Warszawa. Ogrody BUW-u - miejskie spacery z adrenaliną

Aby odetchnąć świeżym powietrzem niekoniecznie trzeba wyjeżdżać z miasta. Także w stolicy są miejsca, gdzie nawet najgorętsze lato nie jest uciążliwe, a dzieci nie tylko wypoczną, ale też będą mieć moc wrażeń. Gdy kolejka do karmienia kaczek w Łazienkach Królewskich robi się zbyt długa, warto zabrać dziecko do ogrodu na dachu.
Dwupoziomowy ogród jest częścią nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (przeniesionej z Krakowskiego Przedmieścia na Powiśle), zwanej potocznie BUW-em. Otwarty 12 czerwca 2002 r. rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, a roślinność zajmuje w nim ponad 5000 m2, przy czym ogród górny jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rośliny posadzono na 30-centymetrowej warstwie ziemi przykrywającej dach, cały ogród podzielono zaś na kilka części. Różnią się kolorem (części: złota, srebrna, karminowo-różowa i zielona), formą i nastrojem. Wszystkie połączone są ścieżkami, mostkami i pergolami, które tworzą na dachu budynku pełen przytulnych zakamarków, fantastyczny labirynt. W porze kwitnienia roślin ogród rozkwita kolorami i zapachami, a obfitość gatunków czyni z niego wymarzone wręcz miejsce na lekcję przyrody - małemu botanikowi z pewnością spodoba się zabawa w odgadywanie nazw kwiatów i bylin. Bez wątpienia nie lada atrakcją są słynne ogrodowe kładki, przerzucone na sporej wysokości i prezentujące wspaniałą panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Ponieważ kładki zrobione są z przejrzystej metalowej siatki, niektóre dzieci (a nawet dorośli) mogą bać się na nie wejść, małym śmiałkom, którzy się na to zdecydują, dostarczą zaś sporej dawki adrenaliny. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna i szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza biblioteki.

Dolna część ogrodu nie ustępuje urodą górnej. Zadbano o to, by rozległa przestrzeń nie była monotonna. Poszczególne części są połączone strumieniem (także z przerzuconymi przezeń kładkami), w ogrodzie znajduje się sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki. Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego - cykl "Szkic sytuacyjny" nawiązuje do motywów kosmologicznych. Późną wiosną i latem trawę przykrywają kolorowe koce odwiedzających, nie tylko studenci wiedzą bowiem, że nigdzie nie odpoczywa się tak dobrze, jak tutaj.

Wybierając się na spacer do ogrodów BUW-u warto zabrać książki, np. legendy warszawskie. Głośne czytanie na świeżym powietrzu na pewno zachwyci dzieci, a poza tym - sąsiedztwo jednej z najsłynniejszych polskich bibliotek zobowiązuje.

Będąc z dzieckiem w ogrodzie warto pamiętać o kilku zasadach:

- dziecko nie powinno pozostawać bez opieki osoby dorosłej, a niedopuszczalne jest, by samo wchodziło na kładki i przechylało się przez balustrady - są naprawdę wysoko zawieszone!

- trzeba pilnować, by bawiące się beztrosko maluchy nie niszczyły roślin, dzieci nie muszą pamiętać, że kwiatków nie wolno zrywać, a pokusa może okazać się zbyt silna

- na wycieczkę oprócz zabawek i książeczek warto zabrać coś smakowitego do zjedzenia. Dziecko nie opadnie zbyt szybko z sił, a karmienia gawrona salami wyciągniętym z własnej kanapki może się okazać gwoździem programu

- wycieczka do ogrodu biblioteki to doskonały sposób na oswajanie nawet malutkich dzieci z książką - nie wszystkie dzieci lubią czytać, a starszym szkolne biblioteki czasem źle się kojarzą. Rodzinna wyprawa do kosmicznego budynku BUW-u i pięknych ogrodów może sprawić, że niejeden maluch zapała miłością do czytania.

Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ul. Dobra 55/56

00-312 Warszawa

Strona internetowa: www.buw.uw.edu.pl

Ogród przy budynku jest czynny cały rok. Aby odwiedzić ogród na dachu, trzeba poczekać do wiosny, otwarcie 1 kwietnia.

Ogród jest czynny w godzinach:

9-20 (1 maja - 30 września)

9-18 (1 - 30 kwietnia oraz 1 - 31 października)

9-15 (1 listopada -31 marca, bez wstępu na dach)

Na teren ogrodu nie wolno wprowadzać zwierząt

Tekst: Paulina Dudek