Rzym: turyści zapłacą dodatkowe podatki

Wraz z 1 stycznia 2011 roku Rzym wprowadził dodatkowe podatki dla turystów odwiedzających Wieczne Miasto. I nie chodzi jedynie o zagranicznych turystów zwiedzających zabytki Rzymu, ale również m.in. o klientów biznesowych hoteli.
Nowe stawki podatkowe wynoszą: dla gości zatrzymujących się w cztero i pięciogwiazdkowych hotelach trzy euro za osobę za noc, dla gości zatrzymujących się w hotelach trzygwiazdkowych i o niższym standardzie dwa euro za osobę za noc, wejście do muzeum czy innych płatnych turystycznych atrakcji płatne dodatkowo jedno euro za bilet.

Nowego podatku boją się sami hotelarze. Łatwo wyliczyć, że czteroosobowa rodzina spędzająca urlop w Rzymie w czterogwiazdkowym hotelu zapłaci 12 euro dodatkowo za każdą noc. Hotelarze boją się mniejszego obłożenia czy skrócenia pobytów w hotelach. Podatek został wprowadzony przez burmistrza Rzymu Gianni Alemanno po tym, jak w ub. roku włoski rząd obciął finansowanie miast, w tym kwotę, jaką każdego roku przeznaczał na kontrolowanie zadłużenia Rzymu.

Obowiązuje on nie tylko zagranicznych turystów, ale również gości biznesowych oraz włoskich turystów, którzy nie mają rzymskiego meldunku. Władze miasta szacują, że podatek przyniesie ok. 200 tys. euro dziennie, dając ok. 80 mln euro rocznie, które mają być inwestowane w dziedzictwo kulturowe i infrastrukturę miejską bez dodatkowego obciążania mieszkańców. To kolejna próba wprowadzenia podobnych opłat w Wiecznym Mieście. Ostatnie zostały zniesione ponad 20 lat temu.

Źródło: Jaunted, CNN