Polska: szlaki na jesienne wycieczki [Kotlina Sandomierska, Jura Krakowska-Częstochowska, Góry Izerskie, Roztocze, Pogórze Karpackie]

Propozycje krótkich wycieczek po Polsce na jesienne popołudnia lub weekendy - urokliwe zakątki i wielu miejsc wytchnienia dla szukających ciszy i spokoju z dala od ulicznego gwaru.

Szlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska)

Szlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska)

Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka

Stopień trudności: Średni

Dystans: 17,6 km

Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Trzebownisko

Autor: lgdeurogalicja

Szlak prowadzi wzdłuż koryta starego Wisłoka, który przed laty zmienił swój bieg i na odcinku wytyczonej trasy przecina teren trzech gmin: Trzebownisko, Krasne i Czarna. Trasa 17-kilometrowego szlaku powstała z myślą ocalenia tego jakże ciekawego miejsca przed jego degradacją. Nie brak tu charakteryzujących starorzecze zakoli, urokliwych zakątków i wielu miejsc wytchnienia dla szukających ciszy i spokoju z dala od ulicznego gwaru. To niejako przystań dla zmęczonych codziennym pośpiechem i stresem. Tu każdy może zatrzymać się na chwilę, by odetchnąć. Szlak można pokonać pieszo, wędrując oznakowaną błękitnym kolorem ścieżką. Amatorzy jazdy na dwóch kółkach mają do dyspozycji centralną część szlaku, która prowadzi przez wieś Palikówka. Natomiast zapaleńcy crossowych wyczynów mogą spróbować swoich sił na całej długości trasy, ale to przygoda tylko dla odważnych.

Szlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska) / fot. lgdeurogalicjaSzlak Starego Wisłoka (Kotlina Sandomierska) / fot. lgdeurogalicja

Stare koryto Wisłoka to teren pełen zieleni, ostoja wielu gatunków roślin i zwierząt, dlatego baczny obserwator z pewnością zauważy wiele ciekawych, a nawet rzadkich okazów. Szlak można przemierzać nie tylko latem, każda pora roku tworzy odmienny krajobraz i przyciąga swoim urokiem. Trasa jest atrakcyjna nie tylko pod względem walorów przyrodniczych, ale też ciekawych obiektów architektonicznych i kulturalnych. Z uwagi na liczne, często bardzo tajemnicze postacie i legendy związane z tym obszarem, wzdłuż szlaku usytuowane są rzeźby symbolizujące tradycyjne opowieści oraz podkreślające unikatowy i tajemniczy charakter Szlaku Starego Wisłoka. Krajobraz starorzecza tworzą liczne zakola nadające mu charakter wijącej się wstęgi. Wśród pól i łąk, które sąsiadują ze starorzeczem, pasmo zadrzewień i bujnej roślinności tworzy niecodzienny widok (najlepiej oglądać go z lotu ptaka). Naturalne warunki panujące na starorzeczu oraz odmienny typ biotopu wodnego w porównaniu z korytem rzeki przyczyniły się do powstania urozmaiconej szaty roślinnej oraz bogatej fauny. Dodatkowo woda starorzecza jest cieplejsza od wody korytowej i w większości odcinków jest to zbiornik nieprzepływowy o nieznacznej wymianie wód. Powoduje to bardzo szybki rozwój roślinności wodnej i często doprowadza do szybkiego procesu wypłycania koryta.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl

Szlak Gór Gorzkowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska)

Szlak Gór Gorzkowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska)

Rodzaj aktywności: Trekking

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 9,4 km

Przewyższenie: 350,64 m

Lokalizacja: Polska, śląskie, Zrębice

Autor: marcin

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na skrzyżowaniu pod kościołem w Zrębicach, skąd udajemy się na południe w stronę wsi Krasawa. Po dojściu do skrzyżowania przy zadaszonej studni kontynuujemy spacer na południe szlakiem czarnym, dopiero po przejściu przez las skręcamy w lewo w drogę asfaltową do Siedlca. Cały czas podążając czarnym szlakiem, dochodzimy do kamieniołomu nazywanego Warszawskim, który jest wspaniałym plenerem dla zdjęć. Wysokie ściany z białego wapienia wyglądają bardzo ciekawie, ale by dobrze się im przyjrzeć, należy zejść w dół. Wśród kamieni leżących w kamieniołomie bez trudu można znaleźć takie, w których zachowane są skamieliny amonitów i innych prehistorycznych stworzeń zamieszkujących morza i żyjących w obrębie olbrzymiej rafy koralowej, której pozostałością jest cała Jura krakowsko-Częstochowska. Wszystkie wapienne skały w tym regionie to pozostałości po pancerzykach mniejszych i większych stworzeń. Następnie idąc czarnym szlakiem przez las wychodzimy na parkingu w okolicach ruin zamku Ostrężnik.

Krasnobrodzkie wąwozy (Roztocze)

Krasnobrodzkie wąwozy (Roztocze)

Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka

Stopień trudności: Średni

Dystans: 4,2 km

Czas trwania: 1 h 1 min

Średnia prędkość: 4,09 km/h

Przewyższenie: 309,03 m

Lokalizacja: Polska, lubelskie, Krasnobród

Autor: ruckus

Ścieżka łatwa, krótka i przyjemna. Prowadzi przez jedne z piękniejszych wąwozów lessowych znajdujących się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Trasę rozpoczynamy na parkingu znajdującym się przy ulicy Kościuszki w Krasnobrodzie. Trasa praktycznie w całości prowadzi po oznakowanej czerwonym kolorem ścieżce spacerowej. Na samym początku wędrówki warto zboczyć z drogi w celu odnalezienia pozostałości kirkutu, który znajduje się na szczycie wysokiej skarpy nieopodal parkingu. Kirkut ten obecnie jest bardzo zarośnięty, ale wytrwałym wędrowcom na pewno uda się znaleźć jeszcze kilka macew. My udajemy się dalej wzdłuż zabudowań i docieramy do pierwszego lessowego wąwozu. Wąwóz ten powstał wskutek erozji i wymywania powierzchni lessowej, jest to tak zwany wąwóz "V"-kształtny. Przemierzając ten wąwóz, możemy się zapoznać z systemami korzeniowymi wielu gatunków drzew. Idąc dalej, napotykamy na kapliczkę wotywną typu słupowego ufundowaną przez jednego z leśniczych. Kilkaset metrów dalej - kolejne znaki, tym razem niebieskiej ścieżki spacerowej, którą udając się w lewo, możemy dojść do kaplicy św. Rocha. Idąc dalej, wchodzimy w zwarty kompleks buczyny karpackiej, która właśnie tu ma swoją wschodnią granicę występowania. W zwartych koronach buczyny, szczególnie latem, możemy mieć problem ze znalezieniem dobrego sygnału GPS. Idąc dalej, schodzimy do jednego z najgłębszych i największych wąwozów. W przejściu tego odcinka przeszkadzać nam będą powalone drzewa. Celowo są one jednak nieuprzątnięte, ponieważ znajdujemy się w rezerwacie ścisłym, w którym nie prowadzi się normalnych prac leśnych. Po przejściu wąwozu wchodzimy w podmokły ols . Po lewej zobaczyć można mniejszy wąwóz ze źródłem. W czasie okupacji niemieckiej było to miejsce ukrywania się ludności i oddziałów partyzanckich prężnie działających na tych terenach. Dochodzimy do drogi leśnej prowadzącej do Hutek. Tu ścieżka spacerowa odbija w prawo, my natomiast idziemy dalej kamienną drogą. Zmienia się ukształtowanie terenu, podłoże, a także drzewostan. Wchodzimy na wydmy piaskowe porośnięte borem sosnowym świeżym. Zaraz za wydmami zobaczmy stawy rybne, po lewej stronie staw o nazwie "Podkaplica", a po prawej staw "Okender". Po lewej widzimy stary kamienny budynek zwany rybakówką. Udajemy się groblą na parking w okolicy zalewu kąpieliskowego na ulicy Wczasowej. Tu kończymy naszą wędrówkę.

Tuchowski Las (Pogórze Karpackie)

Tuchowski Las (Pogórze Karpackie)

Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka

Stopień trudności: Średni

Dystans: 4,1 km

Czas trwania: 2 h 12 min

Średnia prędkość: 1,86 km/h

Przewyższenie: 299,79 m

Lokalizacja: Polska, małopolskie, Tuchów

Autor: areczqu

Do Tuchowskiego Lasu dojechaliśmy ok. 16:10, auto zostawiliśmy na parkingu przed wejściem do lasu. Początkowo trasa biegnie leśną dróżką w dół (pokonujemy różnicę wzniesień wynoszącą ok. 60 metrów). Obserwujemy po drodze liczne karmniki dla ptaków, mijamy mosteczek i paśnik, aż dochodzimy do Wielkiego i Małego Stawu. Tam robimy sobie dłuższy odpoczynek. W miejscu tym znajdują się dwie altanki, w tym jedna z metalowym rusztem, a druga z grillem murowanym. Na mostku przy Wielkim Stawie można przysiąść i odpocząć. Początek trasy jest dość ciężki, wychodzimy cały czas pod górę, pokonujmy największą różnicę wzniesień na trasie całej wycieczki. Droga cały czas wiedzie przez las, w zasadzie nic szczególnego tam nie znajdujemy, nie ma żadnych tablic, oznaczeń, trasa jest nieco monotonna. W końcu mijamy szlaban i docieramy do pierwszej ławeczki, gdzie można odpocząć. Czytamy tablicę informacyjną o znajdującym się w pobliżu mrowisku. Następnie docieramy do rozstajów dróg, gdzie naszym oczom ukazują się widoki, które w pełni rekompensują dość monotonną do tej pory trasę. Wybieramy czarny szlak, idziemy nim jakiś czas, by następnie przy słupku informacyjnym skręcić w stronę cmentarza nr 164 z okresu I wojny światowej. W bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się ławeczka, kolejny odpoczynek. Po uzupełnieniu sił udajemy się dalej - możemy wybrać drogę na wprost, bądź skręcić w lewo, na co się decydujemy. Miejscami droga prowadzi ostro w dół, miejscami pod górkę. W każdym razie w niektórych miejscach jest dość ślisko, trzeba uważać. Po drodze mijamy dwa strumyczki, robimy jeszcze krótki odpoczynek na trasie, po czym dochodzimy do drogi głównej. Stąd już tylko 330 metrów na parking.

Na Izerskim Szlaku Cietrzewia (Góry Izerskie)

Na Izerskim Szlaku Cietrzewia (Góry Izerskie)

Rodzaj aktywności: Narciarstwo biegowe

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 13,4 km

Czas trwania: 2 h 38 min

Średnia prędkość: 5,08 km/h

Przewyższenie: 1 051,73 m

Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Świeradów-Zdrój

Autor: ms190170

Szlak został oznakowany i udostępniony turystom w styczniu 2012 r. Przedstawiam jedynie fragment Szlaku Cietrzewia. Doszedłem nim dosłownie kilka kroków za Polanę Izerską. Dalej prowadzi on do Jakuszyc, wytrwalsi dojdą zapewne do Szklarskiej Poręby, skąd można wrócić do Świeradowa wynajmując busa. Korzystając z turystycznego przejścia (most na Jizerze), możemy kontynuować wędrówkę, korzystając z wielu kilometrów tras w czeskiej części Gór Izerskich.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl

Więcej o: