Samochodem na wakacje: Zobacz, o co powinieneś zadbać przed wyruszeniem w drogę

KS
25.08.2017 09:00
Samochodem na wakacje

Samochodem na wakacje (fot. pexels.com)

Auto to wciąż bardzo popularny wakacyjny środek transportu, który daje nam dużą niezależność. Jednak przed wyruszeniem samochodem na urlop musimy się odpowiednio przygotować.

Pielęgnacja i przygotowanie auta na wakacje

Jeśli wybierasz się na wakacje samochodem, warto wcześniej o niego zadbać. Właściwa pielęgnacja nie tylko poprawi jego wygląd, ale również zabezpieczy karoserię czy opony, dzięki temu lepiej przetrwają zmiany warunków atmosferycznych. Możecie zaopatrzyć się także w preparat do usuwania zarysowań z lakieru, dzięki czemu wszelkie "usterki" nie będą rozpraszać was podczas urlopu. Warto mieć także zapakowany zestaw kluczy samochodowych, aby w razie czego poradzić sobie z prostymi naprawami. Jeżeli szykujecie się na dłuższą podróż samochodem, być może warto też pomyśleć o zwiększeniu komfortu jazdy, kupując np. poduszkę lędźwiową zakładaną na fotel kierowcy lub pasażera. 

Pielęgnacja i przygotowanie auta na wakacje
Pielęgnacja i przygotowanie auta na wakacje (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot.sunlitspaces.com)

Akcesoria, które przydadzą się w trasie

Wybierając się na wakacje autem, możemy pozwolić sobie na spakowanie nieco większej ilości bagażu. Dlatego warto zaopatrzyć się także w dodatkowe rzeczy, których często możemy nawet nie wziąć pod uwagę. Dobrym pomysłem będzie np. spakowanie lodówki turystycznej, w której dłużej w świeżości przechowasz prowiant na podróż. Innym niewątpliwie przydatnym sprzętem będzie nawigacja. Nawet jeśli wybierasz się w dobrze znaną trasę lub polegasz na papierowej mapie, to dobra nawigacja może dostarczyć informacji o aktualnych zmianach w ruchu czy korkach na trasie. 

Akcesoria, które przydadzą się w trasie
Akcesoria, które przydadzą się w trasie (kolaż redakcja, materiał partnerów, fot. con)

Bezpieczna podróż samochodem na wakacje 

Przed wyruszeniem w trasę należy oczywiście również zadbać o bezpieczeństwo. W tym celu powinniśmy przede wszystkim sprawdzić auto. Poza podstawowymi czynnościami testowymi zapewniającymi bezpieczną trasę - jak poziom ciśnienia w oponach, stan oleju napędowego i sprawdzenie działania świateł przednich i tylnych, możemy również poprawić pozycję foteli do optymalnych warunków długiej podróży - zarówno dla kierowcy, jak i samych pasażerów. Sprawdzenie działania pasów bezpieczeństwa, ponowne dopasowanie pozycji lusterek, a także dokładnie wyczyszczenie szyb samochodu dla zwiększenia widoczności nie tylko pomogą w zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy, ale i samego komfortu prowadzenia samochodu podczas dłuższej podróży, mogącej objąć warunki dzienne, jak i nocne.

Bezpieczna podróż samochodem na wakacje
Bezpieczna podróż samochodem na wakacje (fot. pexels.com)

Dużym plusem podróżowania samochodem jest niewątpliwie możliwość zwiedzania atrakcji "po drodze". Dodatkowo zyskujemy swobodę i niezależność oraz o wiele łatwiej jest nam podróżować z większą ilością bagażu. Auto sprawdza się zarówno w Polsce, jak i podczas wycieczek po Europie. Wśród popularnych kierunków warto przede wszystkim zwrócić uwagę na Węgry, Chorwację, Bułgarię, Francję czy Włochy. Każdy z tych kierunków oferuje nam również ciekawe trasy przed dotarciem do miejsca docelowego. Dzięki temu, że wybierzemy się w podróż samochodem, możemy bez większych dodatkowych kosztów zwiedzić okoliczne atrakcje.