Mullingar - stąd ku podbojowi świata

Mullingar to miasteczko jakich wiele w Irlandii, ani duże, ani szczególnie rozległe, którego znaczenie na mapie kraju nie ogranicza się bynajmniej wyłącznie do bycia schronieniem szefa Ryanair'a.
Michael O'Leary, jeden z najbogatszych Irlandczyków, właściciel genialnego dziecka przestworzy - tanich linii Ryanair, to dziś obywatel świata. Ale skąd pochodzi pomysłodawca ulubionej linii lotniczej emigrantów i weekendowych turystów?

Swój sen o podboju setek europejskich miast pomysłowy Michael snuł gdzieś w malutkiej miejscowości pod Mullingar, w hrabstwie Westmeath. Czy to nuda środkowoirlandzkiej prowincji wyzwoliła w nim biznesową żyłkę i kreatywność?

Mullingar już w XIX wieku pełniło ważną rolę tranzytowego węzła Irlandii, natomiast w 2006 r. ogłoszono je za najgęściej zaludnionym miejscem w całej środkowej Irlandii! Dziś Mullingar przeżywa okres prosperity, przyciągając też rzesze imigrantów i turystów.

Co to za miejsce?

Leżąc raptem 79 km od stolicy - przy drodze krajowej N4 z Dublina do Sligo - jest w zasadzie sypialnią Dublina, a wielu mieszkańców dojeżdża codziennie do stolicy, do pracy. Na szczęście kilka lat temu wybudowana została obwodnica, co uchroniło miasto przed zakorkowaniem, a pewnie i uratowało wiele istnień ludzkich, bo droga N4 jest bardzo ruchliwa. Rangę miasta jako punktu tranzytowego podkreśla istniejąca już od XIX wieku linia kolejowa, łącząca Dublin z północnym zachodem wyspy, zwłaszcza z Galway. Takie położenie miasta, na szlaku najważniejszych arterii komunikacyjnych, sprzyjało jego rozwojowi - Mullingar przez stulecia pełniło rolę ważnego ośrodka targowego, zwłaszcza w handlu bydłem. Warto nadmienić, że wielki targ bydła i koni, jaki znajdował się w mieście, zlikwidowano dopiero w 2003 roku! Dzisiaj te tradycje upamiętnia miejsce licznych inwestycji, zwane Market Point.

Hrabstwo Westmeath hrabstwo powstało w 1542 r. z rozkazu króla Anglii, Henryka VIII, a miasteczko Mullingar zostało wskazane jako jego stolica administracyjna. Pierwotnie osada stołeczna nazywała się Maelblatha. Dzisiejsza nazwa, Mullingar pochodzi od irlandzkiej nazwy, która oznacza tyle, co "młyn mielący na odwrót". Cóż to za dziwny wynalazek? Otóż, nazwa bierze swoje początki w czasach św. Kolmana z Mullingar (ok. 700-800 r.), który to świętobliwy mąż, słynący z licznych cudów, raz przybył do lokalnego młynarza z prośbą o zmielenie zboża. Ten jednak odmówił świętemu twierdząc, iż ma pilną pracę dla lokalnych landlordów. Wściekły św. Kolman rzucił na niego przekleństwo i młyn. zaczął się kręcić w odwrotną stronę, tym samym nie mieląc zboża! Stąd ponoć pochodzi nazwa miasta.

Wielki Głód i James Joyce

W Mullingar tę ciekawą legendę traktuje się dość serio - przy głównej ulicy, nieopodal poczty, znajduje się pomnik, którego istotnym elementem jest młyńskie koło, a z kamienia wysuwają się w geście prośby dłonie. Ten pomnik to nawiązanie do legendy o św. Kolmanie, a dedykowany jest ofiarom Wielkiego Głodu, kiedy to zabrakło jedzenia, a młyny dla biedoty nie mieliły zboża.

W miasteczku znajdowało się znane opactwo Augustianów, jednak do naszych czasów nie pozostało po nim w zasadzie nic. Pamięć o nim przywołuje pomnik "Pielgrzymi" przy Austin Friars Street, tam, gdzie się ono kiedyś wznosiło. Katedra w Mullingar jest stosunkowo nowa, zbudowana w XIX wieku w stylu klasycystycznym, nie ma w niej znaczących zabytków, ale już w malutkim muzeum przy niej znajdują się szaty biskupa Plunketta, świętego męczennika za wiarę, zabitego przez Anglików.

Wspominając o Mullingar należy pamiętać, iż związany z nim był James Joyce, który tutaj mieszkał w latach 1900-01. Nawiązuje on do miasteczka w swoich utworach, zwłaszcza w "Stefanie Bohaterze", ale także w "Ulissesie" i "Finnegan's Wake". Ze związków z tym wielkim pisarzem dumni są mieszkańcy, którzy ufundowali tablicę pamiątkową przy głównej ulicy.

Nie zapomnij o wędce

Wybierając się na weekend do Mullingar nie sposób nie wspomnieć o wielkich atrakcjach okolic miasteczka, jakimi są jeziora. Jest to istny raj dla wędkarzy, Jeziora Lough Owel czy Lough Ennell zwłaszcza. Jezioro Lough Derravaragh znane jest przede wszystkim z pięknej legendy o Dzieciach Lira. Czwórka dzieci Lira zamieniona została w łabędzie i na tym właśnie jeziorze spędziły 300 lat swego zaklętego życia. Jezioro Lough Lene słynie z czystej wody oraz licznych prehistorycznych zabytków w okolicy, zwłaszcza kamiennych fortów. To idealne miejsce, by wybrać się na piknik i przechadzkę w piękny, słoneczny weekend.

A sam Michael O'Leary dziś nadal mieszka w posiadłości Gigginstown House nieopodal Mullingar, gdzie na wielkim rancho hoduje konie - wśród nich wspaniałego War of Attrition, który w 2006 roku zdobył puchar Cheltenham Gold Cup, rozgrywany w Anglii od 1924 roku. O'Leary jest żonaty z Anitą Farrell, mają dwóch synów.

Tekst z serwisu: Polski Express