Psie zaprzęgi nad morzem

W Sopocie odbędą się międzynarodowe wyścigi psich zaprzęgów ?Bursztynowy Szlak?.
Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego 22-23 stycznia zaplanowano pierwszy na Pomorzu Międzynarodowy Puchar w Sprincie Psich Zaprzęgów - Bursztynowy Szlak, Sopot 2005. Zawody są częścią międzynarodowego pucharu Musher Cup, organizują je Pomorski Klub Psich Zaprzęgów Nordkapp i Sopockie Centrum Przygody Traczer.

- Zaprzęgi muszą pokonać dystans od pięciu do 12 kilometrów, a klasy zaprzęgowe liczą od dwóch do ośmiu psów. Ciągnięte przez czworonogi mają być sanie lub wózki trzykołowe - w zależności od tego, czy będzie śnieg. Ponadto organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych klasy otwarte, w których może wystąpić każdy, kto ma psa sportowego. - Warunkiem jest rasa predysponująca psa do długotrwałego wysiłku - wyjaśnia jeden z organizatorów zawodów Igor Tracz.

- Są to pierwsze międzynarodowe zawody w tej dyscyplinie sportowej w Polsce północnej. Udział zapowiedzieli zawodnicy ze Skandynawii, Niemiec, Czech, Litwy, Słowacji. Będzie również tegoroczny mistrz świata z Włoch - Polak Mateusz Surówka - opowiada Tracz. - Polska Konfederacja Sportu uznaje nasz związek dopiero od dwóch lat. Podczas przyszłorocznej olimpiady zimowej w Turynie odbędzie się część pokazowa sprintów psich zaprzęgów, ale podczas następnej będziemy już rywalizować tak jak inni sportowcy.

Podczas zawodów zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na sopockie schronisko dla psów.