Wieści z lasu

Targi Leśne

W Rogowie od 7 do 9 września odbędą się X Międzynarodowe Targi Leśne. W programie konferencje i seminaria (m.in. na temat mikoryzowych grzybów jadalnych, boreliozy, zawodu drwala), a także wystawy: "2011 - Międzynarodowy Rok Lasów" oraz "Świat drwala". Finały Mistrzostw Polski Drwali to okazja do zobaczenia widowiskowych konkurencji, jak ścinka (w leśnictwie Jasień), zmiana piły łańcuchowej, przerzynka i okrzesywanie (teren targów w Rogowie).

www.targilesne.pl

Sygnaliści na start

9 września sygnaliści z Małopolski po raz trzeci spotkają się w szkółce leśnej Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska na Regionalnym Przeglądzie Sygnalistów. Dmąc w rogi myśliwskie, będą walczyć o puchar przechodni dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

- To okazja, by sprawdzić swoje umiejętności i krzewić tradycje polskiej sygnalistyki łowieckiej - mówi Hanna Karczmarska, starszy specjalista Służby Leśnej w RDLP w Krakowie.

- Mam nadzieję, że przegląd wyłoni najlepszych kandydatów do Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej "O Róg Zbramira" w kwietniu przyszłego roku - dodaje Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie. "Zbramir" na zamku królewskim w Niepołomicach przyciąga solistów i zespoły z całej Polski. Można wziąć udział w warsztatach gry na rogu dla początkujących i zaawansowanych.

http://krakow.lasy.gov.pl

 Pisz na płótnie

Na IV plener malarski "Pisz na płótnie" zaprasza 9 października Nadleśnictwo Pisz. Udział mogą wziąć wszyscy chętni, inspiracją ma być leśna przyroda. Na ubiegłorocznym plenerze w osadzie leśnej przy leśnictwie Jaśkowo powstało 12 obrazów olejnych, które sprzedano na aukcji charytatywnej (dochód zasilił konto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach).

Nadleśnictwo Pisz, tel. 87 424 15 00

Święto Drzewa

Stowarzyszenie Klub Gaja urządza 10 października IX Święto Drzewa - ogólnopolską i międzynarodową akcję sadzenia drzew realizowaną w ramach ONZ-owskiej kampanii Miliard Drzew dla Planety. W tym roku wpisuje się ono w obchody Międzynarodowego Roku Lasu ustanowionego przez ONZ. Święto Drzewa to także program edukacji ekologicznej obejmujący m.in. zakładanie ogrodów i parków, oznaczanie drzew pomnikowych oraz świadków historii, zbieranie nasion, zbiórkę makulatury, ratowanie koni, wycieczki i zajęcia w terenie, przedstawienia i happeningi, konkursy plastyczne, literackie i fotograficzne. Przykładowo w VII Święcie Drzewa w 2009 r. uczestniczyło blisko 43 tys. osób, które posadziły 78,6 tys. drzew i zebrały 377 ton makulatury. Akcja ma zachęcać do ochrony lasów i parków oraz podnoszenia świadomości ekologicznej. Mogą w niej uczestniczyć szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, firmy. Partnerem strategicznym są Lasy Państwowe, które przekazują nieodpłatnie sadzonki i służą pomocą specjalistów od edukacji ekologicznej.

Informacje i karta zgłoszenia: www.klubgaja.pl/swieto_drzewa

Zaszyj się w lesie

Około 4,5 tys. miejsc w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, leśniczówkach, kwaterach myśliwskich, pokojach gościnnych i na biwakach oferują turystom Lasy Państwowe. Gdzie ich szukać? W internetowym Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl. - Wszystkie obiekty łatwo odnaleźć dzięki szczegółowej wyszukiwarce oraz interaktywnej mapie - mówi rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska. - Są informacje o dojeździe, standardzie usług i wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach.

Znajdziemy tu również wykaz ośrodków edukacyjnych i muzealnych, platform widokowych, ścieżek dydaktycznych, szlaków, miejsc na ogniska i parkingów. Mapa pokaże, gdzie można zbierać grzyby, wędkować, wypożyczyć kajak, łódkę czy rower, przejechać się bryczką bądź saniami. Wśród pomysłów na spędzenie wolnego czasu m.in. fotografowanie przyrody, narciarstwo biegowe i skitouring, birdwatching, nordic walking, survival i turystyka konna.

www.czaswlas.pl

Leśnicy uczą

Ponad 5,5 tys. obiektów może służyć leśnej edukacji, korzysta z nich ok. 1,5 mln osób rocznie. To m.in. 50 ośrodków i 235 izb edukacji leśnej, 897 ścieżek dydaktycznych, 453 wiaty edukacyjne (tzw. zielone klasy), 106 parków i ogrodów dendrologicznych. Największą popularnością cieszą się ścieżki przybliżające walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe lasu. Znajdziemy na nich najciekawsze okazy przyrody, zabytki, kapliczki, cmentarze. Można chodzić po nich samodzielnie bądź wziąć udział w zajęciach przygotowywanych przez leśników (dla różnych grup wiekowych). Najdłuższy jest 300-kilometrowy szlak przyrodniczy w Puszczy Sandomierskiej wytyczony na terenie pięciu nadleśnictw w widłach Wisły i Sanu.

Misję edukacyjną wypełnia również Centrum Informacyjne Lasów Państwowych (CILP), które wydaje czasopisma "Głos lasu" i "Echa Leśne", a także informatory, broszury i foldery. Z myślą o edukacji ekologicznej i leśnej we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstał wortal Las Rysia eRysia (www.erys.pl). Trzy serwisy - dla dzieci z klas 4-6, młodzieży gimnazjalnej oraz nauczycieli - pokazują bioróżnorodność lasu i jego wpływ na środowisko i klimat. Dzieci znajdą tu gry i zabawy, prezentacje, multimedialną encyklopedię "Leśnoteka", konkursy, blogi, galerię i forum, a nauczyciele - scenariusze zajęć.

www.lasy.gov.pl