Polskie trasy konne. Mamy się czym pochwalić!

Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Beskid Niski
Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Beskid Niski
Transbeskidzki Szlak Konny PTTK to najdłuższy w Polsce górski szlak jeździecki. Ma 400 kilometrów długości, zaczyna się w Beskidzie Śląskim, skąd przez Ziemię Żywiecką, Podhale, Pieniny, Beskid Sądecki i Beskid Niski biegnie do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Żeby pokonać go w całości trzeba zarezerwować sobie dwa tygodnie wakacji. Cztery spośród czternastu etapów szlaku prowadzą terenami Beskidu Niskiego (2,5 dnia drogi). Wytyczona tędy trasa przecina beskidzkie wioski, doliny i grzbiety górskie. Jej odcinki nie omijają parków narodowych i rezerwatów przyrody np. Magurskiego Parku Narodowego. Obok Bieszczadów Beskid Niski jest najlepiej przystosowanym do turystyki konnej obszarem górskim w Polsce. Do jazdy najchętniej wykorzystuje się konie huculskie.
shutterstock

Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Bieszczady
Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Bieszczady
Po przejechaniu Beskidu Niskiego wjeżdżamy na teren Bieszczadów. Ostatni etap Transbeskidzkiego Szlaku Konnego zaczyna się w Dołżycy i prowadzi do wsi Wołosate. Także na tym odcinku dużą popularnością wśród jeżdżących cieszą się konie huculskie. Szlak bieszczadzki należy do wyjątkowo pięknych, ponieważ biegnie m.in. szerokimi połoninami i rozdzielającymi je przełęczami. Tę część Karpat przecina sporo tras konnych, kilka zorganizował Bieszczadzki Park Narodowy. Oprócz wypraw szlakiem transbeskidzkim w regionie popularne są obozy jeździeckie i rajdy tematyczne, których organizacją zajmują się Letnie Stanice Górskiej Turystyki Konnej m.in. w Ustrzykach Górnych i Wetlinie.
Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Bieszczady / Fot. Waldek Sosnowski / AG
Transbeskidzki Szlak Konny. Odcinek: Bieszczady / Fot. Waldek Sosnowski / AG

Główny Sudecki Szlak Konny
Główny Sudecki Szlak Konny
Sudecki szlak PTTK biegnie od Lądka Zdroju do Karpacza, jest wyznaczony w najciekawszych partiach Sudetów. Prowadzi leśnymi i górskimi ścieżkami z postojami w schroniskach, ale schodzi też do kilku mniejszych miejscowości. Ze względu na m.in. kamieniste podłoże ma opinię jednego z najtrudniejszych szlaków konnych w Europie. Całkowita długość trasy wynosi 360 kilometrów, żeby pokonać ją spokojnie i bez pośpiechu lepiej zarezerwować sobie dwanaście dni urlopu.
Sudety / shutterstock

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur
Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur
Podlasie i Mazury mogą poszczycić się szlakiem konnym o długości łącznej ok. 400 kilometrów. Trasa biegnie malowniczymi terenami rezerwatów przyrody i parków narodowych - nie omija Biebrzańskiego Parku Narodowego, Wigierskiego Parku Narodowego, a także Puszczy Augustowskiej i okolic Kanału Augustowskiego. Właściciele tutejszych stajni przez cały rok organizują rajdy konne, które przemierzają lokalne puszcze, łozowiska, pola i pojezierza. Każdy dzień takiej wyprawy kończy się noclegiem w zaprzyjaźnionych leśniczówkach albo gospodarstwach agroturystycznych.
Puszcza Augustowska / Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Mazurski Trakt Konny
Mazurski Trakt Konny
Na wakacje w siodle świetnie nadaje się samo centrum Pojezierza Mazurskiego. W rejonie Czerwonego Dworu i Giżycka, a więc około stu kilometrów od Augustowa, biegnie Mazurski Trakt Konny. Ma on 140 kilometrów długości i biegnie terenami o różnym ukształtowaniu, głównie lasami i brzegami jezior. Szlak został wytyczony kilka lat temu z inicjatywy lokalnych stowarzyszeń promujących rozwój gmin północnego obszaru Wielkich Jezior Mazurskich i wciąż nie jest bardzo popularny w Polsce.
Mazury / shutterstock

Transjurajski Szlak Konny
Transjurajski Szlak Konny
Trasa konna po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zaczyna się w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach pod Krakowem i kończy za Częstochową na obszarze Jury Wieluńskiej. Na pokonanie całego szlaku potrzeba około tygodnia. Poza kilkoma kamienistymi odcinkami trasa jest łatwa, piaszczysta, a po drodze mija się sporo baz noclegowych. Konny szlak jurajski przecina Szlak Orlich Gniazd, dlatego w planie wycieczki można uwzględnić zwiedzanie m.in. ruin Ogrodzieńca oraz zamków w Bobolicach i w Mirowie. Jadąc nim dotrzemy do niejednego rezerwatu przyrody, z których chyba najciekawszy to Pustynia Błędowska.
Pustynia Błędowska / shutterstock

Szlaki konne Roztocza
Szlaki konne Roztocza
Terenami Roztocza biegną dwa popularne szlaki konne - Roztoczański Szlak Konny i Ułański Szlak Konny. Długość obu nie przekracza 35 kilometrów. Trasy biegną wzdłuż malowniczych wąwozów lessowych, nie omijają też leśnych i polnych traktów oraz pagórków z punktami widokowymi w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Koniki Polskie zamieszkują m.in. tereny Roztoczańskiego parku Narodowego / shutterstock
Konik Polski / shutterstock