Sylwester na stoku: Tatry

Ośnieżone szczyty, nieskażona przyroda, smakowita kuchnia, góralska gościnność i dobrze przygotowane stoki - jeśli nie masz pomysłu jak przywitać Nowy Rok, przywitaj go na nartach w Tatrach. To klasyka, która nigdy nie zawodzi.
Sylwester na stoku. Zakopane - ulica Krupówki / shutterstock Sylwester na stoku. Zakopane - ulica Krupówki / shutterstock Sylwester na stoku. Zakopane - ulica Krupówki / shutterstock

Sylwester na stoku. Tatry Zakopane

Sylwester na stoku. Tatry Zakopane

Pierwszym, co kojarzy się z hasłem "narty w Tatrach", jest zapewne Zakopane. Stolica Podhala, która malowniczo przycupnęła u stóp majestatycznych gór, przyciąga gości przez cały rok, ale najbardziej urokliwie wygląda zimą, kiedy przez oświetlone Krupówki w skrzypiącym śniegu i wśród dźwięku dzwonków przetacza się gwarny tłum. Mimo narzekań niektórych na kolejki, infrastrukturę i wysokie ceny Zakopane niewątpliwie ma swój urok i są tacy, którzy potrafią wracać tu co roku, a zagranicznych gości też jest coraz więcej - zwłaszcza ze wschodu.

Dawniej bywało tu nie mniej światowo, bo modny kurort już w XIX wieku doceniły takie znakomitości jak Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Karol Szymanowski. Spacerując po ośnieżonych uliczkach wciąż można poczuć tamtą atmosfer ę - w pięknych drewnianych willach (zwłaszcza wzdłuż ulicy Kościeliskiej), maleńkim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, czy regionalnych karczmach serwujących zziębniętym tradycyjnego moskala i solidny kubek grzańca. Rozlokowały się zwłaszcza wzdłuż słynnego deptaka Krupówki, którym oprócz tłumu turystów przechadzają się towarzyszące im na zdjęciach owczarki albo białe misie, i z którego rozciąga się piękny widok na nie mniej słynną Gubałówkę z jednej strony i Giewont z krzyżem na szczycie z drugiej.

Jeśli przyjedzie się tu w okresie świąteczno-noworocznym można liczyć na kluski z makiem na stole i kolędników za oknem: Podhale od lat przemierzają anioł, Herod, diabeł, śmierć i turoń. Zupełnie inne od letnich będą także wycieczki piesze w góry: choć o tej porze roku turyści nie powinni się wybierać powyżej schronisk, spacerując prowadzącymi do nich dolinami będą je mieć tylko dla siebie. Po powrocie wymoczą się w basenach z gorącą wodą otoczonych śnieżnymi zaspami, bo w Zakopanem znajduje się chyba najsłynniejszy Aquapark w kraju. Jednak najwięcej osób przypnie deski i ruszy na stoki - miasto pod Giewontem, w którym narciarstwo można uprawiać niemal w centrum, jest największym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce i nawet wybredni będą mieli tutaj co robić.

Weź udział w konkursie. Wygraj wyjazd narciarski do Austrii!

Sylwester na stoku. Tatry Kasprowy Wierch

Sylwester na stoku. Tatry Kasprowy Wierch

"Świętą górą" narciarzy jest Kasprowy Wierch - wagoniki kolejki wwożą ich tu na wysokość niemal 2 tys. m.n.p.m. Ponieważ bilety można kupić online, da się już uniknąć irytujących kolejek i krążących wokół nich koników. Wjeżdżając na górę przez kilkanaście minut można podziwiać piękne ośnieżone szczyty, a przed przypięciem nart (albo w przerwie szusowania) dołożyć do tego widoki na panoramę Tatr polskich i słowackich w barze przy górnej stacji.

Sezon na Kasprowym trwa zwykle od połowy grudnia, a w najbardziej śnieżne zimy grubość pokrywy białego puchu sięga 2 metrów. Narciarze mają tu kilkanaście kilometrów tras prowadzących do Kuźnic przez halę Gąsienicową (i dalej przez Nosalową Przełęcz - razem 6 km, różnica poziomów prawie 1000 metrów) albo Goryczkową (stąd jest także odnoga przez halę Kondratową - raczej dla wytrawnych narciarzy). Mogą również szusować w górze w kotle Gąsienicowym albo Goryczkowym, skąd z powrotem na szczyt wwiozą ich wyciągi krzesełkowe. Obie trasy w kotłach są szerokie i dość trudne - strome na początku, czasem oblodzone i muldziste.

Przy nartostradzie przez Halę Goryczkową znajduje się hotel górski Kalatówki: wybudowany na wysokości prawie 1200 m.n.p.m w malowniczej dolinie przy szlaku wiodącym na Giewont i Czerwone Wierchy jest doskonałym miejscem na wypoczynek i bazą wypadową. Można tu przypiąć narty w drzwiach i zjechać do Kuźnic, by wrócić kolejką na Kasprowy, a stamtąd po szaleństwie dojechać na nartach pod drzwi albo - jeśli jest się mniej zaawansowanym czy zmęczonym - skorzystać z przyhotelowego wyciągu i łagodnego stoku w Suchym Żlebie.

Sylwester na stoku. Tatry Gubałówka

Sylwester na stoku. Tatry Gubałówka

Doskonałym miejscem na narty są również zbocza popularnej Gubałówki, na którą wspinają się niemal z Krupówek wagonik kolejki. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na grań Tatr z Giewontem i Czerwonymi Wierchami oraz samo Zakopane. Można ją podziwiać dłużej wybierając się na półgodzinny spacer grzbietem w kierunku Butorowego Wierchu, na który dojeżdża z dołu wyciąg krzesełkowy (jest możliwość zakupu biletu łączonego - wjazd kolejką, zjazd wyciągiem albo na odwrót). Narciarze i snowboardziści na szczycie Gubałówki mają do wybory kilka wyciągów i tras - przede wszystkim przy kolejce i na górnej polanie - głównie łatwych i średnich. Jest tu też rynna halfpipe, szkółka, serwis i wypożyczalnie oraz restauracje i kilka barów, o atrakcjach typu lunety do podziwiania widoków, psie zaprzęgi czy fotka z białym niedźwiedziem nie wspominając.

Przedłużeniem południowego stoku Gubałówki są Butorowy Wierch i Polana Szymoszkowa, na których również znajdują się wyciągi i trasy narciarskie. Na Szymoszkowej w grudniu ruszy park dla dzieci z transporterem taśmowym, czyli wyciągiem, z którego mogą bezpiecznie korzystać nawet maluchy, oraz instruktorem, pod okiem którego będą mogły doskonalić narciarstwo. Tegoroczna nowością będą też karnety czasowe obejmujące od pół do trzech dni.

Weź udział w konkursie. Wygraj wyjazd narciarski do Austrii!

Sylwester na stoku. Tatry Nosal

Sylwester na stoku. Tatry Nosal

Jednym z najlepszych pod kątem infrastruktury terenów narciarskich w Polsce i drugim co do popularności - tuż po Kasprowym Wierchu - w Zakopanem są także zbocza Nosala, na których znajdują się zarówno łagodne trasy dla początkujących, jak i bardzo trudna dla zaawansowanych. Na górę wwozi kolej linowa i kilka wyciągów, a stoki są oświetlone i sztucznie naśnieżane.

Sylwester na stoku. Tatry Harenda / Marek Podmokły / AG Sylwester na stoku. Tatry Harenda / Marek Podmokły / AG Sylwester na stoku. Tatry Harenda / Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Sylwester na stoku. Tatry Zakopane - inne stoki

Sylwester na stoku. Tatry Zakopane - inne stoki

Oprócz tego w Zakopanem można także jeździć na innych wyciągach - pojedynczych na łagodnych stokach, gdzie bawią całe rodziny, albo w ośrodkach. Ponieważ znajdują się praktycznie w mieście, można na nie wyskoczyć między zupą a drugim daniem - choćby pod Skocznię, na Antałówkę, czy Pardałówkę. Na znajdującym się w kierunku Poronina osiedlu Harenda mieści się ośrodek o tej samej nazwie oferujący krzesełka, kilka wyciągów, wypożyczalnię, szkółkę, a przede wszystkim - trasy od bardzo łatwych po bardzo trudną, a na stokach Buńdówek i Budzowskiego Wierchu w kierunku Kościeliska - łatwe trasy dla początkujących. Samo Kościelisko, uznawane za kolebkę narciarstwa biegowego, również oferuje kilka nieźle przygotowanych i - co ważne dla zniechęconych tłumami w Zakopanem - mniej przepełnionych stoków.

Sylwester na stoku. Tatry Ośrodek Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej / CC / Wikimedia / Łukasz Goryl Sylwester na stoku. Tatry Ośrodek Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej / CC / Wikimedia / Łukasz Goryl Sylwester na stoku. Tatry Ośrodek Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej / CC / Wikimedia / Łukasz Goryl

Sylwester na stoku. Tatry Zakopane i okolice

Sylwester na stoku. Tatry Zakopane i okolice

Dużą zaletą Podhala jest jego różnorodność i możliwość jeżdżenia niemal codziennie w innym miejscu - ponieważ Zakopane od innych ośrodków dzieli kilkanaście-kilkadziesiąt jazdy samochodem, Stary Rok można pożegnać np. na Nosalu, a Nowy powitać w Białce Tatrzańskiej. Ta położona zaledwie 21 km od stolicy Tatr malownicza miejscowość w niektóre zimowe dni ma więcej gości niż mieszkańców. Narciarzy przyciągają cieszące się zasłużoną sławą ośrodki Kotelnica, Bania i Kaniówka, w których mają do dyspozycji wiele zróżnicowanych tras. Białka jest też doskonałym miejscem na narciarstwo rodzinne - jedna z najnowszych kanap ma system zabezpieczający dzieci przed wypadnięciem, a w ośrodku Bania wyposażonym z myślą o maluchach znajdują się m.in. przedszkole narciarskie, zimowa karuzela i wyciągi dla nich. Na wszystkich wyciągach w Kotelnicy, Kaniówce i Bani oraz w Jurgowie i Kluszkowcach (Czorsztyn Ski) można szusować na wspólnym karnecie Tatra Ski. W samej Białce jest jeszcze kilka innych nie objętych nim wyciągów.

Niedaleko Białki znajduje się Bukowina Tatrzańska - jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce, słynąca ze swoistego bezwietrznego i słonecznego mikroklimatu. W miejscowości znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich oraz oświetlone i naśnieżone trasy. Doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa rodzinnego jest np. ośrodek na Wierchu Rusińskim.

Narciarskich atrakcji nie brakuje również w gminie Poronin. Można tu jeździć m.in. w miejscowościach Ząb, Murzasichlu, czy uroczym Małym Cichem.

Weź udział w konkursie. Wygraj wyjazd narciarski do Austrii!