Puszcza Bia³owieska i okolice - nie do koñca poznane

¯ubra w rezerwacie pokazowym czy park pa³acowy w Bia³owie¿y widzia³ zapewne ka¿dy. Ale do miejsc, gdzie po latach rz±dów le¶ników puszcza odzyskuje b³yskawicznie swoje prawdziwe oblicze, dociera ju¿ ma³o kto.
Z ponad 10 tysięcy hektarów lasów, łąk i mokradeł, które chroni Białowieski Park Narodowy, prawie połowa stanowi jego część od stosunkowo niedawna, raptem od dwunastu lat. To Obręb Ochronny Hwoźna - tereny na północ od rzeczki Hwoźnej i na zachód od Narewki, której Hwoźna jest dopływem.

Trudno nam bêdzie tu znale¼æ kilkusetletnie dêby majestatycznie stoj±ce w gêstwinie. Si³± rzeczy nie zobaczymy te¿ tych samych dêbów w kolejnym etapie ich egzystencji - powalonych wiekiem, próchniej±cych na ziemi. Nie zobaczymy - tak jak w sercu parku, na obszarze ochrony ¶cis³ej - lasu, który najprawdopodobniej nigdy nie zosta³ zmieniony rêk± cz³owieka.

Zobaczymy co¶ równie ciekawego - odwiedzaj±c tê czê¶æ parku przekonamy siê, jak szybko las potrafi siê otrz±sn±æ z wieloletniej pielêgnacji toporem i pi³±. Jak doskonale przyroda radzi sobie bez cz³owieka i jak szybko sama wraca do stanu naturalnej równowagi.

Szczególnie lubiê tu jedno miejsce, oddalone oko³o piêciu kilometrów na po³udnie od wsi Masiewo, po³o¿one niemal¿e na granicy z Bia³orusi±, przy starym masiewskim trakcie. Szlak tu nie dochodzi, ale ³atwo trafiæ i pieszo, i rowerem, zapytawszy miejscowych o drogê. Najbli¿szym punktem orientacyjnym jest stary przekop melioracyjny, prowadz±cy do doliny Hwo¼nej, nazywany przez le¶ników Jaszczurk±. Jeszcze kilkana¶cie lat temu po wschodniej stronie drogi ros³y prawie same ¶wierki. Taki las, w tej czê¶ci Europy, to zawsze twór sztuczny, efekt uprawy nastawionej na produkcjê desek i belek. Teraz, dziêki naturalnej ingerencji kornika drukarza, ¶wierków uby³o. Wiêc obok ¿ywych ¶wierków stoj± te¿ te martwe, jasnoszare. Wiele le¿y w chaosie, po³amanych przez ¶nieg i wiatr. Ale ten armagedon jest pe³en ¿ycia. W miejscach ods³oniêtych przez umieraj±ce ¶wierki b³yskawicznie wyrastaj± nowe drzewa. I s± w¶ród nich znów ¶wierki, tyle ¿e w naturalnej dla tej szeroko¶ci geograficznej ilo¶ci. Tutaj, nad Jaszczurk±, w³a¶nie najlepiej widaæ, ¿e popularyzowane przez wielu le¶ników has³o: "nie bêdzie nas, nie bêdzie te¿ lasu" z prawd± nie ma nic wspólnego, a przej¶cie kornika drukarza przez drzewostan nie skutkuje powstaniem pustyni.

Hwo¼na to oczywi¶cie nie tylko Jaszczurka. To ponad 4 tys. hektarów lasu i dwóch bagiennych dolin, szereg polan - pozosta³o¶ci placów prze³adunkowych istniej±cej tu przez prawie ca³y dwudziesty wiek kolejki w±skotorowej, kilkana¶cie kilometrów szlaków pieszo-rowerowych z licznymi edukacyjnymi tablicami i kilkadziesi±t kilometrów le¶nych dróg. Bardzo interesuj±ce s± te¿ tereny poza parkiem narodowym. Chocia¿by le¿±ca na jego skraju wioska Masiewo, z wieloma piêknymi drewnianymi domami. Albo ³±ki polany masiewskiej, na których o ¶wicie mo¿na spotkaæ stado jeleni, albo króla puszczy - ¿ubra.

Ciekawe s± te¿ lasy nadle¶nictwa Browsk, ci±gn±ce siê na pó³noc a¿ do samego zalewu Siemianówka, równie¿ nale¿±ce do Puszczy Bia³owieskiej i le¿±cy na ich pó³nocnym skraju bagienny rezerwat przyrody Siemianówka. W koñcu sam zalew - przera¿aj±ca budowla, pogrobowiec komunizmu, pod którego powierzchni± zniknê³o kilka bia³oruskich wioseczek, który zarazem sta³ siê rajem dla dzikich ptaków. Rozlewiska na wschodnim koñcu zalewu to miejsce znane wszystkim ornitologom na równi z tymi znad Biebrzy.

Rozsiane po okolicy zalewu ocala³e wioseczki, w których mieszkañcy mówi± "po prostu", czyli w ró¿nych bia³oruskich dialektach, równie¿ warte s± odwiedzenia.

Miejsca szczególnie warte uwagi

* * Obrêb Ochronny Hwo¼na oferuje nam trzy szlaki turystyczne:

* Wilczy Szlak ,11,5 km, oznaczony kolorem zielonym. Zaczyna siê w Masiewie koñczy w Kosym Mo¶cie nad rzek± Narewk±. Po drodze kilka sk³adnic - pozosta³o¶ci po kolejce w±skotorowej oraz ¶cie¿ka edukacyjna z k³adk± w poprzek bagiennego olsu.

* Szlak wokó³ uroczyska G³uszec, 5,5 km, oznaczony kolorem czerwonym. Zaczyna siê w osadzie Zamosze, pó³ kilometra od wsi Masiewo. Po drodze stacyjka kolejki w±skotorowej z taborem, miêdzy innymi parowozem i wagonami do wywozu drewna, pozosta³o¶ci kopca wêglarzy i ewangelicki cmentarz - jedyna pozosta³o¶æ po niemieckim osadnictwie z XIX wieku. Wszystko opatrzone licznymi tablicami informacyjnymi.

* Carska Tropina, 4 km, oznaczona kolorem czarnym. Zaczyna siê w Kosym Mo¶cie, dalej prowadzi zachodni± krawêdzi± doliny Narewki. Przy jej pocz±tku kilkunastometrowa drewniana wie¿a widokowa, pozwalaj±ca ogl±daæ bagienn± dolinê z wysoko¶ci.

** Szlak edukacyjny OTOP, 10 km. Bierze swój pocz±tek w pó³nocnej czê¶ci Masiewa, prowadzi dalej na pó³noc przez lasy nadle¶nictwa Browsk. Po drodze mo¿na zobaczyæ miêdzy innymi drzewostany pocenturowskie, czyli wyros³e na miejscach gdzie rabunkowa gospodarka le¶na w dwudziestoleciu miêdzywojennym zamieni³a pierwotn± puszczê w pustyniê. Stoi tu równie¿ jedna z najstarszych w puszczy, licz±ca ponad 300 lat i dzi¶ ju¿ martwa, sosna, czy splecione ze sob±, jakby zakochane drzewa. Szlak koñczy siê przy wsiach Siemieniakowszczyzna i Babia Góra, na postawionej nad brzegiem rozlewisk zalewu Siemianówka wie¿y widokowej.

** Wie¶ Siemianówka - warta uwagi XVII-wieczna cerkiew pw. ¶w. Jerzego i prowadz±ca w poprzek zalewu, g³ównie po wielkim nasypie, linia kolejowa na Bia³oru¶. St±d doskonale widaæ ca³y zalew, a same mosty o kratownicowej konstrukcji maj± w sobie wiele uroku.

** Wie¶ Babia Góra - przytulona do pó³nocnej czê¶ci puszczy wioseczka, w której pod koniec XIX wieku ¿y³y same kobiety. Malownicza drewniana zabudowa, blisko¶æ puszczy z jednej, a mokrade³ zalewu z drugiej strony sprawia, ¿e to miejsce ma w sobie wiele uroku.

Znane nie znaczy gorsze

Bêd±c w pó³nocnej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej, zw³aszcza je¶li nasz pobyt jest kilkudniowy, nie mo¿na oczywi¶cie omin±æ tego, co rozs³awia ten ostatni naturalny las Europy w ca³ym ¶wiecie - czyli najstarszej, po³o¿onej w pobli¿u Bia³owie¿y czê¶ci parku narodowego i samej miejscowo¶ci. Przy tej okazji nie mo¿na pomin±æ rezerwatu pokazowego ¿ubrów, po³o¿onego przy drodze z Bia³owie¿y do Hajnówki, gdzie zawsze mo¿emy zobaczyæ te majestatyczne zwierzêta (wstêp: doro¶li 6 z³, dzieci 3 z³, kilka z³otych trzeba te¿ dop³aciæ za mo¿liwo¶æ robienia zdjêæ). W samej Bia³owie¿y interesuj±cy jest okaza³y park i le¿±ce w nim ciekawe muzeum przyrodnicze oraz po³o¿ony przy drodze na Pogorzelce skansen. Absolutn± pere³k± jest jednak rezerwat ¶cis³y, wpisany na listê dziedzictwa ludzko¶ci UNESCO. Tego rozleg³ego obszaru (ponad 5 tys. hektarów) nie mo¿na zwiedzaæ samemu. Wej¶æ tam mo¿na wy³±cznie z profesjonalnymi przewodnikami.

Jak zwiedzaæ i gdzie mieszkaæ

Pó³nocna czê¶æ puszczy i jej okolice to obszar do¶æ rozleg³y. Z racji kiepskiej dostêpno¶ci publiczn± komunikacj±, przy jego zwiedzaniu najlepiej sprawdza siê rower, ewentualnie w³asne nogi w po³±czeniu z samochodem. Najwiêksze centrum cywilizacyjne w okolicy to miasteczko Narewka, le¿±ce kilkana¶cie kilometrów na pó³nocny-zachód od granicy parku narodowego, oko³o 20 kilometrów na wschód od Hajnówki. Tu jest kilka sklepów, doje¿d¿aj± te¿ PKS-y z innych czê¶ci województwa. Z Bia³egostoku to oko³o 70 kilometrów. Nie najlepiej w okolicy z noclegami - w samym miasteczku i okolicznych wioskach mo¿na poszukaæ kwater agroturystycznych. Najlepiej wcze¶niej sprawdziæ ich dostêpno¶æ z pomoc± internetu i liczyæ siê z wydatkiem minimalnym 40 z³ za dobê. I koniecznie wcze¶niej zadzwoniæ, zw³aszcza je¶li planujemy pobyt w sezonie turystycznym. Niewielka ilo¶æ miejsc w po³±czeniu z atrakcyjno¶ci± regionu sprawia, ¿e czasami znalezienie wolnych miejsc mo¿e byæ bardzo trudne.