ArchiWOW! Najciekawsze konstrukcje architektoniczne w Polsce

Inżynieria ekstremalna w Polsce? Jak najbardziej! Oto przewodnik po miejscach, gdzie wyobraźnia architektów i zdolności inżynierów zaowocowały niezwykłymi konstrukcjami. Wśród miast, które mogą poszczycić się największą liczbą takich budowli, królują Warszawa i Wrocław.

domy na wodzie domy na wodzie Zdjęcie: www.domynawodzie.pl

Najciekawsze konstrukcje architektoniczne w Polsce

Szklane domy, pływające miasta, samochody poruszające się po nieskończenie długich i wysokich mostach - taką wizję ludzkości przedstawiano na futurystycznych obrazach, jakie powstawały w początkach XX wieku. I trzeba przyznać, że ich twórcy mieli dobrą intuicję. Nie można bowiem oprzeć się wrażeniu, że współcześni architekci i inżynierowie nierzadko inspirują się wizjami przyszłości z... przeszłości.

Najnowsze, wielomilionowe projekty z całego świata, których realizacja na zawsze odmieni krajobraz i miejsca, w których powstają, będzie można zobaczyć w nowym programie "Inżynieria ekstremalna" na kanale Discovery Science
Ale i w naszym kraju powstają takie obiekty. Oto przewodnik po miejscach w Polsce, gdzie można zobaczyć, że wyobraźnia architektów i zdolności inżynierów potrafią zaowocować niezwykłymi konstrukcjami. Wśród miast, które mogą poszczycić się największą liczbą takich budowli, królują Warszawa i Wrocław.

Niektóre z przedstawionych w niniejszym przewodniku budowli już jakiś czas temu wpisały się w polski krajobraz. Dzięki swojemu charakterowi lub rozmachowi, jaki towarzyszył ich budowie, śmiało mogą konkurować nawet z najnowszymi przedsięwzięciami architektonicznymi. Łączy je jeszcze coś. Podobnie jak nowe obiekty, te starsze również wzbudzały (i wciąż wzbudzają) wiele skrajnych emocji. Czy są to cuda architektury, czy raczej pokraczne "makabryły", trzeba ocenić samemu.

wrocław, most wrocław, most Zdjęcie: Maciej Kulczyński

Wrocław - najdłuższy most w Polsce

Kierowcy odwiedzający Wrocław mogą przejechać najwyższym i najdłuższym w Polsce mostem podwieszanym, będącym częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Cała przeprawa, nazywana roboczo Mostem Rędzińskim (od nazwy części miasta, w której się znajduje), to niekwestionowany rekordzista wśród mostów w Polsce. Ma on długość 612 metrów i 3 pasy ruchu w każdym kierunku. Podwieszony jest na najwyższym w Polsce pylonie mierzącym 122 metry. Przeprawa, której projektantem jest prof. Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej, to także pierwszy monitorowany komputerowo most w Polsce. Most Rędziński został oddany do użytku pod koniec sierpnia tego roku.

wrocław wrocław Zdjęcie: www.domynawodzie.pl

Wrocław - najbardziej oryginalny projekt domu

Zaczęło się podobnie jak w przypadku futurystycznych projektów - od wizji. Jednak w 2006 roku Kamil Zaremba z Wrocławia poszedł o krok dalej. Postanowił zrealizować swoje marzenie i rozpoczął starania o wybudowanie pierwszego w Polsce domu na wodzie. Projekt jest już na ukończeniu, a jago autor (i lokator domu zarazem) jesienią tego roku planuje uroczyste wodowanie (wodowanie tylko z nazwy, bo dom od początku powstawał na wodzie). Niecodzienne wydarzenie będzie można oglądać we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim. Zainteresowani szczegóły mogą znaleźć na stronie projektu: www.domynawodzie.pl. Kto wie, może w przyszłości w Polce, podobnie jak w Holandii, będziemy podziwiać całe kolonie domów unoszących się na powierzchni rzek?

skytower, wrocław skytower, wrocław Zdjęcia: www.skytower.pl

Wrocław - najwyższy budynek mieszkalny

Sky Tower, wieżowiec powstający przy wrocławskiej ulicy Powstańców Śląskich, będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Osiągnie wysokość 212 metrów i będzie niższy od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Chociaż licząc do dachu trochę go przegoni - PKiN ma do dachu "tylko" 167 metrów, pozostałe 60 metrów to iglica. Obecnie Sky Tower liczy sobie 205 metrów, ale z każdym dniem pnie się do nieba. Wysoka wieża wraz z przyległymi budynkami pomieści 236 apartamentów, centrum handlowe, biura, restauracje i SPA. Jednak największą atrakcją dla odwiedzających będzie z pewnością położony najwyżej w Polsce taras widokowy - panoramę Wrocławia i okolic będzie można podziwiać z wysokości 208 metrów nad ziemią!

warszawa, pałac kultury warszawa, pałac kultury Zdjęcie: archiwum PKiN

Warszawa - najwyższy budynek w Polsce

Dar narodu radzieckiego dla Polski, żyjące muzeum sztuki socrealizmu. Pałac Kultury i Nauki, zwany potocznie Pekinem, to najwyższy budynek w Polsce. Mieszcząca się przy Placu Defilad w Warszawie konstrukcja to 167-metrowa bryła zwieńczona ponad 60-metrową iglicą. W sumie trzeba mocno zadrzeć głowę do góry, by móc objąć wzrokiem ponad 230-metrowego kolosa. Zbudowany z piaskowca i kamienia PKiN wykorzystywany jest do celów publicznych - odbywają się tu wystawy, koncerty, w budynku mieszczą się biura i sale konferencyjne. Wielką popularnością cieszy się taras widokowy na 30. piętrze (114 metrów). Pałac Kultury i Nauki wybudowano w latach 1952-1955 i do dziś budzi on wiele emocji. Jedni uważają go za godne podziwu zjawisko architektury, inni traktują jako niechciany prezent. Ale trzeba przyznać, że PKiN - obok Syrenki i Kolumny Zygmunta - stał się jednym z symboli Warszawy.

agora agora Zdjęcia: Bruno Fidrych

Warszawa - Najciekawszy biurowiec

Gdy piękna pogoda za oknem, pracownicy większości biurowców tęskno spoglądają w okna, marząc o jak najszybszym opuszczeniu swojego miejsca pracy. Ale nie w Warszawie przy ul. Czerskiej, gdzie mieści się siedziba firmy Agora S.A. Biurowiec spółki medialnej został tak zaprojektowany, by mógł stać się nie tylko miejscem pracy, ale też integracji pracowników. Architekci z firmy JEMS pokazali, że możliwe jest połączenie wygody pracy i niebanalnej architektury. Niepowtarzalny klimat w budynku budują otwarte przestrzenie, patia, wewnętrzne ogrody i zewnętrzne zielone tarasy. Dodatkowo wewnątrz przewidziano ogólnodostępne archiwum oraz fitnessclub z basenem. Całości dopełnia przeszklona elewacja, dzięki której nigdy nie brakuje w budynku naturalnego światła.

Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik Zdjęcia: z archiwum CNK

Warszawa - najbardziej sprzyjający nauce budynek

Tu dzieciaki garną się do nauki i co rusz przecierają oczy ze zdziwienia, a i starsi nierzadko są pod wrażeniem. Wszystko dzięki temu, że pomysłodawcy i budowniczy Centrum Nauki Kopernik pokazali, że przekazywanie wiedzy nie musi odbywać się w dusznych salach szkolnych. Wysoki na 12 metrów budynek Centrum w kształcie litery L to niezwykłe miejsce, gdzie nauka łączy się z zabawą. Ale to także jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. Na dachu Centrum Nauki Kopernik umieszczono ogród, a dziedziniec to patio z oczkiem wodnym, na którym unosi się scena. Centrum jest przyjazne dla środowiska, również dzięki małym samooczyszczającym się zbiornikom wodnym, które mogą być wodopojami dla ptaków. Budynek otacza Park Odkrywców z edukacyjnymi zabawkami. Natomiast spragnieni gwiezdnych eksploracji mogą odwiedzić planetarium z fasadą z barwnego szkła, dzięki której nocą ujawniają się podświetlone wewnętrzne kopuły. Dzięki charakterystycznej brązowo-beżowej elewacji Centrum Nauki Kopernik położonego przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 nie sposób przegapić.

poznań, stadion poznań, stadion Zdjęcia: EURO Poznań 2012 Sp. z o.o.

Poznań, Gdańsk, Warszawa, Wrocław - najnowocześniejsze stadiony

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 coraz bliżej. Już w czerwcu przyszłego roku cztery nowoczesne stadiony, w czterech największych miastach Polski, będą gościć najlepsze drużyny piłkarskie z całej Europy. Ale nim do tego dojdzie, budujący obiekty uwijają się jak mrówki, by zdążyć przed tym wielkim sportowym świętem. Bo trzy z czterech wielkich stadionów powstały od postaw.

Tylko w Poznaniu wystarczyło przebudować istniejący od 30 lat stadion przy ulicy Bułgarskiej. Po "liftingu" Stadion Miejski, jako pierwszy z czterech powstających na Euro, otwarto 20 września 2010 roku. Uroczystość uświetnił koncert Stinga. Nowy-stary stadion jest w stanie pomieścić teraz ponad 43 tys. widzów i będzie nie tylko areną sportowych zmagań. W ramach działań promocyjnych na stadionie odbyła się już romantyczna kolacja dla dwojga (nagroda w konkursie na hasło reklamowe obiektu) oraz niecodzienne śniadanie na murawie (nagroda dla 43 osób, które jako pierwsze wpisały odpowiednie hasło na profilu Stadionu na jednym z portali społecznościowych). Przewidziane są też liczne imprezy kulturalne.

gdańsk, stadion gdańsk, stadion Zdjęcie: PGE Arena Gdańsk

Poznań, Gdańsk, Warszawa, Wrocław - najnowocześniejsze stadiony

Emocje budzi każdy z obiektów budowanych na Euro 2012, bo są one nie lada wyzwaniami architektonicznymi i inżynieryjnymi. W Gdańsku kibice już od lipca cieszą się nowym stadionem, którego kopuła pokryta jest tysiącami płytek w różnych odcieniach brązu, co ma przywoływać skojarzenia z bursztynem - perłą Bałtyku. PGE Arena Gdańsk jest drugim oddanym do użytku stadionem na Euro 2012. Ulica, przy której się mieści, nosi nazwę "Pokoleń Lechii Gdańsk". Podczas mistrzostw na bursztynowym obiekcie odbędą się trzy mecze grupowe oraz ćwierćfinał. Każdemu ze spotkań będzie mogło przyglądać się do 42 tys. widzów.  Podobnie jak pozostałe stadiony, gdańska Arena będzie wykorzystywana nie tylko jako boisko piłkarskie. Będą się tu odbywały także imprezy kulturalne. Dzięki zapleczu gastronomicznemu stanie się ona miejscem spotkań, a tor wrotkarski biegnący wokół niej na pewno przypadnie do gustu lubiącym aktywny wypoczynek.

wrocław, stadion wrocław, stadion Zdjęcie: Marek Przybyło, Aeroklub Wrocławski

Poznań, Gdańsk, Warszawa, Wrocław - najnowocześniejsze stadiony

We Wrocławiu rzędy zielonych krzesełek już czekają, aby zasiedli na nich kibice piłkarskiego Śląska, fani innych zmagań sportowych oraz amatorzy sztuki. Bowiem budowany Stadion Miejski przy Alei Śląskiej 1, który ma zostać oddany do użytku we wrześniu tego roku, będzie obiektem wielofunkcyjnym. Pierwsze imprezy, jakie odbędą się pod ogromnym dachem obiektu przewidzianego na 43 tysiące widzów, to atrakcje nie tylko dla fanów piłki nożnej. Jesienią na śląską arenę wjadą ogromne ciężarówki podczas imprezy Monster Jam, rękawice skrzyżują Tomasz Adamek i Witalij Kliczko oraz zaśpiewa George Michael.

stadion narodowy stadion narodowy Zdjęcie: www.stadionnarodowy.org.pl

Poznań, Gdańsk, Warszawa, Wrocław - najnowocześniejsze stadiony

Najwięcej uwagi zdaje się jednak skupiać na sobie Stadion Narodowy, bo na nim zostanie rozegrany mecz otwarcia imprezy. Warszawski obiekt powstaje przy Alei Zielenieckiej 1, w niecce kultowego Stadionu Dziesięciolecia, który przez lata służył warszawiakom za targowisko. Niszczejący obiekt w 2008 roku ustąpił miejsca nowoczesnej konstrukcji Stadionu Narodowego, który ma być oddany do użytku w listopadzie tego roku. Rozgrywane na nim spotkania będzie mogło podziwiać z trybun 55 tysięcy widzów. Najbardziej charakterystycznym elementem stadionu będzie 70-metrowa iglica centralna, zawieszona 100 metrów nad murawą boiska.

sopot, krzywy domek sopot, krzywy domek Zdjęcie: Krzywy Domek Rezydent S.A.

Sopot - najbardziej nietypowy budynek użytkowy

Wizytówka Sopotu mieści się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 53. Patrząc na Krzywy Domek ma się wrażenie, że człowiek przeniósł się do bajkowej krainy. Wszystko za sprawą małżeństwa architektów Szotyńskich, którzy zainspirowani rysunkami Jana Marcina Szancera, zaprojektowali niezwykły budynek. Krzywy Domek od 2004 roku przyciąga do Sopotu turystów zaintrygowanych jego nietypowym kształtem. Ale warto zobaczyć również wnętrze budynku. Jedna z jego ścian, tzw. Ściana Sławy, pokryta jest podpisami znanych i lubianych, którzy odwiedzili to niezwykłe miejsce.

szymbark szymbark Zdjęcie: z archiwum CEPR

Szymbark - najbardziej szalony projekt domu

Niejednemu zakręci się w głowie od samego patrzenia na Dom do Góry Nogami, który można podziwiać w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. A co dopiero muszą czuć śmiałkowie, którzy codziennie tłumnie wchodzą do niezwykłego budynku? Dom do Góry Nogami powstał dzięki pasji i umiejętności Daniela Czapiewskiego, który stworzył CEPR, a zawodowo jest właścicielem firmy budującej drewniane domy. Szymbarskie cudeńko to naturalnych rozmiarów dom, do którego wchodzi się przez okno i zwiedza się go spacerując po suficie. Czapiewski projektując obiekt nawiązał do ustroju PRL-u, kiedy wszystko "stało na głowie", dlatego też wystrój domu utrzymany jest w stylu realnego socjalizmu. Ale dom Do Góry Nogami to nie jedyna atrakcja CEPR-u. Oprócz niego można podziwiać tam inne nietypowe obiekty, m.in. oryginalną syberyjską zagrodę, replikę dworu Stalina i przedwojenny Dom Harcerza.

Spodek Spodek Zdjęcie: Biuro Prasowe miasta Katowice

Katowice - najbardziej kosmiczna hala widowiskowa w Polsce

Przypatrując się nietypowym polskim projektom, nie można oprzeć się wrażeniu, że był czas kiedy architekci byli pod wpływem pozaziemskich inspiracji. Ślady tych tendencji można znaleźć wysoko w Karkonoszach, we Wrocławiu, ale najbardziej znanym miejscem są Katowice. Tam mieści się bowiem Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek". Jest ona dziełem dwóch Maciejów architektów - Gintowta i Krasińskiego. "Spodek" uroczyście otwarto w maju 1971 roku i od tego czasu gości najważniejsze imprezy sportowe i kulturalne. Jednorazowo Hala znajdująca się przy rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, pomieści do 11,5 tys. osób, co sprawia, że chętnie wybierana jest nie tylko na widowiska rozrywkowe, ale też spotkania z ważnymi osobistościami.

śnieżka śnieżka Zdjęcie: Piotr Krzaczkowski

Karkonosze - najwyżej położony nietypowy budynek w Polsce

Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce to obowiązkowy punkt wypraw turystów odwiedzających Karkonosze. Trzy połączone ze sobą charakterystyczne "spodki" zostały zaprojektowane przez wrocławskich architektów - Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka. Oprócz Obserwatorium, "spodki" mieszczą restaurację, ale niestety nie przewidziano w nich miejsc noclegowych dla turystów. Nietypowy kształt Obserwatorium, nawiązujący do niezidentyfikowanych obiektów latających, przysporzył mu wielu przeciwników. Główny zarzut, jaki stawiano budynkowi, to brak nawiązania do charakteru architektury górskiej. Mimo wszystko budynek ma też swoich zwolenników i z pewnością jest znakiem rozpoznawczym Śnieżki, i to nie tylko w Polsce. Obserwatorium warto odwiedzić, by na własne oczy zobaczyć kontrowersyjną konstrukcję, ale również ze względu na możliwość podziwiania pięknych widoków rozciągających się z najwyższej góry Karkonoszy.

Spektakularne projekty architektoniczne z całego świata, które na zawsze odmieniają krajobrazy i miejsca, w których są realizowane. Zobacz je dzięki programowi "Inżynieria ekstremalna" - od 9 września, w każdy piątek o godz. 15.00 na kanale Discovery Science.

 



Więcej o: