"Solanus Morskim Szlakiem Polonii" - wielki sukces polskiej załogi!

20 września 2010 r. rano czasu polskiego (godz. 17.56 czasu miejscowego) Solanus przekroczył koło podbiegunowe tym samym minął umowną granicę "zaliczenia" Przejścia Północno-Zachodniego.
SMS z Solanusa: NORD WEST PASSAGE ZDOBYTE PLYNIEMY DO NOME JESTESMY PRZED ARIELEM. Przypomnijmy, że w etapie Przejścia Północno-Zachodniego uczestniczą: kpt. Bronisław Radliński, Roman Nowak, Witold Kantak, Monika Witkowska oraz Damian Chorążewicz.

Morze zaczyna się w Bydgoszczy, czyli o rejsie "Morskim szlakiem Polonii 2010-2011"

Regionalne Towarzystwo Wioślarskie LOTTO-Bydgostia-WSG-Bank Pocztowy to nie tylko znakomici wioślarze, dwukrotny złoty medalista olimpijski Robert Sycz, srebrni medaliści olimpijscy Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak, to również kajakarze turyści i żeglarze. Sekcja żeglarska posiada bogatą wieloletnią tradycję. Żeglarze uczestniczyli w wielu rejsach o najwyższym stopniu trudności:

- Pierwsze w historii żeglarskie opłynięcie Islandii - 1968 r. - kpt. Wojciech Orszulok

- Pierwsze przejście cieśniny Petland Firth bez silnika - 1970 r. - kpt. Aleksander Kaszowski

- Drugie polskie opłynięcie Przylądku Horn - 1973 r. - kpt. Aleksander Kaszowski

- Wyprawa na Spitsbergen dojście do Longyearbyen - 1977 r. - kpt. Aleksander Kaszowski

- Wyprawa Wiking II dojście do Narwiku - 1992 r. - kpt. Edmund Kunicki

- Wyprawa Wiking III opłynięcie Islandii z dwukrotnym przejściem cieśniny Petland Firth z Zachodu na Wschód i Wschodu na Zachód - 1997 r. - kpt. Hubert Latoś

- Drugie polskie opłynięcie archipelagu Svalbard osiągnięcie 81o06' N - 2001 r. - kpt. Bronisław Radliński

- Rejs Polarny Grenlandia 2003 z osiągnięciem 79o05'N 14o56'W - kpt. Bronisław Radliński

Inicjatorem i uczestnikiem wielu z tych rejsów był redaktor Zbigniew Urbanyi. Zawsze podczas rejsów odszukiwał miejsca, w których znajdywali się Polacy i Polonia. Był autorem wielu publikacji prasowych i książkowych o tematyce marynistycznej. Niestety odszedł na wieczną wachtę...

Wszystkie osiągnięcia zostały zrealizowane na trzech jachtach: s/y Euros, s/y Zentek, s/y Solanus. Obecnie towarzystwo jest armatorem s/y Solanus, który wiernie służy żeglarzom od 1992 roku. Od listopada 2005 roku do lipca 2009 roku jacht przechodził w Bydgoszczy kapitalny remont. Dzięki przychylności i pomocy wielu firm, osób prywatnych udało się odnowić jacht. Wymieniono prawie w 70 procentach stalowe poszycie, przebudowano wnętrze, doposażono technicznie jacht, by zapewnić załodze w rejsach bezpieczeństwo i odpowiedni komfort.

Od kilku lat kapitan Bronisław Radliński planował rejs dookoła świata, ale chciał opłynąć Europę i Azję od północy. Przejście Północno-Wschodnie, bo tak nazywa się najtrudniejsza część planowanej trasy, przepłynęły do tej pory tylko dwa jachty. Planowano, aby Solanus przepłynął trasę jako trzecia jednostka. Niestety, przepłynięcie tego odcinka wymaga specjalnej zgody władz Rosji, której nie udało się uzyskać i należało zmienić plany.

Powstał więc pomysł na Przejście Północno-Zachodnie, morską drogę z Europy do wschodniej Azji poprzez Archipelag Arktyczny. W 1975 roku kapitan Dariusz Bogucki płynąc jachtem Gedania próbował płynąć tą drogą, ale nie otrzymał wtedy zgody władz Kanady.

35 lat po tej próbie, w dniu 16 maja 2010 roku, z Gdańska ruszyła wyprawa pod nazwą "Morskim szlakiem Polonii 2010-2011". Żeglarze z Bydgoszczy uczestniczą w półtorarocznej niesamowitej wyprawie, której trasa będzie wiodła wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Kanady (tzw. Przejście Północno-Zachodnie) z opłynięciem dookoła Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, a potem klasyczną trasą przez Przylądek Horn do Buenos Aires i z powrotem do Polski. Najdłuższy etap (około 80 dni) to rejs z Upernavik na Grenlandii do Vancouver. Bardzo ważnym elementem wyprawy są spotkania załogi s/y Solanus z polonią zamieszkującą państwa, przez które wiedzie trasa wyprawy. Część stałą załogi w czasie całego rejsu stanowią żeglarze, którzy mają już w swoim życiorysie wyprawy polarne, spotkali się z pakiem lodowym i górami lodowymi m.in. podczas rejsu polarnego wzdłuż wschodnich wybrzeży Grenlandii w 2003 roku. Załogę stanowią: Bronisław Radliński - kapitan, Roman Nowak - I oficer, Stanisław Guzek - II oficer, Witold Kantak - III oficer.

Główne porty, które zamierza odwiedzić załoga podczas wyprawy: Gdańsk-Górki Zachodnie, Kopenhaga, Helsingor, Skagen, Lervick , Torshavn, Reykjavik, Narsarsuaq, Godthab, Pond Inlet, Resolut Bay, Gioa Havn, Cambridge, Barrow, Nome, Vancuver, San Francisko, Los Angeles, San Diego, Acapulco, Valparaiso, Falklandy Port Stanley, Buenos Aires, Rio De Janeiro, Salvador, Brazylia, Dakar, Casablanca, Lizbona, Vigo, La Coruna, Cherburg, Calais, Amsterdam, Świnoujście.

Aktualną lokalizację, zdjęcia i informacje o rejsie można przeczytać na stronie www.solanus.pl

Mapę wyprawy oraz dostarczane od załogi Solanusa zdjęcia można oglądać również w serwisie Kolumber.pl

oraz nablogu Moniki Witkowskiej.

W dniu 12 maja br. odbyła się premiera książki "Port macierzysty Bydgoszcz". Została ona wydana staraniem sekcji żeglarskiej z komandorem Antonim Bigajem na czele kilka dni przed rozpoczęciem rejsu. Książka będzie doskonałą pamiątką podczas spotkań z Polonią... i nie tylko, ponieważ skrót książki został przetłumaczony na sześć języków.

"Port macierzysty Bydgoszcz" to wspomnienia żeglarskie bydgoskich kapitanów: Aleksandra Kaszowskiego, Huberta Latosia, Bronisława Radlińskiego, Edmunda Kunickiego, Zbigniewa Urbanyi oraz bosmana Henryka Lewandowskiego.

Patronat nad rejsem "Morskim Szlakiem Polonii 2010-2011" objęli:

- Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej - Radosław Sikorski

- Minister Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej - Adam Giersz

- Wojewoda Kujawsko-Pomorski - Rafał Bruski

- Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki

- Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Krzysztof Sikora

- Prezydent Miasta Bydgoszcz - Konstanty Dombrowicz

Partnerzy rejsu:

Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Patronat medialny:

- TVP Polonia

- TVP Bydgoszcz

- Miesięcznik Żagle

- portal www.zagle.com.pl

- portal Turystyka.Gazeta.pl

- serwis Kolumber.pl