TOP 10: Karkonosze - naj³adniejsze trasy, szlaki, miejsca

Karkonosze to nie tylko ¦nie¿ka! Dok±d siê wybraæ na górsk± wycieczkê? Polecamy naj³adniejsze trasy, szlaki i miejsca.

Karkonosze. ¦nie¿ka - Szrenica

Karkonosze. ¦nie¿ka - Szrenica

Autor: darekdj21

Szlak czerwony w Karkonoszach prowadzi ze ¦nie¿ki na Szrenicê i ma ok. 21 km d³ugo¶ci. Szlak jest stosunkowo ³atwy, lecz czasoch³onny, jego przej¶cie zajmuje ok. 8 godzin. Jako trasê powrotn± ze Szrenicy na ¦nie¿kê mo¿na wybraæ Drogê pod Reglami (szlak zielony), jest ona mniej uczêszczana i moim zdaniem du¿o ³adniejsza ni¿ szlak czerwony.

Karkonosze. Schronisko Samotnia

Karkonosze. Schronisko Samotnia

Autor: januszek_44

Samotnia to jedno z najbardziej znanych schronisk w Karkonoszach. Le¿y niedaleko Kot³a Ma³ego Stawu, na wysoko¶ci 1195 m n.p.m., na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiec dotrzeæ tu mo¿na wy³±cznie na piechotê. Obiekt s³ynie z przytulnej atmosfery i domowej kuchni, stanowi te¿ doskona³± bazê wypadow±, choæby na ¦nie¿kê, najwy¿szy karkonoski szczyt.

Karkonosze. Wycieczka do Kowar

Karkonosze. Wycieczka do Kowar

Autor: januszek_44

Kowary to piêknie po³o¿ony zak±tek Polski, ukryty miêdzy Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysoko¶ci 420-1266 m n.p.m. Specyficzny mikroklimat przyjazny regeneracji si³, okalaj±ce góry i lasy sprzyjaj±ce pieszym wêdrówkom i uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów oraz bogata, siêgaj±ca ¶redniowiecza historia, spe³ni± oczekiwania ka¿dego, kto odwiedzi Kowary. Blisko¶æ gór - Karkonoszy i Rudaw Janowickich oraz gêsta, dobrze utrzymana sieæ szlaków turystycznych, sprawiaj±, ¿e nawet najbardziej wybredni tury¶ci znajd± tu trasy dostosowane poziomem trudno¶ci do swoich umiejêtno¶ci. Polecamy spacer górskimi grzbietami, w¶ród przepiêknych widoków na ca³± Kotlinê Jeleniogórsk± i zdobycie najwy¿szego szczytu Karkonoszy - ¦nie¿ki. Z Kowar ³atwo siê wspi±æ na Kowarski Grzbiet i jego zwieñczenia - le¿±ce na wysoko¶ci ponad 1260 m n.p.m. Skalny Stó³ i Czo³o. Nad miastem wznosz± siê malownicze góry: Wo³owa, Rudnik i Skalnik. Na piêknej zim± i latem Prze³êczy Okraj (1046 m n.p.m) znajduje siê najwy¿ej po³o¿one w Polsce drogowe ca³odobowe przej¶cie graniczne.

Grzbietem Karkonoszy

Grzbietem Karkonoszy

Autor: januszek_44

Ze Szklarskiej Porêby, z miejsca gdzie kiedy¶ by³a Huta Szk³a Kryszta³owego Julia, trasa wiedzie w kierunku Wodospadu Kamieñczyk. Droga w¶ród potê¿nych ¶wierków prowadzi do schroniska na Hali Szrenckiej. Tam mo¿na siê posiliæ i ruszyæ dalej w drogê na Szrenicê i ¦nie¿ne Kot³y. Urocza i ciekawa trasa.

Karkonosze. Prze³êcz Okraj

Karkonosze. Prze³êcz Okraj

Autor: januszek_44

Okraj to oddalona od Kowar o 12 km karkonoska prze³êcz, po³o¿ona na wysoko¶ci 1046 m n.p.m. Oddziela Kowarski Grzbiet od Grzbietu Lasockiego. Dawniej przebiega³o przez ni± najwy¿ej po³o¿one w naszym kraju drogowe przej¶cie graniczne. Dzi¶ ograniczenia w miêdzynarodowym ruchu to przesz³o¶æ, a wjazd do Republiki Czeskiej przez Prze³êcz Okraj, dziêki zapieraj±cym dech w piersiach widokom, wynagradza niedogodno¶ci zwi±zane z jazd± t± krêt± górsk± tras±. Okraj to równie¿ wa¿ny wêze³ szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Mo¿na siê st±d udaæ w polskie i czeskie Karkonosze albo zatrzymaæ siê na d³u¿ej w tutejszym schronisku.

Karkonosze. Szklarska Porêba - ¦nie¿ne Kot³y

Karkonosze. Szklarska Porêba - ¦nie¿ne Kot³y

Autor: morela

Trasa ciekawa nie tylko ze wzglêdu na cudowne widoki, ciekawostki i obiekty, ale równie¿ dlatego, ¿e nie jest tak zaludniona i ?g³o¶na?, jak szlaki wiod±ce na Szrenicê. Raj dla osób pragn±cych wyciszenia i przepiêknych krajobrazów. Wêdrówka zaczyna siê u zbiegu ulic Kiliñskiego i Uroczej. Wchodzimy na ¿ó³ty szlak zwany ?Star± Drog±?, mijamy Z³ote Jamy i po oko³o 45 minutach marszu po do¶æ kamienistej drodze dochodzimy do po³±czenia ze szlakiem zielonym, nastêpnie przecinaj±c rzeczkê Bystr±, po kolejnych 25 minutach docieramy do charakterystycznej grupy ska³ o nazwie Kuku³cze Ska³y. Ju¿ tylko oko³o 15 minut dzieli nas od schroniska Pod £abskim Szczytem, gdzie mo¿na siê posiliæ i ruszyæ dalej. Tu droga robi siê bardziej stroma i kamienista, a widoki zmuszaj± co chwilê do przystanku i wykonania kolejnych zdjêæ. Mijamy le¿±cy po prawej stronie £abski Szczyt i dochodzimy do celu naszej podró¿y jakim s± ¦nie¿ne Kot³y z Czarci± Ambon± i Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym. W oddali widaæ Wielki Szyszak, je¶li dysponujemy czasem, warto do niego dotrzeæ. Do schroniska wracamy t± sam± tras±, ale drogê powrotn± kontynuujemy szlakiem niebieskim znanym jako ?Czeska ¦cie¿ka?. Mijamy widoczne po prawej stronie Ska³y Borówczane i ch³odz±c siê w wodach potoków Bystry i Szrenicki, po oko³o 50 minutach docieramy do Drogi Pod Reglami oraz le¶niczówki Szronowiec. Tu zaczyna siê ulica Kasprowicza, któr± dojdziemy do centrum miasta.

Karkonosze. Ze Szklarskiej Porêby Górnej do Dolnej

Karkonosze. Ze Szklarskiej Porêby Górnej do Dolnej

Autor: morela

£atwa i przyjemna trasa, w sam raz na rozgrzewkê podczas pobytu w Szklarskiej Porêbie z ma³ym dzieckiem. Ruszamy z centrum miasta (okolice dworca PKS), ulic± Franciszkañsk± dochodzimy do ko¶cio³a p.w. Bo¿ego Cia³a. Za ko¶cio³em wchodzimy na niebieski szlak i mijaj±c Sowie Ska³y i Muzeum-Dom W. Hofmana docieramy do punktu widokowego Z³oty Widok, nastêpnie, nadal poruszaj±c siê szlakiem niebieskim, mijamy ska³kê Chybotek i drog± w dó³ dochodzimy do Szklarskiej Porêby Dolnej, gdzie warto zwróciæ uwagê na dwa zabytkowe ko¶cio³y oraz posiliæ siê w Chacie Izerskiej. Po krótkim odpoczynku, ulic± Waryñskiego docieramy do Parku Jurajskiego i dalej ulic± Kopernika do zbiornika wodnego, sk±d blisko ju¿ do Muzeum Karkonoskiego. Wracamy ulicami 11 Listopada i Franciszkañsk± do punktu wyj¶cia.

Karkonosze. Szklarska Porêba - czê¶æ Szlaku Waloñskiego

Karkonosze. Szklarska Porêba - czê¶æ Szlaku Waloñskiego

Autor: morela

Trasa ta jest czê¶ci± Szlaku Waloñskiego. To bardzo malowniczy szlak, czê¶ciowo po³o¿ony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest ³atwa do pokonania, w ciekawych punktach umieszczone s± tablice bogate w ilustracje i informacje. Szlak na terenie parku jest przystosowany dla osób niepe³nosprawnych. Z ulicy 1-go Maja skrêcamy w ulicê Ko³³±taja, po zwiedzeniu Le¶nej Huty schodzimy w dó³ do Chaty Waloñskiej, dalej czarnym szlakiem wzd³u¿ rzeki Szklarki dochodzimy do wodospadu o tej samej nazwie. Drogê powrotn± mo¿na wybraæ albo ulic± Jeleniogórsk±, albo zielonym szlakiem wzd³u¿ rzeki Kamienna. Ostatni ciekawy punkt trasy to Muzeum Ziemi, od którego w górê prowadzi do¶æ stroma droga do punktu wyj¶cia, ale to jedyne wymagaj±ce wiêkszego wysi³ku podej¶cie podczas wyprawy.

Karkonosze. Na Chojnik (czarnym szlakiem)

Karkonosze. Na Chojnik (czarnym szlakiem)

Autor: marlach

Trasa rozpoczyna siê przy parkingu i wiedzie do wej¶cia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Dalej idziemy ca³y czas lasem, a¿ do samego szczytu, gdzie stoi zamek Chojnik (627 m n.p.m ). Po drodze, dla osób ¿±dnych przygód, nie lada atrakcj± jest przej¶cie przez tunel skalny (polecam) lub ewentualnie krótkie, aczkolwiek strome wej¶cie po ska³kach. Trasa do przej¶cia dla ka¿dego, nie jest specjalnie wymagaj±ca, a widoki i osobliwo¶ci rekompensuj± ka¿dy wysi³ek.

Karkonosze. ¦nie¿ka o poranku (rowerem dla zaawansowanych)

Karkonosze. ¦nie¿ka o poranku (rowerem dla zaawansowanych)

Autor: andrzej.aa

Wyruszyli¶my w drogê o godzinie 23. Do Karpacza wjechali¶my o 3 rano. Podjazd okropny, absolutnie nie na rower, wiêc nie dziwiê siê, ¿e istnieje zakaz. Napaleñcy zaczêliby je¼dziæ nie po bruku, a bokiem, odkrywaj±c brutalnie glebê i pozbawiaj±c j± ro¶linno¶ci. Podjazd pod sam± ¦nie¿kê przeby³em pieszo - z braku si³ i zbyt du¿ego nachylenia kamienistej ¶cie¿ki (szybciej szed³em ni¿ jecha³em). Przyjemnie siê pêdzi z górki, ale asfaltem. By unikn±æ nieprzyjemnego spotkania, przyszed³ pomys³ zjazdu czarnym szlakiem, na którym nie oby³o siê bez upadków. Pó¼niej obrali¶my kurs na terenow± trasê przez Komarno, Wojcieszów Górny do Lipy. Musia³em uruchomiæ mój zmys³ tropienia oraz intuicjê, by pojechaæ prosto za grup±. Mimo to kto¶ ¼le narysowa³ symbol ¿ó³tego szlaku i zaliczy³em dodatkowy podjazd pod kamienio³om w Wojcieszowie. Za Muchowem wjechali¶my na kolejny szlak, dalej ju¿ starymi ¶cie¿kami.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl

Wiêcej o: