Polskie miasta walczą o tytuł nowego cudu świata. Które najpiękniejsze?

Po Mazurach czas na Kraków, Katowice i Warszawę. Oto trzy polskie miasta, które walczą o miejsce w siódemce najpiękniejszych na świecie. "New 7 Wonders City" to kolejnych plebiscyt szwajcarskiej fundacji. Zobacz inne polskie miasta, które starały się wejść do finału...
Kraków, Rynek Główny, Sukiennice Kraków, Rynek Główny, Sukiennice Fot. Shutterstock

New7Wonders - najpiękniejsze miasto świata

W konkursie na siedem najpiękniejszych miast świata wystartowało 1259 miejsc z całego świata. W tym tak piękne miasta jak Rzym, Paryż, Barcelona. W marcu liczba miast zmalała do 300 finałowych.

Słynna fundacja New7Wonders organizująca konkurs, wybrała już 7 nowych cudów architektury i 7 nowych cudów natury. Teraz szuka 7 najbardziej interesujących miast świata. Cały konkurs podzielony został na etapy i potrwa do 6 grudnia 2013 roku. Pierwsze kwalifikacje już za nami - spośród 11 odpadło 8 polskich miast. Teraz do listopada 2012 roku internauci mogą oddawać głosy na siedem ulubionych miast. Głosy oddawać można na stronie New7Wonders. W finale znaleźć się ma 28 miejsc z całego świata, a siedem z nich uzyska miano jednego z najcudowniejszych na świecie.

W tym ostatnim konkursie fundacji New7Wonders na 7 nowych cudów natury do finału dotarły Mazury, które jako jedyne miejsce w Europie znalazły się w pierwszej czternastce.

Sukiennice, Kraków Sukiennice, Kraków Sukiennice, Kraków / Fot. Shutterstock

Kraków

Kraków ma w sobie wszystko, co potrzebne turyście, by atrakcyjnie i aktywnie spędzić czas: są tu świetne kluby i restauracje, zabytki i obiekty muzealne praktycznie na każdym kroku, szeroka oferta noclegowa no i to coś, co sprawia, że chce się tu wracać.

Katowice Katowice Umkatowice/CC/Wikimedia

Katowice

Katowice to miasto postindustrialne, które nie ma opinii najpiękniejszego. Może dziwić niektórych, że jest na liście kandydatów do konkursu. Miasto ma jednak duży potencjał, wciąż się przekształca, upiększa. Kto wie, może dzięki mieszkańcom ma szansę przejść do kolejnego etapu konkursu.

Warszawa, zachód słońca w centrum miasta Warszawa, zachód słońca w centrum miasta Fot. Shutterstock

Warszawa

Warszawa, największe polskie miasto, ma wiele do zaoferowania. Stale się rozwija, rozbudowuje. Czy jest ładna czy brzydka, czy ma swój styl, a może jest zlepkiem wielu innych - to poruszany wielokrotnie na forach internetowych temat.

Bydgoszcz Bydgoszcz Bydgoszcz/Fot. Shutterstock

Bydgoszcz

Bydgoszcz ze swoimi licznymi zabytkami, pięknym Starym Miastem położonym w meandrach rzeki Brdy, czy Wyspą Młyńską uchodzi za miasto godne odwiedzenia. Ale czy najpiękniejsze? Zdecydujcie sami.

Żuraw, Gdańsk Żuraw, Gdańsk Żuraw, Gdańsk /fot. Shutterstock

Gdańsk

Gdańsk to największe i najpiękniejsze miasto całego Pomorza. To miasto dostojne, inne od pozostałych miast Trójmiasta. Tysiącletnie, kosmopolityczne, pełne wspaniałych zabytków. Panuje tu miła atmosfera, pełno jest przyjemnych knajpek, miejsc, w których można po prostu odpocząć.

Lublin. Lublin to bardzo ładne miasto. Starówka Lublina została gruntownie odnowiona, oferuje wiele cennych i pięknych zabytków. Warto zobaczyć Zamek Lubelski, a także około 300-metrową trasę turystyczną biegnącą pod zabudową Starego Miasta.

Lublin. Lublin to bardzo ładne miasto. Starówka Lublina została gruntownie odnowiona, oferuje wiele cennych i pięknych zabytków. Warto zobaczyć Zamek Lubelski, a także około 300-metrową trasę turystyczną biegnącą pod zabudową Starego Miasta. Lublin/Fot. Shatterstock

Lublin

Lublin to bardzo stare i zabytkowe miasto. Ciekawa historia i zabytki, gruntownie odnowiona Starówka, liczne muzea, ładne położenie sprawiają, że Lublin jest odwiedzany przez coraz większą ilość turystów.

Poznań. Warto polecić, bo Poznań to miasto, które ma swoją odmienną tożsamość. Poznaniacy mówią inaczej, czas odmierzają im dwa trykające koziołki, a ze zwykłych ziemniaków potrafią wyczarować kulinarne cuda. Poznań to wartościowe zabytki, przypominające historię Wielkopolski, a także nowoczesne centra handlowe i kulturalne, jak Stary Browar. Poznań. Warto polecić, bo Poznań to miasto, które ma swoją odmienną tożsamość. Poznaniacy mówią inaczej, czas odmierzają im dwa trykające koziołki, a ze zwykłych ziemniaków potrafią wyczarować kulinarne cuda. Poznań to wartościowe zabytki, przypominające historię Wielkopolski, a także nowoczesne centra handlowe i kulturalne, jak Stary Browar. Poznań/Fot. Shutterstock

Poznań

Poznań położony nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto z ładną starówką i wieloma cennymi zabytkami. Poznań to także rozległe parki, ciekawe muzea i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać czas.

Szczecin Szczecin Fot. Shutterstock

Szczecin

Szczecin nazywany jest miastem pływającego ogrodu, ponieważ woda i zieleń zajmuje aż połowę powierzchni miasta. To miasto zabytkowe, a jednocześnie nowoczesne. Przez jednych lubiane, przez innych nie.

Średniowieczny zespół miejski Torunia. Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich. Średniowieczny zespół miejski Torunia. Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich. Shutterstock

Toruń

"Toruń przepięknymi budowlami i dachami z cegły palonej lśniącymi tak znamienity, że nic mu chyba pięknością, położeniem i blaskiem świetnym dorównać nie zdoła" - pisał Jan Długosz. Stare Miasto Torunia uważane jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Klimat zabytkowych kamieniczek, ulicznych teatrów i klimatycznych pubów ściąga do Torunia wielu turystów.

Wrocław. Warto polecić, bo to piękne, kolorowe miasto, stolica polskiej kultury. Miasto z ciekawą architekturą, ofertą kulturalną i gastronomiczną oraz niepowtarzalnym klimatem. To, co we Wrocławiu wyjątkowego to m.in. zabytkowa dzielnica Ostrów Tumski, ogromna ilość mostów, piękny rynek, jedyna w swoim rodzaju Hala Stulecia i bogate życie nocne. Można tak długo wymieniać... Wrocław. Warto polecić, bo to piękne, kolorowe miasto, stolica polskiej kultury. Miasto z ciekawą architekturą, ofertą kulturalną i gastronomiczną oraz niepowtarzalnym klimatem. To, co we Wrocławiu wyjątkowego to m.in. zabytkowa dzielnica Ostrów Tumski, ogromna ilość mostów, piękny rynek, jedyna w swoim rodzaju Hala Stulecia i bogate życie nocne. Można tak długo wymieniać... Wrocław/Fot. Shutterstock

Wrocław

Wrocław to urokliwe miasto, z piękną starówką pełną kolorowych kamienic. Nazywany jest nawet Wenecją Północy, a to za sprawą ponad 100 mostów i kładek przerzuconych przez przepływającą przez niego Odrę i liczne kanały. W 2016 Wrocław nosić będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Zamość, Polska. Zamość to piękne, zabytkowe polskie miasto - perła renesansu. W Zamościu doskonale zachował się pierwotny plan zabudowy, fortyfikacje i liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. Największym skarbem Zamościa jest ukoronowany attyką ratusz z wachlarzowymi schodami i wysoką wieżą zegarową. Miasto Zamość trafiło na listę UNESCO w 1992 roku. Zamość, Polska. Zamość to piękne, zabytkowe polskie miasto - perła renesansu. W Zamościu doskonale zachował się pierwotny plan zabudowy, fortyfikacje i liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. Największym skarbem Zamościa jest ukoronowany attyką ratusz z wachlarzowymi schodami i wysoką wieżą zegarową. Miasto Zamość trafiło na listę UNESCO w 1992 roku. Rynek w Zamościu, Zamość/Fot. Shutterstock

Zamość

Zamość to architektoniczna perła. Miasto nazywane Padwą Północy jest arcydziełem polskiego renesansu. W 1992 roku Zamość wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Największym skarbem Zamościa jest ukoronowany attyką Ratusz z wachlarzowymi schodami i wysoką wieżą zegarową, z której o 12 w południe rozlega się uroczysty hejnał. Zamość, to ponadto brama otwarta ku malowniczemu Roztoczu, jednej z najpiękniejszych krain geograficznych Polski.

Więcej o: