Pomnik Reksia to fontanna położona w centrum Bielska-Białej, na placu pomiędzy ulicą 11 listopada a ulicą Stojałowskiego. Pomnik został odsłonięty w sierpniu 2009 roku. Przedstawia głównego bohatera popularnej kreskówki produkowanej w latach 1967-1988 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Stojący na tylnych łapach Reksio jest odlany z brązu i ma 90 cm wysokości. Od czas odsłonięcia jest bardzo popularny, przyciąga nie tylko dzieci, ale również swoich dorosłych fanów.
Pomnik Studenta to wykonana z brązu rzeźba autorstwa Andrzeja Renesa, przedstawiająca studenta siedzącego na ławce. Pomnik znajduje się na terenie centralnego kampusu Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu, tuż obok budynku starej biblioteki uniwersyteckiej. Warszawski student z brązu rzadko ma okazję pomyśleć o egzaminach w samotności czy zajrzeć do leżących obok niego książek. Szczególnie podczas ciepłych wiosennych i letnich dni praktycznie stale towarzyszą mu inni studenci. Świeżo "upieczeni" absolwenci uniwersytetu po absolutorium często robią sobie z rzeźbą pamiątkowe zdjęcie.
W pobliżu dawnego domu Güntera Grassa w Gdańsku stoi pomnik Oskara Matzeratha, bohatera znanej powieści pisarza pt. "Blaszany bębenek". Książka opowiada historię dziecka dojrzewającego w mieszczańskiej rodzinie niemieckiej w Wolnym Mieście Gdańsku pod koniec lat 30. XX wieku. W wieku 3 lat bohater postanawia przestać rosnąć, jest to jego sprzeciw wobec otaczającej go rzeczywistości dorosłych.
W Gdańsku początkowo miał stanąć pomnik samego pisarza, jednak Grass nie wyraził na to zgody. Z tego względu władze miasta zdecydowały się na pomnik Oskara. Postać nikłego wzrostu chłopca siedzi na ławeczce, na którą przysiadają się zarówno mieszkańcy, jak i turyści.
W 2005 roku na skrzyżowaniu ulicy Chełmińskiej i Rynku Staromiejskiego w Toruniu z okazji 86. urodzin Zbigniewa Lengrena odsłonięto instalację przedstawiającą psa Filusia. Filuś trzyma w pysku melonik i pilnuje parasola swego pana - profesora Filutka. Zbigniew Lengren to znany karykaturzysta, satyryk i rysownik, który w czasopiśmie "Przekrój" publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem. Pomnik błyskawicznie stał się jedną z największych atrakcji Torunia, a zrobienie sobie zdjęcia z uroczym pieskiem to dziś jeden z obowiązkowych punktów spaceru po starówce. O tym, że turyści uwielbiają pomnik Filusia, świadczy jego stale błyszcząca od głaskania główka.
Od 2001 roku na ulicach Wrocławia sukcesywnie zaczęły się pojawiać figurki krasnali. Pierwszy był krasnal na ulicy Świdnickiej. Od tego czasu w różnych miejscach miasta pojawiło się już kilkadziesiąt różnych figurek krasnali. Najwięcej z nich znajduje się w okolicach Starego Miasta.
Krasnale wrocławskie są niewątpliwą atrakcją miasta. Niestety często podają ofiarami kradzieży. Dla turystów organizowane są nawet specjalne wycieczki szlakiem krasnali. W trakcie tych wycieczek nie tylko tropi się miejsca, gdzie występują kolejne figurki, ale również poznaje się Wrocław. Polecamy jesienne tropienie krasnali wrocławskich, w trakcie których koniecznie należy sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Postać Misia Uszatka narodziła się w 1957 roku. Początkowo był on bohaterem książek dla dzieci, dopiero później - lalkowego serialu. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dobranocka z przygodami Misia Uszatka i jego przyjaciół była jedną z najpopularniejszych wśród dzieciaków. Do dzisiaj ma wielu fanów, co było szczególnie widoczne w trakcie otwarcia pomnika Misia Uszatka w Łodzi. Pomnik odlanego z brązu bohatera pojawił się kilka lat temu na ulicy Piotrkowskiej, od razu stając się wielką atrakcją zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Zdjęcie z misiem z oklapniętym lewym uszkiem, wielkim bohaterem z dzieciństwa.
Pod Wieżą Ratuszową w Krakowie od 2005 roku znajduje się kontrowersyjna rzeźba "Eros bendato". Została ona podarowana miastu przez jej autora, Igora Mitoraja, który jest wychowankiem krakowskiej ASP, ale od wielu lat tworzy za granicą. Rzeźba przedstawia ogromną, leżącą na cokole, odlaną z brązu głowę. Od samego początku wzbudzała wielkie kontrowersje, głównie wśród historyków sztuki twierdzących, że Rynek Starego Miasta nie jest odpowiednim miejscem dla nowoczesnej rzeźby. Sam autor natomiast nie zgadza się na przeniesienie "głowy" w rejon krakowskiego Dworca Kolejowego. Pomimo kontrowersji, turyści uwielbiają rzeźbę Mitoraja i dosyć często fotografują się na tle zabandażowanej głowy (lub w jej wnętrzu).
Pomnik Chrystusa Króla to chyba najbardziej kontrowersyjna inicjatywa ostatnich lat. Postawiony przy ulicy Sulechowskiej w Świebodzinie monument mierzy ponad 50 metrów wysokości, z czego na usypany kopiec przypada 16 metrów, a na figurę ponad 30. Postać Chrystusa zwieńczona jest 3-metrową pozłacaną koroną. Pomnik Chrystusa w Świebodzinie przewyższa zarówno sławny pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro jak i nowy pomnik Chrystusa Pacyfiku w Limie. Sama forma pomnika nie przyciąga większej uwagi, a jego popularność jest raczej zasługą wielkości oraz kontrowersji, jakie towarzyszyły budowie, niż walorów artystycznych.
Postać Koziołka Matołka została stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w 1933 roku. Do dziś jest kultowa, a książka o koziołku-wędrowniku ciągle należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Fabuła książeczek sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa, jedynego miejsca, gdzie podkuwają kozy. Pacanów zresztą istnieje naprawdę, jest to wieś położona w województwie świętokrzyskim. Swoją sławę zawdzięcza z pewnością książce i podróżom Koziołka Matołka. Od kilku lat w Pacanowie znajduje się Centrum Bajek Europejskich, a na rynku stoi drewniany pomnik Koziołka Matołka, z którym każde dziecko musi mieć zdjęcie.
Smok Wawelski to legendarna postać mieszkająca u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą. Na pamiątkę legendy o smoku w 1972 roku ustawiono dokładnie w tym miejscu pomnik Smoka Wawelskiego. Autorem rzeźby jest artysta Bronisław Chromy. Postać została odlana z brązu i osadzona na dużym głazie. Wewnątrz umieszczona jest instalacja gazowa na gaz ziemny, która pozoruje zianie ogniem. Ogień bucha co pięć minut lub po wysłaniu specjalnego SMSa o treści "smok" na numer telefonu podany przy pomniku. Pomnik Smoka Wawelskiego od wielu lat jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa.