Etna - wybuchowe wakacje

Ci, którzy podczas wakacji chcą zobaczyć więcej niż plażę, morze i deptak, powinni zainteresować się Sycylią. Wyspą sławną nie tylko dzięki mafii, ale również Etnie , która może sprawić, że nasz wakacyjny wyjazd będzie niepowtarzalny.
Na sam szczyt Etny można wejść - jeśli zachowuje się rozsądek i przestrzega zasad bezpieczeństwa - nawet w czasie erupcji. Niewątpliwie to właśnie wtedy widoki najmocniej zapierają dech w piersiach, ale trudno całe wakacje przesiedzieć na szczycie w oczekiwaniu na wybuch, który przecież może nastąpić za kilka lat. Trzeba mieć albo trochę szczęścia, albo śledzić informacje sejsmologiczne.

Czarna od lawy, biała od śniegu i zielona od gęstej roślinności góra przyciąga i wabi. Czasem pokazuje swoją siłę (na początku tego wieku erupcje zniszczyły schronisko, kolejkę górską i wyciągi narciarskie), czasem cichutko drzemie. Dziś większość czynnych kraterów to kratery boczne, wyrzucające materiał wulkaniczny, główny krater jest rzadkim widokiem.

Sycylia

Wulkan leży na terenie objętym ochroną i może właśnie dzięki temu jest tu wiele ciekawych i dobrze wytyczonych tras i ścieżek.
Ma to oczywiście swoją wadę w ilości przybywających w to miejsce turystów, ale jak to turyści na całym świecie - często wystarcza im zaledwie przelotne spojrzenie na jakieś miejsce lub budynek, a im dalej pod górę - tym robi się coraz bardziej pusto.

Sycylia

Podczas wypraw możemy spotkać zastygłe w lawie groty i jamy. Najwięcej ich zobaczymy wybierając się trasą dookoła góry, ze schroniska Rifugio Sapienza do schroniska Monte Scavo.
Za najładniejsze i przez to najbardziej popularne miejsce uważa się dolinę Valle del Bove. To tutaj zatrzymała się lawa podczas ostatnich erupcji, zmieniając jej wygląd i nadając kształt, jaki dziś oglądamy; to również tu kończy się najpopularniejsza turystyczna trasa, która zaczyna się w Zafferana.

Pomimo upałów, z jakimi kojarzy się Sycylia, w zimie panuje tu przejmujące zimno. Ta pora roku na Etnie przyciąga narciarzy. Nie tylko zjazdowców, szczególnie, że wyciągów jest niewiele, ale również skitourowców i narciarzy biegowych. Obie te formy narciarstwa pozwalają dogłębniej poznać najbliższą okolicę wulkanu i pobyć samemu z białą naturą.

Sycylia

Etna , będąca największym czynnym europejskim wulkanem, jest bardzo młoda. Liczy zaledwie dwa miliony lat, co w wulkanicznym kalendarzu znaczy bardzo niewiele. Jej najpoważniejsze zarejestrowane wybuchy miały miejsce w 1381 i 1693 roku, gdy lawa dotarła aż do Katanii. Co ciekawe, w tym właśnie mieście większość budowli wzniesiona jest z czarnej wulkanicznej lawy. Miasto, niemal doszczętnie zniszczone po trzęsieniu ziemi w 1693 roku odbudowano tak, żeby szerokie ulice i place mogły łagodzić ewentualne skutki kolejnych naturalnych katastrof.

AUTOR: KAMILA KIELAR

Zobacz też:

Bardzo niegrzeczne Pompeje

Włochy