Opisali¶my ju¿ m.in. Drawê, Krutyniê, Brdê i Czarn± Hañczê, czyli najpopularniejsze trasy kajakowe w Polsce. W komentarzach pojawi³y siê nowe propozycje, o których wielu z Was pewnie jeszcze nie s³ysza³o. Jak tak dalej pójdzie, stworzymy niez³± encyklopediê rzek doskonale nadaj±cych siê na sp³ywy. Co zaproponowali¶cie? Miêdzy innymi rzekê Wel.
Gdzie jej szukaæ: województwo warmiñsko-mazurskie
D³ugo¶æ szlaku kajakowego: 95 km
Wel stanowi lewy dop³yw Drwêcy, z wiêkszych miast przep³ywa przez Lidzbark. Na d³ugo¶ci ok. 80 kilometrów krajobraz rzeki chroni Welski Park Krajobrazowy. Kajakarze uwa¿aj± Wel za wyj±tkowo atrakcyjn± rzekê ze wzglêdu na wyzwania kondycyjne, które przed nimi stawia, i ró¿norodny krajobraz: wrzyna siê w ciemne lasy, rozcina ³±ki na pó³ i omija ma³e wioski o zupe³nie nieznanych nazwach takie, jak Tuczki i W±dzyñ. Wp³ywa te¿ do kilku malowniczych jezior m.in. Tarczyñskiego i Zakrocza. Sp³yw Welem najczê¶ciej zaczyna siê we wsi D±brówno, ale najciekawszy odcinek zaczyna siê za Che³stami. W rezerwacie przyrody Piekie³ko, który chroni dwukilometrowy prze³om Welu, rzeka ma wartki, krêty nurt, a miejscami zamienia siê w dziki i kamienisty potok, przypominaj±cy górski. Miêdzy innymi na tym odcinku trzeba liczyæ siê z wieloma przenoskami. Wel jest rzek± trudn± technicznie i raczej poleca siê j± kajakarzom z do¶wiadczeniem. Na pokonanie ca³ej trasy trzeba przeznaczyæ od trzech do czterech dni.
£A¬NA STRUGA
Gdzie: pó³nocno-wschodnia Polska
D³ugo¶æ rzeki: 113 km
Stanowi górny odcinek rzeki E³k. Jest bardzo malownicza, wiêksza czê¶æ koryta wije siê miêdzy ³±kami i gêstymi lasami, choæ na pocz±tku trzeba przebrn±æ przez trzcinowiska i szuwary. Prawid³owo £a¼n± Strug± nazywa siê odcinek od Jeziora Szwa³k i we wsi o tej samej nazwie mo¿na zwodowaæ kajak. Inn± miejscowo¶ci±, z której nieliczni na rzece kajakarze rozpoczynaj± sp³yw rzek± E³k, jest Czerwony Dwór. Odcinek zwany £a¼n± Strug± przep³ywa m.in. przez Puszczê Boreck±. Z punktu widzenia kajakarza jest ³atwy i przyjemny. Ma stopieñ ZBA (bardzo ³atwa trasa), a miejscami ZBW (trochê trudniejsza).
GWDA
Gdzie: Pojezierze Po³udniowopomorskie
D³ugo¶æ szlaku kajakowego: 136 km
Prawie na ca³ej d³ugo¶ci rzeki, od jeziora Wierzchowo do miasta Uj¶cie, gdzie Gwda wpada do Noteci, prowadzi szlak kajakowy. Na zdjêciu widaæ meandruj±ce koryto w Pile, oko³o 10 kilometrów od uj¶cia. Gwda jest jedn± z najbardziej popularnych rzek w¶ród pomorskich kajakarzy. Wiêkszo¶æ trasy przecina malownicz± Puszczê nad Gwd±. Na szlaku le¿± te¿ jeziora. ¯eby pokonaæ go w ca³o¶ci trzeba zarezerwowaæ sobie tydzieñ urlopu. Rzeka jest piêkna, ale miejscami uci±¿liwa i trudna, szczególnie w górnym biegu. W paru punktach konieczne s± przenoski ze wzglêdu na przeszkody naturalne, m.in. g³azy i zwalone k³ody, oraz elektrownie wodne. Po wielu suchych tygodniach miejscami wystêpuj± mielizny np. w okolicy Drê¿na, gdzie najlepiej zacz±æ kajakow± przygodê z Gwd±. Poziom wody siêga tu podobno mniej wiêcej do pasa.
WIEPRZ
Gdzie: Wy¿yna Lubelska
To najwiêksza i jedna z najchêtniej eksplorowanych przez kajakarzy rzek na Lubelszczy¼nie. Jest te¿ promowana w¶ród kajakarzy przez w³adze Lublina i kilku lokalnych powiatów w ramach projektu "Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu". Rzeka przep³ywa m.in. przez Nadwieprzañski Park Krajobrazowy i Roztocze, gdzie widoki s± najpiêkniejsze. Trasa omija Roztoczañski Park Narodowy - sp³yw tamtêdy jest obecnie zabroniony. Ca³y odcinek dostêpny dla kajakarzy ma 300 kilometrów d³ugo¶ci (Krasnobród - Dêblin).
NIDA
"Rzeka raczej czysta, ma³o za¶miecona, dno w wiêkszo¶ci piaszczyste, po upa³ach wyj±tkowo ciep³a" - pisze na forum MarcinS.
Gdzie: województwo ¶wiêtokrzyskie, region zwany Ponidziem.
Rzekê Nidê tworz± dwa odcinki, które chêtnie eksploruj± w³a¶nie kajakarze - to Bia³a i Czarna Nida. Oba mo¿na pokonaæ w ci±gu dwóch dni (po jednym dniu na ka¿dy odcinek). Sp³yw pierwszym najlepiej zacz±æ w Mniszku, a drugim w Morawicy. Nida nie wymaga specjalnych umiejêtno¶ci kajakarskich, jest ³atwa. Jest te¿ s³abo zagospodarowana, co oznacza, ¿e z wypatrywaniem w jej otoczeniu luksusowej bazy turystycznej lepiej od razu daæ sobie spokój. Nida zachwyca czym innym. Po pierwsze: krajobrazami - rzeka wrzyna siê w urokliwe Góry ¦wiêtokrzyskie. Po drugie - jest jedn± z najcieplejszych rzek w Polsce. Latem woda w Nidzie osi±ga temperaturê o wysoko¶ci nawet 27 stopni Celsjusza.
PILICA
Gdzie: Dolina ¦rodkowej Wis³y
Trasy kajakowe na Pilicy prowadz± przez trzy nadpiliczañskie parki krajobrazowe. Poniewa¿ rzeka ma sporo ³atwych odcinków, mo¿na zwiedzaæ je z kajaka ca³± rodzin±. Jako taka w³a¶nie, przyjemna i rodzinna, Pilica jest przedstawiana najczê¶ciej. Rodzinne sp³ywy weekendowe nieco przypominaj± te na Nidzie - s± krótkie, ³atwe i relaksuj±ce (sprawd¼cie np. odcinek: Maluszyn-Sulejów - za Maluszynem zaczynaj± siê du¿o ³atwiejsze drogi w porównaniu z tymi w górnym biegu).
Jeden z u¿ytkowników napisa³ na naszym portalu, ¿e "rzeka jest równie ³adna [jak na Mazurach], a jednocze¶nie nie robi± siê na niej korki jak na Krutyni". Kto¶ inny szczególnie poleci³ sp³yw w rejonie Warki. Pilica wrzyna siê w doliny, na których tworzy urokliwe zakola, wp³ywa te¿ do kilku rezerwatów przyrody.
NAREW
"Najwiêksze wra¿enie zrobi³a na mnie Narew. Jej rozlewiska dostarczaj± wiêcej emocji ni¿ os³awiona Biebrza, która rozlewa siê najczê¶ciej tylko na wiosnê a pozosta³± czê¶æ roku p³ynie spokojnie w swoim korycie. P³yn±c po Narwi z Narewki do Ostro³êki, pamiêtam, ¿e mia³em co podziwiaæ i robiæ na ka¿dym jej odcinku" [Sparkus]
Gdzie: pó³nocno-wschodnia Polska, pogranicze polsko-bia³oruskie
Wyj±tkowo ciekaw± rzek± z punktu widzenia kajakarza jest na pewno Narew. Miejscami jest tak mocno rozga³êziona i krêta, ¿e nazywa siê j± nawet polsk± Amazonk±. Tak± opiniê ma np. odcinek Sura¿ - Rzêdziany, który le¿y w granicach Narwiañskiego Parku Narodowego. Rzeka wcina siê w doliny, które czê¶ciowo zalewa i w pobli¿u koryta tworzy bagna. Sp³yw bajeczn± Narwi± najlepiej zacz±æ we wsi o tej samej nazwie. Rzeka jest dzika, co wielu kajakarzy traktuje jako jej najwiêkszy atut. Ale na korki, takie jak na Krutyni, zdecydowanie nie mo¿na tu narzekaæ. Narwiañskie labirynty przewa¿nie s± po prostu puste.
OBRA
"A gdzie Obra - z wszystkich rzek najbardziej dobra, ca³a w rybach, ca³a w bobrach?" - napisa³ na Podró¿ach u¿ytkownik Queserasera (przeczytawszy ten komentarz, nie mogli¶my ju¿ zapomnieæ o Obrze)
Gdzie: Ziemia Lubuska
Wycieczka Lubuskim Szlakiem Wodnym na Obrze, zw³aszcza w kierunku Skwierzyny, spe³ni marzenia chyba ka¿dego amatora sp³ywów naprawdê dzikimi rzekami. Miejscami Obra jest kapry¶na z licznymi przeszkodami takimi jak - widoczne na zdjêciu Szlaku Bobrów - przewalone albo dryfuj±ce k³ody. Ale Obra ma te¿ swoje malownicze i ³agodne oblicze. A naj³atwiej siê o tym przekonaæ, startuj±c z Kopanicy w stronê Miêdzyrzecza. Wspomniana Kopanica sta³a siê ju¿ tradycyjnie punktem startu - w³a¶nie tutaj najczê¶ciej kajakarze woduj± swoje "maszyny", ruszaj±c w podró¿ dzik± Obr±. Z tego miejsca szlak liczy ok. 140 kilometrów d³ugo¶ci.
PROSNA
Gdzie: okolice Kalisza, Wielkopolska
D³ugo¶æ szlaku kajakowego: 150 km
Prosna nie jest bardzo popularn± rzek±, co mo¿na potraktowaæ jako jej atut. P³ynie nizinnymi terenami zachodniej Polski; sp³awna od Wieruszowa do Modlicy. Jest oznakowana jako trasa ZWB, co w terminologii kajakarskiej oznacza ³atwy szlak. Doskona³a dla pocz±tkuj±cych - ma wartki nurt i bardzo ma³o przeszkód na swojej drodze. Dziêki zorganizowanemu sprz±taniu rzeki, Prosna staje siê coraz czy¶ciejsza. Krajobraz tworz± przede wszystkim pastwiska i ³±ki. Je¿eli siê uprzeæ, na szlaku znajdzie siê kilka wiosek z atrakcjami typu zabytkowy ko¶ció³ albo stary m³yn, jednak dla osób, które szukaj± silnych wra¿eñ mo¿e okazaæ siê nieco monotonna.
GRABIA
Gdzie: województwo ³ódzkie
D³ugo¶æ rzeki: 77 km
Jest czysta, stosunkowo p³ytka i bezpieczna, a przede wszystkim bardzo atrakcyjna, czego niestety nie widaæ na zdjêciu. Latem trzeba siê liczyæ z przenoskami kajaków, co spowodowane jest obni¿aniem siê poziomu wody i powstawaniem mielizn. Dodatkowymi przeszkodami s± zwalone k³ody, a na wyj±tkowo uci±¿liwy odcinek trzeba siê przygotowaæ miêdzy £askiem i Zielêcicami - fragmenty brzegów koryta s± mocno zaro¶niête. Na ostatnim odcinku, od Kozub do uj¶cia Grabi, zaczyna siê malowniczy Park Krajobrazowy Miêdzyrzecza Warty i Widawki. Po drodze do niego mija siê zabytkowe drewniane m³yny, z których czê¶æ popad³a w ruinê. Wycieczkê najlepiej zacz±æ w miejscowo¶ci Marzenin.
MIÊDZYODRZE
"Ja bym jeszcze uzupe³ni³ to [zestawienie tras kajakowych] o Miêdzyodrze z 250 kilometrami kana³ów i kanalików na zdzicza³ych poniemieckich polderach, miêdzy Odr±, Regalic± i Wuduchow± ko³o Gryfina a Policami. Raj na Ziemi" [Andrzej.Ablaze]
Gdzie: województwo zachodniopomorskie
Fantastyczny dziki ¶wiat czeka na odkrycie te¿ na pó³nocy Polski - w dolinie Odry. Sieæ krêtych odrzañskich kana³ów idealnie nadaje siê do eksplorowania kajakiem wiosn± i latem, kiedy rozci±gaj±ce siê wokó³ ³±ki pokrywaj± siê dywanami z kwiatami. Ale Miêdzyodrze, czyli teren pomiêdzy Wschodni± i Zachodni± Odr± niedaleko Szczecina, to przede wszystkim po³acie objêtych ochron± rozlewisk i mokrade³, zasiedlonych przez dzikie zwierzêta i 200 gatunków ptaków wodnych z czaplami, bielikami i kormoranami na czele. "Cicho i ani ¶ladu cywilizacji" - pisa³ kiedy¶ o wyprawie kajakowej Odr± Micha³ Rembas. Kajak najlepiej zwodowaæ w pobli¿u szczeciñskiego Kana³u Le¶nego lub we wsi Siad³o Dolne.
S£UPIA
"Rzeka bardzo czysta i bardzo przyjemna. Na wiele biwaków mo¿na sobie zamówiæ pizzê z dowozem z Dêbnicy Kaszubskiej, heh" [MarcinS]
Gdzie: Pojezierze Wschodniopomorskie i Zachodniopomorskie
Rzeka S³upia w pó³nocnej Polsce ma do zaoferowania kajakarzom trzy trasy. Chodzi o szlaki na odcinkach: Bytowa, Skotawa i Kamienica. Po drodze do celu, którym najczê¶ciej jest uj¶cie Ba³tyku do morza w Ustce, przep³ywa siê przez malownicze jeziora zaporowe. Szlak wdziera siê m.in. na Pojezierze Kaszubskie i do parku krajobrazowego Doliny S³upi. Kajakarze chêtnie zaczynaj± wycieczkê nad Jeziorem Gowidliñskim na Kaszubach.
Naj³atwiejszymi odcinkami s± te w dolnym i ¶rodkowym biegu rzeki. Górna S³upia jest ponoæ trudniejsza - ma silny i nierówny nurt, jest bardzo krêta. Z kajakarskiego punktu widzenia to do¶æ trudna rzeka. Na ca³ej d³ugo¶ci pojawia siê konieczno¶æ przenoszenia kajaka, czasem na du¿e odleg³o¶ci. Trasa jest ma³o uczêszczana, w zwi±zku z czym nie ma dobrze rozwiniêtej bazy noclegowej. Ca³± pokonuje siê w ci±gu tygodnia.
OMULEW
Gdzie: Równiny Mazurska i Kurpiowska
D³ugo¶æ rzeki: 114 km
Szlak kajakowy zaczyna siê na jeziorze Omulew i prowadzi do uj¶cia rzeki, czyli do Narwi. Z lepiej znanych miejscowo¶ci, do których wp³ywa, warto wymieniæ Ostro³êkê. Niezwykle atrakcyjna krajobrazowo trasa przep³ywa przez siedliska ptaków, m.in. ¿urawi, które chroni rezerwat Ma³ga. Rzeka jest dzika, miejscami zablokowana przez k³ody, które regularnie zwalaj± bobry. Z pocz±tku bagnista, o trudno dostêpnych brzegach, rzeka z czasem staje siê czysta i bardzo przyjemna. Pokonanie jej nie wymaga specjalnych umiejêtno¶ci i poza tym, ¿e bywa uci±¿liwa, nadaje siê do sp³ywu równie¿ dla niedo¶wiadczonych kajakarzy. Wycieczkê kajakiem najlepiej rozpocz±æ we wsi Jab³onka, sk±d w dwa-trzy dni mo¿na pokonaæ spory odcinek rzeki. Po drodze spokojnie da siê znale¼æ dobre miejsca na biwaki i przestoje.
REGA
Gdzie: województwo zachodniopomorskie
Pozostaj±c na Pomorzu, nie zapominajmy, ¿e istnieje taka rzeka jak Rega. Rega wdziera siê na Pojezierze Zachodniopomorskie i uchodzi do morza. "Kajakiem do morza" to w³a¶nie has³o, którym kajakarze promuj± Regê miêdzy sob±. A im bli¿ej uj¶cia, tym ponoæ ³atwiej, bo w górnym biegu Rega bywa uci±¿liwa - zdarzaj± siê p³ycizny i zwalone k³ody blokuj±ce szlak wodny. Na niektórych odcinkach Rega jest ¶wietnie zagospodarowana, je¿eli chodzi o bazê turystyczn± - ma kilka przystani kajakowych i miejsc na biwak. Sp³ywy mo¿na zacz±æ w Gryficach, K³odkowie lub G³êbinie.
DRWÊCA
"Drwêca to rzeka bardzo zró¿nicowana. Czasami jest tak dziko, ¿e przez 10 km nie ma zabudowañ i jakichkolwiek drogowskazów, a potem niespodziewanie ukazuje siê zamek krzy¿acki w Brodnicy" [Peterka71]
Gdzie: Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Che³miñsko-Dobrzyñskie
Technicznie Drwêca nie jest trudn± rzek±, ale wcale nie oznacza to, ¿e kajakarze bêd± siê na niej nudziæ. Wrêcz przeciwnie - z Drwêc± wi±¿e siê parê ciekawostek, które sprawiaj±, ¿e jest ona jedn± z najbardziej osobliwych rzek na mapie naszego kraju. Przede wszystkim jako jedyna rzeka w Polsce na ca³ej swej d³ugo¶ci jest chroniona rezerwatem przyrody. Jednocze¶nie jest najd³u¿szym rezerwatem ichtiologicznym. To chyba te¿ najczystsza rzeka w kraju, a przynajmniej kiedy¶ mia³a tak± opiniê. Sp³yw Drwêc± mo¿na rozpocz±æ w Rychnowskiej Woli albo ze stanicy PTTK w Pi³awkach. Podczas podró¿y mija siê m.in. wysokie piaszczyste skarpy i poro¶niête wierzbami ³±ki. To g³ówne atrakcje tutejszego krajobrazu. Drwêca jest znakomita dla pocz±tkuj±cych kajakarzy, a sp³yw ni± mo¿na ³±czyæ z odnogami Kana³u Elbl±skiego.
TANEW
Gdzie: Roztocze
Tanew to chyba najpopularniejsza rzeka kajakowa na Roztoczu. Podró¿ ni± zapewnia fantastyczne widoki - Tanew p³ynie skrajem poro¶niêtej sosnami Puszczy Solskiej. Sp³yw rzek± najlepiej zacz±æ w miejscowo¶ci Narol albo Paary. Trasy s± bardzo malownicze, ale trochê uci±¿liwe. Przedzieraj± siê m.in. przez mielizny i zaro¶la, dlatego czêsto zdarza siê, ¿e kajak trzeba nie¶æ. Szlak kajakowy wp³ywa te¿ do rezerwatu "Szumy nad Tanwi±", który chroni utworzone w jej obrêbie wodospady lokalnie zwane w³a¶nie szumami.