Ciekawe miejsca w Polsce: Najlepsze Produkty Turystyczne 2012

Są wyjątkowe, atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne turystom. Mogą być dumą regionów i świetnym pomysłem na weekendową wycieczkę.  Polska Organizacja Turystyczna (POT) przyznała właśnie Certyfikaty dla Najlepszych Produktów Turystycznych 2012 roku.

Certyfikaty POT dla Najlepszych Produktów Turystycznych 2012

Certyfikaty POT dla Najlepszych Produktów Turystycznych 2012

Certyfikaty POT to nagrody dla wyjątkowych, atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom miejsc, obiektów, imprez i przedsięwzięć realizowanych na poziomie regionalnym i lokalnym. Kapituła tegorocznego Konkursu przyznała najlepszym produktom turystycznym 10 Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej oraz 3 wyróżnienia, a spośród 9 kandydatów zgłoszonych do Złotego Certyfikatu nominowała 4 produkty.

Wszystkie certyfikowane produkty zostają objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Z kolei zdobywca Złotego Certyfikatu - programem specjalnym, którym jest sfinansowana przez Polską Organizację Turystyczną profesjonalna kampania promocyjna.

Kogo POT nagrodził w tym roku?

Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2012

Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej  2012

O Złoty Certyfikat 2012, czyli najważniejszą nagrodę przyznawaną przez POT, walczyły cztery miejsca: Szlak Orlich Gniazd, Centrum Słowian i Wikingów, Jura Park Krasiejów i szlak architektury drewnianej w Małopolsce. Zwyciężył Szlak Orlich Gniazd.

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najbardziej znanych i najatrakcyjniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Rozpoczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Nazwa pochodzi od leżących na trasie licznych zamków i warowni (większość z nich to ruiny, część jest odrestaurowana), zwanych Orlimi Gniazdami. Najsłynniejsze spośród Orlich Gniazd to zamki w malowniczej Dolinie Prądnika: Ojcowie i Pieskowej Skale, a także ruiny zamku w Ogrodzieńcu, Korzkwi i Bobolicach (ostatni zamek jest zrekonstruowany). Warto odwiedzić również ruiny zamków w Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Morsku, Mirowie i Olsztynie. Jura Krakowsko-Częstochowska to jedno z ulubionych miejsc wśród fanów wspinaczki skałkowej.

A oto pozostali nagrodzeni Certyfikatami POT.

Certyfikat POT 2012: Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie

Certyfikat POT 2012: Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie

Carnaval Sztuk-Mistrzów to festiwal cyrkowy od 2008 roku (przez pierwsze dwa lata znany pod nazwą Festiwalu Sztukmistrzów) odbywający się w przestrzeni miejskiej Lublina. Założeniem festiwalu, którego patronem jest oczywiście Sztukmistrz z Lublina, ma być zabawa i prezentacja współczesnych widowisk cyrkowych i kuglarskich. Obok pokazów sztuki cyrkowej i ulicznej, przedstawień i performance'ów organizowane są warsztaty, tworzone instalacje i inne formy angażujące publiczność. Co roku urządzana jest też Wielka Parada przypominająca parady karnawałowe. Festiwal odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, jest bezpłatny i stał się już wspaniałą wizytówką Lublina.

Certyfikat POT 2012: Kompleks termalno-narciarski Bania

Certyfikat POT 2012: Kompleks termalno-narciarski Bania

Znajdujący się w Białce Tatrzańskiej kompleks narciarsko-termalny Termy Bania to - jak zapewniają organizatorzy - pyszna zabawa o każdej porze roku. Relaks w ciepłych źródłach termalnych można uzupełnić o dodatkowe atrakcje: zimą sporty na śniegu, latem - szaleństwo na zjeżdżalniach i otwartych basenach z widokiem na panoramę Tatr, a zimą i jesienią - zabiegi spa. Goście mogą korzystać z basenów w strefie cichej i głośnej, saunarium, instytutu welnness i spa oraz strefy VIP. Każda ze stref ma swoją restaurację oferującą m.in. regionalne potrawy. Całość jest na tyle luksusowa, że zimą można się tu poczuć prawie jak w alpejskim kurorcie.

Więcej na stronie: http://www.termabania.pl

Certyfikat POT 2012: Miasteczko Twinpigs - westernowy park rozrywki w Żorach

Certyfikat POT 2012: Miasteczko Twinpigs - westernowy park rozrywki w Żorach

Twinpigs to park rozrywki otwarty w Żorach 15 czerwca 2012 roku. Na pięciu hektarach ziemi powstało miasteczko stylizowane na Dziki Zachód. Organizatorzy zaznaczają, że Twinpigs jest jeszcze w fazie tworzenia, więc na niektóre atrakcje trzeba poczekać (w planach jest m.in. otwarcie Wielkiego Kanionu, Tajemniczego Podziemia i Wioski Apaczów). Póki co goście Twinpigs mogą cieszyć się "typowymi" atrakcjami rodem z Dzikiego Zachodu: pokazami (m.in. pojedynkami rewolwerowców), zabawami zręcznościowymi  (w programie jest m.in. rzut podkową i dojenie krów), karuzelami, parkiem linowym (lista aktualnych i planowanych atrakcji zawiera ponad 20 pozycji). Bilet normalny do Twinpigs kosztuje 35 zł, ulgowy 32, bilet wieczorowy (po godz. 17) - 20 zł, są promocje i oferty specjalne.

Więcej na stronie: http://www.twinpigs.eu/

Certyfikat POT 2012: Podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie

Certyfikat POT 2012: Podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie

Podziemna trasa turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" to 15 korytarzy i 25 piwnic (niektóre z wyposażeniem z epoki) udostępnionych do zwiedzania pod płytą rzeszowskiego Rynku. Cała trasa liczy łącznie 396 metrów, piwnice pochodzą z XIV-XVIII wieku. Rzeszowskie piwnice można zwiedzać także w okresie zimowym (w skróconych godzinach, tj. 10-18 w tygodniu, 11-17 w weekendy, ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem).

Bilet normalny kosztuje 6,50 zł, ulgowy 4,50 zł.

Certyfikat POT 2012: Szlak Piastowski

Certyfikat POT 2012: Szlak Piastowski

Szlak Piastowski jest jedną z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych tras turystycznych w Polsce. Biegnie przez województwa wielkopolskie i kujawsko pomorskie, zataczając wielkie koło, które rozpoczyna się i kończy w Poznaniu. Na szlaku usytuowane są cztery pomniki historii: Poznań z Ostrowem Tumskim, Ostrów Lednicki, Gniezno i Biskupin. Przebycie szlaku (samochodem lub rowerem) pozwala zobaczyć, jak piastowscy władcy przemieszczali się między czterema grodami, które na przestrzeni dziejów kolejno pełniły rolę stolicy.

Certyfikat POT 2012: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

Certyfikat POT 2012: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach rynku głównego

Szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego to pierwsze w Polsce i unikatowe w skali światowej podziemne muzeum, a dokładniej multimedialna wystawa-widowisko. Celem wystawy jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi. W znajdującym się ponad cztery metry pod powierzchnią Rynku Głównego parku archeologicznym można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki archeologiczne świadczą m.in. o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

Krakowska trasa jest czynna przez cały rok (w sezonie letnim do godz. 22, w zimowym do 20), z wyjątkiem pierwszych wtorków miesiąca (pozostałe wtorki są bezpłatne). Bilet normalny kosztuje 17 zł, ulgowy - 14 zł, bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) - 34 zł. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja.

Certyfikat POT 2012: Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Certyfikat POT 2012: Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Chyba najbardziej znaną atrakcją Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego jest JuraPark w Bałtowie. Ale cały szlak liczy ponad 20 równie interesujących obiektów, które będą nie lada gratką dla miłośników archeologii, geologii i paleontologii.  Turyści znajdą tu kopalnię wiedzy na temat Gór Świętokrzyskich. Obok parku dinozaurów w Bałtowie warto odwiedzić kopalnię w Krzemionkach, rezerwat w Zachełmie (gdzie odkryto ślady tetrapoda) lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Ciekawa będzie także wycieczka do nowoczesnego Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach albo odwiedzenie okolic Chęcin, bogatych w skałki i jaskinie.

Certyfikat POT 2012: Trasa turystyczna w kopalni soli Bochnia wzbogacona o podziemną ekspozycję multimedialną

Certyfikat POT 2012: Trasa turystyczna w kopalni soli Bochnia wzbogacona o podziemną ekspozycję multimedialną

Trasa Turystyczna w Kopalni Soli Bochnia wzbogacona o podziemną ekspozycję multimedialną to projekt, który ma na celu za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych przedstawić historię, rozwój techniki górniczej, a także podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią górnicy. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni "pomagają" polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Na potrzeby projektu stworzono także 17-minutowy film "Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza".

Certyfikat POT 2012: Uniejów - pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne

Certyfikat POT 2012: Uniejów - pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne

Położony nad Wartą w województwie łódzkim Uniejów reklamuje się jako "miasto wody, Indian i rycerzy". Bez wątpienia najbardziej zasłynął dzięki kompleksowi wód termalnych, położonemu u podnóża XIV-wiecznego zamku. Otaczający zamek park wypełniają kryte i otwarte baseny oferujące gorące i zimne kąpiele w leczniczych wodach solankowych. Uzupełnieniem basenów są sauny, gabinety masażu, a nawet komora śnieżna, na miejscu znajduje się też restauracja (chociaż położona jest na terenie kompleksu, to czas w niej spędzony jest bezpłatny).

Kompleks Termalno-Basenowy w Uniejowie czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16-22, w weekendy i święta 10-22. Całodzienne wejście w sezonie jesienno-zimowym kosztuje 55-65 zł (bilet ulgowy/normalny).

Certyfikat POT 2012: Wyspa Młyńska wyspą kultur

Certyfikat POT 2012: Wyspa Młyńska wyspą kultur

Wyspa Młyńska to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zabytków Bydgoszczy, jej serce i duma mieszkańców. Dzisiejsza zielona oaza, ulokowana zaledwie kilka kroków od bydgoskiego rynku, już w średniowieczu była handlowym centrum Bydgoszczy.  Większość budynków znajdujących się na Wyspie Młyńskiej pochodzi z XIX w. Woda, kładki, dawne młyny (dziś muzea), budynki z czerwonej cegły odbijające się w nurtach Młynówki (tzw. Wenecja Bydgoska) i zadbana zieleń tworzą atmosferę bydgoskiej wyspy rzecznej. Wyspa jest też przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych. Wyspa Młyńska wygrała w tegorocznym konkursie Światowej Organizacji ds. Wypoczynku na najbardziej innowacyjny projekt (obok niej nagrodzono szkocki Edynburg i Richmond w Kanadzie).

Więcej o: