Wycieczki po Polsce, które warto polecić obcokrajowcom

Euro 2012 to doskonała okazja, by pokazać obcokrajowcom, jak piękny mamy kraj. Jeśli zapytają, co warto w Polsce zobaczyć, można polecić wycieczki właśnie w te miejsca.
Hel, Pomorze, Polska Hel, Pomorze, Polska Hel/fot. Shutterstock

Polska wycieczki. Na Hel

Polska wycieczki. Na Hel

Mierzeja Helska, najdłuższy polski półwysep, to przepiękne plaże, zdrowy klimat i uroki zacisznych rybackich miasteczek. Można tu spacerować, przesiadywać w knajpkach, wylegiwać się na drobnym, jasnym piasku i jeść pyszne ryby. Obcokrajowcy mogą poznać kilka typowych nadmorskich miasteczek - Jastarnię, Juratę i Hel lub zatrzymać się pod namiotem w Chałupach. Na Helu poznają trochę historii, podążając oznakowaną trasą poprzez stanowiska bojowe niemieckich baterii artyleryjskich. Atrakcją dla wszystkich będzie też wizyta w helskim fokarium, gdzie mieszkają foki szare znalezione na bałtyckich plażach. Mierzej Helska to miejsce idealne na wycieczkę - można tu podziwiać piękne krajobrazy polskiego wybrzeża, a także zobaczyć kilka ciekawych miejsc związanych z historią kraju.

Polska wycieczki. Bieszczady i skansen w Sanoku

Polska wycieczki. Bieszczady

Bieszczady to malownicza polska kraina, miejsce, gdzie można znaleźć wciąż dziewiczą przyrodę. Z pewnością warto polecić obcokrajowcom wycieczki po Bieszczadach - na Połoninę Caryńską i Wetlińską, wypoczynek nad Soliną, przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową z Woli Michowej do Smolnika. Obcokrajowcy zainteresowani historią powinni odwiedzić także któryś z polskich skansenów. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest jednym z najciekawszych i największych w kraju. Można tu obejrzeć ponad 100 obiektów, wśród których szczególnie ciekawe są rzadkie w Polsce cerkwie bojkowskie oraz łemkowskie chaty. Jest tu też spora kolekcja ikon i zegarów ludowych oraz starych maszyn do wydobywania i przetwarzani ropy naftowej. Bieszczady mają wiele do zaoferowania.

Polska wycieczki. Ojcowski Park Narodowy

Polska wycieczki. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy obejmuje przepiękny fragment krasowego krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Okolica ta słynie z wąwozów głębokich na 100 m, fantastycznie kształtnych wapiennych skałek, licznych jaskiń ukrytych w bukowych lasach. Park obejmuje 15-kilometrowy odcinek urokliwej doliny Prądnika i boczną Dolinę Sąspowską, można go zwiedzić w jeden weekend. W wyjątkowym miejscu w parku, na stromej skale stoi imponujący gotycko-renesansowy zamek Pieskowa Skała. Można przespacerować się po jego geometrycznych ogrodach w stylu włoskim, obejrzeć interesujące wystawy, dziedziniec otoczony krużgankami, a potem ruszyć do kolejnego na Szlaku Orlich Gniazd - zamku w Ojcowie.

Zamek w Gniewie Zamek w Gniewie Zamek w Gniewie/Fot. Shutterstock

Polska wycieczki. Szlak zamków krzyżackich

Polska wycieczki. Szlak zamków krzyżackich

W Polsce jest sporo miejscowości, w których zachowały się masywne warownie wzniesione przez Krzyżaków. Wycieczka ich szlakiem może być bardzo ciekawa. Nie trzeba odwiedzać wszystkich, wystarczy kilka najciekawszych. Zacząć można od Torunia, miasta ze wspaniale zachowaną gotycką Starówką. Znajdujący się tu zamek usytuowany jest na prawym brzegu Wisły, w obrębie miejskich fortyfikacji. Kolejnym punktem trasy może być Gniew, w którym wznosi się piękny zamek otoczony fosą, budowany przez lata, począwszy od 1290 r. Dalej Malbork, miasto znane z największego w Europie zachowanego do dziś zespołu zamkowo-klasztornego. Zamek jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni. Malbork ma do dyspozycji ponad setkę przewodników, w tym wyspecjalizowanych w różnych językach.

Kopalnia soli w Wieliczce. Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami. Pod ziemią obejrzeć można także oryginalne urządzenia, sprzęt, i inne ślady prac górniczych. W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja. Kopalnia soli w Wieliczce. Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami. Pod ziemią obejrzeć można także oryginalne urządzenia, sprzęt, i inne ślady prac górniczych. W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja. Kopalnia soli w Wieliczce, Polska/Fot. Shutterstock

Polska wycieczki. Kopalnia Soli w Wieliczce

Polska wycieczki. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce znajduje się na liście UNESCO i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest najstarszą, czynną na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach, ma 2040 komór i 360 km chodników, które tworzą mroczny, ale fascynujący labirynt. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami, które pozostawili wieliccy górnicy. Pod ziemią obejrzeć można także urokliwe jeziora, oryginalne urządzenia, sprzęt, i inne ślady prac górniczych. W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja, kino, a nawet sanatorium.

Polska i Polacy oczami obcokrajowców. Auschwitz-Birkenau / fot. Shutterstock Polska i Polacy oczami obcokrajowców. Auschwitz-Birkenau / fot. Shutterstock Auschwitz-Birkenau / fot. Shutterstock

Polska wycieczki. Auschwitz-Birkenau

Polska wycieczki. Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce chętnie odwiedzane przez obcokrajowców interesujących się historią naszego kraju i nie tylko. Były hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu to jeden z największych obozów koncentracyjnych II wojny światowej, symbol terroru i ludobójstwa. Zginęło tu ponad milion ludzi wielu narodowości. Na terenie muzeum można zobaczyć ruiny komór gazowych i krematoriów, bloki więźniarskie, ogrodzenia, wieżyczki wartownicze itp. Możliwe jest zwiedzanie w grupach z językiem angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i innych. Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.

Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy/Shutterstock

Polska wycieczki. Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy

Polska wycieczki. Jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy

Obcokrajowcy powinni zobaczyć chociaż jedno z wielu pięknych polskich jezior. Jezioro Wigry i cały Wigierski Park Narodowy to ostoja dzikiej przyrody. Okoliczni mieszkańcy świadczą usługi agroturystyczne, można tu doświadczyć znanej polskiej gościnności. Teren Wigierskiego Parku Narodowego można poznawać wędrując szlakami pieszymi i ścieżkami dydaktycznymi, pływając kajakiem po wodach jeziora Wigry lub spływając Czarną Hańczą. Nad jeziorem i lasami wznosi się malowniczo pokamedulski zespół klasztorny, który warto odwiedzić między innymi po to, by z wieży zegarowej klasztoru w Wigrach podziwiać widoki na okolice.

dunajec, rafting, polska dunajec, rafting, polska Spływ przełomem Dunajca/Fot. Shutterstock

Polska wycieczki. Przełom Dunajca

Polska wycieczki. Przełom Dunajca

Spływ przełomem Dunajca to fascynująca wycieczka przez Pieniny, która odbywa się tradycyjnymi łodziami flisackimi. Podczas gdy turyści podziwiają ciekawe wapienne formacje skalne brzegów doliny, flisacy w tradycyjnych strojach zabawiają turystów gwarowymi legendami, opowiadają o Pieninach (można załatwić przewodnika z językiem angielskim). Spływ 12-osobowymi tratwami rozpoczyna się na przystani w Sromowcach Wyżnych-Kątach, u stóp Macelowej Góry. Przy okazji spływu można też zwiedzić zamek w Niedzicy z XVI w., który stoi na malowniczym wapiennym wzgórzu oraz wieś Czorsztyn z ruinami zamku nad wodami sztucznego jeziora o tej samej nazwie. Pieniny to ponadto wspaniały teren na piesze wędrówki. Ciekawa jest wycieczka na Trzy Korony - najwyższy i najczęściej odwiedzany szczyt Pienin. Z tarasu widokowego na jednym z trzech wierzchołków roztacza się jeden z najpiękniejszych polskich widoków - na Przełom Dunajca z góry.

Polska wycieczki. Puszcza Białowieska

Polska wycieczki. Puszcza Białowieska

Najstarsza w Europie pierwotna Puszcza Białowieska to miejsce na wycieczkę dla wszystkich entuzjastów przyrody. Jest tu najwięcej na naszym kontynencie drzew pomnikowych, wśród których królują dęby. W Puszczy Białowieskiej żyją ponadto największe europejskie zwierzęta - żubry. Dwa główne punkty programu zwiedzania puszczy to wycieczka po Obszarze Ochrony Ścisłej i Rezerwat Pokazowy Żubrów. Na Obszarze Ochrony Ścisłej można się poruszać tylko z przewodnikiem, jedynie po wytyczonych szlakach. Nie ma śmieci, zwalonych drzew nikt nie usuwa, tutaj tylko natura decyduje o otoczeniu. Ci, którzy nie będą mieli szczęścia spotkać żubra na szlaku, mogą go zobaczyć w Rezerwacie Pokazowym. Puszcza Białowieska jest dzika, mroczna, tajemnicza i z pewnością fascynująca. To miejsce, które warto polecić obcokrajowcom.

Tatrzański Park Narodowy Tatrzański Park Narodowy Tatrzański Park Narodowy/Shutterstock

Polska wycieczki. Tatrzański Park Narodowy

Polska wycieczki. Tatrzański Park Narodowy

Cudzoziemcy, którzy chcą dobrze poznać nasz kraj powinni odwiedzić także polskie góry. Tatry są kolebką polskiego ruchu turystycznego, narciarstwa i alpinizmu, a także wyjątkowej kultury góralskiej. Malownicze doliny tatrzańskie i szlaki górskie są atrakcją samą w sobie. Jeśli nie ma czasu na długie górskie wędrówki, można chociaż wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch. Roztaczająca się ze szczytu panorama Tatr zapiera dech w piersiach, a już sama przejażdżka nowoczesnym wagonikiem jest sporą rozrywką. Kolejny punkt obowiązkowy w to Zakopane, które mimo gwaru i komercji posiada szczególną atmosferę. Dalej Gubałówka, Krupówki i góralskie knajpy z pysznym jedzeniem i muzyką na żywo.

Więcej o: