Polska na wakacje. Najładniejsze polskie starówki - część I

Nie tylko nad morzem, w górach, czy nad jeziorem można spędzić swój wakacyjny urlop. Podczas wakacji warto też zajrzeć do polskich miast - tych dużych i tych mniejszych. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu i innych polskich miastach znajdziemy wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Na trasie naszego zwiedzania na pewno znajdą się starówki, czyli najstarsze i często najbardziej urokliwe części miast. Oto przegląd starówek w największych miastach Polski.
Stare Miasto w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego ponad 85 proc. Starego Miasta zostało zniszczone. Po wojnie, w ciągu pięciu lat najpiękniejsza dzielnica stolicy została odbudowana. Stare Miasto w Warszawie jest jedynym na świecie przykładem kompletnej odbudowy zabytków, powstałych między XIII a XX wiekiem. Dziś historyczne centrum Warszawy przypomina oddzielne miasteczko. Posiada ciasną zabudowę oraz średniowieczny układ ulic. Zachwyca każdego turystę i wciąż rozkochuje w sobie mieszkańców Warszawy.
Stare Miasto w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego ponad 85 proc. Starego Miasta zostało zniszczone. Po wojnie, w ciągu pięciu lat najpiękniejsza dzielnica stolicy została odbudowana. Stare Miasto w Warszawie jest jedynym na świecie przykładem kompletnej odbudowy zabytków, powstałych między XIII a XX wiekiem. Dziś historyczne centrum Warszawy przypomina oddzielne miasteczko. Posiada ciasną zabudowę oraz średniowieczny układ ulic. Zachwyca każdego turystę i wciąż rozkochuje w sobie mieszkańców Warszawy. Warszawa, Stare Miasto / Shutterstock

Warszawa

Warszawska Starówka do kompleks składający się z dwóch średniowiecznych miast - Starej Warszawy i Nowego Miasta - wraz z przylegającym do nich Zamkiem Królewskim. Starówka w Warszawie posiada dwa rynki - Rynek Starego Miasta, kwadratowy, otoczony kamienicami i wypełniony knajpkami, które latem otwierają obszerne ogródki, zawsze pełne turystów i Rynek Nowego Miasta, bardziej nieregularny, kameralny i spokojniejszy. Do niedawna ta część warszawskiej Starówki była niedoceniana i rzadko kiedy niezorientowani turyści docierali aż tak daleko. Dzisiaj, dzięki coraz liczniejszym restauracjom i kawiarniom oraz jazzowym klubom na ulicy Freta - będącej głównym traktem Nowego Miasta - ruch tutaj jest taki sam, jak na Starym Mieście.

Z Rynku Starego Miasta w Warszawie można przejść na taras widokowy na skarpie, z którego rozciąga się widok na Wisłę. Warta uwagi jest także ciasna uliczka prowadząca od Rynku w dół. Są to Kamienne Schodki, unikatowe miejsce idealne choćby na klimatyczne randki (o ile nie jest akurat oblegane przez turystów). Wielbiciele architektury sakralnej znajdą na warszawskiej starówce wiele interesujących kościołów do zwiedzenia - z katedrą Św. Jana na czele. W jej podziemiach pochowani są królowie, prezydenci oraz prymasi Polski. Na tyłach katedry stoi stary dzwon, który wygląda, jakby spadł z wieży kościelnej. Tak naprawdę nigdy na żadnej nie wisiał, gdyż już w trakcie odlewania został uszkodzony. Z czasem przylgnęła do niego legenda dzwonu spełniającego życzenia. Ponoć należy dotknąć go  i wypowiadając życzenie przejść dookoła niego z zamkniętymi oczami. Komu się to powiedzie, tego życzenie zostanie spełnione.

Patrząc na urokliwe kamieniczki Starego Miasta nie należy zapominać, że po Powstaniu Warszawskim były one znacznie zniszczone. Odbudowanie warszawskiej Starówki miało miejsce na przełomie lat 40. i 50. i było dziełem zaangażowanych architektów, urbanistów i historyków. Do ustalenia przedwojennego wyglądu Rynku i okolic użyli oni XVIII-wiecznych obrazów, przedstawiających ówczesną Warszawę. Pieczołowicie odbudowana Starówka w Warszawie została wpisana na listę zabytków UNESCO.

Kraków, Stare Miasto Kraków, Stare Miasto Shutterstock

Kraków

Krakowski Rynek jest największy w Europie. Ma kształt kwadratu, którego długość boku wynosi prawie 200 metrów. Na środku Rynku stoją słynne Sukiennice. Dawne kramy kupieckie z towarami z całego świata zostały zastąpione przez stoiska z pamiątkami z Krakowa i regionu.

Na krakowskim Rynku stoi również jeden z najstarszych romańskich kościołów w Polsce - kościół św. Wojciecha. Schodzi się do niego po kilku schodkach i dzięki temu można na własne oczy zobaczyć, jak znacznie podniósł się poziom rynku przez dziesięć stuleci. Ale oczywiście najbardziej znanym budynkiem sakralnym krakowskiego Rynku jest Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Z kościelnej wieży co godzinę rozbrzmiewa krakowski hejnał, a z samej góry można zobaczyć prawie cały Kraków.

Krakowski Rynek to miejsce pełne klimatycznych knajpek. W jednej z kamienic działa legendarna restauracja Wierzynek. Świeższej daty renomą cieszy się Hawełka oraz Vis-a-Vis, przed którym stoi popiersie słynnego gościa - Piotra Skrzyneckiego z Piwnicy pod Baranami. Skrzynecki z niedowierzaniem patrzy na ogromną wyrzeźbioną głowę, jaką przed kilkoma laty podarował Krakowowi znany na całym świecie rzeźbiarz Igor Mitoraj. Wizyta w "głowie Mitoraja" jest obecnie obowiązkowym punktem wycieczki każdego turysty. A potem należy zanurzyć się w uliczki okalające Rynek i zaglądać do knajp, wypatrując znanych krakowian. Bo w przeciwieństwie do Warszawy, krakowskie Stare Miasto jest nie tylko centrum turystycznym, ale również centrum kulturalnego i towarzyskiego życia miasta.

Żuraw, Gdańsk Żuraw, Gdańsk Żuraw, Gdańsk /fot. Shutterstock

Gdańsk

Gdańska Starówka położona jest nad Motławą. Jej najbardziej znanym miejscem jest Długi Targ. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wydłużony plac, niegdyś główny plac Gdańska. Przy Długim Targu znajdują się urokliwe kamienice, wśród których wyróżnia się Dwór Artusa. Pod stojącą przed nim fontanną Neptuna robią sobie zdjęcia turyści z całego świata. Długi Targ przechodzi w ulicę Długą i cały ten deptak zamykają z dwóch stron dwie bramy - Złota i Zielona. Za Złotą Bramą znajduje się warte obejrzenia Muzeum Bursztynu, natomiast za Bramą Zieloną wychodzimy na wybrzeże rzeki Motławy. Stąd można wybrać się w podróż stateczkiem turystycznym albo tramwajem wodnym.

Równolegle do Długiego Targu i ulicy Długiej znajdują się ulica Piwna i Mariacka, które tętnią życiem do późnej nocy. Ulicę Mariacką upodobali sobie artyści. Przy niej znajduje się także ciekawy budynek służący jako akademik gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast przy Piwnej znajduje się Bazylika Mariacka - największy ceglany kościół w Polsce. Można w nim podziwiać wiele zabytków oraz przespacerować się na wieżę o wysokości 77 metrów, z której rozciąga się fantastyczny widok na Gdańsk. Wstęp na wieżę jest płatny.

W sezonie jedną z licznych atrakcji Gdańska jest Jarmark Dominikański, który rozpoczyna się na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie można nie tylko dokonać zakupu interesujących pamiątek, ale również skorzystać z oferty zwiedzania zakamarków kościoła dominikanów albo wybrać się na spektakl Międzynarodowego Festiwali Szekspirowskiego. Albo na jedną z innych imprez towarzyszących.

Lublin, Stare Miasto Lublin, Stare Miasto Shutterstock

Lublin

Lubelska starówka położona jest na wzniesieniu. Idąc od placu Pod Zamkiem, trzeba nieźle się natrudzić, żeby dojść do Bramy Krakowskiej. Po drodze można wstąpić do jednej (albo kilku) z licznych knajpek. To one stanowią o unikatowym charakterze lubelskiego Starego Miasta. Często ciągną się od piwnic przez kolejne kondygnacje i dodatkowo wychodzą na ulicę dzięki swoim ogródkom. Odbywają się tam bardzo dobre koncerty muzyki jazzowej i klezmerskiej, a niesamowita atmosfera sprzyja pozostaniu w Lublinie na dłużej.

W samym centrum lubelskiego rynku znajduje się Trybunał Koronny - obecnie służy jako pałac ślubów. Z tym miejscem związane jest podanie o sądzie diabelskim, o który zaapelowała źle potraktowana przez zwykłych sędziów uboga wdowa. Nocą zjawili się nieznani sędziowie i rozpatrując sprawę ponownie, wydali wyrok na korzyść wdowy. Przewodniczący diabelskiej rady sędziowskiej wypalił na stole swoją dłoń. Do tej pory zabytkowy stół można oglądać w muzeum na Zamku. Znajduje się tam także kaplica Św. Trójcy, w której kilka lat temu odsłonięto zabytkowe freski na ścianach.

Średniowieczny zespół miejski Torunia. Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich. Średniowieczny zespół miejski Torunia. Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich. Shutterstock

Toruń

Starówka w Toruniu to przykład dobrze zachowanego układu miasta średniowiecznego. Na środku rynku w Toruniu znajduje się zabytkowy budynek ratusza - obecnie w części pomieszczeń mieści się miejskie muzeum. Ale toruńska Starówka to nie tylko rynek. W obrębie dawnych murów miejskich można pospacerować po klimatycznych ulicach, odwiedzić Krzywy Dom, dom Mikołaja Kopernika albo kościół Św. Janów z wieżą widokową. Większość kamienic została odbudowana w XIX i XX wieku w stylu neogotyckim lub neorenesansowym, ale jako całość Stare Miasto w Toruniu nadal sprawia wrażenie bardzo, bardzo starego.

Toruń słynie ze swoich pierników, które można nabyć w sklepie firmowym tuż przy rynku. Słynie też z małych pomników. Najpopularniejszym jest pomnik sympatycznego psa Filusia, postaci stworzonej przez rysownika Zbigniew Lengrena. Filuś trzyma z zębach melonik swojego pana ? profesora Filutka ? a pogłaskanie go po ogonku przynosi ponoć szczęście.

Wrocław. Wrocławska Starówka należy bez wątpienia do najpiękniejszych w Polsce. Położona jest na nadodrzańskich wyspach i pobrzeżu rzeki. Została odbudowana po zniszczeniach wojennych. Fot. Shutterstock Wrocław. Wrocławska Starówka należy bez wątpienia do najpiękniejszych w Polsce. Położona jest na nadodrzańskich wyspach i pobrzeżu rzeki. Została odbudowana po zniszczeniach wojennych. Fot. Shutterstock Shuttertsock

Wrocław

Wrocławska Starówka należy bez wątpienia do najpiękniejszych w Polsce. Położona jest na nadodrzańskich wyspach i pobrzeżu rzeki. Została odbudowana po zniszczeniach wojennych, a pieczołowita restauracja elementów dotykowych pozwala poczuć, jak piękny musiał być Wrocław w dawnych wiekach. Wrocławski ratusz jest jednym z najlepiej zachowanych budynków tego typu w Polsce, a w jego wieży znajduje się najstarszy dzwon zegarowy na terytorium naszego kraju. Za to w podziemiach można poczuć się jak w średniowieczu, odwiedzając tamtejszą restaurację, która nawiązuje do XIV-wiecznej pijalni i używa jej nazwy - Piwnica Świdnicka.

Na rogu ulic Św. Mikołaja i Odrzańskiej znajduje się ciekawy zabytek z czasów świetności Wrocławia - są to dwie kamieniczki, połączone bramą. Wyglądają, jakby były to dwie ludzkie postacie podające sobie ręce. Z tego powodu ochrzczono je mianem Jasia i Małgosi. Są atrakcyjnym elementem turystycznym i historycznym Wrocławia. Zaś dla spragnionych wrażeń turystów Wrocław oferuje możliwość popływania gondolami, wspięcia się na Mostek Czarownic w kościele Św. Marii Magdaleny oraz spacer szlakiem krasnali, których niewielkie pomniki rozsiane są po całej Starówce.

Poznań, Stare Miasto Poznań, Stare Miasto The Stary Rynek (the Old Market)/Shutterstock

Poznań

Stare Miasto w Poznaniu ma swoje centrum w postaci rynku. To właśnie tam znajdują się najcenniejsze zabytki. Renesansowy budynek dawnego ratusza, z którego codziennie słychać poznański hejnał. Na jego szczycie co godzinę można obserwować dwa trykające się koziołki - najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Poza tym na rynku w Poznaniu znajduje się budynek dawnego Odwachu oraz Waga Miejska. Wbrew pozorom nie jest to sam instrument, ale dwukondygnacyjny budynek, który dzisiaj służy jako urząd stanu cywilnego. W gorące dni można ochłodzić się przy czterech staromiejskich fontannach, które noszą antyczne imiona Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa. Zaś wielbicielom nietypowych muzeów w Poznaniu można polecić wizytę w Muzeum Instrumentów. Oczywiście muzycznych.

Więcej o: