Rospuda
Kilka lat temu za spraw± obroñców przyrody i planowanej budowy autostrady przez Dolinê Rospudy o rzece tej zrobi³o siê g³o¶no i sporo kajakarzy postanowi³o siê z ni± zmierzyæ. Przecinaj±ca malownicz± Suwalszczyznê Rospuda ma urozmaicony charakter i p³ynie przez wyj±tkowo piêkny krajobrazowo teren. W górnym biegu jest w±ska i przypomina wartk± górsk± rzekê z kamienistym dnem. Bli¿ej Augustowa Rospuda p³ynie powoli przez bagienne tereny. Po drodze przep³ywa przez g³êbokie jeziora rynnowe. Bogata polodowcowa rze¼ba Pojezierza Suwalskiego i ciekawe miejscowo¶ci po drodze uatrakcyjni± sp³yw Rospud±. Warto zatrzymaæ siê w historycznej wsi Filipowie z zachowanym XVI-wiecznym uk³adem przestrzennym oraz w Dowspudzie, gdzie znajduj± siê potê¿ne ruiny pa³acu Paców w zdzicza³ym parku. Sp³yw Rospud± najczê¶ciej rozpoczyna siê w miejscowo¶ci Supienie, a koñczy w Augustowie. Ca³o¶æ zajmie 5-6 dni. Rospuda jest doskona³± rzek± dla pocz±tkuj±cych kajakarzy. Jest ³atwa, raczej p³ytka, pozbawiona przeszkód (je¶li nie liczyæ kamienistych p³ycizn) oraz wykrotów drzew. Czasem, gdy poziom wody jest niski, na niektórych odcinkach trzeba ci±gn±æ kajaki.
Brda
Sp³yw Brd± to jeden z d³u¿szych sp³ywów kajakowych w Polsce. Mo¿na p³yn±æ a¿ 233 km, co zajmie oko³o 10-12 dni. Sp³yw Brd± mo¿na rozpocz±æ w miejscowo¶ci ¦wieszyno albo Nowa Brda, a zakoñczyæ w Jeziorze Koronowskim. W górnym biegu Brda p³ynie przez lasy, pola, ³±ki i mokrad³a, a na terenie rezerwatu Przytoñ obfituje w przeszkody - liczne powalone przez bobry drzewa. Dalej, za miejscowo¶ci± Mylof, Brda ma wartki nurt. Krajobrazy nadbrze¿ne zmieniaj± siê, gdy przep³ywamy przez Bory Tucholskie - dad stromymi piaskowymi brzegami mamy sosnowe i bukowe lasy, a na brzegu mo¿na wypatrzyæ sarny i lisy. Tu rzeka staje siê do¶æ trudna: nurt jest wartki, a drzew w wodzie sporo. Im dalej w las, tym trudniej. Zakrêty, liczne bystrza i liczne przeszkody sprawiaj±, ¿e o wywrotkê nie jest trudno. Na odcinku uroczyska Piek³o Brda ma niemal¿e górski charakter. Spokojnie robi siê dopiero na Jeziorze Koronowskim. Trudno¶ci nie s± jednak ekstremalne i Brda polecana jest na sp³ywy rodzinne.
Krutynia
Popularny sp³yw Krutyni±, jedn± z najpiêkniejszych mazurskich rzek zosta³ ju¿ rozreklamowany przed II wojn± ¶wiatow± przez Melchiora Wañkowicza. Reporter przep³yn±³ têdy ze swoja córk± i opisa³ podró¿ w ksi±¿ce Na tropach Smêtka". Szlak Krutyni± przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Osobliwo¶ci± przyrodnicz± Krutyni s± tzw. krwawe kamienie, czyli plamy na kamieniach utworzone przez g±bki i krasnorosty. Ma³ych kajakarzy zainteresuj± zapewne du¿e kolorowe rze¼by, przeciwstawiaj±ce ludzi przy pracy, mo¿na je zobaczyæ w gospodarstwie Adama Szubskiego w Zgonie. Atrakcj±, zw³aszcza dla dzieci, jest te¿ ¶luza Guzianka.
Sp³ywy Krutyni± najczê¶ciej rozpoczyna siê w Sorkwitach, a koñczy w Rucianem-Nidzie. Szlak ma 102 km d³ugo¶ci, z czego du¿a czê¶æ przebiega przez jeziora. Rzeka jest ³atwa i polecana dla rodzin z dzieæmi. Osoby p³yn±ce z ma³ymi dzieæmi zamiast kajaka mog± wzi±æ 4-osobowe kanoe. Latem, szczególnie w weekendy, na Krutyni mo¿na spodziewaæ siê t³umów, a do najpopularniejszych miejsc nale¿y odcinek Jezioro Krutyñskie - Ukta, który mo¿na pokonaæ te¿ ³odziami popychanymi przez flisaków.
Bóbr
Sp³yw tym dop³ywem Odry coraz bardziej zyskuje na popularno¶ci. Szlak kajakowy ma 251 km, zaczyna siê w Kamiennej Górze, a koñczy przy uj¶ciu Bobru do Odry, poni¿ej Krosna Odrzañskiego, przep³yniêcie ca³o¶ci zajmuje 9-10 dni. Rzeka ma charakter po czê¶ci górski, a po czê¶ci nizinny, dziêki czemu sp³yw jest bardzo urozmaicony. Szczególnie ciekawe, choæ trudniejsze, s± odcinki prze³omów w¶ród gór. Niedogodno¶ci± s± czêste przenoski, dlatego osoby s³absze fizycznie mog± uznaæ sp³yw za uci±¿liwy. Rekompensat± s± widoki oraz tereny o du¿ych walorach przyrodniczych, takie ja Rudawski Park Krajobrazowy, Borowy Jar i Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Na trasie s± te¿ ³adne jeziora zaporowe: Modre, Wrzeszczyñskie i Pilchowickie.
Biebrza
Sp³yw Biebrz± spodoba siê najbardziej mi³o¶nikom przyrody, a tak¿e osobom lubi±cym dzicz i ciszê. Biebrza p³ynie szerok± dolin±, tworz±c dzikie rozlewiska - to najwiêkszy bagienny obszar Polski i ostoja wielu ptaków: ¿yje tu 271 gatunku ptaków, w tym 180 lêgowych. Biebrza jest typow± nizinn± rzek±, z du¿± liczb± odnóg i starorzeczy.
Mo¿na sp³ywaæ kajakiem, ale coraz popularniejsze s± sp³ywy tratwami flisackimi. Nurt Biebrzy jest leniwy, p³ynie siê powoli, a sp³yw jest na tyle ³atwy, ¿e mo¿na skupiæ siê na podziwianiu przyrody. Biebrza to meandruje miêdzy trzcinami, to znów tworzy szerokie rozlewiska z widokiem na ukwiecona ³±ki. Ambitni kajakarze startuj± przy mo¶cie drogowym na trasie D±browa Bia³ostocka - Lipsk, a koñcz± sp³yw u uj¶cia Biebrzy do Narwi, ale równie czêsto rozpoczyna siê sp³yw w Sztabinie albo Dolistowie. Po drodze warto zwiedziæ twierdzê Osowiec, wybudowan± pod koniec XIX w. w celu obrony zachodnich granic Imperium Rosyjskiego. Na rozlewiskach Biebrzy jest mnóstwo komarów, koniecznie wiêc trzeba mieæ ze sob± specyfiki przeciwko tym owadom.
£upawa
£upawa to trudna i wymagaj±ca rzeka na Pomorzu ¦rodkowym. Szlak kajakowy ma 95 km, pocz±tek jest na jeziorze Jasieñ, koniec - w Morzu Ba³tyckim w Rowach. Wygodnie jest startowaæ we wsi Jasieñ albo w Kozinie, a zakoñczyæ w Gardnie Wielkiej. Przep³yniêcie ca³ego szlaku zajmie od 4 do 7 dni. £upawa stanowi wyzwanie, mo¿na j± polecaæ do¶wiadczonym i spragnionym adrenaliny kajakarzom. Miejscami - g³ównie w górnym biegu - przypomina górsk± rzekê o wartkim nurcie i kamienistym dnie. Utrudnieniem s± zapory przy elektrowniach wodnych i jazy, zmuszaj±ce do przenoszenia kajaków. Pe³no jest te¿ powalonych drzew i du¿ych kamieni, a próby ich omijania czêsto koñcz± siê wywrotkami. Niebezpieczne jest jezioro Gardno, na którym bywaj± tak silne fale, ¿e istnieje ryzyko zatopienia kajaka.
Na przep³yniêcie jeziora Gardno trzeba mieæ zezwolenie dyrekcji S³owiñskiego Parku Narodowego. Z kolei na pokonanie ostatniego odcinka £upawy, do uj¶cia rzeki do Ba³tyku, wymagana jest zgoda Bosmanatu.
Czarna Hañcza
Czarna Hañcza to od lat jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Sp³yw najczê¶ciej rozpoczyna siê od jeziora Wigry - w Bryzglu. Je¶li nie chcemy przep³ywaæ przez Wigry, mo¿emy zacz±æ w Starym Folwarku. Koniec sp³ywu jest w miejscowo¶ci Rygol - tu mo¿emy rozstaæ siê z Czarn± Hañcz± i p³yn±æ dalej Kana³em Augustowskim do Augustowa - Czarna Hañcza skrêca w stronê granicy z Bia³orusi±, któr± przekracza, by uj¶æ do Niemna.
Sp³yw nie jest trudny, a jest ciekawy. Najpierw Czarna Hañcza p³ynie powoli przez podmok³e ³±ki i rozlewiska, potem krajobraz staje siê urozmaicony, rzeka przyspiesza i zaczyna meandrowaæ przez Puszczê Augustowsk±. To p³yniemy przez las, to w trzcinach, trafiaj± siê te¿ utrudnienia w postaci powalonych drzew. W Kanale Augustowskim najwiêksz± atrakcj± s± ¶luzy. Czarna Hañcza wbrew potocznemu mniemaniu nie jest rzek± najczystsz±, choæ jej stan w ostatnich latach znacznie siê poprawi³. Sp³yw od Bryzgla do Augustowa trwa 4-6 dni. Po drodze jest sporo miejsc biwakowych, jest te¿ mo¿liwo¶æ kupowania od mieszkañców smacznych lokalnych produktów.
Rawka
Takiej rzeki jak Rawka na Mazowszu nikt siê nie spodziewa! Dzika i do¶æ trudna do sp³ywania rzeka w ca³o¶ci zachowa³a naturalny charakter. Rawka p³ynie przez zdzicza³e podmok³e ³±ki i pastwiska, trzciny, lasy, olsy i gêste zaro¶la. Brzegi Rawki s± urozmaicone: czasem s± p³askie, innym razem tworz± je piaszczyste kilkunastometrowe skarpy. W wodach Rawki ¿yje oko³o 25 gatunków ryb, w tym chronione i bardzo rzadkie, jak g³owacz bia³op³etwy i strzebla potokowa. Na ca³ej, 95-kilometrowej d³ugo¶ci Rawka stanowi rezerwat. W du¿ej czê¶ci rzeka p³ynie przez teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Sp³yw od Rawy Mazowieckiej do uj¶cia Rawki do Bzury zajmie 4-5 dni, ale na rzece tej najczê¶ciej organizuje siê sp³ywy weekendowe na trasie miêdzy Kurzeszynem a Bolimowem. Rawka jest rzek± nie³atw± ze wzglêdu na du¿e nagromadzenie przeszkód, szczególnie zwalonych drzew, pod które kajaki wci±gane s± przez wartki nurt. Przedzieranie siê przez pnie i ga³êzie wymaga du¿ej sprawno¶ci, czêsto te¿ trzeba wskakiwaæ do wody i holowaæ kajaki.
Dunajec
Dunajec znany jest g³ównie ze sp³ywów tratwami z flisakami ze Sromowców do Szczawnicy, ale dobrzy kajakarze szturmuj± tak¿e i tê rzekê, najczê¶ciej wykorzystuj±c kajaki pneumatyczne albo d³ubanki flisackie. Niedo¶wiadczeni kajakarze mog± sp³yn±æ jedynie parogodzinnymi trasami na ³atwiejszych odcinkach Dunajca. Najwiêksze trudno¶ci s± przed Nowym S±czem, pó¼niej rzeka staje siê ³atwiejsza. Sprawni kajakarze mog± zdecydowaæ siê na trudniejsze trasy, z ekstremalnym wariantem w³±cznie. Szlak kajakowy Dunajca ma 202 km d³ugo¶ci, sp³ywaæ mo¿na od Nowego Targu do Uj¶cia Jezuickiego. Przep³yniêcie ca³ej tej trasy zajmuje 7-9 dni. Poza obszarem Pienin du¿a zalet± Dunajca jest ³atwy dostêp do rzeki. Miêdzy mostem pod Hub± a K±tami kajaki trzeba przewie¼æ l±dem, kolejna przewózka jest przy zaporze ro¿nowskiej. Woda w Dunajcu jest czysta, a okolice wyj±tkowo malownicze i urozmaicone, szczególnie piêkny jest prze³om Dunajca w Pieninach. Do tego po drodze mo¿na zwiedziæ tak atrakcyjne zabytki, jak drewniane ko¶cio³y w £opusznej, Harklowej, Dêbnie i Frydmanie czy zamki w Czorsztynie i Niedzicy oraz klasztor klarysek w Starym S±czu.
Drawa
Sp³yw rzek± Draw± najlepiej zacz±æ ko³o mostu w Prostyni albo od jeziora ¯erdno (przy czym ta druga opcja wymaga uzyskania zezwolenia od w³adz wojskowych, gdy¿ sp³yw przebiega przez teren poligonu), a skoñczyæ przy uj¶ciu Drawy do Noteci niedaleko Krzy¿a. Najpierw Drawa p³ynie powoli w¶ród ³±k i lasów. Nie ma przeszkód, nurt jest spokojny, jednak to tylko wstêp do tego, co nas czeka. Na odcinku przep³ywaj±cym przez Drawieñski Park Narodowy robi siê emocjonuj±co, nurt Drawy staje siê wartki, a dno kamieniste, do tego trzeba manewrowaæ pomiêdzy zwalonymi drzewami, krzewami, starymi konarami drzew. Jest tu piêknie, zielono i dziko, brzegi s± wysokie i strome. Rzeka uspokaja siê poni¿ej elektrowni wodnej Kamienna.
Sp³yw od jeziora ¯erdno do uj¶cia Drawy zajmie oko³o tygodnia. Ze wzglêdu na trudno¶ci na ¶rodkowym odcinku sp³ywu nie poleca siê pocz±tkuj±cym kajakarzom. Baza turystyczna na ca³ej d³ugo¶ci sp³ywu Draw± jest dobra, do tego czêsto jest mo¿liwo¶æ zakupu od miejscowych ciast, owoców i grzybów.