Ustka czy Łeba?

Każdego lata dwie nadmorskie miejscowości rywalizują o miano turystycznej stolicy Polski. Łeba, koło której jest Słowiński Park Narodowy i Ustka prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie turystów.
Stąd właśnie wzięły się pomysły z tworzeniem autonomicznego księstwa czy kontrowersyjne pocztówki z napisem... letnia stolica Polski. Niezależnie od tego, obie miejscowości mają długoletnie tradycje turystyczne, należą do najważniejszych ośrodków wypoczynku nadmorskiego w kraju i rokrocznie przyjmują dziesiątki tysięcy wczasowiczów.

Łeba

Tradycje turystyczne sięgają tu XIX wieku. Jednak prawdziwy boom nastąpił w latach 60. naszego stulecia, kiedy powstała większość dzisiejszych ośrodków wczasowych. Jednorazowo Łeba może ugościć kilkadziesiąt tysięcy spragnionych morza i słońca plażowiczów.

Historia

Miejscowość otrzymała prawa miejskie już w XIV wieku. Był tu ośrodek rybacki i handlu drewnem. Jedna z największych atrakcji turystycznych - ruchome wydmy - przez wieki stanowiła zagrożenie dla Łeby. Trzebienie miejscowych lasów spowodowało intensywny rozrost i przemieszczanie się piaskowych gór. W wieku XVI powodzie i wydmy nękające miasto zmusiły mieszkańców do ucieczki. Nowa Łeba powstała na wschód od ujścia rzeki o tej samej nazwie. Przyrodę okiełznano jednak dopiero w ubiegłym stuleciu.

W okresie międzywojennym Łeba była prawdziwą kolonią artystyczną. Przyjeżdżali tu na plenery i dłuższe pobyty liczni artyści, głównie impresjoniści niemieccy. Czołowy twórca grupy Die Bruecke Max Pechstein mieszkał tu do 1945 roku. W łebskim kościele wisi nieznany obraz artysty, odnaleziony 5 lat temu.

Ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy został uznany przez UNESCO w 1977 roku za światowy rezerwat biosfery.

Ruchome wydmy położone na Mierzei Łebskiej w Słowińskim Parku Narodowym, 8 kilometrów na zachód od miasta, są rzadkością na skalę europejską.

Piaskowe góry tworzą trzydziesto- i czterdziestometrowe wzgórza, które przesuwają się z prędkością 10 metrów roczniei zasypują wszystko na swej drodze. Wstęp do parku jest płatny. Piesza wycieczka od bramy do wydm zajmuje około dwóch godzin.

Zabytki

Natomiast w samym mieście godnym uwagi jest stary kościółek rybacki z 1683 roku. Wewnątrz można m.in. obejrzeć obraz Matki Bożej pędzla Maksa Pechsteina. Za perłę miejscowej architektury uchodzi mieszczący się przy ul. Sosnowej zameczek z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie znajduje się w nim hotel. Spacerując ul. Turystyczną w kierunku plaży, można zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja. Przed wiekami, zanim miasto zmieniło swoją lokację, w tym miejscu był główny rynek.

Ustka

Uzdrowisko, letnia stolica Polski, Słupski Port - to tylko niektóre określenia charakteryzujące Ustkę. Po zdrowie i wypoczynek przyjeżdżano tu już 150 lat temu.

Pierwsze wzmianki historyczne o miejscowości pochodzą z roku 1310. Przez stulecia miasto nierozerwalnie połączone było ze Słupskiem, stanowiąc jego port i główną oś handlu. Dzięki bogactwu i gospodarności Ustka szybko zaczęła być konkurencją dla głównego ośrodka regionu. Z tego powodu w 1623 roku doszło nawet do buntu, brutalnie spacyfikowanego przez wojska słupskie. Fakt ten miał jednak i swoją dobrą stronę. Od tego czasu rada miejska Słupska zaczęła sprawy Ustki traktować priorytetowo.

Pod zaborem pruskim miasto zaczęło się intensywnie rozwijać jako port i uzdrowisko. Prawa miejskie uzyskało dopiero w 1935 roku. Co ciekawe, dzisiejsza nazwa została ustalona dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Wcześniej funkcjonowały: Słupioujście, Ujście, Uszcz oraz Postomin.

Zabytki

Najstarsze zabytki miasta mają najwyżej XIX-wieczny rodowód. Miejscowy kościół wybudowano w stylu neogotyckim w 1887 roku. Spacerując od tego miejsca w stronę morza ulicami Kosynierów, Beniowskiego czy Sprzymierzeńców, można obejrzeć stare ryglowe chaty rybackie. Bardzo ciekawa jest także architektura miejscowych hoteli i uzdrowisk wybudowanych na przełomie wieku. Niektórzy, w związku z tym, porównują Ustkę z Sopotem. U ujścia Słupi warto obejrzeć latarnię morską wzniesioną w 1871 roku. Położona jest przy promenadzie - ulicy Limanowskiego. Znajduje się tu małe obserwatorium astronomiczne. Także przy promenadzie w starym spichrzu znajduje się Galeria Sztuki, do której wstęp jest wolny.

Oba miasta mają swoich zwolenników, do obu latem zjeżdżają tłumy wczasowiczów. Ale które jest letnią stolicą Polski? Ten spór na zawsze chyba pozostanie nierozstrzygnięty.