Skala inwestycji nie jest oczywiście taka, jak np. u naszych południowych sąsiadów. Dla przykładu tylko w słynnym słowackim ośrodku Jasna Chopok Niskie Tatry budowa supernowoczesnych kolejek i poszerzenie systemu naśnieżania pochłonie w tym i przyszłym roku aż 45 mln euro.
Ale właściciele wielu polskich stacji też rozumieją, że narciarze nie mają ochoty przyjeżdżać do narciarskich skansenów.
Narty w Polsce - Szczyrk
Za narciarski skansen uchodził dotychczas Ośrodek Narciarski Czyrna - Solisko w Szczyrku. Ośrodek przez lata uważany za największą stację narciarską w kraju - jest tu 13 tras o łącznej długości 25 km. Dwie z nich - czarna "Bieńkula" oraz czerwona "Golgota" posiadają homologację FIS. Niestety, bolączką ośrodka były - i wciąż są - przestarzałe wyciągi orczykowe. Od zeszłego roku państwowy wcześniej ośrodek ma nowych właścicieli, którzy przygotowują się do budowy kolejek linowych. Pierwsza z nich ma się pojawić w przyszłym roku, ale już w nadchodzącym sezonie narciarzy przywitają pewne udogodnienia.
- Będzie to zmodernizowany system naśnieżania, którego wydajność wzrosła dwukrotnie. Dzięki temu dobrze naśnieżone mają być trasy w Czyrnej, na których zawsze był z tym problem - wyjaśnia Stanisław Richter, prezes ośrodka. Z myślą o lubiących jeździć wieczorem, unowocześniono oświetlenie na trasie Suche-Solisko - pojawiło się tu 20 nowych lamp. Ośrodek wprowadzi też karnet wieczorny - obowiązujący od 16.30 do zamknięcia wyciągów. Przy dolnych stacjach wyciągów zostanie uruchomiony darmowy, bezprzewodowy dostęp do internetu. Wielu narciarzy z pewnością ucieszy darmowy parking na Hali Pośredniej.
Zmienia się też drugi szczyrkowski ośrodek - Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzycznem. Trwa tu modernizacja trasy narciarskiej FIS, polegająca na niwelacji terenu, wyrównaniu garbów i nierówności oraz likwidacji trawersów. Dzięki temu będzie ją można lepiej przygotowywać do jazdy.
Narty w Polsce - Korbielów
Z pięknej lokalizacji słynie Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie. Jest położony na najwyższej - po Kasprowym Wierchu - narciarskiej górze w kraju. Wytyczono tu 20 km tras zjazdowych, działa 10 wyciągów, niestety bardzo leciwych. Na szczęście i ten ośrodek został przed kilkoma miesiącami sprywatyzowany. Pierwsze efekty zobaczymy już podczas nadchodzącej zimy. - Chcemy, aby narciarzom było u nas wygodniej - mówią w ośrodku. Do tej pory, aby dostać się do jedynej kolejki krzesełkowej kursującej na Halę Szczawiny, narciarze prosto z parkingu musieli wspinać się po długich i niewygodnych schodach wyciętych w stoku. Ich pokonanie w butach narciarskich i z deskami na ramieniu było ciężkie. Teraz to się zmieni, gdyż w miejscu schodów zostanie uruchomiony specjalny taśmociąg o długości 200 m, którym narciarze wygodnie pojadą z parkingu prosto pod kasy kolejki. W kolejnych latach nowy właściciel planuje m.in. budowę nowych kolejek linowych i oświetlenie tras.
Narty w Polsce - Bielsko-Biała
To nie pomyłka - od nadchodzącego sezonu to duże i piękne miasto znajdzie się na mapie polskich ośrodków narciarskich. Właśnie trwa tu budowa nowoczesnej stacji na stoku Dębowca. Powstaje tu czteroosobowa kolejka krzesełkowa o długości około 600 m oraz krótki wyciąg orczykowy dla dzieci uczących się jeździć na nartach. Obok będą dwie sztucznie naśnieżane i oświetlone trasy narciarskie oraz snowpark dla snowboardzistów. U podnóża góry będzie parking dla gości. Wszystko pochłonie 23 mln zł. Rozruch nowego ośrodka jest planowany wraz z nadejściem zimy.
Narty w Polsce - Wisła, Ustroń i Istebna
Ośrodki w tych znanych miejscowościach przechodzą metamorfozę już od kilku lat. Dzięki temu nowoczesne koleje linowe wożą narciarzy już w takich stacjach jak Soszów, Cieńków i Nowa Osada w Wiśle oraz Czantoria w Ustroniu. Czteroosobowa kolejka, naśnieżane i oświetlone trasy czekają też w ośrodku Zagroń w Istebnej. Ale nie tylko one - to pierwsza stacja w Beskidach, gdzie prosto po nartach można wskoczyć do parku wodnego. Niedawno otwarto go u podnóża stoku - kąpiących się widać z trasy przez przeszklony dach - a na gości czeka tu basen z hydromasażami, gejzerami, wodospadami, rwącą rzeką, wodną grotą i długą zjeżdżalnią.
Krynica i Wierchomla
Te stacje bez wątpienia należą do najdynamiczniej rozwijających się w kraju, dlatego nawet najbardziej wybredni narciarze powinni być usatysfakcjonowani. Jaworzyna Krynicka oferuje kolejkę gondolową, dwie kolejki krzesełkowe oraz kilka wyciągów o łącznej przepustowości prawie 14 tys. osób na godzinę. Narciarze mogą tu korzystać z ponad 12 km zróżnicowanych tras. W pobliżu czeka też malownicza stacja Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla z dwoma wyciągami krzesełkowymi i kilkoma orczykami. Narciarze lubią tutejsze szerokie trasy, na których łatwiej znaleźć miejsce dla siebie.
Narty w Polsce - Tatry i Podhale
Wiele osób nie wyobraża sobie zimy bez narciarskiej wizyty na Kasprowym Wierchu. Ci, którzy nie chcą pchać się tak wysoko, mają do dyspozycji całkiem sporo stacji w okolicy. Jedną z nich jest Polana Szymoszkowa w Zakopanem, gdzie mogą jeździć cale rodziny. Od grudnia ruszy tu Kids Park Szymoszkowa - zimowy plac zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi goście pod okiem instruktora będą mogli rozwijać swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe. Oprócz kolorowych zabawek i przeszkód pojawi się tu dla nich taśmociąg.
Wielu sympatyków ma ulokowana w pobliżu stolicy Tatr stacja Małe Ciche. W tym sezonie narciarzy przywita tutaj zmodernizowana kolej linowa. Będzie to tzw. kolej wyprzęgana ? kursujące kanapy na początku i końcu trasy zwolnią do minimum, co poprawi wygodę i bezpieczeństwo użytkowników. Zmniejszy się też czasu wjazdu na górę z 12 do około 5 minut.
Zasłużoną sławą cieszą się funkcjonujące razem ośrodki w Białce Tatrzańskiej - Kotelnica Białczańska, Bania i Kaniówka. W sumie znajduje się tutaj siedem kolejek linowych o zróżnicowanej długości oraz mnóstwo tras, w tym wiele dostosowanych dla całych rodzin. Najnowsza, istniejąca od zeszłego sezonu 6-osobowa kolejka o długości 1100 m jako jedna z pierwszych na świecie została wyposażona w niebieskie osłony przeciwwietrzne. Posiada też system zabezpieczający dzieci przed wypadnięciem w trakcie jazdy. Wzdłuż niej udostępniono dwie nowe, naśnieżane trasy. Ciekawostka - jedną z nich wyposażono w lampy firmy, która oświetlała m.in. stadion na Wembley w Londynie.
Narty w Polsce - Szklarska Poręba i Zieleniec
Nie można też zapomnieć o bardzo ciekawych ośrodkach ulokowanych w innym rejonie Polski. Ulubioną stacją wielu narciarzy jest Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie. To jeden z największych ośrodków w Karkonoszach, oferujący 12 km zróżnicowanych tras. Można tu korzystać z trzech kolejek linowych - najnowsza z nich, nazwana "Karkonosze Express", wozi od niedawna narciarzy 6-osobowymi kanapami. Ma aż 2,4 km długości!
Z kolei Zieleniec jest największym ośrodkiem w Kotlinie Kłodzkiej. Na narciarzy czeka tutaj aż 28 wyciągów i mnóstwo zróżnicowanych tras, w tym 10 przystosowanych do jazdy po zmroku. Pomiędzy tutejszymi stokami możemy się swobodnie przemieszczać nie odpinając nart. Na snowboardzistów czeka tutaj ciekawy snowpark.
To oczywiście tylko przykłady ciekawych polskich ośrodków, wszystkich wymienić nie sposób. Jeżeli chcesz poszaleć na deskach w Polsce, na pewno znajdziesz coś dla siebie.