Weekend w Polsce - pomysły na niepogodę

Pomysł na niepogodę? Na przykład co tydzień zwiedzić inne polskie miasto, bo nie tylko Europa jest dobra na city-break. Z pogodą w Polsce bywa różnie, ale tym razem zapomnijcie o nerwowym sprawdzaniu prognozy - wybraliśmy dla was naprawdę fajne miejsca, w których na pewno nie zmokniecie. W Warszawie, Krakowie, Łodzi i Toruniu.
Polska Południowa, Rynek Główny w Krakowie. Rynek Główny to serce Krakowa i jeden z największych placów miejskich w Europie (mierzy ok. 4 ha). Tutaj koncentruje się życie miasta. Także tu znajdują się najważniejsze zabytki krakowskie z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami na czele. Historia rynku w Krakowie sięga czasów średniowiecza. Polska Południowa, Rynek Główny w Krakowie. Rynek Główny to serce Krakowa i jeden z największych placów miejskich w Europie (mierzy ok. 4 ha). Tutaj koncentruje się życie miasta. Także tu znajdują się najważniejsze zabytki krakowskie z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami na czele. Historia rynku w Krakowie sięga czasów średniowiecza. Shutterstock

Kraków. Trasa Podziemna

Krakowska Trasa Podziemna to najnowsza i zdaniem wielu jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Krakowa. Powstała w czerwcu 2010 roku w podziemiach Rynku Głównego i częściowo w piwnicach Sukiennic. Projekt obejmuje podziemną trasę turystyczną i ekspozycję muzealną, zatytułowaną "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa". Wystawa prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości autentycznych murów przedlokacyjnej osady, wraz z zachowanymi średniowiecznymi brukami i wodociągami, cmentarzysko z XII wieku, pomieszczenia tzw. Małej i Wielkiej Wagi, Kramy Bogate, w których średniowieczni kupcy sprzedawali swoje towary oraz niezliczoną ilość przedmiotów codziennego użytku. Jak zapewniają organizatorzy, podziemna trasa turystyczna to "najnowocześniejsze muzeum w Polsce, które pokazuje historię językiem XXI wieku". Zwiedzający mają okazję znaleźć się w zrekonstruowanych murach miejskich Krakowa z przełomu XIII i XIV wieku, a dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym (obraz, dźwięk, filmy, animacje, a nawet zapachy!) mogą poczuć atmosferę tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Jedną z atrakcji krakowskiej Trasy Podziemnej jest ekran z pary wodnej, czyli taki, przez który można przejść, a na którym jednocześnie wyświetlane są sceny z życia krakowskiego Rynku sprzed 700 lat. Wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie, jest oszałamiające.

Podziemna trasa turystyczna, wejście w podcieniach Sukiennic od strony ulicy św. Jana; godziny otwarcia: XI-III pon. 10.00-20.00, wt. 10.00-16.00, śr.-ndz. 10.00-20.00; IV-X pon. 10.00-20.00, wt. 10.00-16.00, śr.-ndz. 10.00-22.00; w poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny; muzeum jest nieczynne w pierwszy wtorek każdego miesiąca; ceny biletów: normalny 17 zł, ulgowy 14 zł, rodzinny 34 zł; w muzeum działa sklep z pamiątkami.

Kraków. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Kraków. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha www.manggha.krakow.pl

Kraków. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Manggha powstała w 1994 roku z inicjatywy Fundacji Kioto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Prowadzi szeroką działalność propagującą sztukę i kulturę Japonii. Historia tego miejsca wiąże się ściśle z osobą Feliksa Jasieńskiego. Ten krytyk, pisarz, kolekcjoner, przyjaciel artystów, otwarty na wszystkie nowe prądy w sztuce, właściwie odkrył dla Polaków piękno japońskiej kultury i sztuki. Przez wiele lat gromadził cenne dzieła sztuki japońskiej: barwne drzeworyty ukiyo-e, wyroby z laki, brązy, ceramikę, tkaniny, malowidła, drobne przedmioty z kości słoniowej, militaria, aby w 1920 roku przekazać całą kolekcję Muzeum Narodowemu w Krakowie. Przedmioty te długo nie były wystawiane, głównie z powodu braku miejsca w muzealnych salach (kolekcja liczyła 6500 eksponatów!). Dzieła zaprezentowano tylko raz, w 1944 roku w krakowskich Sukiennicach. Na szczęście wystawę obejrzał młody Andrzej Wajda, który tak jak niegdyś Jasieński uległ czarowi Japonii. Do tego stopnia, że w 1987 roku, czyli prawie pół wieku po tamtej wystawie, odbierając nagrodę filmową Kioto, postanowił, że całą sumę przeznaczy na budowę w Krakowie muzeum sztuki japońskiej. Tak też się stało. Dzisiaj Manggha, poza organizowaniem wystaw stałych i czasowych, prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów oraz kursy języka japońskiego. Centrum jest też siedzibą Ogólnopolskiego Klubu Bonsai. 11 lipca 2002 roku Mangghę odwiedził sam cesarz Japonii Akihito wraz ze swą małżonką Michiko. Na specjalne życzenie cesarza zorganizowana została wystawa drzeworytów XIX-wiecznego artysty japońskiego Utagawy Hiroshige.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 2;, godziny otwarcia muzeum: wt.-ndz. 10.00-18.00; ceny biletów: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Przy muzeum działa Cafe Manggha, która  organizuje przyjęcia, bankiety, konferencje, szkolenia, bale oraz spotkania filmowe;, w okresie wiosenno-letnim dużym atutem kawiarni jest olbrzymi taras z widokiem na Bulwary Wiślane.

kraków, fabryka schindlera kraków, fabryka schindlera Fot. www.fabrykaschindlera.pl

Kraków. Fabryka Schindlera

Muzeum mieści się w budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera przy ulicy Lipowej 4. To właśnie tutaj w latach 1939-45 Schindler kierował fabryką, produkującą naczynia emaliowane i blaszane, a później także menażki dla Wehrmachtu, łuski i zapalniki do pocisków artyleryjskich. Ale Schindler tylko z pozoru był pracującym na chwałę III Rzeszy przykładnym Niemcem - w swojej fabryce zatrudniał głównie zagrożonych eksterminacją Żydów. Wspólnie ze swym księgowym Sternem stworzył słynną "Listę Schindlera" z nazwiskami ponad 1100 osób, którym uratował życie.

Od 11 czerwca 2010 roku w fabryce można oglądać wystawę stałą zatytułowaną  "Kraków - czas okupacji 1939-45". W 45 salach ekspozycyjnych zgromadzono wiele ciekawych eksponatów muzealnych, poszerzonych o zdjęcia, nagrania radiowe, relacje świadków, filmy dokumentalne i prezentacje multimedialne. Zwiedzający mają okazję wędrować po odtworzonym mieście z czasów wojny, z jego brukowanymi uliczkami i murami miejskimi. Mogą zajrzeć do autentycznego fotoplastykonu działającego niegdyś przy ulicy Szczepańskiej, wejść do tramwaju, przejść przez ciasny labirynt getta, u fryzjera podglądać zamach na Koppego, a przez małe okno piwnicy uliczną łapankę. O bohaterskim czynie Schindlera przypomina jego gabinet, w którym znajduje się symboliczna "arka ocalonych" stworzona z tysięcy garnków przypominających te produkowane przez jego pracowników w czasie wojny. Codzienność okupowanego Krakowa utrwalono w zwykłych przedmiotach codziennego użytku, takich jak fotografie, gazety, dokumenty osobiste i urzędowe.

Fabryka Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, godziny otwarcia: XI-III pon. 10.00-14.00, wt.-ndz. 10.00-18.00; IV-X  pon. 10.00-16.00, wt.-ndz. 10.00-20.00; w poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale uwaga! w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca muzeum jest nieczynne;  ceny biletów: normalny 15 zł, ulgowy 13 zł.

muzeum inżynierii, kraków muzeum inżynierii, kraków Fot. Grażyna Makara / Agencja Wyborcza.pl

Kraków. Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej zostało założone przez Gminę Miasta Krakowa w 1998 roku. Mieści się w budynku dawnej zajezdni tramwajowej usytuowanej w dzielnicy Kazimierz. Budynek ze względu na ciekawą architekturę został wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa. Muzeum gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, drukarstwa, elektrowni, gazownictwa i gospodarki komunalnej. Posiada też jedną z niewielu stałych wystaw w kraju, prezentujących zabytkowe polskie samochody i motocykle. W muzeum możemy obejrzeć ok. 30 pojazdów, pogrupowanych w działy: Polskie Prototypy, Polskie Syrenki, Warszawy z Żerania, Fiaty na polskich drogach, Motocykle, Skutery i motorowery. Bardzo ciekawy jest dział Zabawy z nauką, gdzie można poznać zasady konstruowania mostów, działania prostych maszyn i elektrowni, prawa hydrostatyki, magnetyzmu i elektryczności. Na zewnątrz znajduje się Ogród nowych słówek, gdzie najmłodsi poprzez zabawę mogą poznać takie pojęcia jak: grawitacja, tarcie czy równowaga.

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, godziny otwarcia: wt.-ndz. 10.00-16.00; we wtorki wszystkie ekspozycje (z wyjątkiem wystawy interaktywnej) można zwiedzać za darmo; w sezonie letnim we wtorki i czwartki muzeum jest czynne od 10.00-18.00; ceny biletów na wszystkie wystawy: normalny 8 zł, ulgowy 5,50 zł, rodzinny 24 zł.

księży młyn, łódź księży młyn, łódź Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Łódź. Księży Młyn

Księży Młyn to kompleks fabryczno-rezydencjonalny (tzw. Jurydyk), zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 roku. Początkowo kompleks należał do "króla bawełny" - Karola Wilhelma Scheiblera, potem stał się własnością rodziny Edwarda Herbsta. W skład zespołu fabrycznego wchodziły: budynki przędzalni i tkalni, gazownia, osiedle robotnicze, folwark, budynek straży pożarnej, szkoła, szpital, willa Edwarda i Matyldy Herbstów. W 1976 roku w rezydencji powstało Muzeum Sztuki, które prezentuje m.in. ekspozycję wnętrza domu Edwarda Herbsta, w którym zachowały się fragmenty oryginalnego wystroju. Muzeum organizuje też wystawy czasowe.

Rezydencja Księży Młyn, ul. Przędzalniana 72; godziny otwarcia: wt. 10.00-17.00, śr. i pt. 12.00-17.00, czw. 12.00-19.00, sb.-ndz. 11.00-16.00; ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 4,50 zł.

cantrum nauki kopernik, warszawa cantrum nauki kopernik, warszawa Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to największe centrum nauki w Polsce i jedno z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstało nad Wisłą, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, mostu Świętokrzyskiego i planowanej stacji metra Powiśle. Zostało zbudowane nad tunelem Wisłostrady, u zbiegu Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Zajęczej. W ogromnym budynku udało się pomieścić wystawy stałe i czasowe, laboratoria i pracownie, centrum konferencyjne, kawiarnie i restauracje, część biurową, parking, multimedialne planetarium, galerię sztuki, amfiteatr i Park Odkrywców, wraz z urządzeniami służącymi do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem. Centrum ma na celu popularyzację nauki. Wystawa składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk, na których zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki i dzięki tym doświadczeniom zrozumieć dane zjawisko. Wybór jest ogromny! Można np. przeżyć trzęsienie ziemi, zobaczyć portret znanej osoby utworzony z pęcherzyków powietrza, stworzyć krótki film animowany, obejrzeć model ludzkiego szkieletu na rowerze, posłuchać nagrań z wybranych części miasta, poznać wiele faktów z historii malarstwa i architektury, posłuchać modlitw i śpiewów największych religii świata, obejrzeć trójwymiarowy model kamienia z Rosetty, rozkazać robotowi, aby na podstawie podanych przez nas trzech słów ułożył wiersz, skorzystać z lustra fenickiego i pokoju Amesa, wypróbować latający dywan i łóżko fakira (co wcale nie jest bolesnym doświadczeniem), wywołać tornado, przejechać się samochodem po wypiciu kilku kieliszków wódki i dowiedzieć się jak wiele wysiłku wymaga spalenie jednego cukierka. Niezwykłym doświadczeniem jest także pokaz gwiezdnego nieba w planetarium Kopernik. Centrum organizuje Warsztaty Familijne, na których dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami także mogą przeprowadzać własne  eksperymenty, które pomogą im zrozumieć różne zjawiska z życia codziennego. Galeria Bzzz! przeznaczona dla najmłodszych widzów (dzieci do lat 6) pozwala zrozumieć zagadnienia związane z przyrodą.

Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, godziny otwarcia: wt.-pt. 9.00-18.00 (kasy czynne do godz. 17.00), sb.-ndz. 10.00-19.00 (kasy czynne do godz. 18.00); ceny biletów: normalny 22 zł, ulgowy 16 zł, rodzinny (dla 4 osób) 57 zł.

muzeum powstania warszawskiego, polska, warszawa muzeum powstania warszawskiego, polska, warszawa Julia Sielicka-Jastrzębska/CC/Wikimedia

Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, oznaczonej kryptonimem "W" doszło do wybuchu powstania w Warszawie. Blisko 60 lat później, powstało Muzeum Powstania Warszawskiego jako wyraz hołdu dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich, w dzielnicy Wola. To jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Do tworzenia eksponatów wykorzystano najnowsze techniki audiowizualne. Wystawy umieszczone na trzech piętrach dawnej elektrowni tramwajów obejmują tradycyjnie zdjęcia i dokumenty, ale także kroniki, filmy, nagrania odgłosów walczącej Warszawy oraz relacji powstańców i świadków komentujących tamte wydarzenia. W muzeum mieści się replika jednego z niemieckich bunkrów, obwieszona polskimi flagami. Zegar wskazuje godzinę 17.00 - godzinę "W". W kinie Palladium pokazywane są kroniki filmowe tworzone przez Biuro Informacji i Propagandy AK. Prezentowane są maszyny drukarskie z lat 40. XX wieku, na których drukowano ulotki i "Biuletyn Informacyjny". W muzeum zaaranżowano fragment wąskiego kanału - kopii prawdziwych kanałów, którymi powstańcy przedzierali się do dzielnic, nie zajętych jeszcze przez armię niemiecką. W kanale słychać plusk kapiącej wody, wybuchy bomb i świst pocisków. W muzeum urządzono nawet powstańczy szpital i radiostację. Wielką atrakcją turystyczną okazał się zrekonstruowany Liberator B-24J, autentyczny samolot zestrzelony niegdyś przez myśliwiec Luftwaffe. Ekspozycję kończy część dotycząca upadku powstania, kapitulacji warszawiaków i masowego opuszczania przez nich miasta. Ukazane są też losy byłych powstańców w czasach PRL. Niezwykle wymowna jest wystawa zatytułowana "Śmierć miasta", która najpierw ukazuje Warszawę sprzed wybuchu II wojny światowej, a następnie ruiny, które pozostały po niemal całkowitym zrównaniu miasta z ziemią. Duże wrażenie robi też długi na 156 m Mur Pamięci, na którym wciąż dopisywane są nazwiska osób poległych w walkach.

Dla najmłodszych przygotowano Salę Małego Powstańca, w której dzieci uczą się historii poprzez gry i zabawy nawiązujące do czasów II wojny światowej. Muzeum Powstania Warszawskiego nieustannie wzbogaca ofertę edukacyjną poprzez organizowanie licznych spotkań, wykładów, pokazów filmowych, koncertów i spektakli teatralnych. Prowadzi też akcję zbierania pamiątek z okresu okupacji i poszukiwania świadków tamtych wydarzeń.

Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, godziny otwarcia: pn., śr., pt. 8.00-18.00, sb.-ndz. 10.00-18.00, czw. 8.00-20.00; VII-VIII pn., śr., pt. 10.00-18.00, sb.-ndz. 10.00-18.00, czw. 10.00-20.00, ceny biletów: od 1.09.2011 ceny biletów uległy zmianie, normalny 14 zł, ulgowy 10 zł, w niedzielę wstęp wolny (z wyjątkiem projekcji filmu "Miasto ruin", koszt: 2 zł). W muzeum mieści się stylowa kawiarenka z epoki i sklepik z pamiątkami.

muzeum piernika muzeum piernika Robert G?recki / Agencja Wyborcza.pl

Toruń. Żywe Muzeum Piernika

Toruńskie muzeum o wdzięcznej nazwie Żywe Muzeum Piernika mieści się w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni, w której wciąż produkuje się pierniki według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Smakiem ciasteczek zachwycał się już Fryderyk Chopin i car Piotr I. Wizyta w muzeum to wyjątkowe spotkanie z historią Torunia, można tutaj poznać legendy o powstawaniu pierników. Zwiedzający mogą brać udział w specjalnym pokazie: wyrabiać ciasto piernikowe, dodawać przyprawy korzenne, miód i przy użyciu drewnianych form kształtować z ciasta własne wyroby. Uformowane, a potem własnoręcznie upieczone pierniki można zabrać do domu jako wspaniałą pamiątkę z Torunia. Przewodnikiem po muzeum jest mistrz piekarski Bartłomiej, któremu pomagają wiedźma Korzenna i czeladnicy. Pokazy odbywają się o każdej pełnej godzinie przy minimum pięciu osobach. Na miejscu działa także sklepik oraz kawiarenka serwująca kawę, oczywiście o smaku piernikowym.

Żywe Muzeum Piernika, ul. Rabiańska 9, godziny otwarcia: codziennie 9.00-18.00, ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł.

Baj Pomorski w Toruniu Baj Pomorski w Toruniu Robert G?recki / Agencja Wyborcza.pl

Toruń. Teatr Baj Pomorski

Baj Pomorski to ciekawa propozycja dla rodziców z dziećmi. Już sam wygląd budynku, w kształcie magicznej szafy z szufladami i płaskorzeźbami bajkowych postaci, może zachwycić małego widza. Dodatkową atrakcją  jest sterowana komputerowo nocna iluminacja, która sprawia, że wieczorem budynek jest skąpany w kolorowym świetle. Przedstawienia Baja Pomorskiego łączą teatr lalkowy z tradycyjną grą aktorską i nowoczesnymi technikami multimedialnymi. W teatrze wystawiane są polskie i obce dzieła klasyki dziecięcej, teksty literatury współczesnej i nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Podczas przedstawień dobrze bawią się zarówno dorośli jak i dzieci. Zresztą stałe miejsce w teatrze zajmują też przedstawienia dla dorosłych. Od 1994 roku teatr jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania", a od 2006 roku Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9; kasa teatru czynna: w dni powszednie - pół godziny przed spektaklem, w dni wolne - godzinę przed spektaklem.

Więcej o: