Puszcza Solska: Szlak Szumów
Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
Stopień trudności: Średni
Dystans: 14,9 km
Lokalizacja: Susiec, woj. lubelskie
Autor: stokrotka21
Szlak Szumów to okrężny szlak pieszy o długości 17 km, który bierze swój początek w Suścu na stacji PKP i tam kończy swój bieg. Kierunek jego zwiedzania jest dowolny, jednak dla mniej wprawionych piechurów polecam zwiedzanie w kierunku zachodnim. Istnieje wówczas możliwość skrócenia trasy do 12 km przy jednoczesnym obejrzeniu najciekawszych fragmentów szlaku. Szlak prowadzi przez atrakcyjny i bardzo popularny w Polsce rezerwat Nad Tanwią. Powstał on w 1958 roku i obejmuje swym zasięgiem powierzchnię ok. 41 ha. Chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzek Jeleń i Tanew wraz z małymi wodospadami. Na zakolu rzeki Tanew w miejscowości Huta Szumy (dawniej Rebizanty) na odcinku 400 m znajduje się ich aż dwadzieścia cztery. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii, poprzecznie do brzegu rzeki, a od dźwięku spadającej wody nazywa się je "szumami".
Szlak Szumów (Puszcza Solska) / fot. stokrotka21
Trasy i mapy interaktywne dostarcza:
Kotlina Sandomierska: Szlak pieszo-rowerowy po Lasach Janowskich
Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
Stopień trudności: Łatwy
Dystans: 73,9 km
Czas trwania: 122 h 31 min
Lokalizacja: woj. lubelskie
Autor: damarcus77
Opisywaną trasę można pokonać w jeden dzień rowerem lub w dwa dni pieszo. Szlak jest w pełni oznaczony. Trasa przebiega po pięknych o każdej porze roku Lasach Janowskich, skrawkiem Wyżyny Lubelskiej, a także przez Janów Lubelski. Na trasie piękna przyroda, ciekawe miejsca związane z historią Polski (Porytowe Wzgórza), a także urokliwe małe wioski, w których zobaczymy dawne rzemiosło tych ziem (Łążek Garncarski). W Janowie Lubelskim możemy odpocząć nad zalewem lub umieszczoną na rynku piękną fontanną, bijącą wprost ze źródełka. Można też odwiedzić muzeum kolejki wąskotorowej lub wypocząć aktywnie w stadninie koni . Przemierzając trasę, niejednokrotnie możemy natknąć się na dziką zwierzynę (sarny, wydry, jastrzębie, lisy itp.). Wystarczy mieć oczy otwarte.
Kaszuby: Góra Donas - Krzyżowa Góra
Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
Stopień trudności: Łatwy
Dystans: 8,8 km
Czas trwania: 3 h 7 min
Lokalizacja: Gdynia, woj. pomorskie
Autor: badi1981
Trasa dość łatwa, prowadzi głównie przez tereny leśne i miejscami zahacza o osiedla domków jednorodzinnych. Zaczynamy na górze Donas pod wieżą telekomunikacyjną (warto na nią wejść i podziwiać rozległą nadmorską panoramę Gdyni), stamtąd żółtym szlakiem obchodzimy okolice wieży. Okolice te polecam zwłaszcza jesienią, ponieważ teren jest bogaty w grzyby. Po dojściu do skrzyżowania szlaków wybieramy szlak czarny. Po krótkim spacerze przez las dochodzimy do pętli autobusowej przy ul. Miętowej. W Gdyni Dąbrowie mijamy ją, a następnie osiedle domów jednorodzinnych i w miejscu, gdzie kończy się czarny szlak, dalej idziemy znów szlakiem żółtym w prawo. Po swojej prawej stronie nadal mamy zabudowania, jednak po niedługim czasie szlak odbija w lewo w dół do rzeki Kaczej - tam przechodzimy przez kładkę. Od tego momentu następuje dość długi etap leśny. Po drodze miniemy drogę asfaltową (ul. Wiczlińską).
Idziemy szlakiem żółtym aż do momentu, kiedy nie natkniemy się na czarny szlak Zagórskiej Strugi, wówczas podążamy nim dość krętą ścieżką. Droga kluczy miejscami wśród dość wysokich traw, aby po jakimś czasie zacząć piąć się ostro w górę. Tak dochodzimy do Góry Krzyżowej. Miejsce jest słabe widokowo, ponieważ wokół rośnie bardzo dużo drzew. Spad jednak jest na tyle duży, by docenić wysokość, na jakiej się znajdujemy.
Po łagodnym zejściu z góry dochodzimy do ulicy Wiczlińskiej, opuszczamy szlaki i udajemy się w kierunku działek Wiczlino, aby tuż przed nimi skręcić w lewo w ścieżkę. Ścieżka prowadzi wstępnie dookoła ogrodów działkowych, później schodzimy z ubitej drogi i wchodzimy na dróżkę wydeptaną w trawie - nią podążamy cały czas zgodnie z jej biegiem, aż dojdziemy do wolnostojącego małego gospodarstwa - mijamy je i gdy dochodzimy do skrzyżowania dróg, skręcamy w lewo.
Po krótkiej chwili trafiamy znowu na żółty szlak, który doprowadzi nas do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak czarny. Teraz powrót trasą, którą pokonaliśmy na samym początku. Pomimo paru podejść pod górkę trasa nadaje się dla rodziców z dziećmi w wózku. Parokrotnie natrafialiśmy na drzewa leżące w poprzek drogi, jednak nie były to duże przeszkody.
Pojezierze Poznańskie: Szlak Stu Jezior
Rodzaj aktywności: Rower górski
Stopień trudności: Średni (przeważnie szosy o małym natężeniu ruchu, kilka piaszczystych odcinków, szlak oznaczony kolorem czarnym)
Czas trwania: 6 h 25 min
Lokalizacja: Poznań (Poznański Węzeł Rowerowy) - Międzychód, woj. wielkopolskie
Autor: rattusnorvegicus
Szlak Stu Jezior to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych widokowo tras regionu. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, jednego z ulubionych wśród mieszkańców Poznania regionów letniskowych. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais-Sankt Petersburg).
Na trasie warto zobaczyć:
* Kiekrz - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim Jeziorem Kierskim - przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko;
* Sobotę - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.;
* Pamiątkowo - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego Jeziora Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe;
* Baborówko - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki;
* Szamotuły - dawny zamek Nałęczów Szamotulskich z drugiej połowy XV w. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI - XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. - muzeum ze zbiorami etnograficznymi; Baszta Halszki z XVI w.; w pobliskim spichrzu z XIX w. znajduje się wystawa archeologiczna z przedmiotami pochodzącymi z terenów budowy gazociągu jamalskiego;
* Ostroróg - późnogotycki kościół NMP Wniebowziętej z pierwszej poł. XV w., obecnie barokowy;
* Zajączkowo - na półwyspie nad Jeziorem Zajączkowskim - późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80-tych XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty;
* Łężeczki - zabudowania folwarczne z drugiej poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew - punkt widokowy, powstały w 1994 r.
* Chrzypsko Wielkie - późnogotycki kościół św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w.
* Sierakowski Park Krajobrazowy - utworzony w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego; liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy.
Pogórze Śląskie: Szlak bunkrów w Bielsku-Białej
Rodzaj aktywności: Rower górski
Stopień trudności: Średni
Dystans: 8,0 km
Czas trwania: 1 h 24 min
Lokalizacja: Bielsko-Biała, woj. śląskie
Autor: guidoak
W Bielsku-Białej znajduje się 20 bunkrów z czasów II wojny światowej. Wszystkie zostały zbudowane w 1939 roku przez Armię Kraków wzdłuż linii obrony Śląska. Każdy znajdujący się w tej okolicy bunkier został ponumerowany w dokumentacji przez historyków. Ta trasa prowadzi przez niektóre z nich. Większość bunkrów znajduje się kilkadziesiąt metrów od konkretnej drogi, więc dojazd i trafienie do nich nie jest trudne. Tylko jeden z bunkrów, a dokładnie bunkier nr 12, był tak zarośnięty krzakami itp., że nie byłem w stanie do niego dojść, reszta jest dobrze wyeksponowana. Trasa kończy się na osiedlu Sarni Stok, tj. około 500 metrów od drogi Bielsko-Katowice.
Trasy i mapy interaktywne dostarcza: