Sopot Trójmiejski Park Krajobrazowy - Szlak Borsuka
Rodzaj aktywności: Trekking
Lokalizacja: Sopot, woj. pomorskie
Stopień trudności: Średni
Dystans: 3,1 km
Przewyższenie: 96,9 m
Autor: GR3miasto
Szlak Borsuka, to jeden z sopockich szlaków spacerowych. Został on wyznaczony przez Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, uczestnika opozycji demokratycznej. Szlak prowadzi śladami wędrówek trójmiejskich opozycjonistów, członków Komitetów Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego, po lasach Sopotu, Gdańska i Gdyni, którzy starali się w ten sposób wykryć i zgubić śledzących ich funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Z uwagi na fakt, że teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest dość mocno pofałdowany przez tutejsze grzbiety morenowe, pokonanie zaledwie 3 km może trochę dać w kość. Szlak Borsuka jest szlakiem pieszym, ale pokonać go można również rowerem górskim. W tym drugim jednak przypadku należy zachować ostrożność w szczególności w dość wąskich zakrętach, które wiodą stromymi zboczami tutejszych lasów. W okresie wilgotnym, szczególnie jesienią, dodatkową przeszkodą mogą byś śliskie konary i korzenie drzew skryte pod liśćmi. Na koronie lasu oraz w dolinach jest sporo błota, dlatego wybierając się na powyższy szlak warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie.
Szlak Borsuka w dużej mierze pokrywa się z długodystansowym szlakiem Skarszewskim oznakowanym kolorem zielonym jak również krzyżuje się z innymi szlakami pieszymi i spacerowymi.
Rewal
Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
Lokalizacja: Rewal, woj. zachodniopomorskie
Kierunek: Rewal - Trzęsacz - Drężewo - Lędzin, woj. zachodniopomorskie
Stopień trudności: Trudny
Dystans: 21,2 km
Autor: Jaromadd
Trzęsacz - Kościół św. Mikołaja - wymiary świątyni oraz detale architektoniczne czyniły z niej jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego. Należący początkowo do katolików kościół po reformacji (Sejmik Trzebiatowski, 1534) stał się świątynią ewangelicką. W ciągu kolejnych wieków kościół był remontowany i przebudowywany. Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz, który morze zaczęło odsłaniać w II połowie XVIII wieku. Zamknięto go w 1809 r.
Po raz pierwszy próbowano zatrzymać zjawisko abrazji w 1750 r., kiedy odległość do klifu wynosiła 58 m. Użyto w tym celu mat z faszyny i pali ochronnych, co niestety nie powstrzymało zjawisk erozyjnych. Mimo że w 1868 r. odległość do klifu wynosiła 1 m, w kościele nadal odbywały się nabożeństwa - ostatnie miało miejsce 2 marca 1874 r. Ze względów bezpieczeństwa świątynię zamknięto 2 sierpnia 1874 r. W 1891 r. w wyniku podmywania klifu ukazały się pierwsze kamienie fundamentowe, natomiast w 1900 r. morze zabrało pierwszy fragment przypory. W nocy z 8 na 9 marca 1901 r. runęła ściana północna. Przez kolejne dziesięciolecia morze zabierało kolejne fragmenty kościoła. Dzisiaj w miejscu, w którym stał kościół zachowała się jedynie część południowej ściany o długości 12 m i wysokości 6 m.
Drężewo - dwór powstał z inicjatywy radcy handlowego Schlutowa. Od niego w 1875 roku Dreżewo kupił Eduard von Bonin. W 1890 roku dwór spłonął, wkrótce został jednak odbudowany został w tym samym stylu, tj. neogotyku angielskiego. Ostatnim właścicielem był Curt von Bonin. Po wojnie pałac w Dreżewie przechodził różne koleje losu. Był własnością państwa, następnie hodowli zarodowej z Cerkwicy, a nawet dzierżawili go poseł Samoobrony Ryszard Bonda wraz z biznesmenem Stanisławem Paszyńskim. Ci ostatni zamierzali wybudować elektrownie wiatrowe. Planów nie zrealizowali, a gospodarstwo pozostawili w ruinie, i pomimo zmiany właścicieli nic się nie zmienia.
Lędzin - pochodzący z XIX wieku wiatrak, stoi około 2 kilometry od morza.
Zabytkowa budowla, została zaadaptowana na ośrodek wczasowy, w którym są wykorzystywane odnawialne źródła energii. Na miejscu można zobaczyć działające fotoogniwa, turbiny wiatrowe i kolektory słoneczne. Ośrodek ma do zaoferowania pokoje 1,2 i 4 osobowe.
Straszyn - Bielkowo pętla
Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
Lokalizacja: Straszyn, Bielkowo, woj. pomorskie
Stopień trudności: Łatwy
Dystans: 10,8 km
Czas trwania: 4 h 17 min
Przewyższenie: 67,87 m
Autor: Badi1981
Trasa przebiega w początkowej fazie wzdłuż pól, później spaceruje się głównie terenami leśnymi. Końcowy odcinek prowadzi wzdłuż rzeki Raduni aż do Jeziora Goszyńskiego. W tym miejscu wycieczka prowadzi żółtym szlakiem (bursztynowy szlak Otomin - Kolbudy) i po drodze napotykamy na niemiłą niespodziankę - mianowicie brak kładki przez rzeczkę. Należy zejść trochę w dół i kiedy spojrzymy w lewo widać w jednym miejscu gruby pieniek przerzucony w węższym odcinku rzeki. My byliśmy z dzieckiem w wózku, więc przejście nie było takie łatwe - jednak myślę, że dla przeciętnego pieszego turysty będzie to przeszkoda jak najbardziej do pokonania.