Impresje z Wysp Owczych

Jeśli szukasz miejsca, które będąc blisko sprawia wrażenie końca świata, znajdziesz je pomiędzy Wielką Brytanią, Norwegią i Islandią. Tutaj, na nieco zapomnianych wyspach Atlantyku można spotkać potomków Wikingów.

Nie jest to miejsce, gdzie spokojnie można wybrać się bez dobrego sztormiaka. Wpływ Oceanu jest odczuwalny o każdej porze roku. Przez dwanaście miesięcy jest tu nie tylko mokro i wietrznie, ale również chłodno. Średnia temperatura w sierpniu to 11 stopni. Zimy natomiast są stosunkowo ciepłe, w styczniu temperatura nie powinna spaść dużo poniżej zera.
Silne wiatry powodują, że na wyspie w warunkach naturalnych nie rośnie ani jedno drzewo. Wszystkie znajdują się w miastach i są sztucznie sadzone. Częste mgły nadają wyspom niezwykły klimat tajemniczości i patrząc na morskie wody wydaje się, że za chwilę w oddali ujrzymy drakkar Wikingów.

Wyspy Owcze

Niektóre z zarejestrowanych 95 miejscowości to po prostu pojedyncze domy, w których mieszka kilka osób. Najwięcej tubylców i imigrantów (w tym duża grupa z Polski) żyje w stolicy Thorhavn, na wyspie Streymoy. Ciekawostkę stanowi fakt, że w stolicy liczba kobiet i mężczyzn jest niemal idealnie równa. Mężczyzn na początku 2007 roku było jedynie o trzech więcej.
W samej stolicy jest co oglądać, bo choć samo miasteczko jest niewielkie, to może pochwalić się wyjątkowo malowniczą starówką w części miasta zwanej Tinganes oraz fortami i parkiem. Godny podziwu jest upór, z jakim od niemal dwustu lat Farerczycy próbują sadzić w parku najróżniejsze drzewa, które często spotyka ten sam los. Szalejące wiatry potrafią zmieść je dosłownie co do jednego, jak konstrukcję z zapałek.

Wyspy Owcze

Najstarszym budynkiem na wyspach, a zarazem najstarszą drewnianą chatą na świecie, jest Kirkjub?argar?ur, znajdująca się niedaleko stolicy. Zamieszkiwano ją już w 1100 roku jako szkołę dla duchownych, i - jak mówi legenda - zbudowano ją z drewna, które przyniosło z Norwegii morze.

Wyspy Owcze, czyli oficjalnie Wyspy Farerskie, są terytorium zależnym Danii. Jednak w tym mglistym, pustym kraiku długo by szukać kopenhaskich kolorów, zgiełku miast zachodniej Europy i wieloetniczności Danii. I choć Dania przystąpiła do Unii Europejskiej, to Wyspy Owcze odrzuciły tę możliwość.

Wielkość tego kraju liczy się w liczbie mieszkańców (niecałe 50 tysięcy osób) i owiec, których żyje tu dwa razy więcej niż ludzi.

Na archipelag składa się 18 górzystych wysp wulkanicznych. To właśnie tu, na wyspach, znajdują się najwyższe - bo liczące 800 metrów - fiordy w Europie. To przyprawiające o zawroty głowy miejsce znajduje się na wyspie Vi?oy u przylądka Enniberg. Po zimie, gdy topnieją śniegi i lody, powstają okresowe, rwące rzeki, które malowniczo spadają w dół z urwisk do Oceanu.

Ciekawą alternatywą dla poruszania się autobusami po wyspach są przeloty helikopterem. Główny port lotniczy obsługujący ten rodzaj transportu to Vagar. W ten sposób nie tylko dostaniemy się do największych miast, ale przede wszystkim obejrzymy wyspy z niebanalnej perspektywy. Helikopter to jedna z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać, bo podniebne widoki warte są każdych pieniędzy.

Informator

Thorhavn

Zobacz też:

Nordkapp - jak na końcu świata

Norwegia