Na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane:
- trzy mecze grupowe
Polska-Grecja, piątek, 8 czerwca, godz. 18.00
Polska-Rosja, wtorek, 12 czerwca, godz. 20.45
Grecja-Rosja, sobota, 16 czerwca, godz. 20.45
- jeden mecz ćwierćfinałowy
czwartek, 21 czerwca, godz. 20.45
- jeden mecz półfinałowy
czwartek, 28 czerwca, godz. 20.45
Nowoczesny Stadion Narodowy został zbudowany od podstaw na turniej piłkarski EURO 2012. Wzniesiony po prawej stronie Wisły w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia, będzie miejscem trzech spotkań fazy grupowej, w tym meczu otwarcia i oficjalnej ceremonii, a także jednego ćwierćfinału i jednego półfinału. Przypominająca falującą biało-czerwoną flagę, iluminowana o zmierzchu fasada nawiązuje do polskich barw narodowych. Ażurowa elewacja stadionu zapewnia naturalną wentylację i dostęp światła dziennego. Nad podgrzewaną płytą boiska, przykrytą efektownym rozsuwanym dachem, zamontowano cztery telebimy, każdy o powierzchni 54 metrów kwadratowych, aby umożliwić lepszą widoczność kibicom siedzącym na wyższych trybunach.
Dojazd do stadionu ze Śródmieścia (5-10 minut) zapewnia Szybka Kolej Miejska (Dworzec Warszawa Stadion) oraz miejski transport autobusowy i tramwajowy. W 2013 roku planowane jest otwarcie stacji nowej linii metra. Z międzynarodowego lotniska im. Fryderyka Chopina dojazd autobusem do stadionu trwa około pół godziny.
Stadion Narodowy, największa sportowa inwestycja w Polsce przed EURO 2012, wybudowana za około 450 milionów euro, dysponuje nowocześnie wyposażonym centrum konferencyjnym na 1600 osób i mniejszym - na 300 osób. Na dziewięciu poziomach wielkiego obiektu znajduje się 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowo-handlowej, cztery restauracje (w tym usytuowana na wysokości 40 metrów nad poziomem Wisły z widokiem na Stare Miasto), a także fitness club, kaplica wielowyznaniowa i fun pub mogący pomieścić kilkaset osób.
W sąsiedztwie stadionu rozciąga się 58-hektarowy, założony na początku XX wieku w duchu secesji i modernizmu Park Skaryszewski im. Ignacego J. Paderewskiego. Rośnie tam ponad 300 gatunków drzew i krzewów, wokół Jeziorka Kamionkowskiego i stawów biegną ścieżki spacerowe, a w wydzielonej części znajdują się obiekty sportowo-rekreacyjne.
Dojazd do Stadionu Narodowego
Z lotniska F. Chopina w Warszawie do centrum Warszawy - autobusami linii 175, 188 i N32 (nocny).
Z centrum, w tym z Dworca PKP Warszawa Śródmieście, do Stadionu Narodowego - koleją miejską, tramwajami 8, 9, 22, 24 i 25 lub autobusami 102, 111, 158, 166, 507, 517, 521 oraz nocnymi N22 i N24.
Informacje o Stadionie Narodowym w Warszawie:
Projektanci: Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner
Czas budowy: październik 2008 - grudzień 2011
Pojemność: 58 tysięcy miejsc
Wymiary stadionu: 259 x 227 x 50 metrów (wys. z iglicą 70 metrów)
Rozmiary dachu: 310 x 280 metrów
Loże VIP: 69 (800 miejsc) plus 900 miejsc dla mediów
Miejsca biznesowe: 2 tysiące
Fan Pub: 1800 metrów kwadratowych
Miejsca dla osób niepełnosprawnych: 106
Kioski gastronomiczne: 30
Stanowiska kasowe: 135
Miejsca parkingowe: samochody - 1758, autokary - 450
Strefa kibica
Stadion Narodowy nie pomieści wszystkich kibiców, którzy chcieliby obejrzeć mecze fazy grupowej, mecz ćwierćfinałowy i półfinałowy. Dlatego urządzono strefę kibica, która będzie mogła przyjąć jednorazowo ponad 100 tysięcy osób. Została zlokalizowana na placu Defilad wokół Pałacu Kultury i Nauki, gdzie na powierzchni 120 tysięcy metrów kwadratowych urządzono dwie sceny, zainstalowano osiem wielkich telebimów, liczne punkty małej gastronomii (na powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych), zaplecze sanitarne z 400 kabinami i umywalniami, stanowiska dla 40 profesjonalnych patroli pierwszej pomocy i stałe punkty medyczne. Obok znakomitej lokalizacji w centrum Warszawy (w ciągu jednej godziny może tu dotrzeć środkami transportu miejskiego 158 tysięcy osób!) oraz w pobliżu Stadionu Narodowego, plac Defilad jest sprawdzonym, tradycyjnym miejscem wielkich imprez, podczas których zapewniono bezpieczeństwo setkom tysięcy uczestników. W dniach rozgrywania spotkań czuwać będzie ponad tysiąc pracowników ochrony. Strefa kibica rozpocznie działalność w przeddzień pierwszego meczu, czyli 7 czerwca 2012, a zakończy 2 lipca, dzień po rozegraniu meczu finałowego w Kijowie. W dniach rozgrywania spotkań strefa kibica będzie czynna od godziny 10 rano do 4 w nocy, a w pozostałe dni - od 10 rano do 1 w nocy.
Na PGE Arena Gdańsk rozegrane będą:
- trzy mecze grupowe
Hiszpania-Włochy, niedziela, 10 czerwca, godz. 18.00
Hiszpania-Irlandia, czwartek, 14 czerwca, godz. 20.45
Chorwacja-Hiszpania, poniedziałek, 18 czerwca, godz. 20.45
- jeden mecz ćwierćfinałowy
1. drużyna grupy B - 2. drużyna grupy A,
piątek, 22 czerwca, godz. 20.45
Wybudowany specjalnie na Euro 2012 stadion PGE Arena Gdańsk usytuowany został w nadmorskiej dzielnicy Letnica, pośrodku urbanistycznego trójkąta tworzonego przez Stare Miasto, teren stoczni oraz port lotniczy. Taka lokalizacja ułatwia dostęp ze wszystkich stron Gdańska i Trójmiasta transportem samochodowym i autobusowym, tramwajem oraz Szybką Koleją Miejską. Inspiracją projektantów dla oryginalnej bryły zewnętrznej stadionu (fasadę pokryto 18 tysiącami płytek z barwionego poliwęglanu) stał się złocisty bursztyn, od stuleci ceniony w świecie skarb Bałtyku. Nagłośnienie i obraz zapewnia 308 głośników o łącznej mocy 195 tysięcy watów oraz cztery telebimy, każdy o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Jak większość tego typu nowoczesnych obiektów, Stadion PGE Arena Gdańsk ma charakter multifunkcjonalny: obok powierzchni sportowych i widowiskowych, mieszczą się tam również centra biznesowo-konferencyjne, rozrywkowe i rekreacyjne.
Stadion PGE Arena Gdańsk spełnia wszystkie najostrzejsze normy UEFA, w tym normy bezpieczeństwa, zapewnia właściwy komfort kibicom (posiada m.in. 40 przeszklonych lóż VIP oraz miejsca biznesowe z osobnymi wejściami), posiada ułatwienia dla osób niepełnosprawnych oraz profesjonalne zaplecze dla drużyn i obsługi imprez masowych. Dzięki temu wpisuje się na listę najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie klasy elite. Unikatowym rozwiązaniem jest tor wrotkarski wokół stadionu, połączony ze ścieżkami rowerowymi prowadzącymi wzdłuż pasa nadmorskiego.
W bezpośrednim sąsiedztwie PGE Arena Gdańsk powstaną nowoczesne hale wystawiennicze Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Dojazd do PGE Arena Gdańsk
Z lotniska w Gdańsku do centrum miasta i Dworca Głównego PKP - autobusami 210, 110, N3 (linia nocna).
Z centrum do PGE Arena Gdańsk - tramwajami 3 i 5 lub autobusami 118 i 154.
Informacje o stadionie PGE Arena Gdańsk:
Projektanci: Firma RKW (Rhode-Kellermann-Wawrowsky) z Düsseldorfu
Główny użytkownik: klub piłkarski "Lechia" Gdańsk
Czas budowy: 2008 - wrzesień 2011
Pojemność: 42 tysiące miejsc
Wymiary stadionu: 236 x 203 x 45 metrów
Powierzchnia zadaszenia: 44 tysiące metrów kwadratowych
Loże VIP: 40
Miejsca biznesowe: 1383
Fan Pub: 970 metrów kwadratowych
Kioski gastronomiczne: 24
Stanowiska kasowe: 113
Miejsca parkingowe: samochody - 2171 miejsc, autokary - 74 miejsca
Strefa kibica
Strefa kibica dla tych, którzy nie dostana miejsc na stadionie, lecz pragną oglądać mecz zbiorowo w zorganizowanej i zabezpieczonej przestrzeni, zlokalizowana jest w Gdańsku na placu Zebrań Ludowych, blisko głównej arterii miasta oraz w pobliżu dworca PKP. Strefa kibica będzie czynna na trzy godziny przed rozpoczęciem pierwszego w danym dniu spotkania, pomieści do 30 tysięcy osób. Jej główny element stanowi scena do organizacji różnego rodzaju imprez towarzyszących oraz największy z trzech - 120-metrowy ekran do oglądania wszystkich meczów mistrzostw.
Jeżeli strefa kibica na placu Zebrań Ludowych okazałaby się za mała, miasto bierze pod uwagę możliwość zorganizowania mniejszych stref kibica (tzw. live viewing) na Targu Węglowym, w okolicach mola w Brzeźnie, a także Filharmonii Bałtyckiej.
Na Stadionie Miejskim w Poznaniu rozegrane będą:
- trzy mecze grupowe:
Irlandia-Chorwacja, niedziela, 10 czerwca, godz. 20.45
Włochy-Chorwacja, czwartek, 14 czerwca, godz. 18.00
Włochy-Irlandia, poniedziałek, 18 czerwca, godz. 20.45
Imponującą białą bryłę Stadionu Miejskiego o wysokości 18-piętrowego gmachu doskonale widać z okien podchodzących do lądowania samolotów. Stadion Miejski w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej w dzielnicy Grunwald Południe oddano do użytku na EURO 2012 jako pierwszy w Polsce. Nie budowano go jednak od nowa, lecz gruntownie zmodernizowano, a nowy obiekt otworzył 20 września 2010 roku wielki koncert Stinga. W trakcie przebudowy trybuny mogące pomieścić ponad 42 tysiące osób zyskały dach z membranowego pokrycia w kolorze naturalnego jedwabiu, wsparty na stalowym szkielecie ważącym 7 tysięcy ton. Oprócz wygodnych siedzisk dla kibiców, stadion oferuje loże dla VIP-ów i miejsca biznesowe oraz miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przewidziano też profesjonalną strefę dla mediów. Obserwowanie meczów i widowisk ułatwiają dwa największe w Polsce telebimy (każdy z nich ma powierzchnię 116 metrów kwadratowych i składa się ze 120 ekranów LED), a moc oświetlenia stadionu (2 tysiące lux) spełnia wymogi transmisji HD. Dostęp do stadionu zapewniają bilety elektroniczne. Bezpieczeństwu służy własne źródło zasilania (dwie niezależne linie i dwa generatory prądu) oraz kamery zainstalowane wewnątrz i na zewnątrz obiektu.
Informacje o Stadionie Miejskim w Poznaniu:
Operator: Konsorcjum z udziałem KKS Lech Poznań i spółki Marcelin Management
Data otwarcia: 1980
Zakończenie przebudowy: wrzesień 2010
Pojemność całkowita: 42 tysiące miejsc
Wymiary stadionu: 220 x 213 x 56 metrów
Loże VIP: 45
Miejsca biznesowe: 1100
Miejsca dla osób niepełnosprawnych: 226
Punkty gastronomiczne: 27 z 221 stoiskami
Miejsca parkingowe: na terenie stadionu - 200 autokarów / 1400 samochodów; w pobliżu stadionu - 400 autokarów / 6 tysięcy samochodów
Strefa kibica
Zgodnie z wymogami UEFA, Poznań przyszykował w centralnej części miasta, na pl. Wolności i przy al. Marcinkowskiego, strefę kibica. Ma funkcjonować od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku, codziennie w godzinach od 14.00 do 0.00, a w dni, gdy na stadionie miejskim w Poznaniu rozgrywane będą mecze - od 12.00 do 2.00. Istniejąca tu zieleń i elementy małej architektury (pomniki, fontanny) odpowiednio zabezpieczone, ale nie zakryte, maja nadal cieszyć oczy. Mecze rozgrywane w ramach Mistrzostw Europy będą transmitowane na czterech telebimach. Trzy ustawione zostaną w ciągu al. Marcinkowskiego, a główny, o powierzchni 100 metrów kwadratowych, stanie na scenie, u szczytu pl. Wolności. Poza godzinami meczów scena będzie służyć występom estradowym, a ekran - wyświetlaniu filmów. Dwie trybuny w sąsiedztwie sceny zapewnią 1000 miejsc siedzących. Specjalny podest (185 metrów kwadratowych) przeznaczono dla widzów niepełnosprawnych. Ponadto zaplanowano liczne punkty gastronomiczne, medyczne i informacyjne, sklepy sponsorów, centrum prasowe, strefę VIP, centrum dowodzenia służb bezpieczeństwa.
Na Stadionie Miejskim we Wrocławiu rozegrane będą:
- trzy mecze grupowe:
Rosja-Czechy, piątek, 8 czerwca, godz. 20.45
Grecja-Czechy, wtorek, 12 czerwca, godz. 18.00
Polska-Czechy, sobota 16 czerwca, godz. 20.45
Przed EURO 2012 stadion z miejscami dla 44-tysiecznej widowni wybudowano od podstaw w północno-zachodniej części Wrocławia, na terenie osiedla Maślice w dzielnicy Fabryczna. Oddalony zaledwie o 15 minut jazdy od centrum Wrocławia i od lotniska międzynarodowego, w sąsiedztwie autostradowej obwodnicy Wrocławia, wyróżnia się łatwym dojazdem z każdego kierunku. Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, dwukierunkowa linia kolejowa oraz zespoły parkingowe dla samochodów i autobusów - umożliwiają sprawne dotarcie do obiektu zarówno kibicom indywidualnym, jak i zorganizowanym grupom. Dzięki okalającej stadion esplanadzie kibice zyskują łatwe dojście ze strefy zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowego. Projektanci z firmy JSK Architekci (współtworzyli również Stadion Narodowy w Warszawie) zaoferowali miastu wyróżniający się innowacyjną elewacją stadion-lampion: na stalowych pierścieniach okalających cały obiekt umocowana jest półprzezroczysta siatka z włókna szklanego pokrytego teflonem, co w połączeniu z zastosowaną technologią oświetleniową pozwala zmieniać barwną iluminację zewnętrzną. Za elewacją kryją się żelbetowe, jednopoziomowe trybuny po 56 rzędów każda oraz cztery budynki satelitarne, kształtem przypominające z góry banana lub fasolę. Naturalne oświetlenie stadionu zwiększa częściowe przeszklenie dachu. Widzowie maja do dyspozycji dwa telebimy, każdy o powierzchni 100 metrów kwadratowych, a nagłośnienie zapewnia sieć głośników o łącznej mocy 372 tysięcy watów.
Stadion łączy funkcje: sportową, widowiskową, biznesowo-konferencyjną, rozrywkową, a nawet targowo-wystawienniczą; dysponuje profesjonalnym zapleczem i spełnia wszystkie wymogi obiektu najwyższej, czwartej kategorii UEFA. Główny Business Club z własną restauracją oraz VIP lounge mają powierzchnię 3 tysięcy metrów kwadratowych. Wielofunkcyjne, przeszklone loże i incentive boksy (każdy dla 12 lub 24 osób - mogą być dodatkowo ze sobą łączone) mają wyjścia na tarasy z widokiem na murawę i w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca VIP na trybunie. Dzięki nowoczesnemu systemowi komputerowemu na stadionie możliwe są rozliczenia bezgotówkowe. Z wszelkich ułatwień oraz specjalnie przygotowanych stanowisk (na trybunach, w barach, toaletach itd.) mogą korzystać niepełnosprawni.
Dojazd do Stadionu Miejskiego we Wrocławiu:
Z lotniska do centrum Wrocławia (pod Dworzec Główny PKP) - autobusem 406 i nocnym 249.
Z centrum na Stadion Miejski przy alei Śląskiej na Pilczycach - autobusami 103, 128, 403 i 435 lub tramwajami 3, 10, 22. Ze stacji Wrocław Główny można też dojechać pociągiem do stacji PKP Wrocław Pracze, a następnie autobusem 103.
Informacje o Stadionie Miejskim we Wrocławiu:
Projektanci: Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o.
Główny użytkownik: klub piłkarski "Śląsk" Wrocław
Operator stadionu: SMG Polska, należące do amerykańskiego konsorcjum SMG, jednej z trzech największych tego typu firm na świecie
Czas budowy: 2009 - 2011
Wymiary stadionu: 272 x 224 x 39,33 metrów
Liczba kondygnacji: 6
Pojemność stadionu: 44 308 miejsc siedzących, zadaszonych, w tym dla kibiców 42771 miejsc
Miejsca dla VIP (Gold, Silver, Bronze, w sektorach zachodnim i wschodnim): 2130
Loże VIP: 20, incentive boxy ? 10
Gastronomia na promenadach: łączna długość lady na promenadach - 290 metrów
Parkingi: m.in. przy samym stadionie 4-poziomowy parking dla aut osobowych
Strefa kibica
Dla kibiców, którzy nie znajdą się na stadionie, miasto proponuje strefy, w których fani mogą dopingować swoich ulubieńców. Telebimy i odpowiednia oprawa stworzą niepowtarzalny nastrój i dadzą radość wspólnego oglądania meczów. Zapewnione też będzie odpowiednie zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Strefę centralną dla około 40 tysięcy sympatyków futbolu miasto stworzy w samym sercu Wrocławia, na rynku i placu Solnym. W przypadku rozgrywania we Wrocławiu meczów przez drużyny, za którymi podróżuje duża liczba kibiców, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc wspólnego oglądania (tzw. live viewing), m.in. na Polach Marsowych, w Hali Stulecia czy na Stadionie "Śląska" przy ul. Oporowskiej.
Polecamy dla kibiców: