Taka jest Bułgaria!

Bułgaria powoli przestaje się kojarzyć Polakom z siermiężnymi wakacjami rodem z PRL-u, a złote bułgarskie plaże coraz częściej są uważane za niezłą alternatywę dla plaż Hiszpanii czy Turcji. Bułgaria to dobry kraj na beztroskie i wciąż niezbyt drogie wakacje dla leniuchów i włóczykijów: przyroda Bułgarii jest piękna, a folklor malowniczy i pełen bałkańskiego ducha. Zobaczcie 10 powodów, by tu przyjechać.
Bułgaria temperatura
Bułgaria temperatura Bułgaria temperatura/Fot. Shutterstock

Bułgaria

Bułgaria jest niezwykle urozmaiconym krajobrazowo krajem: są tu ogromne łańcuchy górskie, rozległe równiny, malownicze jeziora, bagna i oczywiście złociste plaże. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić Bułgarię, z pewnym zaskoczeniem może stwierdzić, że kraj oferuje dużo więcej, niż z pozoru może się wydawać.

 

Bułgaria swoim kształtem przypomina prostokąt, którego granice wyznaczają na północy Równina Naddunajska i Dunaj, na wschodzie Morze Czarne, na południu Rodopy i Nizina Górnotracka, a na zachodzie pasma Riły i Pirinu. Wnętrze kraju przedziela na pół pasmo Starej Płaniny, które ciągnie się z zachodu na wschód skrywając w swoim sercu prawdziwy krajobrazowy skarb: ponad tysiąc górskich jezior.

 

Rozległe obszary Bułgarii porośnięte są przez lasy, z którymi wiąże się wiele pięknych legend i mitów. Folklor każdego regionu Bułgarii różni się nieco od siebie i bardzo ściśle wiąże się z miejscem. Bułgaria to kraj kontrastów, na jednej ulicy można spotkać zarówno bogacza, jak i nędzarza. Enklawy nowoczesności, takie jak Sofia, czy Złote Piaski nad Morzem Czarnym są pod tym względem mało zróżnicowane. Dopiero wycieczka na bułgarską wieś odsłania przepaść pomiędzy mieszkańcami różnych regionów kraju. 

 

Bułgaria. To musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

sofia, bułgaria, Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii sofia, bułgaria, Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii/Fot. Shutterstock

Sofia

Stolica Bułgarii, Sofia, w swoim charakterze bardzo przypomina inne bałkańskie miasta - handel odbywa się tu na ulicach, a minarety sąsiadują z kopułami cerkwi i nowoczesnymi drapaczami chmur. Niemal na każdym kroku można odnaleźć ślady imperium otomańskiego, którego częścią Sofia była w przeszłości. Sofia współczesna to radosna mieszanka bałkańskiego chaosu i nowoczesnej organizacji. Szerokie, proste bulwary przypominają miejscami ulice Paryża, co przestaje dziwić, gdy wiemy, że Sofia była rozbudowywana w oparciu o plany francuskiej stolicy. Zabytki rzymskie skupione są wokół Placu Św. Niedzieli i hotelu Sheraton Grand Balkan. Na jego tyłach znajduje się cerkiew Św. Jerzego nazywana Rotundą. Cerkiew pochodzi z IV wieku i jest uznawana za najstarszy zachowany w całości budynek w Sofii. Wizytówką miasta jest jednak Sobór Aleksandra Newskiego, główna świątynia bułgarskiego kościoła prawosławnego. Ważnym punktem wycieczek turystów odwiedzających Sofię jest Bulwar Witosza. Jest to największa i najwspanialsza ulica handlowa w mieście, wzdłuż której ulokowały swoje siedziby banki, sklepy, liczne kawiarnie i restauracje. Jej szerokie chodniki tętnią życiem od rana do nocy. Bulwar ciągnie się od parku Południowego aż do placu Św. Niedzieli stanowiąc pomost pomiędzy współczesną i historyczną częścią Sofii. Warta odwiedzenia jest też Cerkiew Bojańska. To jedyny zabytek sofijski znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do cerkwi najlepiej dojechać z centrum taksówką, lub komunikacją miejską do wsi Bojana i stamtąd podejść kawałek piechotą.

 

Bułgaria. Słynne Złote Piaski

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

riła, bułgaria riła, bułgaria Fot. 123rf

Riła

Riła to najwyższe pasmo górskie Półwyspu Bałkańskiego, kraina wysokich szczytów, krystalicznie czystych jezior i źródeł. Najwyższym szczytem Riły jest Musała, wznosząca się na wysokość 2925 m n.p.m. Mało dostępne dla człowieka partie szczytowe gór Riły są oazą dzikiej przyrody, chronionej parkiem narodowym. Do Riły najlepiej dostać się jadąc samochodem drogą E79 prowadzącą z Sofii do Aten. Najlepszą miejscowością wypadową dla pieszych górskich wycieczek jest wieś Bistrica. W góry prowadzą stąd dwa szlaki: jeden przez schronisko Biał Kladentes i drugi przez Otowicę, gdzie krzyżują się ścieżki przecinające góry wzdłuż i wszerz. Zmęczeni górską wędrówką turyści mogą zregenerować swoje siły w miejscowościach uzdrowiskowych. Polecamy wybrać się do Saparewa Bania, które leży po drodze do Samokowa. Tam znajduje się jedyny czynny gejzer na Bałkanach oraz najgorętsze wody termalne, których temperatura wynosi 103, 8° C. Miejscowość jest znanym uzdrowiskiem, warto skorzystać z kąpieliska z wodami termalnymi lub zażyć leczniczych kąpieli błotnych. Najbardziej popularną wśród turystów pieszą trasą turystyczną Riły jest szlak prowadzący do Siedmiu Jezior, doliny będącej skupiskiem polodowcowych oczek wodnych. Z tej pięknej doliny szlakiem można dotrzeć do Monastyru Rilskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który uznawany jest za najpiękniejszy monastyr całych Bałkanów.

 

Bułgaria aktywnie. Trasa Podbałkańska

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

pirin, bułgaria pirin, bułgaria Fot. 123rf

Pirin

Góry Pirin to najmniejszy łańcuch górski w Bułgarii. Jeszcze kilka lat temu Pirin był stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów. Wszystko zmieniło się wraz z postępującym rozwojem miejscowości Bansk, która jest obecnie najpopularniejszym narciarskim kurortem Bułgarii i ściąga wielu przyjezdnych. Najwyższym szczytem Pirinu jest Wichren, wznoszący się na wysokość 2914 m n.p.m. W góry Pirin, podobnie jak do pasm Riły, najlepiej dostać się jadąc drogę E79 prowadzącą z Sofii do Aten. Przejście tego niewielkiego pasma można połączyć z trekkingiem w sąsiadującym paśmie Riła. Wędrówki po Pirinie najlepiej rozpoczynać w Bansku, które położone jest zaledwie 120 kilometrów od Sofii. W miejscowości znajdują się liczne hotele, restauracje i punkty informacyjne. W bliskim sąsiedztwie greckiej granicy znajduje się miejscowość Sandanski. Jest to największe uzdrowisko Bułgarii. Turyści mogą w nim skorzystać z licznych basenów, zabiegów leczniczych i hydroterapii. Wartym polecenie miejscem w górach Pirin jest najmniejsze miasto Bułgarii - Mełnik. Miasto liczy sobie zaledwie 300 mieszkańców i położone jest w dolinie, otoczonej niesamowitymi formacjami skalnymi. Warto przysiąść wieczorem w jednej z kawiarenek w Mełniku, popijając lampkę lokalnego wina i obserwując zachodzące za górami słońce. Tutaj czas jakby się zatrzymał.

 

Bułgaria. Nesebyr - obowiązkowy przystanek

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

płowdiw, bułgaria płowdiw, bułgaria Fot. 123rf

Płowdiw

Płowdiw to architektoniczna perełka Bułgarii. Miasto położone jest na kilku wzgórzach. W tętniącej życiem, nowoczesnej części miasta znajdują się pozostałości greckiego Filipopolis i rzymskiego Trimontium. Płowdiw leży w zachodniej części Równiny Trackiej, po obu stronach rzeki Maricy. Stara część miasta jest uznawana w całości za zabytek, niestety po wielu starych budowlach nie ma już praktycznie śladu. Na wzgórzu Nebet Tepe znajdowała się pierwsza tracka osada, do dziś miejscami spod gęstej roślinności wynurzają się jej ruiny. U stóp wzgórza stoi rzymski amfiteatr, pochodzący z II wieku, częściowo odtworzony. Czynny jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 9-17. Innymi pamiątkami po Rzymianach są ruiny stadionu wkomponowane w plac Dżumaja i ruiny forum znajdujące się w południowej części Placu Centralnego. W architekturze Płowdiwu można też dostrzec wpływy innych kultur. Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli miasta jest meczet Dżumaja, który wybudowano pod koniec XIV wieku. Składa się on z dziewięciu ogromnych kopuł. Do dnia dzisiejszego w każdy piątek wierni gromadzą się w nim na modlitwę, wówczas meczet nie jest dostępny dla zwiedzających. Na ulicy Cara Kałojan natomiast znajduje się odnowiona synagoga, która przypomina o dawnej dzielnicy żydowskiej.

 

Bułgaria. Albena - kurort na wakacje

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

warna, bułgaria warna, bułgaria Harrieta171/CC/Wikimedia

Warna

Warna jest trzecim pod względem wielkości miastem w Bułgarii. To również ważny węzeł komunikacyjny nad Morzem Czarnym i największe centrum kulturalne kraju. Warna położona jest nad zatoką o tej samej nazwie. Urzeka splendorem, licznymi muzeami i wspaniałym parkiem Nadmorskim tworzącym szeroki pas nadbrzeżnej zieleni. Szerokie ulice, często zamknięte dla ruchu, zachęcają do spacerów. Centrum Warny poprzecinane jest długimi i prostymi bulwarami. Serce miasta stanowi Plac Nezawisimost, chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, spacerujących lub przesiadujących w kawiarniach i restauracjach. Park Nadmorski zaprojektowano w XIX wieku, oprócz pięknej roślinności, pośród której można spacerować, znajdują się w nim amfiteatr, obserwatorium, planetarium i zoo. Tutaj na scenie pod gołym niebem odbywają się liczne festiwale muzyczne i spotkania kulturalne. Warna ze swoją infrastrukturą komunikacyjną stanowi idealne miejsce wypadowe na wybrzeże Morza Czarnego wraz z jego kurortami.

 

Bułgaria. Rawda i Primorsko - małych kurortów czar

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

Złote Piaski forum Złote Piaski forum Fot. Shutterstock

Kurorty nad Morzem Czarnym

Na północ od Warny leżą dwa znane nadmorskie kurorty Bułgarii: Złote Piaski i Albena. Najlepiej dojechać do nich samochodem lub autobusami, które kursują z Warny dosyć często. Złote Piaski położone są pół godziny drogi samochodem od Warny. Jest to największy i najdroższy kurort na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. W Złotych Piaskach znajduje się ponad 100 hoteli, liczne restauracje, bary, kasyna, pole golfowe oraz stoiska z pamiątkami. W pobliżu Złotych Piasków można zwiedzić monastyr Aładża, którego cele i pomieszczenia klasztorne zostały wykute w skale około 40 m nad ziemią. Albena jest kurortem zamkniętym, za wjazd do którego należy uiścić opłatę. Znajduje się w nim około 40 hoteli. Centrum Albeny tworzą liczne placyki i zamknięte dla ruchu samochodowego uliczki. Z hoteli na szeroką, pięciokilometrową plażę dowozi turystów miniaturowa kolejka.

 

Bułgaria na wakacje. Słoneczny Brzeg

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

bułgaria, gorące źródła bułgaria, gorące źródła Fot. 123rf

Ciepłe źródła i kąpiele błotne

Na terenie Bułgarii nie brak źródeł mineralnych. W większości są to ciepłe źródła o temperaturze wody od 30 do 103°C. Laguny nad Morzem Czarnym słyną z błot o wysokiej zawartości minerałów, które mają właściwości przeciwzapalne i opóźniające starzenie. Ciepłe źródła występują na terenie całej Bułgarii, ale najlepsze znajdziemy w Rodopach oraz pasmach Riły i Pirinu. Nad Morzem Czarnym szczególnie popularna jest talasoterapia (forma terapii wykorzystująca morski klimat, wodę, muł, glony, piasek, wodorosty i inne substancje pochodzące z morza), kąpiele błotne oraz okłady z glinki i torfu. Błoto z okolic jeziora Pomorie, na południowym wybrzeżu Morza Czarnego ma właściwości przeciwreumatyczne i przeciwbólowe, ponoć pomaga również w leczeniu schorzeń płuc, a nawet bezpłodności. Najbardziej ekskluzywne hotele Bułgarii oferują pełen asortyment zabiegów upiększających począwszy od masaży wodnych i jacuzzi po najnowocześniejsze zabiegi kosmetyczne. Turystyka lecznicza w Bułgarii od kilku lat rozwija się bardzo intensywnie. Z każdym rokiem poszerza się proponowany turystom asortyment, jak również poprawia się poziom oferowanych usług. Oprócz zabiegów leczniczych, czy upiększających w Bułgarii ciągle znajdziemy świeże powietrze do aktywnego wypoczynku. Dodatkowo w porównaniu z ofertą krajów Europy Zachodniej czy Południowej Bułgaria jest ciągle krajem bardzo przystępnym cenowo.

 

Bułgaria. Rodopy - najpiękniejsze góry

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

asenowgrad, bułgaria asenowgrad, bułgaria 123rf

Asenowgrad

Około 20 kilometrów na południe od Płowdiwu, u podnóża Rodopów leży miasteczko Asenowgrad. Miejscowość szybko się rozwija, ponieważ stanowi idealne miejsce dla mieszkańców Płowdiwu na letniskowe domki i weekendowe wypady. Jakieś dwa kilometry od miasta znajduje się twierdza Asenowgrad, do której można dotrzeć stromą, dobrze oznakowaną ścieżką. Twierdza ta została wzniesiona w czasach trackich. Do dzisiaj pozostały po niej tylko ruiny, ale warto wybrać się tutaj dla widoków, które się z nich roztaczają. W okolicach Asenowgradu klasztorów, kaplic i cerkwi jest tak wiele, że od czasów średniowiecznych miasto nazywane jest "Małą Jerozolimą". Przebywając w okolicy warto odwiedzić miasteczko Baczkowo, które słynie z założonego w XI wieku monasteru. Monastyr Baczkowski obejmuje duży kompleks klasztorny zbudowany z bardzo dobrze zachowanych budynków. Całość wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją monastyru jest refektarz z zewnętrznymi murami ozdobionymi freskami przedstawiającymi historię klasztoru. Monastyr Baczkowski można zwiedzać codziennie w godzinach 7-21, istnieje możliwość wynajęcia anglojęzycznego przewodnika.

 

Bułgaria. Na Carewcu pod wieżą Baldwina

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

bułgaria, gulasz, kuchnia, jedzenie bułgaria, gulasz, kuchnia, jedzenie Fot. 123rf

Bułgarska kuchnia

Bułgarska kuchnia to mieszanka smaków Zachodu i z Wschodu, wielosmakowe odbicie historii i geografii kraju. Położenie Bułgarii na przecięciu głównych bałkańskich szlaków sprawiło, że przez stulecia zaglądali tu przybysze z odległych stron, odciskając piętno na bułgarskiej sztuce kulinarnej. Najbardziej widoczne są ślady pozostawione przez Turków, ale obecne również są wpływy greckie i włoskie. Najsłynniejszym, tradycyjnym bułgarskim daniem jest gulasz przygotowywany, a następnie podawany na stół w ceramicznym naczyniu zwanym giuwecz. Mięso i warzywa dusi się długo na wolnym ogniu. Spośród mięs Bułgarzy jedzą najchętniej wołowinę, jagnięcinę i kurczaki, którym zazwyczaj towarzyszy ryż i fasola, a niekiedy makaron. Jeśli chodzi o warzywa to najpopularniejsze są ziemniaki, marchew, papryka, bakłażany, cebula i szpinak. Od wiosny do końca lata na bułgarskich stołach nie brakuje smacznych i świeżych owoców: malin, czereśni, moreli, arbuzów i melonów. Podróżni udający się na północ Bułgarii mogą skosztować znakomitej wieprzowej szynki Elenski, natomiast na południu polecamy szczególnie zupy rybne. W całym kraju występuje rodzima sieć fast food - jak na ten rodzaj gastronomii, to dania są na naprawdę wysokim poziomie i bardzo smaczne. Godne polecenia są zwłaszcza: pikantne kebab czeta - kotleciki z mielonego mięsa i krenwirszka - rodzaj hot doga w cieście. Obie te potrawy można kupić tanio w zestawie z frytkami i piwem.

 

Bułgaria. Podróże kulinarne

Hotele w Bułgarii

Tanie loty do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

Więcej o: