Dubrownik - 'Perła Adriatyku'

Słyszałeś już o Dubrowniku?

 

Dubrovnik  LovrijenacSiggy Nowak CC0

Słyszałeś już o Dubrowniku? Teraz warto poznać jego przepiękne okolice. Tysiące wysp, parki narodowe, wielowiekowe zabytki i fantastyczna gastronomia to tylko niektóre z atutów regionu dubrownicko-neretwańskiego, dzięki którym jest on jednym z najbardziej pożądanych światowych kierunków podróży. Swych gości wita zapachami i widokami Śródziemnomorza, które zachwycają niezmiennie - bez względu na porę roku. Najwyższy czas, by odwiedzić Dubrownik! Przejdź się imponującymi i pięknymi murami miejskimi - widok na otwarte morze uzmysławia unikatowe piękno tego miejsca. Ale uroda Dubrownika to nie tylko architektura, historia i przyroda - miasto skrywa wiele niespodzianek, jak międzynarodowe festiwale muzyczne i teatralne oraz inne wydarzenia kulturalne i wyjątkowe imprezy. Wymieńmy choćby Festiwal Dubrownicki, najbardziej prestiżową imprezę kulturalną w Chorwacji i jeden z pięciu najważniejszych europejskich festiwali kulturalnych. W sierpniu tego roku impreza odbędzie się już po raz 68! Niezwykłe wydarzenie otworzy pokaz sztucznych ogni przy akompaniamencie muzyki, w programie zaś: spektakle teatralne, pokazy filmowe, przedstawienia operowe i baletowe i in. Pod koniec czerwca Dubrownik serwuje specjalną ucztę teatralną - Midsummer Scene to jedyny w swoim rodzaju festiwal teatralny, którego sceną jest twierdza Lovrijenac. Dubrownicki Midsummer Scene jest jedynym festiwalem teatru szekspirowskiego w południowo-wschodniej Europie!

Wyspy Elafickie, zwane Elafitami, to niewielki adriatycki archipelag leżący na północny zachód od Dubrownika. Piaszczyste plaże z jednej, a wielowiekowe zabytki z drugiej strony warte są poznania. Piękno krystalicznie czystego Adriatyku i nietkniętej przyrody dają szansę na aktywny wypoczynek, ale także ucieczkę od codzienności.

 

PeljesacIvan Ivankovic CC0

Dzięki bogactwu żyznej gleby, Pelješac to kolebka kilku najlepszych na świecie gatunków wina. Szlaki winne i miejsca do degustacji znajdują się na każdym niemal skrzyżowaniu długich i krętych ścieżek, przecinających cały zielony półwysep.Zwiedzając Chorwację nie wolno pominąć Stonu! Miasteczko jest znane od czasów średniowiecza ze swych murów obronnych, saliny, w której pozyskuje się sól morską oraz wspaniałej oferty gastronomicznej . Okolica słynie z hodowanych tu ostryg i małż, najlepszych win i oliwy. To dlatego Ston jest gospodarzem międzynarodowego Kinookus Film Food Festival! Organizatorzy imprezy starają się wspierać wysiłki społeczności lokalnej oraz organizacji obywatelskich na rzecz ożywiania i zachowania wyjątkowego ducha tego magicznego miejsca. Kinookus to coś więcej niż festiwal filmów kulinarnych - poruszając problem przemysłowej produkcji żywności i jej konsekwencji dla naszej planety, opowiada historie "zwykłych" kobiet i mężczyzn, którzy swoją kreatywność i pomysłowość zaprzęgają do przezwyciężenia istniejącego, a jednocześnie wyczerpującego się modelu społeczno-ekonomicznego.
Średniowieczny taniec rycerski Moreška, starówka, domniemany dom podróżnika Marco Polo, gaje oliwne i winnice, skaliste zatoczki i plaże, port i niewielka zatoka - to w skrócie Korcula.
Nie przegap wrześniowego Barokowego Festiwalu Korczulańskiego Korkyra, czyli międzynarodowego festiwalu muzycznego organizowanego od 2012 roku. Jego szósta edycja odbędzie się między 2 a 12 września 2017 r.

MljetAndrija Carli

Wyspa Mljet to miejsce, którego piękno nieustannie zachwyca . Mljet to park narodowy, lasy sosnowe i dwa połączone słone jeziora z jednej, a benedyktyński klasztor z kościołem św. Marii na wysepce Sveta Marija, położonej w południowej części Wielkiego Jeziora z drugiej strony. Wielkie i Małe Jezioro oraz większość terenu wyspy łączą ścieżki piesze, które ułatwiają zwiedzanie, a wędrówki nimi znakomicie regenerują ciało i umysł.

Dolina Neretwy to przestrzeń nietkniętej natury i miejsce, w którym doświadczyć można głuszy, ale i wspaniałej gościnności. Przepłynięcie wąskich kanałów i odnóg rzeki Neretwy w tradycyjnych neretwańskich łodziach to wyjątkowe przeżycie, gwarantujące całkowite odprężenie. W sierpniu nie przegap Neretwańskiego Maratonu Łodzi - amatorskich regat, podczas których tradycyjne łodzie pokonują dystans aż 22,500 m.
Potem warto odwiedzić Lastovo - największą wyspę archipelagu o tej samej nazwie, czyli 46 wysepek i raf; wyspy Lastovo i Mljet stanowią najbardziej zalesione tereny w Chorwacji. Rozmaite odcienie błękitu niezwykle czystej wody wokół wyspy Lastovo sprawiają, że rozpościerają się tu jedne z najpiękniejszych widoków w całej Chorwacji.
Na koniec pobytu rekomendujemy wizytę w gminie Konavle i jej sercu, miasteczku Cavtat, by doświadczyć jeszcze odrobiny tradycji i wyciszenia w wędrówce przez region. Cavtat to idealne miejsce dla gości chcących uniknąć letniego gwaru w Dubrowniku.

CavtatIvan Ivankovic CC0

Lista atrakcji, którymi można wypełnić tu czas, jest ogromna i każdy gość z pewnością znajdzie coś dla siebie. Można rozkoszować się słońcem na którejś z najpiękniejszych na świecie plaży lub spacerować po uroczych zatoczkach, podziwiając przy tym cudowny i niezmiennie zachwycający widok na otwarte morze. Można też wypoczywać aktywnie podczas nurkowania, wiosłowania, biegania lub wspinaczki. Bez względu na wybór, warto mieć zawsze na uwadze jedno: te miejsca po prostu nie mogą rozczarować!

x

z