Środkowa Dalmacja oferuje Wam wymarzony urlop!

Jesteście zmęczeni?! Marzycie o relaksie, pięknym zachodzie słońca i schyłku dnia na przepięknej plaży, ciepłych nocach pełnych zabawy i przeżyć, serdecznych ludziach i urlopie, na który zasłużyliście?! Wszystko to i wiele więcej zaproponuje Wam, będąca o krok od Was, Środkowa Dalmacja - serce chorwackiego Adriatyku.

Już w parę godzin jazdy z Polski doskonałą autostradą lub lecąc bezpośrednio z Warszawy do Splitu, dotrzecie do przepięknych śródziemnomorskich krajobrazów z czystą przyrodą, będziecie korzystać z miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego, odkrywać jedyne w swoim rodzaju plaże krystalicznie czystego morza, zielone wnętrze kraju, malownicze miasta o bogatej historii, atrakcyjne uroczystości i festiwale oraz doskonałą gastronomię.

Przyjedźcie i odkryjcie swój wymarzony urlop.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-Dalmatyńskiej

www.dalmatia.hr

Odkryjcie Środkową Dalmację

Po prostu musicie to zobaczyć i przeżyć

Najbliższe miasta pod patronatem UNESCO - Split i Trogir

Najbliższe spotkanie z historią czeka Was w Splicie, śródziemnomorskim mieście liczącym 1700 lat, jednym z najpiękniejszych miast świata, z Pałacem Dioklecjana z czasów rzymskich, spektakularną katedrą św. Duje i jej dzwonnicą i jedynym w swoim rodzaju rynkiem Peristil, na którym możecie dotknąć oryginalnego egipskiego sfinksa sprzed 3,5 tysiąca lat!  Tylko 30 km dalej znajduje się Trogir, perła średniowiecznej architektury, w którym każdy kamień to zabytek. Katedra św. Lovre (Wawrzyńca) z portalem z 1240 roku, twierdza Kamerlengo i każda kamienna uliczka opowiadają ekscytującą historię. Jest tu też Kairos, bożek szczęśliwego zbiegu okoliczności, ucieleśniony w postaci młodzieńca który, zawsze w pośpiechu, przechodzi obok śmiertelników i tym, którzy złapią jego kępkę włosów przynosi „szczęśliwą chwilę”. Znajduje się on w klasztorze benedyktyńskim w Trogirze, mieście nazywanym również „Miastem szczęśliwej chwili”.

Najbardziej ekscytujący rafting na rzece Cetina i miasto Omiš

Przygoda na wodzie, z adrenaliną, wśród nietkniętej przyrody, to rafting na rzece Cetinie, jedno z ukrytych skarbów Środkowej Dalmacji. Konieczne są Wam do niego tylko dobra wola i uważne wykonywanie poleceń skipera. To przygoda na łonie natury, o której długo będziecie opowiadać. Z uśmiechem będziecie wracać do wspomnień zapierających dech widoków kanionu ze stromymi urwiskami i szmaragdowej rzeki. W miejscu, gdzie rzeka wpływa do morza, znajduje się historyczne serce miasta Omiš, którego uliczki opowiadają o piratach, dla których skały powyżej miasta były niegdyś schronieniem, a w którym dziś rozbrzmiewają pieśni klap, z których znane jest miasto.

Najpiękniejsze plaże żwirowe Makarskiej Riwiery

Wyobraźcie sobie niekończące się kilometry przepięknych plaż żwirowych w cieniu pinii, a znajdziecie się w miasteczkach na Riwierze Makarskiej. Wyjątkowe uczucie zrelaksowania się w ukrytych zatoczkach krystalicznie niebieskiego morza, w malowniczych miejscach, tak pięknych jakby zdjętych z płótna malarza, przeznaczone jest dla wszystkich spragnionych spokoju, czystej przyrody i najpiękniejszych nadmorskich scenerii. Niebiesko-zielone piękno tego obszaru przechodzi na masyw Biokovo, górujący nad Riwierą Makarską, na którym oznaczonym ścieżkami możecie wyruszyć na górską przygodę po imponujących, bogatych w różne gatunki flory i fauny górach i parku przyrody z najwyższym szczytem św. Jure (góra św. Jerzego, 1762 m), zaliczanych do najbardziej malowniczych krajobrazów nad Adriatykiem.

Najstarszy turniej rycerski Sinjska alka i zielone wnętrze kraju

Zielone serce Środkowej Dalmacji znajduje się zaledwie około dziesięciu kilometrów w stronę lądu i otwiera przed Wami unikalny świat wspaniałej przyrody, wielowiekowych twierdz, rzek i historii w pigułce. To miejsce turnieju rycerskiego Sinjska Alka, od niemal 300 lat tradycyjnie odbywającego się w pierwszą niedzielę sierpnia, na cześć Matki Bożej Sinjskiej. To prawdziwa feeria barw bogato zdobionych miejscowych strojów uczestników turnieju, ich towarzyszy i koni, z wyposażeniem od stuleci przechowywanym w rejonie Sinja. Tupotem koni i głośnymi uderzeniami kopii w alkę (metalową obręcz), pielęgnowany jest duch rywalizacji i rycerska godność. Wyjątkowe przeżywanie historii i tradycji są gwarantami niewymiernej wartości Alki, która została wpisana na światową listę niematerialnych dóbr kulturowych UNESCO. Nie przegapcie odwiedzenia również nowo otwartego, nowocześnie urządzonego Muzeum Sinjskiej Alki w Sinju, którego stała ekspozycja strojów, wyposażenia, dokumentów i pisanych śladów przeszłości o tym turnieju rycerskim, dają świadectwo o historii Alki i Sinja...

Najczęściej fotografowana plaża Zlatni rat i wyspa Brae

I gdy jesteście pewni, że żadna z plaż nie może Was zaskoczyć, Zlatni rat na wyspie Brae w pobliżu miejscowości Bol zaprze Wam dech w piersiach! Ta wyjątkowa i najczęściej fotografowana chorwacka plaża niemal codziennie ma bowiem inną formę, zmieniającą się w zależności od wiatru i fal, które jej wydłużony wierzchołek zawijają w lewą, albo w prawą stronę. Prądy powietrza zapewniają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a piaszczyste dno i żwirowe wybrzeże krystalicznie czystego morza, to idealne miejsce do odpoczynku na plaży. Na wyspie Brae, znanej z dobrego jakościowo, mocnego kamienia („braeki kamen”) w około dwudziestu pięknych odcieniach, z którego wykonany został pałac Dioklecjana w Splicie, parlament i sąd w Wiedniu oraz Biały Dom w Waszyngtonie, człowiek i kamień żyją razem od najdawniejszych czasów. Mieszkańcom wyspy kamień również dzisiaj nie przeszkadza - „zbierają” go oni z poszanowaniem i wdzięcznością jako najbardziej drogocenny owoc Ziemi. Kamień z wyspy Brae - biały kamień oraz marmur, wykorzystuje się do wyrabiania wspaniałych pamiątek.

Najstarszy europejski teatr i wyspa Hvar

Na wyspie Hvar wszystko jest „naj”! To wyspa o najdłuższej tradycji turystycznej, najbardziej słoneczna wyspa, jedna z dziesięciu najbardziej atrakcyjnych wysp świata, miejsce spotkań znanych i sławnych osób, wyspa lawendy i żeglarzy, a znajduje się również na niej Chorwacki Teatr, zajmujący ważne miejsce w historii teatru. Mowa tu o pierwszym teatrze miejskim w Europie, założonym w 1612 roku. Arsenał na Hvarze to jeden z najlepiej zachowanych w rejonie Morza Śródziemnego. Monumentalny kamienny budynek otwarty szerokim łukiem na zachód, wybudowany został na samym wybrzeżu morza. Teatr wzniesiono nad Arsenałem, jako publiczny, miejski teatr na potrzeby wszystkich mieszczan. W tej sposób wpisano się w historię europejskiego teatru, a dzisiaj ze swoim neobarokowym wyglądem wnętrz, chorwacki teatr zaliczany jest do dziesięciu najlepiej zachowanych teatrów barokowych w Europie.

Piękne, srebrne odbicie Modrej špilji (Błękitna Jaskinia) i wyspa Vis

Srebrny błękit morza czekającego na Was w Modrej špilji, tym fenomenie natury na wyspie Biševo nieopodal wyspy Vis, to widok, którego się nie zapomina. Gdy wpłyniecie małą łódką do wnętrza tej wyjątkowej jaskini w kamieniu, refleksy światła rozświetlą błękit morza, nadając mu srebrne odbicie i niesamowite piękno. Od dawnych czasów jest znana rybakom, a dla świata odkrył ją baron Eugen Rausoonet w 1884 roku. Wnikające pod wodą promienie słoneczne, ich odbłyski na ścianach groty, cała paleta kolorów, wśród których dominuje niebieski z przelewającymi się srebrnymi kroplami i podwodny most na głębokości około sześciu metrów, czynią te grotę atrakcją na skalę światową. Pobliska wyspa Vis, najbardziej oddalona od wybrzeża wyspa Chorwacji, to oaza nietkniętej przyrody i autentycznego środowiska, o bogatej historii, z wyjątkową lokalną gastronomią i winami, jakby stworzona dla tych, którzy pragną spokoju i samotności piękna głębi morza.

Największy światowy festiwal muzyki elektronicznej w Europie - Ultra Europe

Chcecie być częścią dziesiątek tysięcy zachwyconych miłośników muzyki elektronicznej na ich największej imprezie w Europie nad morzem? Split czeka na Was! Odkryjcie jego niepowtarzalną atmosferę zabawy i muzycznych doznań, bądźcie częścią największego spotkania miłośników muzyki elektronicznej "Ultra Europe Music Festival”, który odbywa się od 15 - 17 lipca w Splicie i 19 lipca w mieście Hvar. Korzystajcie ze słońca i pięknych plaż Splitu, a wieczorem oddajcie się muzyce światowych mistrzów muzyki elektronicznej. „Ultra Europe” w Splicie zmienia całe miasto w scenę, miejsce spotkań i zabawy dla wszystkich pokoleń tych, którzy kochają muzykę elektroniczną i przyjeżdżają ze wszystkich kontynentów, a przed którymi w tych dniach mieszkańcy serdecznie otwierają drzwi.

Najpopularniejszy serial „Game od Thrones” („Gra o tron”) - odwiedźcie miejsca nagrań

Wyrazista przyroda i otoczenie, które widzicie oglądając Wasz ulubiony serial "Gra o tron" możecie zobaczyć również osobiście, przyjeżdżając do Środkowej Dalmacji. Bajkowe miejsca naszego regionu wybrane zostały do nagrania czwartej serii sezonu popularnego serialu "Gra o tron". Piwnice antycznego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana w Splicie, przepiękne krajobrazy nad rzeką Žrnovica, zielone obszary gór Biokovo obok Baškiej Vody i Klis, najpotężniejsza chorwacka twierdza w Dalmacji i jedna z najpiękniejszych średniowiecznych twierdz były naturalnymi kulisami atrakcyjnych walk, intryg, zdrad i zemst tej zekranizowanej współczesnej fantastyki w sezonie, który trwa.

Najzdrowsza kuchnia śródziemnomorska i magiczne wina

Dalmacja to dla smakoszy ziemia obiecana! Delikatnie gotowana i lekkostrawna żywność z dużą ilością ryb, oliwy z oliwek, warzyw i ziół, wraz z różnorodnymi aromatycznymi roślinami składają się na tajemnicę zdrowej i dobrej jakościowo kuchni. Nieodzowne są kapary i oliwki, które serwowane są do wszystkich przystawek, a zwłaszcza z dalmatyńskim pršutem suszonym na wietrze i owczym serem. Jako lekką przystawkę warto skosztować dania "poljieki soparnik" - specyficznego dania z buraków liściowych i ciasta, pieczonego na żarze z paleniska. Szczególne miejsce zajmują ryby, które przygotuje się pieczone na grillu, w formie gulaszu lub gotowane, podczas gdy mięczaki i skorupiaki tradycyjnie przygotowuje się duszone "na buzaru". A wina! Na słonecznych stokach wysp i wybrzeża, daleko znany jest Plavac mali, najbardziej rozpowszechniona i gospodarczo najważniejsza odmiana winorośli w Chorwacji i z pewnością najbardziej znana miłośnikom wina za granicą.  Nie przegapcie odwiedzenia miejscowych, lokalnych piwnic z winami na słonecznej wyspie Hvar i najbardziej oddalonej wyspie Vis, malowniczym Braeu i niech w Waszym kieliszku znajdzie się ich słynny „Plavac”.

Odkryj Środkową Dalmację

Środkowa Dalmacja to miejsce o dużej różnorodności, w którym wyspy i wybrzeże bogate w liczne miasteczka historyczne i miejsca archeologiczne pod patronatem UNESCO, zgodnie uzupełniają się z zielonym sercem Dalmatyńskiego zagorja, gdzie życie tętni przy rzekach, młynach i polach. We współpracy z agencjami turystycznymi, stworzone zostały programy wypoczynkowe, rekreacyjne, aktywnego wypoczynku i poznawania dorobku kulturowego, zgodnie ze współczesnymi trendami w turystyce.

Więcej www.dalmatia.en