francja - Annecy

Annecy to nastrojowe miasto leżące w południowo-wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy obfitującym w zamki, katedry i budowle. Annecy usytuowane jest w równej odległości pomiędzy Genewą i Chambery, dlatego jego historia od X do XIX wieku jest silnie naznaczona historią tych dwóch miast. Annecy posiada wiele zabytków. Starą część miasta przecinają liczne kanały i ulice z arkadami. Jedną z najpiękniejszych jest ulica świętej Klary (rue de Sainte-Claire) z romantycznymi łukami z XVII i XVIII wieku. Każdy turysta przespacerować się musi po Moście Zakochanych - Pont des Amours. Warto też zobaczyć Le Palais de l'Isle wybudowany w XIII wieku na środku kanału Thiou oraz barokową katedrę Saint-Pierre.

Podróże kulinarne. Gdzie zjemy najsmaczniej?

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Francja wycieczki, Alpy, Chamonix Francja wycieczki, Alpy, Chamonix Fot. Shutterstock

Francja - Chamonix

Alpy Francuskie cieszą się popularnością od 200 lat. Położone w jednej z najpiękniejszych europejskich dolin, w cieniu Mont Blanc, najwyższej góry Europy, miasteczko Chamonix było letnim kurortem już w XVII wieku. W Chamonix zorganizowano pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie w historii.  Pionowa ściana Mont Blanc, alpejska roślinność, a przy tym soczyste łąki - wszystko to tworzy idealny górski krajobraz. Z Chamonix na szczyt Aiguille du Midi wspina się jedna z najdłuższych linowych kolejek na świecie. Imponujące widoki rozpościerają się już podczas jazdy do góry. Kolejką możemy dostać się aż do włoskiego Courmayeur. Chamonix to jednak nie tylko widoki, to także najstarszy ośrodek narciarski we Francji, określany jest jako raj dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

TOP 25. Najlepsze miejsca na wakacje 2011 na świecie

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Lazurowe Wybrzeże, Francja. Lazurowe Wybrzeże znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Ta część Francji słynie z luksusowych kurortów i pięknej pogody. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse i Saint-Tropez. Oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej są tu mariny, kąpieliska i kasyna. Lazurowe Wybrzeże, Francja. Lazurowe Wybrzeże znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Ta część Francji słynie z luksusowych kurortów i pięknej pogody. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse i Saint-Tropez. Oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej są tu mariny, kąpieliska i kasyna. Nicea, Lazurowe Wybrzeże/Fot. 123rf

Francja - Nicea

Nicea to wizytówka Lazurowego Wybrzeża. Doskonały mikroklimat i słońce, które świeci 320 dni w roku zwabiły tu na przełomie XIX i XX w. arystokratyczną śmietankę Europy. Niceę upodobali sobie zwłaszcza Anglicy i Rosjanie. Zostały po nich wspaniałe rezydencje na wzgórzu Cimiez, wśród resztek rzymskich term, forum i amfiteatru. Symbolem Nicei jest nadmorski bulwar Promenade des Anglaise, czyli Promenada Anglików (to oni zapoczątkowali jej budowę w 1822 r.). Obsadzony palmami, ze ścieżkami dla rowerzystów oraz luksusowymi hotelami stanowi najpopularniejsze miejsce spacerów. Muzeów i galerii jest w Nicei ponad setka, co przyciąga miłośników sztuki. Starówka miasta pełna jest krętych uliczek, kawiarenek i restauracji. W Nicei jest wszystko: piękne dzielnice, dużo zieleni, wspaniałe sklepy i plaże. Nicea jest nowoczesna, ale jednocześnie przepełniona historią. Najpełniej prezentuje się ze wzgórza zamkowego La Colline du Chateau, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na miasto.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Carcassonne, francja Carcassonne, francja Fot. Shutterstock

Francja - Carcassonne

Carcassonne jest najpiękniejszym ufortyfikowanym miastem Europy. Zwodzone mosty, olbrzymie bramy, fosa, wąskie, brukowane uliczki - wszystko to przenosi turystów w czasy średniowiecza. Największe wrażenie robi otoczona murami cześć miasta o nazwie Cité - składają się na nią trzy kilometry fortyfikacji i 52 wieże, które wyglądają jak sprzed setek lat. Co ciekawe, zbudowano je niemal od zera dopiero w XIX wieku, ale rekonstrukcja jest wierna oryginałowi. W sierpniu w mieście roi się od rycerzy. Odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, turnieje rycerskie oraz spektakle odgrywane w strojach z epoki. Kevin Costner urzeczony atmosferą Carcassonne, nakręcił tu film "Robin Hood - książę złodziei".

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

aix, francja aix, francja Fot 123rf

Francja - Aix-en-Provence

Aix (po francusku "źródła") zwane bywa miastem tysiąca fontann. Położone jest około 30 km na północ od Marsylii. To pełne wdzięku, tętniące życiem miasteczko, słynące z ciepłych źródeł oraz szkół artystycznych i uczelni. Aix to romantyczne placyki i brukowane ulice, przy nich barokowe pałace, szykowne sklepy i restauracje. Sercem miasta jest wysadzona podwójnym rzędem wiekowych platanów aleja Cours Mirabeau. Aleja pełna zabytkowych budynków z szykownymi fasadami, zachęca do spacerów i relaksu w kawiarnianym ogródku. Zabytkowe centrum można zwiedzić pieszo podczas jednego dnia.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Bonifacio, Korsyka. Bonifacio, zwane Bonifacio, Korsyka. Bonifacio, zwane "baśniowym miastem" leży na samym południu Korsyki. Zawieszone jest malowniczo na wapiennych skałach tworzących urwisty półwysep. Domy na stromych skarpach wyglądają tak, jakby miały za chwilę runąć do morza. Bonifacio, Korsyka/Fot. Shutterstock

Francja - Bonifacio

Korsyka to nietypowa i wspaniała wyspa, pełna pięknych plaż i tajemniczych szczytów górskich. Na samym południu Korsyki leży Bonifacio, zwane "baśniowym miastem". Zawieszone jest na wapiennych skałach tworzących urwisty półwysep. Domy na stromych skarpach wyglądają tak, jakby miały za chwilę runąć do morza. Bonifacio ma bardzo bogatą historię.  Dzieli się na dwie części: dolną i górną. Na cześć dolną - morską - składa sie port promowy, przystań i sklepy. Na górną Stare Miasto z wysokimi, kamiennymi domami i krętymi uliczkami. Warto zwiedzić prehistoryczne groty Araguina-Sennola i genueńskie wieże oraz wybrać się pociągiem przez góry w stronę plaży. Można też popłynąć w godzinny rejs statkiem białej floty, by podziwiać Bonifacio z morza. Wybrzeże urozmaicają kameralne zatoczki. Jedną z atrakcji miasta są piękne plaże. Można tu nurkować i podziwiać podwodne rafy.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Wersal. Pałac w Wersalu we Francji to najsłynniejsza budowla architektury barokowego klasycyzmu na świecie. Pałac zwiedza rocznie 5,900,000 osób. Wersal. Pałac w Wersalu we Francji to najsłynniejsza budowla architektury barokowego klasycyzmu na świecie. Pałac zwiedza rocznie 5,900,000 osób. Shutterstock

Francja - Wersal

Wersal to niewielkie miasteczko pod Paryżem, w którym kryje się prawdziwy skarb - pałac Ludwika XIV - barokowe cudo, któremu nie dorównuje żaden inny pałac w Europie. Z zewnątrz bryła budynku nie wywiera nadzwyczajnego wrażenia, wewnątrz onieśmiela największych sceptyków. Bogate apartamenty królewskie nasycone są zdobieniami, pałacowa kaplica to arcydzieło łączące w harmonijny sposób elementy architektury gotyku i barokowego wystroju wnętrz, wersalska opera to jeden z największych pałacowych teatrów świata, w którym przedstawienia mogło oglądać 712 osób. I w końcu Sala Zwierciadlana - największy skarb z siedemnastoma oknami wychodzącymi na zewnątrz i siedemnastoma lustrami na przeciwległej ścianie. Wersal to także jeden z najpiękniejszych ogrodów świata. Rosną w nim symetrycznie przycięte drzewa, krzewy, kolorowe kwiaty - wśród nich wytyczono liczne labirynty i ścieżki. Są kanały, po których przepłynąć można łódką w tym Grand Canal mający 1,6 długości. Dziś Wersal odwiedza trzy miliony turystów rocznie. Kiedyś mieszkało w nim na stałe ponad sześć tysięcy osób.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Dolina Loary, Francja. We Francji na obszarze długości 200 kilometrów i szerokości 100 kilometrów, w dolinie rzeki Loary i jej dopływów, wznosi się kilkaset średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców. Środkowa część doliny Loary jest w całości wpisana na listę skarbów UNESCO. Zamki nad Loarą zachwycają swoją architekturą, wystrojem oraz pięknymi ogrodami. Wycieczka ich szlakiem, to coś czego warto doświadczyć. Dolina Loary, Francja. We Francji na obszarze długości 200 kilometrów i szerokości 100 kilometrów, w dolinie rzeki Loary i jej dopływów, wznosi się kilkaset średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców. Środkowa część doliny Loary jest w całości wpisana na listę skarbów UNESCO. Zamki nad Loarą zachwycają swoją architekturą, wystrojem oraz pięknymi ogrodami. Wycieczka ich szlakiem, to coś czego warto doświadczyć. Dolina Loary, Zamek w Saumur/Fot. Shutterstock

Francja - Środkowa część doliny Loary

Dolina Loary to niezwykłe miejsce na mapie Francji. Na stosunkowo niewielkim obszarze, w otoczeniu przepięknych krajobrazów stoi kilkaset średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców. Najstarsze z nich zostały zbudowane jeszcze w IX wieku. Cała środkowa część doliny Loary została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamki, którą są dziś w większości własnością prywatną, zachwycają swoją architekturą, wystrojem oraz pięknymi ogrodami. Na szlaku spotkać można zamki renesansowe i gotyckie, wielkie i kameralne, warowne i luksusowe. Najpiękniejsze to ozdobiony licznymi wieżyczkami Chambord, Warowny Chaumont czy Chenonceaux z budzącymi zachwyt ogrodami. Wycieczka szlakiem zamków nad Loarą to niezwykła podróż w czasie. Ale Loara to nie tylko zamki. Region słynie z rewelacyjnych win. Atrakcji jest tu tak wiele, że nie da się podczas krótkiej wizyty zwiedzić wszystkich zamków i spróbować wszystkiego, co oferują tutejsze winnice. Najlepiej poznawać okolicę powoli.

Francja. Bajeczne zamki nad Loarą - sprawdzona trasa

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Francja wycieczki, Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, Saint Tropez Francja wycieczki, Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, Saint Tropez Fot. Shutterstock

Francja - St. Tropez

Saint-Tropez to kwintesencja luksusu. Znajduje się tu Zatoka Milionerów, której port wypełniony jest po brzegi drogimi jachtami. Swoje wille mają tu gwiazdy filmowe, na plażach Saint Tropez w latach 50. wypoczywała Brigitte Bardot. Oprócz wspaniałych plaż i portu, są tu ulice pełne najdroższych butików w Europie. W najstarszej części miasta warto zobaczyć m.in.: kamienice z kolorowymi fasadami, typowe wąskie prowansalskie uliczki, barwny targ kwiatowy przy placu des Lices i...luksusowe jachty zacumowane w porcie.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Prowansja, Awinion Prowansja, Awinion Fot. Shutterstock

Francja - Awinion

Awinion jest najbardziej cenionym przez turystów miastem Prowansji. Miasto awansowało w XVI stuleciu do roli Stolicy Apostolskiej, wzniesiono liczne kościoły, powstał potężny Pałac Papieski. Z dawnych wieków pozostały liczne zabytki, a także bogate tradycje kulturalne i artystyczne. Co roku organizowane są tu festiwale przyciągające turystów z całego świata. W lipcu w Awinion wszechobecny jest teatr. Aktorzy i muzycy występują na wszystkich scenach, placach i ulicach. Będąc w Awinion koniecznie zobaczyć trzeba XIII-wieczną katedrę romańską z freskami autorstwa Simone Martiniego, wnętrza Pałacu Papieskiego oraz słynny most Pont Saint Benezet. Wszystkie wspaniałości Awinion, czyli całe historyczne centrum wraz z opasującymi je murami, w 1995 r. wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

strasburg, francja strasburg, francja Fot. Shutterstock

Francja - Strasburg

Strasburg to stolica Alzacji, stolica pogranicza - miasto, które przez wieki było kością niezgody między wielkimi sąsiadami Francją i Niemcami. Miasto łączy w sobie najlepsze cechy obu nacji. Dziś jest symbolem zjednoczenia Europy i jednocześnie jednym z najbardziej  malowniczych miast Francji. Mają tu siedzibę m.in. Rada Europy i Parlament Europejski. Ale nie to przyciąga do Strasburga turystów. Magnesem jest Grande Ile, czyli Wielka Wyspa otoczona wodami rzeki Ill. Na wyspie znajduje się serce Strasburga, urocze stare miasto, romantyczne uliczki z oknami pełnymi pelargonii i przede wszystkim romańsko-gotycka katedra Notre Dame z XI-XII wieku - przepiękna ażurowa budowla z różowego piaskowca. Zwiedzić też warto muzeum katedralne - jedno z najciekawszych we Francji. W dzielnicy La Petite France poczuć się można jak w baśniowej krainie. Wypełniają ją maleńkie domy z muru pruskiego, tłoczące się nad ciasnymi uliczkami i kanały gęsto pokrywające dzielnicę.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Honfleur, Francja. Honfleur to niewielkie, ale piękne miasteczko portowe położone w Normandii u ujścia Sekwany. Wokół portu stoją zabytkowe kamieniczki obłożone łupkowymi płytkami. Miasteczko rozsławione zostało przez malarzy impresjonistów, takich jak Monet czy Boudin. Honfleur, Francja. Honfleur to niewielkie, ale piękne miasteczko portowe położone w Normandii u ujścia Sekwany. Wokół portu stoją zabytkowe kamieniczki obłożone łupkowymi płytkami. Miasteczko rozsławione zostało przez malarzy impresjonistów, takich jak Monet czy Boudin. Honfleur, Francja/Fot. Shutterstock

Francja - Honfleur

Honfleur to niewielkie, ale piękne miasteczko portowe położone w Normandii u ujścia Sekwany. Rozsławione zostało przez malarzy impresjonistów, takich jak Monet czy Boudin. Artystów inspirowało zmienne oświetlenie i malownicze mola. Monet namalował w Honfleur drewniany XV-wieczny kościół św. Katarzyny, którego dach przypomina odwrócony kadłub okrętu. Znajduje się tu Musée Eugene Boudin, które szczyci się wspaniałą kolekcją płócien urodzonego w Honfler malarza. Rue Haute to główna ulica starej dzielnicy stoczniowej. Wokół portu stoją piękne zabytkowe kamieniczki obłożone łupkowymi płytkami. Bogaci paryżanie mają w Honfleur wakacyjne domy, a miasteczko w lecie pulsuje turystycznym życiem.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

antibes, francja antibes, francja Fot. Shutterstock

Francja - Antibes

Antibes - port założony w starożytności przez Greków nosił nazwę Antipolis, co można tłumaczyć jako "miasto naprzeciwko". To miasto naprzeciwko Nicei oddalonej o zaledwie 20 km. Antibes zachwyca swym położeniem - miedzy Alpami i jednym z najpiękniejszych wybrzeży w Europie, a także charakterystyczną prowansalską zabudową, majestatyczną zatoką i pięknymi plażami. Antibes to ulubione miasto Picassa, znajduje się tu poświęcone artyście muzeum, posiadające ciekawą kolekcję jego dzieł. Otoczone murami miejskimi Antibes charakteryzuje Fort Carré i katedra d'Immaculée Conception z widoczną z daleka pomarańczową fasadą.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Biarritz, francja Biarritz, francja Fot. Shutterstock

Francja - Biarritz

Biarritz, stylowy kurort na południowo-zachodnim wybrzeżu Francji, był niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku arystokracji. Obecnie to jedno z najdroższych nadmorskich kąpielisk we Francji. Pełne przepychu wille i wielkie hotele stoją wzdłuż plaż i na malowniczych skałach. Wody zatoki słyną z wysokich fal, dzięki czemu Biarritz uchodzi za europejską stolicę surfingu. Warto odwiedzić znajdujące się obok głównej plaży odrestaurowane kasyno w stylu art deco i udać się na spacer do starego, położonego na zachód portu. Największą atrakcją Biarritz jest Musée de la Mer - Muzeum Morskie z basenem pełnym rekinów oraz mnóstwem akwariów.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Francja wycieczki, Prowansja, Cannes, Lazurowe Wybrzeże Francja wycieczki, Prowansja, Cannes, Lazurowe Wybrzeże Cannes, fot. Shutterstock

Francja - Cannes

Cannes  to jeden z najbardziej znanych kurortów na Lazurowym Wybrzeżu. Turystów z całego świata przyciągają tu prestiżowe międzynarodowe imprezy, jak festiwal filmowy, regaty, a także piaszczyste plaże i ładny port. Centralnym punktem miasta jest Boulevard de la Croisette - elegancka promenada nad brzegiem morza. Warto popatrzeć na port, piękne zatoczki, ekskluzywne jachty. Skorzystać z trzech ogólnodostępnych plaż: Plages du Midi, Plages de la Bocca oraz przy Pałacu Festiwalowym.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

saint malo, francja saint malo, francja Widok na Saint Malo. Fot. Shutterstock

Francja - Saint-Malo

Miejscowość Saint-Malo w Bretanii to otoczona murem cytadela, którą zbudowano z myślą o obronie ujścia rzeki Rance. Przez wieki była schronieniem dla piratów. Turystów przyciągają tu przede wszystkim słynne fortyfikacje i znajdujące się w ich środku Stare Miasto, odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej. Starówka, zwana Intra-Muros (wewnątrz murów) lub Ville Close (zamknięte miasto) to skupisko jednakowych szarych kamienic. Warto zatrzymać się w takich miejscach, jak Grande Porte i Porte St-Vincent. Należy też zwiedzić zamek, w którym znajduje się muzeum miejskie, oraz oceanarium.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Cassis, Francja. Cassis to urocze portowe miasteczko nad Morzem Śródziemnym, które przyciąga spokojem oraz piękną architekturą. Cassis zachowało urok południowej Francji. Port otaczają kolorowe kamienice, a w plątaninie wąskich uliczek ukrywają się dziesiątki klimatycznych knajpek. Cassis, Francja. Cassis to urocze portowe miasteczko nad Morzem Śródziemnym, które przyciąga spokojem oraz piękną architekturą. Cassis zachowało urok południowej Francji. Port otaczają kolorowe kamienice, a w plątaninie wąskich uliczek ukrywają się dziesiątki klimatycznych knajpek. Cassis, Francja/Fot. Shutterstock

Francja - Cassis

Cassis to najpopularniejszy kurort w okolicach Marsylii. Turystów urzeka okoliczny pejzaż. Urocze portowe miasteczko, przyciąga spokojem, gwarancją pogody oraz piękną architekturą, w której skład wchodzą kolorowe kamienice otaczające port. W Cassis jest również kilka ładnych plaż.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

St Paul de Vence, Francja. Otoczone imponującymi murami Saint-Paul de Vence rozłożyło się na wzgórzu porośniętym winoroślą i drzewami oliwnymi w urokliwej Prowansji. To podobno najlepiej zachowane średniowieczne miasto w okolicy. Widoki rozciągające się ze starych murów miasta są wyjątkowo malownicze. St Paul de Vence, Francja. Otoczone imponującymi murami Saint-Paul de Vence rozłożyło się na wzgórzu porośniętym winoroślą i drzewami oliwnymi w urokliwej Prowansji. To podobno najlepiej zachowane średniowieczne miasto w okolicy. Widoki rozciągające się ze starych murów miasta są wyjątkowo malownicze. St Paul de Vence, Francja/Fot. Shutterstock

Francja - St-Paul-de-Vence

Otoczone imponującymi murami Saint-Paul de Vence rozłożyło się na wzgórzu porośniętym winoroślą i drzewami oliwnymi w urokliwej Prowansji. Gdyby spojrzeć na nie z lotu ptaka, okazałoby się, że ma kształt łodzi z dzwonnicą w roli masztu. To podobno najlepiej zachowane średniowieczne miasto w okolicy. Zyskało sławę dzięki tworzącym tu artystom. Pomieszkiwali tu i tworzyli m.in. Chagall, Matisse, Soutine, Renoir. Widoki rozciągające się ze starych murów miasta są wyjątkowo inspirujące. W mieście lub jego pobliżu znajdują się słynne muzea, galerie m.in. niezwykłe muzeum sztuki współczesnej - Fondation Maegh w części wkomponowane w otoczenie.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

marsylia, francja marsylia, francja Fot. Shutterstock

Francja - Marsylia

Marsylia to podobno ostatni europejski port, w którym można odnaleźć atmosferę XIX-wiecznych doków. Przez setki lat uciekali tu wszyscy, których gdziekolwiek ścigało prawo. Do dziś trudno tu znaleźć czystej krwi Francuza. Najlepiej widać to na licznych marsylskich targach, gdzie handluje się rybami i owocami morza, kwiatami i wszystkim, co można sprzedać. Na morzu, gdzie dawniej cumowały statki handlowe, kołysze się las luksusowych jachtów. Miasto, a zwłaszcza okolicę starego portu, najlepiej zwiedzać na piechotę. Wzdłuż wybrzeża ulokowane są największe atrakcje - oryginalne, wybudowane w XIII wieku przez krzyżowców forty św. Mikołaja i św. Jana. Warto też odwiedzić zamek If, w którym znajdowało się więzienie hrabiego Monte Christo i karę odbywali szczególnie niewygodni więźniowie Francji. Marsylia to także przepiękna bazylika Notre Dame de la Garde i gigantyczna katedra Nouvelle. Będąc w Marsylii, warto zasiąść w jednej ze starych restauracji w porcie. Ryba smakuje tu wyśmienicie.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Collioure, Francja. Collioure to maleńka, malownicza miejscowość we francuskiej Katalonii z małym śródziemnomorskim portem rybackim. Miejscowość wkomponowana jest w krajobraz winnic okalających stoki Pirenejów. Znajduje się tu kamienista plaża i kilka atrakcyjnych zabytków, ale Collioure urzeka przede wszystkim urokiem starych kamieniczek. Collioure, Francja. Collioure to maleńka, malownicza miejscowość we francuskiej Katalonii z małym śródziemnomorskim portem rybackim. Miejscowość wkomponowana jest w krajobraz winnic okalających stoki Pirenejów. Znajduje się tu kamienista plaża i kilka atrakcyjnych zabytków, ale Collioure urzeka przede wszystkim urokiem starych kamieniczek. Collioure, Francja/Fot. Shutterstock

Francja - Collioure

Collioure to maleńka, malownicza miejscowość francuskiej Katalonii z małym śródziemnomorskim portem rybackim, wkomponowana w krajobraz wzgórz winnic okalających stoki Pirenejów. Znajduje się tu kamienista plaża i kilka atrakcyjnych zabytków - m.in. odrestaurowane mury zamku - dawnej rezydencji króla Majorki i XIV-wieczny kościół, zbudowany na fundamentach starej latarni, w którym znajduje się barokowy ołtarz. Collioure urzeka jednak przede wszystkim urokiem starych kamieniczek, pomiędzy którymi wiją się wąskie uliczki. Antyczna nazwa Collioure wywodzi się jeszcze z czasów fenickich. Przez pięć wieków rządzili miastem Rzymianie. Miasto rozsławili artyści z początku XX w., głównie fowiści, którzy cenili tutejsze barwy i śródziemnomorskie światło. Collioure jest świetną bazą do zwiedzania całego wybrzeża.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Bordeaux, Francja Bordeaux, Francja Fot. Shutterstock

Francja - Bordeaux

Francuskie Bordeaux, stolica regionu Akwitanii znajduje się w całości na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi pierwszy tak rozległy obszar, który został wpisany na powyższą listę. W mieście znajduje się ponad 347 zabytków. Miejscowość zawdzięcza swój urok architektom z różnych wieków. Najbardziej znanymi zabytkami Bordeaux, które z pewnością należy obejrzeć podczas wizyty w tym mieście, są mury obronne oraz amfiteatr z czasów panowania Rzymian, a także kościół St. Seurin pochodzący z czasów średniowiecza. Miejscowi nazywają Bordeaux "śpiącą pięknością". Miasto ma wspaniały mikroklimat, życie toczy się tu powoli. Więcej jest pieszych i rowerzystów niż samochodów. Bordeaux to także mekka miłośników wina - w okolicy jest 113 tys. hektarów winnic, produkujących rocznie prawie 7 mln hektolitrów wina. Turysta przybywający do Bordeaux może przebierać w enoturystycznej ofercie. Na zdjęciu Place de la Bourse.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Montpellier, Francja. Studenckie miasto stało się bardzo modne i designerskie. Powstają nowe budynki projektu znanych architektów, a tramwaje zostaną ozdobione przez samego Christiana Lacroixa. Montpellier, Francja. Studenckie miasto stało się bardzo modne i designerskie. Powstają nowe budynki projektu znanych architektów, a tramwaje zostaną ozdobione przez samego Christiana Lacroixa. Fot. Shutterstock

Francja - Montpellier

Montpellier na południu Francji jest miastem śródziemnomorskim, choć nie leży bezpośrednio nad morzem, ale w odległości 10 km od wybrzeża. Nazwa miasta oznacza w wolnym tłumaczeniu "Uboga Góra", co można odnieść do niezbyt urodzajnej gleby, jaka znajduje się w okolicy. Montpellier jest miastem o tradycjach uniwersyteckich. Ludzie przez wieki zgłębiali tu tajniki medycyny - w IX w. Maurowie zakładali pierwsze szkoły medyczne, a w 1220 otwarto wydział Akademii Medycznej Université Montpellier. Będąc tu, warto zobaczyć katedrę, wspaniałe rezydencje i operę.

Tanie loty do Francji

Hotele we Francji

Wycieczki do Francji

Więcej o: