Cotygodniowy raport narciarski

Poza Ameryką Północną i Skandynawią, świeżego śniegu jest niewiele.
Serwis www.Skiinfo.pl donosi: duże opady śniegu na wschodzie Kanady doprowadziły do zagrożenia lawinowego w Whistler. Zaledwie po paru dniach od otwarcia ośrodka biała pokrywa wzrosła tam do 2 m.

Gorsze wiadomości napływają z Mont St Anne w Quebec w Kanadzie. Cieplejsza pogoda była powodem odłożenia zaplanowanego na ubiegły weekend otwarcia ośrodka. Alta w Utah zostanie otwarta tylko w przypadku, kiedy dzięki spodziewanym w nadchodzący piątek burzowym opadom, warunki rzeczywiście się polepszą. Również w Europie Wschodniej nie obyło się bez opóźnień. Z problemem niewielkiej ilości śniegu boryka się bułgarski ośrodek Bansko.

Po wczesnych, listopadowych śnieżycach, sytuacja w Europie się uspokoiła. W Alpach grubość białej powłoki zmieniła się nieznacznie. Przykładowo - w szwajcarskim Gstaad wczoraj rano spadło 6 cm śniegu, a w Davos - 4 cm. 4-centymetrowa warstwa białego puchu pokryła także austriacki Sölden.

Austria

Mnóstwo śniegu znajduje się na lodowcach w Austrii. Jeden z największych obszarów narciarskich tego kraju - Hintertux - odnotowuje warstwę białego puchu wynoszącą 170 cm. Czynnych jest tam 16 z 22 wszystkich wyciągów narciarskich. Tyle samo śniegu jest na lodowcu Mölltal. Na lodowcu Kaunertal jest go nieco mniej - 135 cm. Lodowce Stubai oraz Dachstein pokryte są nieco ponad metrową warstwą śniegu. W Sölden łączna jej grubość nie przekracza 77 cm. Czynnych jest tam 16 z 34 wszystkich wyciągów.

Czynne są już ośrodki Kitzbuhel, Schladming oraz Obergurgl, a Obertauern zostanie otwarty 19 listopada. Znajduje się tam 30 cm śniegu w dolinie i 50 cm śniegu na wyżej położonych częściach tras narciarskich.

Francja

Ośrodek Val Thorens we Francji dołączył do czynnego wcześniej Tignes, jako drugi otwarty ośrodek w tym kraju.

Szwajcaria

Najgrubszą na świecie, 4-metrową pokrywą śnieżną, szczyci się w tej chwili szwajcarski ośrodek Zermatt. W ubiegły weekend ograniczony obszar udostępniły turystom Davos oraz Laax. Podczas gdy Verbier czynny jest jedynie w weekendy, lodowiec Saas Fee pozostaje otwarty przez cały tydzień.

Niemcy

W Zugspitze (Garmisch) grubość śnieżnej powłoki wynosi 105 cm, czynnych jest 6 wyciągów. W innych ośrodkach Allgäu, takich jak Oberstdorf i Fellhorn, znajduje się obecnie 20 cm śniegu.

Włochy

Po ostatnich opadach śniegu, na lodowcu Presena we Włoszech, grubość białej powłoki przekroczyła 3 m. Obecnie jest tam 3,2 m śniegu. Na dwóch czynnych trasach narciarskich jest go nieco mniej - 1,2 m.

Czynnych jest też kilka innych głównych ośrodkach narciarskich we Włoszech. Zawdzięczamy ten fakt wczesnym, październikowym i listopadowym, opadom śniegu. W Cervinia czynne są 3 wyciągi narciarskie. Kilka tygodni temu ośrodek Bormio jako pierwszy udostępnił zbocza znajdujące się powyżej 2,560 m. Z kolei w Cortina dostępnych jest już 5 km tras narciarskich.

Niespodziewanie, w ubiegły piątek, pierwszą (darmową!) trasę udostępnił ośrodek Livigno. Minister turystyki regionu Piedmont powiedział ostatnio w wywiadzie dla La Stampa: "Nasze tereny górskie pokryte są już śniegiem. Wszystkie ośrodki narciarskie oczekują pierwszych turystów. Oferują wiele nowych atrakcji. Wszystkie wspierają nowe zasady bezpieczeństwa, związane z połączeniami lotniczymi z naszym regionem. Najważniejszymi partnerami tego programu są Alitalia oraz Ryanair."

W ubiegłym roku odwiedziło ten region 1,5 miliona gości. W tym roku Piedmont planuje uruchomić kampanię promocyjną, która zaowocuje specjalnymi ofertami dla rodzin, grup młodzieży, a także niepełnosprawnych, opartymi o ich indywidualne potrzeby.

Norwegia

W miniony weekend sezon został inaugurowany w największym obszarze narciarskim Norwegii, Lillehammer Ski Region. Używając tych samych skipassów, możemy skorzystać z obiektów narciarskich na całym obszarze.

<i>"Każdy z naszych obszarów narciarskich oferuje odmienne możliwości. Współpraca pomiędzy nimi zaowocowała tym, że każdy będzie mógł odwiedzić przynajmniej parę z nich, uiszczając opłatę jednorazowo. Kupując jeden skipass w jednym z 5 centrów narciarskich, otrzymujemy możliwość korzystania z 92 tras narciarskich o łącznej długości 116 km, obsługiwanych przez 44 wyciągi, a także 6 tras do uprawiania narciarstwa biegowego." </i>- powiedział Eskil Kolberg. Więcej informacji znajduje się pod adresem http://www.lsr.no/en/index.php

Prognozy dla reszty Europy

W nadchodzący weekend ma zostać otwartych ponad 25 ośrodków narciarskich.

Dwa pozostałe główne ośrodki narciarskie Europy nie mają jeszcze odpowiednich warunków pogodowych do rozpoczęcia sezonu. Sytuacja w bułgarskim Bansko doprowadziła do przesunięcia zaplanowanej na ubiegły weekend inauguracji sezonu. Powtórki z zeszłorocznego, wczesnego otwarcia stoków, nie będzie również w Szkocji. Opady śniegu są tam bardzo ograniczone a temperatura dodatnia.

Ameryka Północna

Wiele ośrodków narciarskich w Ameryce Północnej zostało otwartych w ubiegły weekend. Jeszcze więcej planuje udostępnić stoki narciarskie w tym tygodniu. W ten sposób przygotowują się do długiego weekendu, podczas którego przypada Święto Dziękczynienia (26-29 listopada).

Wspaniałe warunki pogodowe panowały podczas otwarcia stoków British Columbia w ubiegły weekend. W szczególności w Whistler pogoda była sprzyjająca. Otwarte są również inne ośrodki narciarski w British Columbia: Big White, Sun Peaks oraz Cypress Mountain.

Ośrodek Sun Peaks został otwarty w tę sobotę. Dzięki pielęgnacji stoków latem, wczesnym opadom śniegu oraz systemowi zaśnieżania, ośrodek ten został otwarty wcześniej niż planowano. Wyciąg krzesełkowy Sunburst Chairlift uruchomiony został w sobotę, dokładnie 14 minut przed godziną 9.00. Świętowano 14. i jednocześnie jedno z najwcześniejszych, otwarcie ośrodka Sun Peaks.

17 listopada do Sun Peaks dotarł Narodowy Zespół Narciarski Austrii. Turyści mogą więc w tym tygodniu zobaczyć olimpijczyków w akcji. Ciekawi tego widowiska powinni odwiedzić Nancy Greene International Race Centre.

Jednak duże opady śniegu to również złe wiadomości. W poniedziałek (16 października) ośrodek Whistler ogłosił zagrożenie lawinowe.

Wiele ośrodków narciarskich w Stanach Zjednoczonych jest już otwartych. Otwarcie sezonu Salta w Utah być może nie będzie miało miejsca, jak to wcześniej zakładano, w ten weekend, w piątek. Zapowiadana burza nie przyniosła spodziewanej ilości śniegu. Pomimo tego, że w średnich partiach gór znajduje się 60 cm śniegu, na terenie ośrodka jego ilość jest niewystarczająca.

Azja

Tymczasem na kontynencie azjatyckim, w Chinach, w wielu regionach kraju od listopada prószy śnieg. W szczególności ma to miejsce w okolicach Pekinu oraz w głównym regionie narciarskim, na północnym wschodzie Chin. Inauguracja sezonu nastąpiła tutaj w listopadzie - miesiąc wcześniej, niż pierwotnie zakładano.

Najbardziej znany ośrodek w tym kraju, Yabuli, został otwarty w ubiegłym tygodniu. Kolejne centra narciarskie będą czynne już za parę dni.

Ośrodek narciarski Nanshan, zlokalizowany niedaleko Pekinu, ogłosił, że wydłużył i poszerzył teren narciarski dla początkujących, a także dodał skocznię z tyłu góry, na końcu trasy dla zaawansowanych. Kolejną nowością jest ściana służąca do wspinaczki lodowej.

Podobnie sytuacja przedstawia się w Japonii. Ośrodek Nisko planuje rozpocząć sezon na przełomie listopada i grudnia. Jako pierwsze otwarte zostaną 21 listopada ośrodki Grand Hirafu oraz Annupuri.

Również niedługo, 28 listopada, zostanie otwarte Niseko Village. Ośrodkiem, który najpóźniej rozpocznie sezon, jest Hanazono. Wg planów nastąpi to 5 grudnia.