Patronaty magazynu Kontynenty

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
 • Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

  To już 5. Edycja Nagrody. Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultu.
  W tym roku zgłoszono 82 książki. 21 książek napisały kobiety. 35 pozycji to przekłady, najwięcej, bo aż 20 reportaży przetłumaczono z języka angielskiego.

  10 książek nominowanych do nagrody nastąpi podczas konferencji 4 marca, która odbędzie się o godz. 12.00 w Starej Prochowni w Warszawie (ul. Boleść 2). Wstęp wolny!
  Gala Nagrody odbędzie się w maju i wtedy poznamy nazwisko Laureata.
  Lista książek zgłoszonych do 5. edycji>>

  Festiwal Podróżników Trzy Żywioły
 • 11. edycja Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (17-23.03.2014)

  Śladami Malinowskiego "Życia seksualnego dzikich", Martwa Droga Syberii, prehistoryczna Nubia, samotność na oceanie, Trabanty w Afryce, debata "Jak walczyć z plagiatem", warsztaty "Jak zostać archeologiem", nagrody dla podróżników - to tylko wierzchołek góry żywiołów która zbliża się do Krakowa.
  Główna część festiwalu, jak co roku, potrwa od piątku do niedzieli i wypełnią ją prezentacje zaproszonych gości, filmy dokumentalne, warsztaty i prezentacje nominowanych do nagrody "Czwarty Żywioł"(od piątku 21 marca do niedzieli 23 marca, Kino Kijów.Centrum). Marta Sziłajtis-Obiegło, najmłodsza Polka w samotnym rejsie dookoła świata opowie o życiu na fali, Marcin Jamkowski zatańczy z derwiszami i zabierze nas do prehistorycznej Nubii, Tomek "DiCaprio" Grzywaczewski powiedzie nas trasą zapomnianej kolei-widmo, Transpolarnej Magistrali zwanej Martwą Drogą. Rosja Małgosi Szumskiej to już rasowy stand-up comedy-show - uśmiejecie się do łez. Agnieszka Doberschuetz opowie dlaczego jej mąż splajtował na Filipinach, Dominik Szmajda - jak odganiał muchy od swojego roweru przemierzając Ural, a Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska, po tropach Bronisława Malinowskiego, zdradzi tajniki życia seksualnego dzikich. Tropów pradziadka Bronisława szukał też Zachary Stuart w filmie "Savage Memory".
  Podczas Festiwalu zostanie wręczona Nagroda Podróżników "Czwarty Żywioł" w pięciu kategoriach za 2013 rok (Podróż, Film Dokumentalny, Książka Reporterska, Blog, Publikacja Prasowa).
  Pełny program i bilety>>

  Short Waves Festiwal 2014
 • Short Waves Festiwal 2014: Poznań (30.03 - 6.04.2014)

  Festiwal najlepszych filmów krótkometrażowych. Ideą Short Waves Festival jest promocja i prezentacja polskiego kina krótkometrażowego. Bez barier gatunkowych, formalnych, stylistycznych czy tematycznych. Bez podziału na twórców na profesjonalnych czy amatorów. Film nie może być dłuższy niż 30 minut i musi być po prostu dobry.
  W tym roku pojawi się motyw podróżny w interesującym ujęciu: 10 najlepszych polskich filmów krótkometrażowych przez 50 miast i 30 krajów.
  Podczas Festwialu zostanie przyznana Nagroda Grand Prix, o którą powalczą filmy konkursowe.
  Więcej o Festiwalu>>

  iwat Polonia- Ślady Polaków w Afryce
 • Wiwat Polonia- Ślady Polaków w Afryce. Historia i teraźniejszość.
  (Muzeum Etnograficzne, Warszawa, od 02.04.2014)


  Wystawa Wiwat Polonia- Ślady Polaków w Afryce. Historia i teraźniejszość, inspirowana jest obecnością Polaków w Afryce. Jej tytuł nawiązuje do wydarzeń z końca XIX w. gdy polscy podróżnicy pod wodzą Stefana Szolc-Rogoziński ego oraz odkryli dla świata interior Kamerunu. Podczas wyprawy odkryto m.in. jezioro Słoniowe, jezioro Bendykta, rzeką Mungo.
  Istotnym elementem wystawy będzie prezentacja miejsc związanych z Polską (misje), do najbardziej efektownych punktów ekspozycji można zaliczyć tzw. Rower Nowaka. Instalacja pozwoli korzystających z niej widzom wsiąść na prawdziwy rower wyprawowy i wprawić w ruch zdjęcia Kazimierza Nowaka.
  Ponadto zwiedzający zobaczą maski Mapiko których pierwszym na świecie zbieraczem był Wacław Korabiewicz oraz eksponaty, pochodzące z Demokratycznej Republiki Konga.
  Więcej o Wystawie>>