Tallin - miasto, wstęp

Tallin posiada śliczne, nastrojowe Stare Miasto. Odizolowane od zgiełku współczesnego centrum, zauroczy każdego, kto przekroczy jego średniowieczne mury i wniknie w poplątane uliczki. Tallin jest piękny podczas "białych nocy" i w zimowej szacie. Posiada to trudne do zidentyfikowania "coś", co pośród stolic europejskich posiada jeszcze tylko Paryż.
Pod względem administracyjnym Tallin dzieli się na 8 dzielnic. Są one różnej wielkości i rozmaicie zaludnione. Płn. - zach. nazywa się Haabersti. Sercem dzielnicy jest zbudowane z wielkiej płyty w latach 70-tych osiedle Oismäe. W granicach dzielnicy znajduje się jezioro Hurku oraz słabo zabudowany półwysep Kakumäe nad zatoką Kopli. Powierzchnia 18,6 km2. Ludność 35 tys.

Następną dzielnica jest Śródmieście (est. Kesklinn), którego jądro stanowi zabytkowe Stare Miasto. Na zewnętrz tegoż znajdują się dawne przedmieścia z drewnianą zabudową z przełomu XIX i XX w. Oprócz nich stoją budynki kamienne. W skład tej dzielnicy wchodzi zarówno prestiżowy rejon Kadriorg jak i wielkie jezioro Ülemiste oraz stary port talliński(est. Vanasadama) z nowoczesną bazą kontenerową. Wygląd dzielnicy jest wiec bardzo zróżnicowany. W Śródmieściu mieszczą się najważniejsze budynki administracji rządowej jak Pałac Prezydencki, parlament, ministerstwa oraz większość instytucji kulturalnych. Ze względu na specyficzny charakter, więcej ludzi tam pracuje niż mieszka Ceny kupna i wynajmu nieruchomości są najwyższe w Tallinie i w całej Estonii. Powierzchnia: 28 km2. Ludność 35 tys.

Pomiędzy Haabersti a Śródmieściem, leży dzielnica Kriistine. Główną jej część zajmują dwupiętrowe apartamentowce z lat 20-tych i 30-ych XX w. oraz późniejsze o 20 lat parterowe domy jednorodzinne. W rejonie Tondi znajduje się kompleks budynków wojskowych. Występują również tereny przemysłowe. Powierzchnia 9,4 km2. Ludność 27,5 km.

Dzielnica Lasnamäe leży na wschód od Śródmieścia. Jest największa pod względem obszaru a także pod względem liczby mieszkańców. Przeważają wielkopłytowe bloki z lat 80-tych XX w. Nie dokończono rozbudowy dzielnicy, dlatego sieci przesyłowe są przeciążone oraz brakuje na osiedlu centrów usługowo-handlowych. W płd. jej części rozciąga się strefa przemysłowo-magazynowa. Powierzchnia 30 km2. Ludność 108,5 tys.

Dzielnica Mustamäe graniczy od płn. z Kriistine, od zachodu z Haabersti a od płd. z Nömme. Dominują tu bloki wielopłytowe. Budowane je w końcu lat 60-tych i w latach 70-tych. W płn.-zach. części dzielnicy znajduje się przemysłowy rejon Kadaka. Umieszczono tu także Politechnikę Tallińską i liczne instytuty naukowe. Powierzchnia 8 km2. Ludność: 62 tys.

Nömme, to dzielnica usytuowana na płd.-wsch. Tallina. Na przełomie XIX/XX w. było to samodzielne miasteczko, włączone do stolicy w 1940 r. Przeważa tu nadal małomiejska zabudowa - domy jednorodzinne w sosnowych zagajnikach. Niektórzy nazywają ją "leśnym miastem". Należy do prestiżowych dzielnic Tallina. Powierzchnia 28 km2. Ludność: 35 tys.

Dzielnica Pirita to płn.-wsch. dzielnica stolicy, położona po obu stronach rzeki o tej samej nazwie. Ze względu na dawny kompleks olimpijski z portem jachtowym, przestronną nadmorską plażę i liczne obiekty rekreacyjne uważana jest za dzielnicę prestiżową. Dominują tutaj domy jednorodzinne. Dzielnica posiada duży potencjał rozwojowy. Powierzchnia 19 km2. Ludność 8,5 tys.

Ostania ósma dzielnica to Pohja. Od północy i zachodu granicę dzielnicy stanowi brzeg morski. Na terenie tej dzielnicy znajdują się rejony portu miejskiego : Lennusadam, Peetrisadam, Hundipea sadam, Paljassaare sadam oraz odrębny port Kopli. (Pod względem organizacyjnym portowy zespół talliński obejmuje jeszcze por Paldiski na zachód od stolicy oraz najnowocześniejszy z nich port Muuga na wsch. od niej).

Dzielnica jest bardzo niejednorodna. W jej skład wchodzi m.in. najstarsze osiedle tallińskie - Kalamaja, osiedle Pelgullin z nowymi drewnianymi budynkami a także osiedle wielopiętrowych bloków z lat 50-tych XX w. - Pelguranna. Dzielnica położona na częściowo zabudowanym półwyspie Paljassaare posiada duże możliwości rozwojowe. Powierzchnia 17 km2. Ludność: 52,5 tys.

Tallin musi ciągle rozbudowywać się. Legenda tallińska mówi, że każdego roku wchodzi do miasta złośliwy starzec z długą brodą, który zadaje napotykanym przechodniom tylko jedno od lat pytanie. Czy wszystko już w mieście zbudowano? Odpowiedź musi być tylko przecząca. W wypadku gdy będzie twierdząca, to starzec wypuści wodę z jeziora Ülemiste i zniszczy Tallin.

Ciekawostka - Pancernik "Rusałka"

Dwuwieżową pancerną łódź "Rusałka" wg projektu brytyjskiej firmy Mitchel zbudowano w stoczni petersburskiej. Stępkę położono 14 stycznia 1865. Kadłub zwodowano po 32 miesiącach. Okręt wszedł do służby w 1869 roku.

Była to jednostka okresu przejściowego. Co prawda żagle przegrały już we flotach wojennych z maszyną parową ale okręt uzyskał pomocnice ożaglowanie.

Jego główne parametry to: długość 62,8 m, maksymalna szerokość 12,8 m, zanurzenie 3,4 m, wolna burta tylko 0,6 m. Kadłub pękaty typu szpicgat, (rufa ostro zakończona na podobieństwo dziobu) posiadał w części dziobowej archaiczny taran, służący do praktykowanego już w starożytności ataku na przeciwnika. Niskie burty powodowały wchodzenie wody morskiej na pokład już przy stanie morza 20B.

Główne uzbrojenie stanowiły 4 działa 229 mm, ustawione w 2 obrotowych wieżach. Oprócz tego posiadał 4 działa 87 mm i 5 dział 37 mm. Wieże artyleryjskie osłaniał pancerz o grubości 11,4 cm. Pancerz burtowy miał od 8,3 do 11,4 cm.

Zgodnie z założeniem okręt pełnił służbę na wodach przybrzeżnych i był przeznaczony do artyleryjskiej obrony wybrzeża. Dlatego od 1892 doku klasyfikowano go już jako pancernik obrony wybrzeża.

Okręt, dowodzony przez kpt. 2 rangi W.H. Jenisza, wyszedł w ostatni rejs z Rewla 7 września 1893 r. kierując się do Helsingfors (dziś Helsinki). Podczas sztormu o sile wiatru 80B zatonął z całą załogą. Zginęło 12 oficerów i 166 podoficerów i marynarzy.

W 1932 r. zlokalizowano wrak leżący do góry dnem na głębokości 90 m.

Żałobny napis na pomniku, wykonany w języku rosyjskim głosi "Rosja nie zapomina o swoich męczennikach i bohaterach"